Trawy ozdobne na balkon i taras - gatunki, pielęgnacja

Trawy ozdobne na balkon i tarasWiele gatunków traw ozdobnych nadaje się do uprawy pojemnikowej na balkonach i tarasach. Rośliny te mają niewielkie wymagania, bardzo ładnie się rozrastają i pięknie prezentują w towarzystwie sezonowych roślin kwitnących, a także ziół i warzyw. Ozdobne gatunki traw są dekoracyjne przez większość roku, również zimą. Niektóre z nich są zimozielone, inne w mroźne zimowe dni po prostu zachwycają zasuszonymi wiechami kwiatostanów pokrytymi szadzią.

Trawy można posadzić zarówno na bardzo małym balkonie w bloku, jak i na dużym tarasie na dachu czy przed domem. Możemy je uprawiać w donicach, dużych skrzyniach czy mniejszych skrzynkach balkonowych. Trawy zachwycają swoim pokrojem, kolorem liści i bardzo okazałymi (u niektórych gatunków) kwiatostanami. Stanowią one piękne tło dla kwitnących bylin i gatunków jednorocznych. Ponadto pięknie szumią i na wietrze, co pomaga zbudować atmosferę harmonii i spokoju oraz sprzyja relaksowi. Sprawdź, jakie gatunki traw wybrać na balkon lub taras.

Gatunki traw ozdobnych na balkon i taras

Do uprawy w pojemnikach balkonowych nadaje się bardzo wiele gatunków traw ozdobnych. Można w ten sposób uprawiać nie tylko te łatwe w uprawie trawy, ale i bardziej wymagające gatunki. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie trawom jak najlepszych warunków rozwoju oraz odpowiednią pielęgnację.

1. Bambus karłowaty (Pleoblastus fortunei)

Jest to gatunek niski, dorastający zaledwie do około 1 metra wysokości. Jest to więc niezastąpiona roślina na małe balkony. Jego ogromną zaletą jest całkowita mrozoodporność. Znosi temperatury do -25 stopni. Bambus karłowaty ma gesty pokrój i tworzy duże kępy. Jego liście są intensywnie zielone w czasie sezonu wegetacyjnego i bledną na zimę.

Bambus karłowaty - Pleioblastus fortunei

Bambus karłowaty

Jest to gatunek bardzo łatwy w uprawie. Preferuje on stanowiska półcieniste i cieniste oraz żyzną, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Trawa ta nie lubi silnego bezpośredniego promieniowania słonecznego, dlatego nie nadaje się do uprawy na silnie nasłonecznionych balkonach i tarasach o wystawie południowej. Bambusy nie lubią być przesuszane i wymagają codziennego umiarkowanego podlewania.

2. Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica)

To jeden z najpopularniejszych gatunków traw ozdobnych. Jest ona szczególnie lubiana ze względu na to, że jej liście przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Jest ona bardzo dekoracyjna zarówno latem, jak i zimą.

Imperata cylindryczna - Imperata cylindrica

Imperata cylindryczna

Ten niski gatunek dorasta maksymalnie do 40 cm wysokości. Najładniej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych w dobrej, żyznej oraz przepuszczalnej glebie. Imperata wymaga regularnego nawadniania - tak, aby podłoże w donicy było przez cały czas lekko wilgotne.

3. Kostrzewa sina, popielata (Festuca glauca)

Ten zimozielony gatunek trawy tworzy piękne kuliste kępy wysokości do 45 cm. Jej liście mają wyjątkowo piękne ubarwienie: szaro-srebrzyste lub srebrzysto-niebieskie i są dekoracyjne przez cały rok.

Kostrzewa sina - Festuca glauca

Kostrzewa sina

Choć kostrzewa ma niewielkie wymagania glebowe i będzie rosła niemalże w każdym podłożu, to jednak warto zapewnić je dobrej jakości żyzną oraz przepuszczalną ziemię, ponieważ w takich warunkach jej liście będą ładniej wybarwione. Trawa ta doskonale czuje się na stanowiskach bardzo słonecznych i jest dosyć odporna na suszę, dlatego sprawdzi się nawet na gorącym balkonie wychodzącym na południe.

Kostrzewa kwitnie od końca maja do lipca. Jej kwiatostany początkowo są niebieskozielone, a następnie stają się beżowe.

4. Miskant chiński (Miscanthus sinensis)

Do uprawy pojemnikowej idealne będą niższe odmiany miskanta takie jak:

  • Cute One,
  • Gold Bar,
  • Kleine Fontaine,
  • Zebrinus,
  • Variegatus.

Osiągają one od 30 do 50 cm wysokości. Ubarwienie liście jest uzależnione od odmiany i może być zielone, zielono-żółte lub zielono-białe. Na liściach wyraźnie widoczny jest bardzo efektowny rysunek w postaci poprzecznych pasków, co czyni ten gatunek szczególnie dekoracyjnym. Piękne są także kwiatostany miskantów.

Miskant chiński - Miscanthus sinensis

Miskant chiński

Miskanty najładniej rosną na stanowiskach słonecznych w wilgotnej piaszczysto-gliniastej ziemi. Pamiętajmy, że ta trawa jest dosyć wrażliwa na niskie temperatury, więc konieczne jest jej porządne zabezpieczenie przed zimą.

5. Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)

Rozplenice to piękne trawy dostępne w wielu odmianach o niezwykle kolorowych liściach. Dorastają one maksymalnie do 40 cm wysokości. Bardzo dekoracyjne są także kwiatostany rozplenic.

Trawy te nie są trudne w uprawie, ale są uważane za kapryśne. Ponadto w naszym klimacie są często traktowane jako rośliny jednoroczne, ponieważ są wrażliwe na mrozy. Jeśli więc chcemy przezimować rozplenicę, to powinniśmy wstawić donicę z rośliną na zimę do pomieszczenia o temperaturze około 10 stopni.

Rozplenica japońska - Pennisetum alopecuroides

Rozplenica japońska

Warto podjąć trud uprawy rozplenić w donicach lub skrzynkach balkonowych, ponieważ są one wyjątkowo dekoracyjne. Rośliny będą dobrze rosnąć i ładnie się wybarwią, jeśli zapewnimy im słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko oraz umiarkowanie wilgotną żyzną glebę.

Do polecanych odmian rozplenicy japońskiej zaliczamy między innymi:

  • Fireworks, której liście jesienią przebarwiają się na piękny malinowy kolor,
  • Hameln o żywo-zielonych wąskich liściach,
  • Little Honey o zielonych liściach z białym paskiem pośrodku,
  • Moudry o ciemnozielonych liściach,
  • Vertigo, której liście mają przepiękny purpurowo-wiśniowy odcień.

Pielęgnacja traw ozdobnych na balkon i taras

Pielęgnacja traw ozdobnych nie jest trudna. Poza regularnym podlewaniem nie wymagają one zbyt wielu zabiegów uprawowych.

Aby trawy ozdobne ładnie rosły powinniśmy pamiętać o takich czynnościach pielęgnacyjnych jak:

  • podlewanie - choć wiele gatunków traw dobrze znosi czasowy niedobór wody, to jednak w uprawie pojemnikowej konieczne jest regularne nawadnianie roślin, ponieważ ziemia w donicach i skrzynkach przesycha zdecydowanie szybciej niż w ogrodzie, zwłaszcza podczas letnich upałów. Zadbajmy więc o to, by podłoże w doniczkach, w których rosną trawy było stale lekko wilgotne, ale nie bardzo mokre. Pamiętajmy też, że rośliny te nie lubią przelewania, dlatego lepiej podlewać je częściej, ale umiarkowaną ilością wody. Zimą trawy zimozielone podlewamy niewielką ilością wody, ale tylko w dni odwilżowe, nigdy podczas mrozów. Ponadto przed posadzeniem traw koniecznie wyłóżmy dno doniczki lub skrzynki drenażem w postaci keramzytu bądź pumeksu ogrodniczego, aby nie dochodziło do zastojów wody w podłożu, ponieważ trawy ozdobne bardzo tego nie lubią. Do podlewania traw najlepiej używać odstanej wody w temperaturze pokojowej. Idealnej byłoby, gdyby nie była to woda bardzo twarda.
  • nawożenie - trawy ozdobne w pierwszym roku po posadzeniu w świeżej ziemi nie wymagają nawożenia. W kolejnych latach, gdy ziemia w donicach już nieco się wyjałowi, możemy je raz w miesiącu dokarmić niewielką ilością nawozu do traw ozdobnych.
  • przycinanie - trawy ozdobne przycinamy tylko raz w roku - wiosną. Ścinamy wówczas źdźbła na wysokości kilku centymetrów nad ziemią. W trakcie sezonu wegetacyjnego usuwamy jedynie na bieżąco tylko te liście, które połamały się, uschły lub zostały zaatakowane przez szkodnika albo chorobę.
  • zabezpieczanie przed mrozem - większość gatunków traw podczas uprawy pojemnikowej na balkonie lub tarasie wymaga porządnego zabezpieczenia bryły korzeniowej przed mrozem. Ze względu na ograniczoną objętość podłoża rośliny uprawiane w donicach są bardziej narażone na przemarzanie niż te rosnące w gruncie. Warto więc zabezpieczyć doniczkę agrowłókniną, sianem lub styropianem.

Z czym zestawić trawy ozdobne na balkon lub taras?

Piękną kompozycję balkonową lub tarasową stworzymy, zestawiając zielonolistne gatunki traw ozdobnych z obficie kwitnącymi gatunkami takimi jak:

  • petunie,
  • surfinie,
  • pelargonie,
  • uczep rózgowaty.

Trawy będą także pięknie się prezentować w aranżacji z ziołami takimi jak:

  • rumianku,
  • szałwia,
  • lawenda,
  • bazylia,
  • mięta.

Można nimi także dopełnić balkonowy mini warzywnik z kontrastowo zabarwionymi czerwonymi lub żółtymi pomidorkami miniaturowymi, mini papryczkami czy fasolką szparagową.

Możliwości wykorzystania traw ozdobnych w aranżacji balkonu lub tarasu są właściwie nieograniczone. Do wyboru mamy zarówno bardzo wysokie gatunki traw, które mogą stanowić tło dla innych roślin, jak i te niskie, które będą wyglądać pięknie na pierwszym planie.

Komentarze