Aranżacja małej funkcjonalnej kuchni 4 m2 to spore wyzwanie nawet dla doświadczonego dekoratora wnętrz, jednakże funkcjonalna aranżacja czterometrowej kuchni nie jest niemożliwa, pod warunkiem, że dobrze zaplanujemy każdy centymetr pomieszczenia i zastosujemy kilka niezawodnych dekoratorskich trików. Zobacz jak urządzić piękną i praktyczną kuchnię o powierzchni 4 m2.
Mała kuchnia jest znakiem rozpoznawczym mieszkań z wielkiej płyty i dużym wyzwaniem dla każdego architekta wnętrz, co wcale nie oznacza, że ciasna kuchnia musi być brzydka i niefunkcjonalna. W praktyce wystarczy zastosować kilka sprawdzonych trików i mała czterometrowa kuchnia stanie się nie tylko piękna, ale też równie funkcjonalna i komfortowa.
Aranżacja kuchni 4 m2 - projekty i ciekawe rozwiązania
Kuchnia o powierzchni 4 metrów kwadratowych może być pomieszczeniem samodzielnym, choć zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest otworzenie jej na salon lub częściowe otworzenie na korytarz. To ostatnie rozwiązanie jest dosyć rzadko stosowane, ale dzięki niemu możemy nawet naprawdę klaustrofobiczną kuchnię zamienić w nowoczesne i przestronne wnętrze.
Połączenie małej kuchni z salonem
Jeśli układ pomieszczeń na to pozwala - warto zastosować takie rozwiązanie. Wówczas uzyskasz przestronny czterometrowy aneks kuchenny, który możesz oddzielić od salonu wyspą lub półwyspem. Jeśli małą kuchnię i salon rozdziela korytarz, warto zastanowić się nad urządzeniem otwartej przestrzeni dziennej. Takie rozwiązanie wymaga częściowego lub całkowitego wyburzenia ściany oddzielającej salon z korytarzem oraz kolejnej między kuchnią i korytarzem. W takim układzie przestrzeń dzienna powiększy się o grubość ścian i część przedpokoju, który na uzyskanie dużej przestrzeni dziennej można zamienić na mini jadalnię lub powiększyć o metraż korytarza kuchnię albo salon.
Przeniesienie kuchni do salonu
Jest to kolejne rozwiązanie - stworzenie na jednej ze ścian naszego pokoju dziennego gustownego aneksu kuchennego. Taki pomysł pozwala uzyskać dodatkowe pomieszczenie np. na garderobę, niewielką sypialnię czy nawet gabinet. A nowoczesna zabudowa kuchenna nie zabierze zbyt wiele miejsca z pokoju dziennego.
Zamiana kuchni z łazienką
W niektórych mieszkaniach pomiędzy kuchnią a salonem znajduje się łazienka. Choć w wersji pierwotnej taki plan mieszkania wydaje się niedorzeczny, to podczas gruntownego remontu okazuje się bardzo praktyczny. W takim mieszkaniu wystarczy zmienić układ pomieszczeń, małą kuchnię 4 m2 zamienić z łazienką. Teraz kuchnia będzie graniczyła z salonem, a po wyburzeniu ściany zamieni się w spory aneks kuchenny. Natomiast w czterometrowej łazience bez problemu zmieszczą się wszystkie niezbędne sprzęty. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że zarówno w łazience, jak i kuchni znajduje się przyłącze wodne i odpływ, a to oznacza, że zakres prac będzie mniejszy.
Aranżacja małej kuchni 4 m2
Mała samodzielna kuchnia również może być piękna i funkcjonalna, ale wówczas trzeba bardzo dokładnie zaplanować każdy element zabudowy kuchennej. Warto również zastosować nowoczesne rozwiązania i systemy do przechowywania, które sprawią, że mała czterometrowa kuchnia będzie bardziej "pojemna" i funkcjonalna.
Aranżacja otwartej na salon kuchni o powierzchni 4 m2 - jak ją urządzić?
W taki projekcie mała kuchnia przestanie być ciasna, jeśli otworzymy ją na salon, wówczas zmieścimy w niej wszystkie niezbędne sprzęty, nie zagracając pomieszczenia. W kuchni na otwartym planie można pokusić się o zabudowę w kształcie litery "L", a nawet "U". Inną możliwością jest odwrócony plan "U", z półwyspem kuchennym, który będzie pełnił funkcję dodatkowego blatu roboczego lub mini stołu kuchennego z hokerami. W takiej kuchni nie tylko zmieścimy pełnowymiarową lodówkę, ale też znajdzie się miejsce na wszystkie inne sprzęty kuchenne, łącznie z ekspresem do kawy i kuchenką mikrofalową. W małej otwartej kuchni warto na jednej ze ścian zastosować dużą szafę kuchenną, w której znajdować się będzie pełnowymiarowa lodówka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa i zabudowany ekspres do kawy. Jeśli przestrzeń na to pozwoli, w szafie koniecznie zainstaluj wysokie cargo. Jest to rodzaj bardzo głębokiej szuflady, która może mieć szerokość już od 15 cm. W takiej szufladzie zmieścisz wszystkie produkty żywnościowe, a to oznacza, że w szafkach pod blatem będzie miejsce na talerze, garnki i zmywarkę.
Ponadto aranżując małą kuchnię, warto zrezygnować z dolnych szafek na rzecz głębokich, wysokich szuflad na naczynia, garnki i sztućce. Szuflady kuchenne są bardziej pojemne od szafek i - co najważniejsze - po ich wysunięciu masz wygodny dostęp do wszystkich przedmiotów. Zmywarka w małej czterometrowej kuchni jest prawdziwym must have, gdyż pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie. W kuchni, w której jest zmywarka, można zamontować malutki zlew, który posłuży nam jedynie do płukania produktów żywnościowych. Z tego względu w małej kuchni 4 m2 nie rezygnuj również z szafek pod sufitem, w których możesz przechowywać sprzęty kuchenne, z których rzadziej korzystasz i zapasy niewymagające przechowywania w lodówce. Aranżując zabudowę kuchenną, pamiętaj o kuchennym trójkącie, czyli zachowaniu kolejności w usytuowaniu lodówki, zlewu i płyty do gotowania.
W idealnym projekcie kuchni po lewej stronie znajduje się lodówka, na środkowej ścianie zlew, na wyspie lub ścianie po prawej stronie płyta do gotowania. W idealnej kuchni lodówkę, zlew i płytę do gotowania rozdziela przynajmniej metrowy blat roboczy. W otwartej kuchni możemy zastosować zasadę odwróconego trójkąta. W takim układzie ciąg kuchenny zaczyna się od płyty do gotowania, następnie blat roboczy, zlew i na końcu ściany lub w narożniku lodówka.
Inną możliwością jest funkcjonalny ciąg kuchenny, w którym pierwsza od lewej jest lodówka, następnie blat, potem zlew, blat i płyta do gotowania.
Jaka podłoga w otwartej małej kuchni o powierzchni 4 m2?
Kwestia podłogi w otwartej małej, bo zaledwie czterometrowej kuchni jest bardzo dyskusyjna:
- część projektantów wnętrz proponuje jednolitą podłogę w salonie i otwartej kuchni;
- inni natomiast sugerują oddzielenie tych dwóch stref właśnie kolorem podłogi.
Wybierając podłogę do małej kuchni, warto zwrócić uwagę, jaka powierzchnia tej podłogi będzie widoczna po zamontowaniu mebli kuchennych. W praktyce będzie to zaledwie kilkadziesiąt centymetrów, a to oznacza, że płytki na podłodze z widocznymi fugami będą wyglądały wprost śmiesznie. W takim wypadku warto zdecydować się na płytki bezfugowe, podłogę drewnianą, taką, jaka jest w salonie lub laminowane panele. Inną możliwością jest podłoga dokładnie w kolorze zabudowy kuchennej i ścian. Wówczas podłoga w małej kuchni będzie się zlewać ze ścianami i meblami - przez co nie będzie się odznaczać.
Półotwarta kuchnia 4 m2 - jak ją urządzić?
Mała kuchnia będzie wyglądała na większą, jeśli jedną ze ścian częściowo otworzymy. W praktyce stracimy jedną ścianę do zabudowy, ale zyskamy przestrzeń. Jeśli masz wątpliwości, czy takie rozwiązanie ma sens, zastanów się, co ogranicza przestrzeń w twojej małej kuchni. Oczywiście są to ściany, jeśli więc pozbędziesz się jednej z nich w całości lub częściowo kuchnia będzie się wydawała większa, ponieważ stojąc na wprost tej ściany, zamiast muru będziesz widzieć salon lub przedpokój. Nasza propozycja to rozwiązanie stosowane już w minionej epoce, czyli murowany bufet zamiast wyspy kuchennej. Dolną część ściany pozostaw na miejscu, na wysokości około 85-90 lub nawet 100 cm, jeśli chcesz mieć pod bufetem blat roboczy. Ścianę nad bufetem należy wykuć aż pod sufit lub pozostawić niewielki fragment od sufitu imitujący belkę podporową. W tym miejscu możesz zamontować listwę LED, która podkreśli charakter zabudowy. Taki sposób na otworzenie kuchni pozwala na zachowanie przestrzeni na płytkie, ale nadal funkcjonalne szafki dolne i blat kuchenny, który wówczas może mieć kształt litery "L", a nawet "U".
Projektując kuchnię 4 m2 (nawet półotwartą) warto mieć na uwadze, że odległość między szafkami po obu stronach powinna wynosić tyle, żeby każdy z domowników był w stanie samodzielnie się obrócić z rozłożonymi na boki rękoma. Tak przynajmniej twierdzą eksperci, jednak należy pamiętać, że nie otwieramy wszystkich szuflad i szafek jednocześnie i nie tańczymy w kuchni. Zatem w praktyce odległość między przeciwległymi szafkami powinna pozwolić na swobodne przemieszczanie się w kuchni podczas gotowania i sprzątania.
Aranżacja samodzielnej małej kuchni o powierzchni 4 m2 - jak ją urządzić?
Samodzielna, czyli zabudowana czterema ścianami kuchnia 4 m2 to bądź co bądź bardzo ciasne pomieszczenie, ale przy zastosowaniu kilku trików nawet tak mała kuchnia będzie funkcjonalna i piękna. W kuchni z oknem warto zaadoptować również parapet na zabudowę kuchenną, co pozwoli na uzyskanie dodatkowego blatu roboczego. Wówczas szafki dolne montujemy na dwóch ścianach w literę "L", ale blat roboczy tworzyć będzie już kształt litery "U", po zaadoptowaniu parapetu. Pamiętajmy, że standardowy blat, pod którym mieszczą się dolne szafki, ma szerokość 60 cm, a to oznacza, że montaż na dwóch przeciwległych ścianach i zabudowa parapetu zabierze nam z 4-metrowej podłogi aż 180 cm. W kwadratowej kuchni 220 cm podłogi będzie funkcjonalne, ale już w prostokątnej niekoniecznie. Zatem nasza propozycja to meble kuchenne na wymiar.
Na ścianie, na której znajdzie się płyta do gotowania, zlew i zmywarka zachowujemy pełnowymiarowy blat, natomiast na przeciwległej ścianie i pod parapetem montujemy blat o szerokości 40 lub 35 cm. Pod takim blatem zmieszczą się pojemne i komfortowe w użytkowaniu szafki. Warto również zadbać, żeby blat pod oknem znajdował się na takiej samej wysokości jak ten nad szafkami. Jeśli jest to niemożliwe, trzeba stworzyć modne geometryczne przejście między blatami. Podobnie jak w poprzednim przypadku podłoga powinna mieć kolor ścian i zabudowy kuchennej. Inną możliwością jest montaż cokołów zlewających się z podłogą, wówczas podłoga będzie się wydawała większa, a kuchnia mniej ciasna.
Jaka zabudowa meblowa do małej kuchni 4 m2?
Zabudowa małej kuchni powinna być kreatywna, dlatego też warto zainwestować w meble na zamówienie - takie, które będą maksymalnie dopasowane do specyfiki pomieszczenia. Jeśli to konieczne. Nie obawiaj się montażu węższego blatu i płytszych szafek kuchennych. Nawet jeśli firma, która podjęła się takiej zabudowy, zapewnia, że jest to niemożliwe. Każdy blat można dociąć a jego brzegi zabezpieczyć dedykowaną okleiną. Płytsze szafki są tańsze, mimo że nie mają standardowych wymiarów, ponieważ na takie szafki potrzeba mniej płyty lub drewna, a każda szafka jest skręcana ręcznie, więc w produkcji nie ma znaczenia jej rozmiar. Ponadto w sprzedaży dostępne są gotowe cokoły w wielu kolorach, więc bez problemu można je dopasować pod kolor podłogi lub ścian.
Nieprawdą jest, że cokół musi być wykonany z tej samej płyty co meble. Idealnie dopasowany do podłogi stworzy iluzję podwieszanych dolnych szafek, a powierzchnia podłogi wizualnie się powiększy. Zabudowa meblowa do małej kuchni powinna być "szyta" na miarę, dopasowana do każdej krzywizny. Kolejna ważna kwestia to nowoczesne systemy do przechowywania, w małej kuchni dolne szafki zamień na głębokie szuflady kuchenne, które są bardziej pojemne i funkcjonalne. Jeśli w małej kuchni, po wydzieleniu przestrzeni na dolne szafki, pozostało kilkanaście wolnych centymetrów, nie pozwól na zrobienie zaślepki czy otwartej półki. Już 15-centymetrową przestrzeń możesz wykorzystać na cargo, wygodą drucianą szufladę o głębokości dolnych szafek. W tym samym miejscu w górnym ciągu szafek kuchennych możesz mieć wąską szafeczkę na przyprawy, przepisy i inne drobiazgi. W czterometrowej kuchni szkoda marnować przestrzeni do przechowywania, na otwarte półki, które tworzą niepotrzebny chaos.
W szafce narożnej zamontuj obrotowe kosze (karuzele) i wysuwane półki, a także półki na drzwiczkach. w ten sposób wykorzystasz maksymalnie tę przestrzeń. Pawlacze w kuchni o powierzchni 4 m2, to doskonały sposób na przechowywanie. Szafki podsufitki w kolorze ścian bez uchwytów będą się zlewały ze ścianami i mogą mieć nawet głębokość 1 m. Podzielone na półki i sekcje ułatwią przechowywanie, większości przedmiotów. Warto jednak wszystkie przedmioty przechowywać w takich szafkach w pudełkach lub koszykach, które łatwiej jest wydostać z pawlacza niż pojedynczo. Dosyć drogim, ale bardzo praktycznym rozwiązaniem są windy do szafek kuchennych, czyli półki, które opuszczają się w dół.
Jaki kolor mebli do małej kuchni 4 m2?
Kolor mebli do małej kuchni będzie w znacznym stopniu uzależniony od tego, czy zdecydujemy się na kuchnię na otwartym planie, czy też samodzielną zamkniętą w czterech ścianach kuchnię.
- W pierwszy przypadku bardzo modnym rozwiązaniem jest czarna lub antracytowa kuchnia z ciemnymi ścianami i jednym kolorem kontrastującym oraz porządnym oświetleniem, które podkreśli wyjątkowy aneks kuchenny lub otwartą małą kuchnię.
- W pozostałych przypadkach najlepszym wyborem będą białe szafki na wysoki połysk i biała lub popielata podłoga i takie też ściany. Taka kolorystyka optycznie powiększy małą czterometrową kuchnię i sprawi, że pomieszczenie nie będzie klaustrofobiczne.
Do białych dolnych i górnych szafek kuchennych można również zastosować transparentne szafki wiszące podsufitowe. Inną i nieco tańszą możliwością są szafki kuchenne z białej matowej płyty w kolorze sosny bielonej, która wygląda jak rozbielone szare deski. Blat w takiej kuchni powinien kontrastować, może więc być w kolorze naturalnego drewna np.jasnego lub ciemnego dębu, doskonale sprawdzi się również czarny gładki subtelny blat. Uchwyty do szafek kuchennych w małej kuchni montujemy zawsze poziomo, taki zabieg pozwala optycznie "wydłużyć" zabudowę a tym samym całą kuchnię.
W małej zamkniętej kuchni najlepiej sprawdza się jednolita zabudowa, czyli dolne i górne szafki w tym samym kolorze, dzielenie i tak niewielkiej przestrzeni nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego warto zainwestować w sprzęt do zabudowy, na małej powierzchni warto tworzyć długie linie zabudowy i zachować tę samą kolorystykę na jak największej powierzchni.
Co na ścianę nad blatem roboczym w ciasnej czterometrowej kuchni?
Ściana nad blatem roboczym w małej kuchni ma bardzo duży potencjał. Odpowiednio zaaranżowana może optycznie powiększyć całe pomieszczenie. W kuchni o powierzchni 4 m2 mamy do zagospodarowania aż od 1,20 m do nawet 2 m tej przestrzeni. Możemy ją wypełnić płytkami, grafiką lub lustrami. Ostatni pomysł, choć nie jest jeszcze bardzo popularny stał się naszym faworytem. Jeśli małe lusterko w łazience lub na korytarzu znacznie powiększa przestrzeń, to jak bardzo powiększy małą kuchnię metrowy lub dwumetrowy pas lustra. Jeśli zdecydujecie się na takie rozwiązanie w zabudowie "L" lub "U", warto przykleić lustro nad całym blatem roboczym. Dlaczego? Ponieważ efekt dodatkowego powiększenia uzyskamy dzięki narożnym fragmentom luster. W zabudowie "L" na przeciwległej ścianie do dłuższej ściany z lustrem warto również przykleić przestrzenną tapetę lub fototapetę 3D ze zdjęciem jadalni, lub tarasu za szklanymi drzwiami. Pamiętajcie, że obraz, który odbija się w lustrze również może optycznie powiększyć pomieszczenie.
Komentarze