Kubizm kojarzy się nam z twórczością Picassa i bardzo słusznie. Jest on bowiem najbardziej znanym przedstawicielem tego nurtu. Obecnie kubizm jest zyskującym na popularności kierunkiem w aranżacjach wnętrz. Podstawą kubizmu jest prostota, geometria i konsekwencja. Dlatego bardzo ważnymi elementami są detale, wykończenie oraz kolor.
Kierowanie się wymogami kubizmu powinno uwzględniać wymogi w zakresie oszczędnego zagospodarowania przestrzeni, ale również stworzenia atrakcyjnego wnętrza pod kątem estetycznym. Kubizm doskonale sprawdza się jako motyw w urządzaniu kuchni, łazienek czy sypialni, nadając im wyjątkowego, nowoczesnego charakteru.
Kubizm i jego założenia
Kubizm jako kierunek w malarstwie pojawił się w XX wieku we Francji. Czołowi twórcy tego nurtu - Pablo Picasso oraz Juan Gris. Nazwa pochodzi od naczelnego motywu kubizmu, jakim jest kostka, czyli sześcian. Pojawia się on w kubistycznych dziełach jako motyw przewodni i stał się natchnieniem dla wielu twórców. Obecnie doskonale sprawdza się także w aranżacji wnętrz jako motyw dla formy. Założeniem kubizmu jest prosta forma ale i minimalizm. Rezygnuje się więc ze zbędnych dekoracji na rzecz prostoty ale i porządku. To doskonała propozycja dla wielbicieli wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych, przestronnych.
Kubistyczna kuchnia
Kuchnia z założenia powinna być pomieszczeniem funkcjonalnym. Kubizm jako nurt w kuchni może obejmować zarówno kształty szafek i mebli, jak i ograniczać się jedynie do dodatków. W kuchniach kubistycznych dominować powinny bryły kanciaste, w tym prostokątne szafki i sprzęty. Ciekawie prezentuje się wyspa kuchenna, np. jako alternatywa dla stołu ale i jako jego uzupełnienie. Dodatki również powinny przypominać bryły geometryczne, co wprowadzi typowy dla kubizmu styl. możemy też postawić na kubistyczne kafelki lub takie z efektem 3D: ciekawy efekt wizualny murowany. Aby kubistyczna kuchnia nie była zbyt surowa, postawmy na przyjazne, najlepiej ciepłe barwy. Z racji tego, że kubizm jest stylem nowoczesnym, wręcz minimalistycznym, stawiajmy na stosowane kolory główne oraz wyraziste dodatki. W kubistycznej kuchni sprawdzą się prostokątne obrazki oraz lampy o tym samym kształcie. Ciekawym pomysłem jest zainwestowanie w prostokątną zastawę stołową: doskonale dopełni całości. Kubizm możemy przemycić także na elementach armatury, w tym na prostokątnych kranach kuchennych.
Łazienka w stylu kubistycznym
Urządzoną w stylu kubistycznym łazienka również jest kanciasta, meble i sprzęty mają ostre kształty i krańce. W kubistycznej łazience sprawdzi się prostokątna wanna oraz umywalka, ostro zakończone szafki i kwadratowe lustra. Zrezygnujmy z klasycznej deski klozetowej na rzecz kwadratowej muszli: ciekawie dopełni całości. Płytki mogą być dwukolorowe i ułożone w szachownicę: na wszystkich lub tylko na jednej ścianie albo podłodze. Możemy tez pokusić się o tapetę w geometryczne wzory. Nie róbmy jednak tego w małych łazienkach: pomieszczenie wyda się ciężkie. Pamiętajmy, że kubistyczne łazienki są minimalistyczne, nie ma tu miejsca na zbyt wiele dodatków. Dekoracją mogą być ręczniki w kontrastowych kolorach lub prostokątne kubki na szczoteczki do zębów: w tym wypadku przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach.
Jak urządzić salon w stylu kubistycznym?
Kubistyczny salon zachwyca prostotą barw i form. Tutaj również wszystko jest kanciaste, ale przez to nie mniej przytulne. Jeśli jednak wydaje się nam, że nasz pokój dzienny będzie zbyt surowy, wybierzmy równie prostokątny… kominek. Może on stać się sposobem na ogrzanie pomieszczenia, a nawet całego domu czy mieszkania, jeśli zdecydujemy się na nowoczesny kominek z płaszczem wodnym. W kubistycznym salonie zrezygnujmy z wielu mebli. Tradycyjny regał możemy zastąpić półkami w kształcie prostokątów i umieścić je na ścianie w różnych odległościach od siebie: takie zaburzenia symetrii są w kubizmie mile widziane. A co z kompletem wypoczynkowym, również ma być kwadratowy? Niekoniecznie ale decydujmy się na surowsze formy, możemy wzbogacić je poduszkami w geometryczne wzory. Dodatkowo jako nawiązanie do kostki możemy przyjąć kilka puf jako dodatkowe miejsce do siedzenia lub stolik kawowy w kształcie sześcianu. Na ścianie może znaleźć się ciekawa fototapeta lub znana reprodukcja. A co z dekoracjami? Kwiaty posadźmy w prostokątnych lub kwadratowych donicach, wybierzmy prostokątny dywan oraz lampę w kształcie kostki.
Kubistyczna sypialnia
Kubistyczna sypialnia jest prosta, wręcz minimalistyczna, znajduje się tam łózko jako centralny mebel, szafka i komoda oraz fotel bądź niewielka kanapa. Dla wzmocnienia efektu ścianę nad łóżkiem można ozdobić tapetą w geometryczny wzór lub zdecydować się na taką narzutę na łóżko. W kubistycznych sypialniach sprawdzają się materace na podestach jako miejsce do spania: podest stanowi nawiązanie do kubistycznej kostki.
Kubistyczne wnętrza aż proszą się o dzieła sztuki, utrzymane w tym nurcie. Owszem, możemy się o nie pokusić ale pamiętajmy, by nie przesadzić i nie napotykać się na reprodukcje Picassa w każdym pomieszczeniu. Czerpmy z kubizmu, zachwycajmy się minimalizmem ale nie dajmy się zdominować: przemycajmy też coś od siebie.
Mieszkania urządzone w nurcie kubistycznym są bardzo nowoczesne, wręcz awangardowe. Kubizm doskonale sprawdza się także w aranżacjach biur ale i obiektów publicznych, w tym restauracji, barów, klubów oraz hoteli.
Komentarze