Łazienka 3m2 - projekty. Jak urządzić malutką łazienkę 3m2?

Malutka łazienka 3m2Aranżacja małej łazienki 3m2 nie będzie łatwa, ale nawet tak małą a właściwie mikroskopijną przestrzeń można ładnie, modnie i funkcjonalnie urządzić. Wystarczy dobry pomysł i odrobina kreatywności. Funkcjonalna łazienka nie musi być duża, a przy odrobinie wysiłku może być nie tylko komfortowa, ale też piękna. Zobacz, najładniejsze aranżacje funkcjonalnych trzymetrowych łazienek.

Mała łazienka jest znakiem rozpoznawczym budownictwa z drugiej połowy ubiegłego stulecia. To wówczas w domach z wielkiej płyty architekci na łazienkę przeznaczali mikroskopijną powierzchnię, która pozostawała po zagospodarowaniu całego mieszkania. Mały metraż łazienek w blokach to jedno, kolejną kłopotliwą kwestią są rury, oplatające ciasną łazienkę dosłownie na każdej ścianie. Z tego też powodu remont małej łazienki bardzo często wiąże się nie tylko z koniecznością wygospodarowania miejsca na wszystkie niezbędne sprzęty, ale również ukryciem szpecących instalacji.

Remont małej łazienki w bloku

Marzy Ci się zachwycająca aranżacja małej łazienki w bloku? Zainwestuj w generalny remont. Zacznij od usunięcia architektonicznych bubli, których w domach z wielkiej płyty nie brakuje. W łazience 3m2 każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Nie możesz więc tracić cennej przestrzeni na ukrywanie rur w szafkach czy budowę ścianek gipsowo-kartonowych, które będą zasłaniać szpecące rury, rurki i piecyki gazowe. Taki remont będzie się wiązał z koniecznością uzyskania kilku pozwoleń np. na przeniesienie rur gazowych, odpływu itp. jednak efekt, jaki można uzyskać, jest wart zachodu. Zacznij więc od wykonania projektu przyszłej łazienki, przedstaw go w spółdzielni wraz z planowanymi przeróbkami i złóż wnioski o stosowne pozwolenia.

Zalety małych m w nowoczesnym budownictwie

W nowoczesnym budownictwie największą popularnością cieszą się mieszkania dla singli, czyli tak zwane kawalerki lub dwupokojowe mieszkania o niewielkiej powierzchni. W niewielkich nowoczesnych apartamentach łazienka, podobnie jak inne pomieszczenia, jest mała, ale perfekcyjnie zaprojektowana.

Dlaczego nadal wybieramy mieszkania z niewielką łazienką? Najczęściej metraż łazienki jest proporcjonalny do powierzchni całego mieszkania. A od kilkunastu lat największą popularnością na rynku pierwotnym cieszą się nieduże mieszkania dla singli, czyli apartamenty z jedną lub dwiema sypialniami. W takim mieszkaniu łazienka jest zwykle malutka. Różnica polega na tym, że większość instalacji jest schowana w ścianie, a odpływy rozmieszczone w taki sposób, żeby przyszła aranżacja łazienki była nie tylko ładna, ale też funkcjonalna.

Aranżując małą łazienkę w nowoczesnych apartamentowcach i blokach, bardzo rzadko inwestorzy muszą przenosić odpływy czy martwić się rurami sterczącymi ze ścian. Małe nowoczesne łazienki są doskonałym przykładem, jak można zaaranżować funkcjonalne pomieszczenie na niewielkiej nawet trzymetrowej powierzchni.

Jak urządzić malutką łazienkę 3m2

Jak urządzić małą łazienkę 3m2?

Aranżację małej trzymetrowej łazienki zacznij od wykonania projektu, możesz zatrudnić dekoratora wnętrz lub wykonać projekt samodzielnie. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest dokładny pomiar łazienki. Mierzymy podłogę, szerokość i wysokość wszystkich ścian. Teraz na kartce papieru rysujemy swoją łazienkę z zachowaniem proporcji. Następnie zaznaczamy miejsce, w którym są drzwi i ewentualne okno. Nie rysuj na projekcie żadnych sprzętów! Od teraz patrz na swoją łazienkę jak na pustą kartkę papieru, którą może dowolnie wypełnić.

Teraz sprawdź wymiary urządzeń sanitarnych, które chcesz zamontować w swojej łazience. Brodziki i kabiny prysznicowe są dostępne już od 70 cm szerokości, umywalki można kupić w różnym kształcie i różnych wymiarach, podobnie jak sedes. Wszystkie sprzęty rozmieść nie zważając na rozmieszczenie odpływów i dostępu do wody w swojej łazience. Jeśli aranżujesz łazienkę w nowoczesnym budownictwie, prawdopodobnie przeróbki wodno-kanalizacyjne nie będą potrzebne, a w starym może być konieczne przesunięcie instalacji wodno kanalizacyjnej. Sprawdź, czy możesz wszystkie sprzęty ustawić w jednej linii, jeśli nie wypróbuj układ w kształcie litery "L ". Nie rozrzucaj umywalki, sedesu i kabiny po wszystkich ścianach, to wprowadzi chaos w niewielkim pomieszczeniu.

Wykonaj kilka odręcznych projektów, na każdym z nich różnie rozmieszczając sprzęty. Jeśli masz dostęp do komputera, odwiedź jeden z dużych sklepów internetowych z armaturą i urządzeniami sanitarnymi. Większość sprzedawców udostępnia program do projektowania łazienek. Teraz przenieś swoje projekty na komputer, "wstawiając" do łazienki już konkretne modele sprzętów. W większości takich programów możesz również dodać kolor kafelków na ścianę i podłogę, a także lustra i oświetlenie. Gotowe projekty zapisz na komputerze i wydrukuj.

Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko możliwość zobaczenia swojej łazienki w kilku wersjach. Większość programów podaje również, ile metrów płytek potrzebujesz do łazienki na podłogę i na ściany oraz wymiary urządzeń sanitarnych, mebli łazienkowych i luster. A to w znacznym stopniu ułatwia późniejsze zakupy. Uwaga - metraż płytek podany przez program to dokładna ilość materiału znajdującego się na podłodze i ścianach, do tego musisz dodać od ½ do 1 m płytek na docinki i ewentualne "stłuczki", czyli nieprzewidziane sytuacje, jak pęknięta płytka podczas docinania. Ponadto nie przejmuj się ceną materiałów, którą wyliczy program. Mając gotowy projekt i wymiary urządzeń sanitarnych, możesz poszukać oszczędności, kupując płytki w outlecie a urządzenia sanitarne np. w markecie budowlanym. Wykonanie projektu łazienki, nie obliguje Cię do zrobienia zakupów w tym sklepie!

Jakie rozwiązania zastosować w malutkiej łazience 3m2?

W funkcjonalnej łazience nie powinno zabraknąć przestrzeni do przechowywania, dlatego zamiast umywalki podwieszanej wybierz nablatową. Pod blatem w łazience możesz zamontować szafkę, nawet jeśli będzie wąska, zmieścisz w niej kosmetyki. Wybierając sedes, zastanów się nad tym w wersji zabudowanej, we wnęce nad sedesem również powstanie miejsce na pojemną szafkę.

Jeśli nie masz miejsca pod blatem w łazience, nawet na wąską pralkę, to jeszcze nie koniec świata. Kompaktowe modele pralek o głębokości 45 cm, można zamontować nawet w szafie wnękowej na korytarzu lub pod blatem kuchennym. Jednak w układzie sprzętów w literę "L ", najczęściej mieści się również w pralka trzymetrowych łazienkach.

Lustra, lustra i jeszcze raz lustra

Lustra w małej łazience są prawdziwym sprzymierzeńcem każdego dekoratora wnętrz, ponieważ optycznie powiększają niewielkie wnętrze. W układzie łazienki "L" lustra zamontuj wzdłuż całego blatu, wówczas łazienka będzie wyglądała na dużo większą. Montując lustra, zwróć jednak uwagę, co będzie się w nich odbijać - najlepiej, jeśli w lustrze będzie widoczna najmniej "zagracona" przestrzeń. Powiększającą "moc" luster możesz wzmocnić, dodając do aranżacji duże przeszklone powierzchnie, np. duże drzwi prysznicowe z transparentnego szkła i kryształowe oświetlenie.

Jaka kabina prysznicowa do łazienki 3m2?

Aranżacja małej łazienki 3m2 wymaga kompromisów! Pierwszym i najważniejszym jest zamiana wanny na prysznic. W łazience o powierzchni 3m2 najlepiej sprawdzą się dwa rodzaje kabin prysznicowych.

  • Pierwszy to modna kabina prysznicowa typu walk-in, czyli bez brodzika z odpływem liniowym w podłodze. Ten rodzaj prysznica wymaga wymiany klasycznego odpływu na liniowy, czyli taki który więcej wody odprowadza niż okrągły, oraz montażu dużych szklanych drzwi prysznicowych, najlepiej rozwieranych. Ten wybór umożliwia optyczne "przedłużenie" łazienki. W tym celu wybieramy ten sam rodzaj i kolor płytek na podłodze i na ścianie na wprost drzwi. Inną możliwością są ściany i podłoga wyłożona białymi gładkimi lub zafakturowanymi płytkami z połyskiem. Takie rozwiązanie w połączeniu z kabiną walk-in, dużymi szklanymi drzwiami i lustrami sprawi, że całe pomieszczenie będzie rozświetlone, a jasne barwy powiększą je optycznie;
  • Druga możliwość to narożna kabina prysznicowa, która zajmuje niewiele miejsca i otwiera układ w kształcie litery "L ". W tym wypadku brodzik ma najczęściej kolor biały, a więc wszystkie płytki powinny również mieć barwę białą, wówczas łazienka będzie wydawała się większa.

Jaka szafka do łazienki 3m2?

W małej łazience na 3m2 najlepiej sprawdzi się szafka podwieszana kilkanaście centymetrów nad podłogą. Zastosowanie zarówno podwieszanej szafki, jak i podwieszanego sedesu to zabieg dekoratorski dedykowany do małych pomieszczeń. Dlaczego? Ponieważ powierzchnię gotowego pomieszczenia można powiększyć, ale tylko optycznie. A im więcej podłogi zarejestrują oczy, tym większe pomieszczenie zobaczymy. Tworzenie iluzji w małej łazience 3m2 to prawdziwy klucz do sukcesu. Zatem szafki w łazience tak, ale podwieszane lub wnękowe - takie, które nie zasłaniają podłogi.

Jeśli wybraliście zabudowę w kształcie "L" i pozbyliście się pralki z łazienki, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w trzymetrowej łazience, zmieści się więcej niż jedna szafka pod blatem. Jeśli w Waszych domach brakuje przestrzeni do przechowywania i cała chemia oraz wszystkie środki czystości przechowujecie w łazience. Wówczas warto przemyśleć montaż górnych szafek łazienkowych, a także podsufitowych, dobranych kolorystycznie do płytek na ścianie lub koloru sufitu.

Projekty aranżacyjne malutkiej łazienki 3m2

Projekt łazienki 3m2

Pierwsza aranżacja to bardzo mała kompaktowa, ale funkcjonalna łazienka, w której inwestor zdecydował się na kabinę prysznicową narożną. Ciepły drewniany kolor płytek na ścianie i podłodze przeplata się z białymi kafelkami i bielą urządzeń sanitarnych. Kompozycja czystej bieli i motywu drewna neutralizuje zmniejszającą moc brązowych kafelków w ciepłej barwie.

Na uwagę w tej aranżacji zasługuje sposób ułożenia płytek, dekorów i lustra, które tworzą poziome i pionowe pasy. Wszystkie te pasy "oplatają" łazienkę tworząc efekt bardzo przytulnego pomieszczenia. Ta kompaktowa łazienka to doskonały przykład na funkcjonalną aranżację ciasnego i jednocześnie pięknego wnętrza. Inwestor, decydując się na taką aranżację małej łazienki, wykazał się dużą odwagą. Większość mikroskopijnych łazienek urządzamy w taki sposób, żeby optycznie powiększyć wnętrze. W prezentowanej aranżacji mała powierzchnia pomieszczenia została podkreślona i uczyniono z małego metrażu atut.

Projekt łazienki 3m2

Druga aranżacja małej łazienki to zgrabne wkomponowanie wanny do małego pomieszczenia. Inwestor za wszelką cenę chciał zachować wannę, nawet jeśli łazienka miałaby się stać mniej funkcjonalna. Dekorator zaproponował więc rozwiązanie 2w1, czyli wąską i nieco krótszą od standardowej wannę, która po zamontowaniu szklanego parawanu pełni również funkcję prysznica. Obok wanny udało się zmieścić podwieszaną szafkę z wąską umywalką. W drodze do wanny spotykamy podwieszany sedes, na który w małej łazience nie było już innego miejsca. Oczywiście takie usytuowanie sedesu nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale jedynym możliwym. Unikajmy montażu sedesu "na wejściu ", ponieważ jest to najmniej reprezentacyjne urządzenie w łazience. Białe płytki z uroczym motywem plastra miodu, okrągłe podświetlane lusterko oraz parawan z transparentnego szkła dodają lekkości tej ciasnej łazience i sprawiają, że jest przyjemna oraz ładna. Na uwagę zasługuje również zabudowa meblowa w kolorze ścian, ukryta na ścianie z sedesem, jest to duży pojemny schowek. Niestety, ze względu na małą powierzchnię inwestor musiał zrezygnować z pralki, która mieści się na korytarzu w szafie wnękowej. W ten sposób w małym mieszkaniu wygospodarowano miejsce na wannę i samodzielną mini pralnię, z koszem na brudną bieliznę i półką na chemię.

Projekt łazienki 3m2

Aranżacja numer 3 to wprost mistrzowskie wykorzystanie przestrzeni. Na niewielkiej powierzchni zmieścił się brodzik z transparentnym parawanem, sedes i umywalka. Zaoszczędzona przestrzeń za brodzikiem to miejsce, w którym ustawiono pełnowymiarową pralkę. Duże lusterko, kontrastujący blat i designerskie płytki na ścianie za umywalką, przyciągają wzrok w najbardziej atrakcyjną część aranżacji, odwracając jednocześnie uwagę od pralki. Zaprezentowana kompaktowa aranżacja małej łazienki o powierzchni 3m2 jest przykładem na dobrze zorganizowaną, ładną i funkcjonalną mikroskopijną łazienkę.

Komentarze