Łazienka w stylu skandynawskim. Jakie ściany, podłoga, wyposażenie, meble, oświetlenie?

Łazienka w stylu skandynawskimŁazienka  w stylu skandynawskim jest prosta, charakteryzuje to wnętrze surowa forma i minimalizm, który nadaje wyjątkowego charakteru aranżacji i sprawia iż nawet niewielkie pomieszczenie wydaje się być przestronne i jest funkcjonalne.

Łazienka inspiracje - Skandynawia

Jak wszystkie wnętrza mieszkańców północnej Europy łazienka skandynawska jest jasna, dobrze oświetlona, najlepiej jeśli posiada okno, które należy wyeksponować, tak by uzyskać z niego maksymalnie dużo światła dziennego bardzo cenionego w tej części świata.

Dlatego też, jeśli okno zostaje zasłonięte, to tylko roletą lub żaluzją rozpraszającą światło. Raczej nie stosuje się zasłon czy firan, które po pierwsze nie pasują do stylu skandynawskiego, a po drugie zabierają zbyt wiele słońca, które wschodzi na Półwyspie Skandynawskim zaledwie na kilka godzin w ciągu dnia.

Podłoga w łazience

Podłoga w łazienkach skandynawskich jest najczęściej wykonana z naturalnego drewna, podobnie jak obudowa wanny lub brodzika, można również zastąpić je płytkami do złudzenia przypominającymi drewno lub wyjątkowo odpornymi na przyjmowanie wilgoci egzotycznymi gatunkami drewna, które często odstraszają wysoką ceną. W niektórych skandynawskich łazienka spotykamy naturalny kamień, który jest mało praktyczny ze względu na surowy klimat północnej Europy i zimno kamiennej podłogi. W tym wypadku najbardziej polecanym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, które sprawia, że kamień jest ciepły i przyjazny dla domowników. W nowoczesnych skandynawskich łazienka często spotykanym materiałem są płytki podłogowe, cenione za wyjątkową trwałość, łatwość w utrzymaniu w czystości i funkcjonalność. Jeśli więc kafelki to tylko białe i gładkie, które podkreślają minimalistyczny i surowy charakter pomieszczenia.

Ściany

Ściany utrzymane w stylu skandynawskim najczęściej są wykończone również białymi płytkami lub takimi, które imitują naturalny kamień koniecznie w barwach ziemi, a więc szarościach, beżach, brązach i przytłumionej zieleni. Ponadto  sprzęty sanitarne typowe dla skandynawskiego minimalizmu to wisząca umywalka i sedes, które nie zabierają miejsca na podłodze.

Łazienka w stylu skandynawskim

Wanna czy kabina prysznicowa w łazience?

Wszystko zależy od powierzchni do zagospodarowania, jeśli wanna to prosta bez dodatkowych ozdób najczęściej obudowana drewnem lub płytkami imitującymi deski, w skromniejszych aranżacja zwykłymi białymi kafelkami. W mniejszych pomieszczeniach wykorzystuje się wanny asymetryczne, które można wpasować w jeden z narożników pomieszczenia, natomiast na dużej powierzchni w ostatnim czasie bardzo modne są owalne wanny wolnostojące, obudowane deskami pomalowanymi na biało lub płytkami imitującymi podniszczone, obielone drewno. Kabina prysznicowa choć nie wymaga zbyt wielu zabiegów dekoratorskich często jest obudowywana podobnie jak wanna, by podkreślić przywiązanie Skandynawów do natury.

Meble w łazience skandynawskiej

Meble w skandynawskich łazienkach zadziwiają wiele osób, gdyż nie są to typowe dla tego pomieszczenia sprzęty dostępne w masowej sprzedaży. Znacznie częściej wykorzystywane są w takich aranżacjach podniszczone drewniane komody lub stylizowane na starsze niż są w rzeczywistości, koniecznie w kolorze naturalnego drewna, ponadto niezwykle często można w takiej łazience spotkać drewniane krzesło lub ławkę ogrodową, których próżno szukać w innych aranżacjach łazienkowych.

Minimalizm formy i surowy design sprawiają, iż w skandynawskich łazienkach nie ma fikuśnych półek i półeczek wokół wanny czy kabiny prysznicowej - jeśli występują tam jakieś elementy meblowe, to tylko minimalistyczne, niewielkie półki niezbędne do przechowywania np. kosmetyków i to tylko tych codziennego użytku. Pozostałe są ukryte w drewnianej komodzie lub szafce. Podobnie jak większość sprzętów łazienkowych utrzymanych w skandynawskim stylu tak również i baterie łazienkowe są proste, surowe w swej formie, nie rzucające się w oczy, choć często podążające za najnowszymi trenami.

Oświetlenie wnętrz w łazience - styl skandynawski wnętrza

Oświetlenie w łazience w stylu skandynawskim odgrywa bardzo dużą rolę, ponieważ wnętrze to powinno być rozświetlone, a dzięki temu wyglądać na przestronne i bardzo schludne. Do najpopularniejszych form oświetlenia należą wiszące lampy z prostymi kloszami w kolorze zbliżonym do płytek, desek lub innych elementów występujących w pomieszczeniu. Dodatkowo surowe, pozbawione dekorów ściany ocieplą listwy LED, które ukryte w specjalnie przygotowanej przestrzeni pomiędzy sufitem a ścianą sprawiają, że łazienka staje się wyjątkowo klimatyczna. Lustra w skandynawskiej łazience odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ to dzięki nim można wizualnie powiększyć i rozświetlić pomieszczenie, a przecież wnętrze w tym stylu powinno być przestronne, dlatego też w skandynawskiej łazience zasadniczo im ich więcej luster tym lepszy efekt zostanie uzyskany.

Komentarze

Werka
Styl skandynawski jest dość minimalistyczny i zimny osobiście wolę cieplejsze klimaty.