Kolor piaskowy

kolor piaskowyKolor piaskowy powstaje z połączenia bieli, brązu i odrobiny żółtego, w zależności od proporcji uzyskany odcień będzie zimny, ciepły lub neutralny jak biel. Piaskowy z przewagą żółtego to ciepła barwa idealnie sprawdzająca się pod postacią dodatków, zastosowany na dużej powierzchni np. takiej jak ściany sprawi, że wnętrze będzie przytulne.

Niestety barwy o ciepłej temperaturze często wizualnie zmniejszają powierzchnię. Kolor, w którym przewagę stanowi brąz i biel to barwa bardzo neutralna przypominająca odcień naturalnego niebarwionego płótna. Taki kolor jest spokojny i neutralny, może być bazą dla wszystkich odcieni. Elegancją i neutralnością może konkurować z dobrze już znanym szarym. Piaskowy z przewagą bieli jedynie przełamaną odrobiną dwóch pozostałych kolorów jest obecnie jedną najmodniejszych barw w aranżacji wnętrz, która stała się alternatywą dla nieco oklepanej już szarości. Bardzo jasny kolor piaskowy jest subtelny, elegancki i doskonale komponuje się ze wszystkimi barwami. Jest to kolor baza - ściany pomalowane na ten odcień piaskowego to neutralna powierzchnia niczym płótno artysty, na którym można łączyć i mieszać wszystkie barwy.

Kolor burzy piaskowej

kolor piaskowca

Kolor piaskowy jako alternatywa dla koloru szarego

Kolor piaskowy był jednym z najmodniejszych kolorów na początku 2016 roku, jednak w wyścigu na najpopularniejszą barwę we wnętrzach przegrał z szarym. W 2019 roku dekoratorzy znudzeni i nieco zmęczeni biurową szarością w aranżacjach ponownie sięgają po kolor piaskowy, tym razem już jako barwę bazową. Piaskowe ściany w neutralnym odcieniu doskonale odnajdują się w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, skandynawskim, new scandi, klasycznym, boho, a nawet glamour. Zaletą tej barwy jest neutralność, która przyjmuje absolutnie wszystkie kolory i co ciekawe wielobarwne kompozycje w takim wnętrzu nie są krzykliwe, ożywiają je, ale nie przytłaczają. Piaskowy jest jednym z tych kolorów, który podobnie jak szary łagodzi sąsiadujące barwy, ale nie konkuruje z nimi.

Wnętrza w kolorze piaskowym - wpływ na domowników

Kolor piaskowy jest odpowiedni niemalże do każdego wnętrza. W sypialni stworzy spokojny, sprzyjający relaksowi klimat. W pokoju dziecięcym sprawi, że kolorowe dodatki nie przytłoczą pomieszczenia. Salon w kolorze piaskowym to pomieszczenie, w którym na pierwszy plan wysuwają się meble i dodatki. Pokój dzienny w tym odcieniu to przestrzeń, którą można wielokrotnie aranżować, zmieniając styl w aranżacji i kolorystykę. Kuchnia w kolorze piaskowym to pomieszczenie, w którym na pierwszy plan wysuwają się dodatki i serwowane potrawy. W piaskowej kuchni doskonale prezentują się donice z ziołami i świeże owoce na stole.

Specjaliści od koloroterapii podkreślają terapeutyczną moc piaskowego, który koi skołatane nerwy, wycisza, relaksuje, pomaga odzyskać spokój ducha. Jest to barwa odpowiednia dla osób, którym brakuje pewności siebie i odwagi do działania. Wszystkie barwy składowe piaskowego mają pozytywny wpływ na ludzi, dlatego takie pomieszczenia sprzyjają relaksowi, pomagają naładować akumulatory i zyskać siłę do działania. Jest to również barwa, która kojarzy się z wakacyjną atmosferą i plażą co potęguje pozytywny odbiór tego koloru.

Z jakimi kolorami łączyć barwę piaskową

  • Kolor piaskowy z bielą to kompozycja idealna do wnętrz nowoczesnych i klasycznych. Biel w tym zestawieniu staje się elegancka, piękna i zyskuje niebywałą siłę. Piaskowe ściany, białe meble i dodatki to subtelne wnętrze zachwycające prostotą i głębią białego koloru. W takiej aranżacji doskonale sprawdzą się lakierowane meble na wysoki połysk. Natomiast białe ściany i piaskowe meble oraz dodatki to aranżacja pełna spokoju, wyciszająca i wyjątkowo relaksująca.
  • Kolor piaskowy i barwy ziemi to zestawienie, które doskonale sprawdzi się we wnętrzach w stylu skandynawskim, boho, kolonialnym. W tym wypadku o charakterze aranżacji decyduje styl i materiał, z którego powstały meble. Drewniane lub laminowane meble sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich, rattanowe lub wiklinowe w stylu boho.
  • Kolor piaskowy z mocnymi żywymi barwami - piaskowy i ultrafiolet, piaskowy i living coral czy różowy, granatowy, brązowy, czarny, żółty, pomarańczowy, zielony i wiele innych barw to zestawienia, w którym kolor piaskowy jest prawie niewidzialną bazą. W przypadku mocnych zdecydowanych kolorów piaskowy zyskuje na łagodności, staje się cieplejszy.
  • Kolor piaskowy w połączeniu z jasnymi, pastelowymi barwami staje się surowy, nowoczesny i podkreśla minimalistyczny charakter aranżacji.

Elewacja w kolorze piaskowym

Kolor piaskowy na elewacjach budynków był bardzo popularnym rozwiązaniem przez kilkanaście ostatnich lat. Wówczas wybierano głównie ciepły odcień, ze zdecydowanym żółtym akcentem, ciemniejszy od kremowego i nieco jaśniejszy niż bananowy żółty. W 2019 roku piaskowe elewacje występują w odcieniu surowego płótna, są alternatywą dla szarego i również dobrze komponują się modnymi materiałami wykończeniowymi, takimi jak szkło, drewniana okładzina elewacyjna czy naturalny kamień. Piaskowe, duże i gładkie płyty elewacyjne z powodzeniem mogą zastąpić te z betonu architektonicznego lub szarego kamienia. Prezentują się równie modnie i nowocześnie, natomiast elewacja zyskuje nieco bardziej uniwersalny charakter.

Piaskowa aranżacja nowoczesnego salonu

Prezentowana aranżacja to połączenie różnych odcieni koloru piaskowego, brązowego i pięknej perłowej bieli. Pomieszczenie jest utrzymane w lekkim nowoczesnym stylu, jednak daleko mu do chłodu nowoczesnych salonów. Zarówno meble, jak i użyte materiały wpisują w modny minimalistyczny nurt, natomiast różne odcienie koloru piaskowego i kontrastujący brąz sprawiły, że salon emanuje ciepłem, zaprasza do relaksu i słodkiego lenistwa.

Salon w kolorze piaskowym

Ściany w przedstawionym salonie pomalowano na bardzo jasny odcień - jest to właściwie barwa na pograniczu przełamanej brązowym i żółtym bieli i subtelnym kolorem piaskowym, dzięki czemu pomieszczenie stało się ciepłe i przytulne. Kolejny zabieg to duża wygodna narożna kanapa z naturalnej skóry w kolorze perłowej bieli. Jest to celowy zabieg dekoratora. Biel i połyskująca skóra wysuwają się na prowadzenie na tle piaskowych ścian, a narożnik staje się centralnym punktem pomieszczenia. Kominek i okalająca pokój kamienna półka ala siedzisko z gładkiego i odbijającego światło kamienia w kolorze piaskowym dodają lekkości i nowoczesnego charakteru tej aranżacji. Szklana, nowoczesna ława koresponduje z ciemną, drewnianą podłogą i dużymi oknami. Drewno do kominka i oryginalne dodatki dodają salonowi klasy i indywidualnego charakteru.

Komentarze