Architektura bizantyjska - niezwykłe dzieła sztuki

Architektura BizancjumArchitektura bizantyjka - niezwykłe dzieła sztuki. Bizantyjskie budowle są wspaniałymi dziełami sztuki, które przyciągają uwagę niezwykłymi formami oraz wspaniałym zdobnictwem.

Style w architekturze

Bizantyjska architektura zachwyca, i choć spotkać się z nią można z w wielu punktach Europy, kojarzą się one z dalekim Wschodem. Architektura, która powstawała na terenach Cesarstwa Wschodniego, zachwyca do dziś. Co warto wiedzieć na jej temat? Gdzie szukać najciekawszych budowli, dzięki którym Bizancjum kojarzone jest obecnie ze wspaniałymi dziełami sztuki?

Bizantyjskie świątynie: czym różniły się od bazyliki?

Chrześcijańskie świątynie, które swymi zdobieniami oraz rozmiarami mogą oczarować każdego, są obiektami najbardziej charakterystycznymi dla sztuki Bizancjum. Ich architektura może zadziwiać do dziś, a wspaniałe świątynie bizantyjskie są dziś ważnymi zabytkami. Na ich powstanie z jednej strony spory wpływ miała sztuka zachodu, choć znacznie różnią się one od tych kościołów, które budowano w zachodniej części imperium.

Na czym polegają owe różnice?

Znane są dwa typy świątyń wznoszonych na terenie imperium rzymskiego: bazyliki oraz kościoły wznoszone na planie centralnym.

Bazyliki

Bazyliki to podłużne kościoły, które składały się z nawy głównej oraz z naw bocznych. Często spotykane są bazyliki o trzech nawach, choć nie brak ciekawych przykładów budowli pięcionawowych. Nawa środkowa, zwana główną, jest jednocześnie nawą najwyższą. Od mniejszych naw bocznych oddzielona jest ona arkadami, które stanowią jednocześnie bardzo ważny element dekoracyjny. Ogromną rolę odgrywają też okna znajdujące się w górnej części ścian. To dzięki nim nawa główna może się cieszyć dobrym oświetleniem, które ma jednocześnie istotny wpływ na wygląd kościelnego wnętrza. Bazyliki mogą się też pochwalić transeptem, czyli nawą poprzeczną, która przecinać miała podłużny korpus. W transepcie, na osi nawy głównej, znajdowało się miejsce na kolejny ważny element chrześcijańskiej świątyni. Była to absyda, pośrodku której ustawiano tron dla biskupa. Przed absydą umieszczano ołtarz - najważniejszy element w kościelnym wnętrzu. Bazyliki mogły się też pochwalić własnym atrium, czyli dziedzińcem, który otaczano rzędami kolumn. Takie budowle sakralne są typowe dla zachodniej części imperium rzymskiego.

A jak wyglądały te świątynie, które wznoszono na terenie Bizancjum?

Styl bizantyjski - Bizantyjskie świątynie to przede wszystkim budowle wznoszone na planie centralnym. W ich przypadku najważniejsza częścią jest ośmiokątna budowla zajmująca centralne miejsce. Ośmiobok taki wspiera się zazwyczaj na ośmiu filarach, między którymi umieszczano dwukondygnacyjne arkady. Za owymi arkadami można zobaczyć półokrągłe nisze, które również mogą się pochwalić własnymi arkadami. Tak skonstruowane wnętrze, mimo sporych rozmiarów, może zadziwiać swą lekkością oraz ogromną ilością światła. Zachwycają one jednocześnie swym wystrojem, w którym ważne miejsce zajmują kolorowe mozaiki.

Sztuka Bizancjum

Choć formy bizantyjskich świątyń są dość zróżnicowane, budowle te łączy wiele. Ornamentyka, wspaniałe dekoracje oraz imponujące wymiary - oto cechy, którymi kościoły budowane na terenie dawnego Bizancjum do dziś przyciągają uwagę wszystkich miłośników sztuki.

Z jakich obiektów architektura bizantyjska może być wyjątkowo dumna?

Najwspanialsze przykłady bizantyjskiej architektury

Architektura Bizancjum może się pochwalić wspaniałym dorobkiem, a lista obiektów zasługujących na nasza uwagę jest długa. Ciekawym zabytkiem tego typu może się pochwalić Rawenna, na terenie której zachował się kościół Świętego Witalisa z VI wieku n. e. Wspaniale prezentuje się też kaplica pałacowa Karola Wielkiego, która powstała w początkach IX wieku w Akwizgranie. Świątynią, z którą architektura Bizancjum jest jednak kojarzona najmocniej, jest jednak Hagia Sophia. Ten kościół jest obecnie jedną z najważniejszych atrakcji, jakimi może się pochwalić Stambuł. To właśnie on przypomina o istniejącym tu niegdyś Konstantynopolu oraz o potężnym Cesarstwie Wschodnim, którego stolicą było jedno z najważniejszych miast współczesnej Turcji.

Budowle bizantyjskie z pewnością zasługują na uwagę. Ich wspaniałe dekoracje oraz orientalny charakter sprawiają, że są one obiektami wyjątkowymi. Wiele z nich do dziś wzbudza zachwyt, stając się nie tylko cennymi zabytkami, ale i wspaniałymi atrakcjami turystycznymi.

Komentarze