Ogrody przydomowe. Pomysły: nowoczesny, angielski, japoński, śródziemnomorski

Przydomowy ogród - pomysłyCzasy przypadkowo aranżowanych przydomowych ogrodów odeszły już do lamusa. Współczesne aranżacje powstają na podstawie gotowych inspiracji lub są dziełem projektantów zieleni. Wbrew pozorom aranżacja ogrodu nie jest ani oczywista, ani prosta. Dobrze zaprojektowany ogród powinien być nie tylko piękny, ale też funkcjonalny - tylko wówczas stanie się ulubionym miejscem relaksu dla całej rodziny.

Jedną z kluczowych kwestii jest wybór stylu przydomowego ogrodu - podejmując decyzję, nie należy kierować się jedynie estetyką. Już na etapie planowania należy zastanowić się, czy mamy żyłkę ogrodniczą, a pielęgnacja zieleni sprawia nam przyjemność, czy też wybieramy rośliny samoobsługowe. Kolejna kwestia to usytuowanie drzew, krzewów i kwiatów. W przypadku dorosłych domowników można tworzyć fantazyjne ścieżki i mini zagajniki, jeśli jednak ogród ma służyć również jako miejsce zabaw dla dzieci, lepiej sprawdzą się klomby i rabaty usytuowane na brzegach ogrodu.

Jak wybrać projekt przydomowego ogrodu?

Wybierając projekt ogrodu, warto kierować się nie tylko względami estetycznymi, należy pamiętać, że niektóre rośliny wymagają wiele pracy, inne rosną tylko w określonych warunkach. Zanim więc wybierzemy określony styl aranżacji ogrodowej, należy zadać sobie kilka pytań. Pierwsza i najważniejsza kwestia to odpowiedź na pytanie - czy lubię i potrafię opiekować się roślinami? Czy rozproszenie roślinności po całym terenie będzie praktyczne? Czy roślinność ma być samowystarczalna? Czy ogród znajduje się w pełnym słońcu, półcieniu, w cieniu? Jest to bardzo ważna kwestia i od niej w dużym stopniu uzależniony jest wybór roślin.

Styl nowoczesny

Nowoczesne ogrody nawiązują do modnego minimalizmu, zaletą tego nurtu jest możliwość stworzenie zielonego zakątka na niewielkiej przestrzeni. Cechą charakterystyczną nowoczesnych ogrodów jest geometria, precyzyjnie ukształtowane i równo przystrzyżone rośliny. Masywne kamienne donice, surowy beton, naturalne drewno i szkło. Projekty nowoczesnych ogrodów powstają zgodnie z zasadą im mniej, tym lepiej. Dlatego też ważne jest by każdy z elementów był połączeniem funkcjonalności z surową minimalistyczną estetyką. Aranżacja ogrodu w stylu nowoczesnym powinna być dobrze przemyślana, gdyż w takim projekcie nie ma miejsca na improwizację czy przypadkowo posadzone rośliny. Każdy element małej architektury, jak i zieleń rozmieszczamy według określonego schematu.

Ogród nowoczesny

Najczęściej spotykana roślinność w nowoczesnych ogrodach to piękne bukszpany o mocnym ciemnozielonym zabarwieniu, którym możemy nadać dowolny kształt od kul po stożki i kwadraty. Osoby, ze smykałką ogrodniczą mogą kupić niewielkie sadzonki i pokusić się o samodzielnie formowanie rośliny, jednak na docelowy efekt będzie trzeba poczekać około 3 lat. Kolejna grupa roślin to miniatury krzewów iglastych i tuje, z których można wyczarować naprawdę każdy kształt. W nowoczesnym ogrodzie nie powinno zabraknąć zielonej ściany.

Pionową zieleń możemy stworzyć na pergoli, zwykłej siatce ogrodzeniowej lub betonowym ogrodzeniu, sadząc pnącza u podstawy pionowej konstrukcji. Do wyboru jest kilka gatunków roślin pnących zimozielonych i oraz tych, których pędy są pokryte liśćmi od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W przypadku roślin pnących należy pamiętać o regularnym przycinaniu na wiosnę, w przeciwnym razie pnącze zdominuje całą aranżację. Większość roślin zimozielonych przez pierwsze dwa do trzech lat bardzo powoli rośnie, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest wymieszanie rośliny zielonej sezonowo i cało rocznie. Ostatnim, ale jednym z najważniejszych elementów ogrodu jest trawa. W przypadku nowoczesnych aranżacji warto postawić na trawę z rolki, w ten sposób unikniemy chwastów i ziół na trawniku.

Ogród w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim jest najczęściej miniaturą naturalnego krajobrazu, z podziałem na funkcjonalne strefy. W nowoczesnych angielskich ogrodach projektuje się nie tylko roślinność, ale i rzeźbę terenu. Dzięki tak kompleksowemu podejściu ogród może mieć kilka poziomów, wzgórza i doliny, niewielkie wodospady, strumyki i stawy. Ponadto rośliny posadzone w niższych partiach będą osłonięte od wiatru. Ogrody w stylu angielskim to romantyczne aranżacje, zielone alejki prowadzące do niewielkich zagajników, różanych klombów, rabat bylinowych.

Ogród angielski

W angielskich ogrodach nie może zabraknąć wysokich drzew, które są tłem dla krzewów, a te z kolei dla niższych roślin i kwiatów. W ten sposób obserwując ogród, można podziwiać kilka odcieni zieleni urozmaiconej barwnymi kwiatami i ziołami. Krzewy w angielskim ogrodzie sadzimy w dużych skupiskach od kilku do kilkunastu sztuk różnych gatunków, tworząc naturalne parawany i ściany, za którymi ukryte są niewielkie kwiatowe rabaty i wygodne siedzisko lub stolik z krzesłami.

Rośliny do ogrodu w stylu angielskim

  • jaśmin,
  • róża, różany zakątek jest niemalże obowiązkowym elementem każdego angielskiego ogrodu,
  • Budleya Davida,
  • różanecznik,
  • czarnuszka damasceńska,
  • nagietek,
  • bluszcz pospolity, który pięknie oplecie pnie drzew i ściany wzniesień sprawiając, że przestrzeń zyska odrobinę magii,
  • Floks Drummonda zachwycający różnokolorowymi kwiatami.

Ogród w stylu japońskim

Ogrody w stylu japońskim są oazą spokoju i harmonii. Zachowanie równowagi pomiędzy poszczególnymi składnikami krajobrazu jest w takiej aranżacji niezwykle ważne. Japońskie przywiązanie do natury i symboliki odgrywa bardzo dużą rolę. W japońskim ogrodzie nie może zabraknąć kamiennych elementów, skalniaków i skalistych mini ścianek, które symbolizują w kraju wschodzącego słońca niezmienność, stylowych strumyczków i fontann, woda jest symbolem życia, natomiast rośliny zimozielone są odzwierciedleniem długowieczności.

Ogród japoński

Projektując japoński ogród, warto zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie małej architektury i roślinności, gdyż taka aranżacja powinna być uporządkowana. Cechą charakterystyczną japońskich ogrodów jest asymetria i perfekcyjna geometria. Dlatego warto postawić na zimozielone krzewy fantazyjnie przycięte, miniaturowe fontanny i skaliste zakątki. Pamiętajmy, że każdy element japońskiego ogrodu nawiązuje do japońskiej filozofii życia, przestrzeń zaaranżowana w taki sposób sprzyja odpoczynkowi i relaksowi.

Roślinność w japońskim ogrodzie

  • Drzewka Bonsai - w polskim klimacie łatwiejsze w utrzymaniu będą tuje płożące, które przy odrobinie wysiłku można uformować na drzewka bonsai. Wybierając takie rozwiązanie, warto pamiętać, że roślina wymaga przycinania przynajmniej dwa razy w roku wiosną i jesienią,
  • Klon palmowy,
  • Różanecznik,
  • Azalia,
  • Bambus, w naszym klimacie należy wybrać gatunek mrozoodporny.

Ogród w stylu śródziemnomorskim

Śródziemnomorskie ogrody mają wiele odmian i różnią się nieznacznie w poszczególnych krajach.

Francuskie ogrody w stylu śródziemnomorskim pachną lawendą, charakteryzują się subtelną małą architekturą i w znacznym stopniu nawiązują do aranżacji w stylu francuskim. Typowy ogród w stylu śródziemnomorskim można natomiast spotkać we Włoszech, Hiszpanii czy Grecji. Jest to styl, w którym mała architektura przeplata i uzupełnia roślinność. Są to wielobarwne kompozycje niebieskiego, pomarańczowego i zielonego. W tego typu projektach trawniki i płyty chodnikowe zastępują pięknie często ręcznie zdobione mrozoodporne płytki podłogowe. Roślinność uzupełniają stylowe płaskorzeźby, schody i wzniesienia z granitu, piaskowca lub materiałów imitujących naturalny kamień.

Ogród włoski

W stylu śródziemnomorskim bardzo ważną rolę odgrywa mała architektura, urocze altany, kamienne stoły i metalowe, ażurowe krzesła oraz drewniane ławki. Dla mieszkańców basenu Morza Śródziemnego kontakt z przyrodą jest bardzo ważny, dlatego też ogród jest miejscem biesiad i rodzinnych spotkań. W takiej aranżacji nie powinno zabraknąć dużego masywnego stołu, najlepiej ze starego surowego drewna, masywnego, okazałego murowanego grilla i mnóstwa stylowych krzeseł, z których każde może pochodzić z innej epoki. Większość roślin występujących w klimacie śródziemnomorskim nie przetrwa mroźnej polskiej zimy. Dlatego na naszej szerokości geograficznej należy traktować je jako rośliny jednoroczne. Doskonałym pomysłem jest również odpowiednia aranżacja polskich krzewów i roślin, które odpowiednio ukształtowane doskonale wpiszą się w śródziemnomorską aranżację zieleni.

Roślinność w śródziemnomorskim ogrodzie

Znakiem rozpoznawczy hiszpańskich czy greckich ogrodów są drzewa tworzące cieniste oazy, a wśród nich:

  • Oliwnik,
  • Grusza wierzbolistna,
  • wszelkie palmy, które w Polsce możemy zastąpić szczepioną wierzbą. Odpowiednio przycięta będzie imitować palmę. W sprzedaży dostępne są również mrozoodporne palmy, jednak przez pierwszych kilka lat należy je zimować w plusowej temperaturze.

Wśród krzewów najpopularniejsze są:

  • Juka ogrodowa, która doskonale sprawdza się w polskim klimacie, zachwycając pięknymi ukwieconymi pędami średnio co dwa lata,
  • Różanecznik,
  • Azalia.

Aranżując śródziemnomorski ogród, należy pamiętać o ziołach, które nie tylko zdobią ogród, są również podstawą tamtejszej kuchni, a wśród nich:

  • Lawenda,
  • Szałwia,
  • Rozmaryn,
  • Lebiodki, czyli popularne oregano,
  • Kolejna grupa roślin to pnącza, które ozdabiają ściany budynków i małą architekturę a wśród nich sezonowo przebarwiający się winobluszcz.
  • Kwiaty to popularne w Polsce jednoroczne:
    • Pelargonia,
    • Begonia,
    • Surfinia,
    • Calibrachoa (milion dzwonków).

Pozostałe style w aranżacji przydomowych ogrodów

W ciągu ostatnich kilku lat coraz większą popularność zyskują rzadziej spotykane, ale równie piękne ogrody w stylu:

  • wiejskim, które jakiś czas temu zostały wyparte przez bardziej wyszukane aranżacje zieleni,
  • holenderskim,
  • romantycznym,
  • francuskim,
  • preriowym,
  • arabskim,
  • orientalnym,
  • vintage,
  • tropikalnym, w którym doskonale sprawdzą się hodowane od kilkunastu lat w Polsce drzewa tlenowe, tworzące kolonialny klimat w ogrodzie.

Komentarze