Kolor seledynowy

Kolor seledynowyKolor seledynowy został ogłoszony jednym z kolorów roku 2018, był również jednym z najczęściej prezentowanych na Targach Designu w Mediolanie. W ślad za światowej sławy dekoratorami wnętrz podążyły również popularne sieciówki z wyposażeniem domowym. Niezależnie od typów ogłoszonych przez Instytut Pantone w 2018 roku dało się zaobserwować wielki powrót koloru seledynowego.

W sklepach pojawiły się od dawna już niewidziane meble i dodatki w kolorze seledynowym. Wszystko na to wskazuje, że ten szlachetny odcień zieleni pozostanie z nami przez kilka kolejnych sezonów, ma nawet szansę zostać równie popularną barwą, jak kolor szary.

Jak uzyskać kolor seledynowy?

Kolor seledynowy uzyskamy, mieszając jasny odcień zieleni z odrobiną bardzo jasnego szarego. W zależności od proporcji seledynowy może być jasny pastelowy lub ciemniejszy i przytłumiony. Jest to szlachetna odmiana bladej zieleni pozbawiona trawiastej soczystości i głębi, barwa seledynowa jest szlachetniejsza niż mięta i zdecydowanie bardziej stonowana niż limonka.

Kolor seledynowy zielony

Odcień seledynowy

Kolor seledynowy Pantone

Cechy charakterystyczne koloru seledynowego

Kolor seledynowy zachowuje cechy obu barw, z których powstał. Jest więc spokojny jak szary, sprzyja relaksowi, łatwo w otoczeniu tej barwy odpoczywa się i nabiera energii. Z zieleni seledynowy przejął optymistyczny wpływ na otoczenie. Jest to barwa wręcz idealna dla tych, którzy potrzebują ukoić nerwy i odrzucić troski dnia codziennego. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym występuje kolor seledynowy, pomaga spojrzeć na problemy z innej perspektywy, wyszukać pozytywne aspekty w każdej sytuacji. Kolor ten doskonale sprawdzi się więc w pokoju dzieci nadpobudliwych, ze słabą samooceną i mających problemy z koncentracją. Sypialnia to kolejne pomieszczenie, w którym możemy eksperymentować z seledynowym. Ściany lub tapicerowane dodatki w odcieniu bladej, spokojnej zieleni wspierają odpoczynek i sprawiają, że tuż po przebudzeniu będziemy naładowani pozytywną energią.

Z jakimi kolorami łączyć seledynowy?

  • Seledynowy z białym lub kremowym stworzy wnętrze spokojne i eleganckie niczym te spotykane w XVIII wiecznych pałacach, w których kolor seledynowy gościł na ścianach, sufitach, a także był obecny w postaci mebli tapicerowanych i tkanin zdobiących okna.
  • Seledynowy z jasnym odcieniem niebieskiego - taka kompozycja kolorystyczna doskonale sprawdzi się we wnętrzach klasycznych, pełnych uroku salonach ze stylowymi meblami i uroczych sypialniach. A także nowoczesnych i minimalistycznych, które dzięki zastosowanej kolorystyce są dalekie od loftowego chłodu.
  • Seledynowy i czarny - to zestawienie polecane do nowoczesnych aranżacji, w których naturalne drewno jest ważnym elementem wystroju. Dzięki połączeniu koloru seledynowego z prawdziwym drewnem możemy uzyskamy harmonijne wnętrze nawiązujące do stylu eko i skandynawskiego. Kolor czarny doskonale sprawdzi się pod postacią dodatków, które podkreślą delikatną seledynową barwę i słoje na drewnianych elementach.
  • Seledynowy i jasny róż to zestawienie kolorystyczne bardzo modne w latach 50 ubiegłego stulecia. Takie zestawienie doskonale sprawdzi się w kuchni jadalni i salonie, jest idealne do aranżacji w stylu retro i vintage.
  • Seledynowy i musztardowy żółty to zestawienie, które sprawdzi się w bogato zdobionych salonach. Uwaga - taka kompozycja kolorystyczna jest zarezerwowany do dużych przestrzeni i dla osób o silnym charakterze i poczuciu własnej wartości.

Aranżacja z kolorem seledynowym

Salon seledynowy

Przedstawiona aranżacja obrazuje niemalże wszystkie cechy koloru seledynowego, doskonale komponuje się jako tło dla innych barw, a jednocześnie nie narzuca określonego stylu dekoratorskiego. W pomieszczeniu znajduje się wiele kolorów, z którymi można komponować seledynowy. Imitacja górskich szczytów przełamuje prosty charakter aranżacji i przyciąga spojrzenie, sprawia, że osoby przebywające w tym pomieszczeniu nie mogą oderwać wzroku od seledynowej ściany. Kontrastująca biel z szarością i mocnym seledynem występująca na kanapie sprawia, że aranżacja nie jest nudna i nazbyt stonowana. Ponadto sposób nałożenia seledynowej farby podkreśla ścianę, sprawia, że aranżacja nabiera lekkiego charakteru i przełamuje schematy dekoratorskie. Takie elementy dekoracji ścian rzadko są stosowane, częściej wybieramy, tapety, grafiki i tynki strukturalne. Jednak w przypadku tak neutralnej, spokojnej, eleganckiej i szlachetnej barwy można poeksperymentować.

Warto pamiętać, że kolor seledynowy to kolor, który może optycznie zmniejszyć pomieszczenie, dlatego na małych przestrzeniach bezpieczniej jest pomalować na seledynowo tylko jedną ścianę niż wszystkie, czy też inwestować w seledynowe meble, które mogą przytłoczyć cały projekt. Zastosowanie koloru seledynowego na większej powierzchni lub w postaci mebli i dodatków sprawdzi się natomiast w dużych jadalniach i salonach urządzonych w stylu pałacowym lub klasycznym.

W luźnej aranżacji jak na zdjęciu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jedna ze ścian, która podkreśli charakter pomieszczenia. Drewniany stolik kawowy i modna minimalistyczna półka na bibeloty dodają lekkość wnętrzu. Cienki sznurkowy dywan z barwami współgrającymi z seledynową to zabieg celowy. Dekorator podkreśla w ten sposób uniwersalny charakter koloru seledynowego, otwierając jednocześnie salon na wielobarwne dodatki. Całość jest utrzymana w stylu skandynawskim, a zielone rośliny doniczkowe korespondują dodatkowo ze stylem eko.

W 2018 roku znacznie częściej obserwowaliśmy meble i dodatki w kolorze seledynowym, w prezentowanej aranżacji kolor ten występuje na ścianie, jednak nie jako nudne tło, lecz uzupełnienie modnej szarości. Takie podejście do dekorowania wnętrz sprawia, że wraz ze zmieniającymi się trendami w prosty i tani sposób możemy zmienić aranżację. Wszystkie meble i dodatki w przedstawionym salonie doskonale będą się komponować z kolorem szarym, bladoróżowym, niebieskim, miętowym, łososiowym, a także z każdą inną barwą występującą na dywanie.

Komentarze