Francuskie ogrody kojarzą nam się głównie z sielskimi pełnymi ziół ogrodami prowansalskimi rodem z południa Francji. Tymczasem niesamowite założenia ogrodowe znajdziemy też w środkowej i północnej części kraju, różnią się one jednak znacząco od wiejskich ogrodów śródziemnomorskich. Klasyczne ogrody francuskie, to eleganckie geometryczne ogrody w stylu pałacowym.
Barokowe ogrody francuskie są wyjątkowe. Nie ma tam miejsca na przypadkowość- idealnie zaplanowany i dopracowany jest każdy szczegół. W takim ogrodzie znajdziemy mnóstwo pięknie formowanych krzewów i drzew, ale także urzekające kwiatowe i ziołowe rabaty oraz elegancką architekturę ogrodową i piękne elementy wodne w postaci fontann i basenów. Dowiedz się, jak założyć ogród w klasycznym stylu francuskim.
Cechy ogrodu w klasycznym stylu francuskim
Typowe dostojne pałacowe ogrody francuskie powstały w baroku za czasów Ludwika XIV. Ich koncept jest wyjątkowy. Opiera się on na geometrycznych ściśle określonych formach i przejrzystości. Aranżacje są bardzo eleganckie, ale jednocześnie proste i nieprzeładowane. Ogród w stylu francuskim ma stanowić harmonijne połączenie architektury z otaczającą ją przyrodą. Oryginalne ogrody francuskie zazwyczaj mają dużą powierzchnię, ale koncept ten zaadoptujemy też bez problemu do średniej wielkości przydomowego ogrodu.
Typowy klasyczny pałacowy ogród francuski powinien składać się z trzech części:
- parter - jest to obszar znajdujący się bezpośrednio przy budynku mieszkalnym. Jest tu bardzo kolorowo i dekoracyjnie. W tym pasie powinny się znaleźć piękne rabaty kwiatowe, wzorzyste trawniki i eleganckie rzeźby ogrodowe;
- boskiet - w tej części ogrodu znajdują się idealnie przycięte formowane krzewy, żywopłoty i niskie drzewa. To tutaj możemy pospacerować pięknymi wyłożonymi brukiem alejami parkowymi i pobawić się w odnajdywanie wyjścia z formowanych roślinnych labiryntów;
- las - to ostania najbardziej oddalona od domu część ogrodu francuskiego. Powinna ona stanowić kompleks parkowo-leśny poprzecinany alejami spacerowymi o swobodniejszej formie niż boskiet. Warto tutaj ustawić kilka ławeczek, na których będziemy mogli zrelaksować się i odpocząć.
Aranżacja ogrodu w klasycznym stylu francuskim
Ogród w pałacowym stylu francuskim nie jest założeniem dzikim i swobodnym. Tutaj wszystko jest jasno określone i stanowi idealnie zaprojektowaną całość. Decydując się na jego założenie, powinniśmy pamiętać o takich elementach jak:
1. Projekt ogrodu w stylu francuskim
W takim ogrodzie niczego nie sadzimy przypadkowo. Wszystko musi być wcześniej zaplanowane i dokładnie rozrysowane. Rabaty i trawniki powinny być nie tylko geometryczne (kwadratowe, prostokątne, trójkątne, okrągłe), ale również symetryczne, co oznacza, że lewa strona rabaty powinna być dokładnym odzwierciedleniem prawej. Drzewa i krzewy nie mogą rosnąć dziko. Żywopłoty powinny być zawsze idealnie przycięte pod kątem prostym, a korony drzewek uformowane w kule, arkady lub eleganckie wrzeciona.
Warto więc wymierzyć dokładnie ogród i zaplanować każdą z jego części w najdrobniejszych szczegółach, a dopiero później przejść do sadzenia roślin.
2. Rośliny do ogrodu w stylu francuskim
W ogrodzie francuskim królują krzewy, drzewa oraz sezonowe rabaty kwiatowe. Wśród krzewów szczególne miejsce należy się takim gatunkom jak:
- bukszpan;
- grab;
- cis;
- tuja;
- cyprysik.
Dają się one bardzo ładnie formować, są łatwe w uprawie i w większości zimozielone.
W parkowo-leśnej części ogrodu z założenia powinny przeważać drzewa liściaste takie jak:
- buk;
- dąb;
- grab;
- wiąż.
Jeśli jesteśmy miłośnikami drzewek iglastych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby obsadzić tę część ogrodu właśnie nimi. Choć rabaty kwiatowe w ogrodach francuskich cieszyły oko przez cały sezon, to jednak zdecydowanie największy nacisk kładziono na rabaty wiosenne obsadzone takimi gatunkami jak:
- tulipany;
- żonkile;
- narcyzy;
- hiacynty;
- bratki;
- pierwiosnki;
- niezapominajki.
Z kolei na rabatach letnich idealnie sprawdzą się eleganckie róże okrywowe. W ziołowo-warzywnej części ogrodu warto posadzić takie gatunki, z których najczęściej korzystamy na co dzień w kuchni. Mogą to być na przykład:
- szczypiorek;
- czosnek;
- szałwia;
- tymianek;
- rozmaryn;
- majeranek;
- oregano;
- cząber;
- koperek;
- cebula dymka;
- pomidory;
- różne odmiany sałaty;
- brukselki;
- fasolka;
- kapusta.
Warto wygospodarować też miejsce na kilka krzewów owocowych takich jak porzeczki, agrest czy maliny. Możemy również pokusić się o wyjątkowo dekoracyjną szpalerową uprawę drzewek owocowych. Nie jest ona łatwa i wymaga wprawy, ale efekt zapiera dech w piersiach. Jeśli podoba nam się takie założenie, ale nie mamy doświadczenia ogrodniczego, wówczas warto zarówno do założenia takiego szpaleru, jak i do jego późniejszej pielęgnacji wynająć specjalistyczną firmę ogrodniczą.
3. Kamień w ogrodzie w stylu francuskim
Naturalny kamień odgrywa szczególną rolę w ogrodach francuskich. Jest on widoczny przede wszystkim w postaci gęstej sieci ścieżek i dróg, które przecinają ogród i oddzielają od siebie poszczególne rabaty. Mogą one być wysypane drobnym białym żwirem lub wybrukowane naturalnym kamieniem w odcieniach szarości, bądź zrobione z typowej terakoty.
Elementami charakterystycznymi ogrodów urządzonych w tym stylu są też kamienne rzeźby ogrodowe. W typowym ogrodzie francuskim są to postacie ludzkie.
Nie może również zabraknąć wykonanych z kamienia elementów małej architektury ogrodowej takich jak fontanny czy dekoracyjne murki.
W ogrodach francuskich często także ławki wykonane są z naturalnego kamienia lub chociaż tradycyjne drewniano-metalowe ławeczki ustawia się na kamiennych podestach.
4. Elementy wodne w ogrodzie francuskim
Bardzo często w centralnym punkcie ogrodu francuskiego znajduje się zbiornik wodny lub fontanna. Warto zdecydować się na takie założenie, ponieważ przełamie ono hermetyczny układ zieleni ogrodowej i ożywi całą aranżację.
Oczko wodne lub basem ogrodowy powinny mieć geometryczny kształt. Typowe dla klasycznych ogrodów francuskich są baseny kwadratowe oraz prostokątne. Możemy w nich posadzić roślinność wodną, a także, jeśli chcemy hodować w nich ozdobne gatunki ryb.
Choć pałacowe ogrody francuskie są znane przede wszystkim ze swoich dekoracyjnych rabat i pięknie obsadzonych formowanymi krzewami alejek, to bardzo często uprawiano w nich również warzywa i owoce. Oczywiście przeznaczano na to specjalnie wyodrębnioną część ogrodu. Grządki uprawiano bardzo starannie, było one uporządkowane i bardzo dobrze opisane. Można w nich było znaleźć niesamowite wręcz bogactwo odmian warzyw, owoców i ziół.
Zakładając ogród w klasycznym pałacowym stylu francuskim, znajdźmy więc miejsce na choćby niewielki warzywnik i ogródek ziołowy. Możemy go umiejscowić w odleglejszej części ogrodu, oddzielając go od jego części ozdobnej na przykład eleganckim żywopłotem. Świetnym rozwiązaniem jest również założenie warzywnika po jednej stronie domu, a po drugiej klasycznego eleganckiego ogrodu o walorach rekreacyjnych i ozdobnych.
Komentarze