Architektura

Neogotyk i eklektyzm a architektura XX wieku

Neogotycka Katedra Świetego Wita w Pradze - CzechyKierunkiem który odcisnął silne piętno na architekturze XX w. był neogotyk. Powstał w połowie XVIII w. jako konsekwencja romantycznego nawiązania do kultury średniowiecza, rozwoju badań nad sztuką tej epoki a także mody na powieść gotycką. Początkowo trend rozwijał się w Anglii, gdzie tradycja budowania w tym stylu trwa aż po czasy współczesne.

Więcej…

 

Arkada - czym jest, rodzaje. Arkada we współczesnej architekturze

ArkadaArkada to wyjątkowo dekoracyjny element architektoniczny, którego początki sięgają aż starożytności. Pierwsze arkady powstały się w Starożytnym Rzymie, stąd też wywodzi się nazwa tego elementu architektonicznego. Sprawdź, czym właściwie jest arkada, jak wyglądały na przełomie wieków oraz co po łacinie oznacza słowo arcus.

Więcej…

   

Architektura Renesansu

Architektura Renesansu w Polsce - Krakó SukiennicePierwsze dzieła architektury renesansowej w Polsce powstały na początku XVI wieku. Ich twórcami byli artyści włoscy sprowadzeni na dwór królewski w Krakowie. Przebudowę zamku wawelskiego prowadził początkowo Franciszek Florentczyk, później Bartłomiej Berrecci.

Więcej…

 

Architektura bizantyjska - niezwykłe dzieła sztuki

Architektura BizancjumArchitektura bizantyjka - niezwykłe dzieła sztuki. Bizantyjskie budowle są wspaniałymi dziełami sztuki, które przyciągają uwagę niezwykłymi formami oraz wspaniałym zdobnictwem.

Więcej…