Futuryzm

Futuryzm w salonieNowoczesne nurty w aranżacji wnętrz przeżywają obecnie wzrost popularności. Jednym z nich jest futuryzm, który powstał w XX wieku we Włoszech. Jego głównym założeniem było odrzucenie tradycji oraz patrzenie w przyszłość. Dziś futuryzm jest manifestem wolności, zarówno w formie, jak i treści.

Futuryzm jest niezwykle ciekawym stylem w aranżacji wnętrz, doskonale sprawdza się w przypadku nowoczesnych domów i apartamentów.

Futuryzm - cechy charakterystyczne

Futuryzm i jego założenia

Ojczyzną myśli futurystycznej są XX-wieczne Włochy. To tam narodził się nurt, którego głównym założeniem była szeroko pojęta wolność. Futuryzm odrzucał tradycję i przeszłość, stawiał na to co nowe, nietypowe. W architekturze futuryzm manifestował się w prostocie formy i treści ale i w jej nietypowości. Stawiano na niestandardowe bryły, a ulubionymi materiałami były i są metal, beton oraz szkło.

Futurystyczna kuchnia: nowoczesna ale przyjemna

Futurystyczna kuchnia jest nowoczesna, wręcz kosmiczna. Kolory są stosowane, a bardziej wyraziste pojawiają się na dodatkach. Szafki w kuchniach futurystycznych są minimalistyczne, mogą mieć opływowe kształty i gładkie powierzchnie. Doskonałym pomysłem sap zeszklone blaty oraz wyspy jako dodatkowe miejsce w kuchni lub zastąpienie stołu. Półki w nowoczesnej kuchni mogą mieć ciekawy kształt i kolor, pełnić jednocześnie funkcję dekoracyjną oraz być miejscem na przechowywanie naczyń czy przypraw. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie oświetlenie. Nowoczesne, futurystyczne kuchnie lubią wiele punktów świetlnych, doskonale sprawdzą się ścienne kinkiety oraz oświetlenie halogenowe. W kuchniach w tym stylu doskonale sprawdzają się kontrasty, na przykład czarna podłoga w połączeniu z jasnymi ścianami i blatami. Jeśli chcemy, aby nasze wnętrze było dynamiczne, zamiast płytek pomiędzy szafkami stojącymi i wiszącymi, wybierzmy fototapetę, np. z motywem morza czy.... kosmosu. Wnętrze zyska nietypowego charakteru.

Łazienka w stylu futurystycznym: minimalizm i porządek

Futurystyczne łazienki są nowoczesne i minimalistyczne. Jeśli zdecydujemy się na biel jako kolor dominujący, nie zapominajmy o wyrazistych dodatkach. Białe łazienki sprawiają wrażenie uporządkowanych, biel kojarzy się bowiem z czystością i świeżością. Wybierajmy minimalistyczne formy, np. prostą wannę, okrągłe miski umywalkowe, podwieszane baterie WC, niewielkie pralki. W minimalistycznych łazienkach nie ma miejsca na zbędne dekoracje, możemy jednak pokusić się o roślinę, np. sukulent czy lampę o ciekawym kształcie. Jeśli chcemy zamienić biel na kolor, stawiajmy na wyraziste barwy. Co ciekaw w futurystycznej łazience doskonale sprawdzi się czerń na ścianie lub podłodze. Dzięki tej barwie łazienka będzie elegancka. Stawianie na stosowany kolor główny sprawia, że możemy "poszaleć" z kolorami na dekoracjach ale i nic nie stoi na przeszkodzie aby zainwestować w jeden element w żywym kolorze. Ciekawym pomysłem będzie zakup pomarańczowej zasłony pod prysznic, neonowo żółtych ręczników czy zielonych dywaników na podłogę. Możemy także zdecydować się na pas kolorowych płytek na ścianie czy podłodze: w ten s[osób możemy podzielić łazienkę na strefy lub po prostu ciekawie ją ozdobić. Stawiajmy na szkło jako materiał: łazienka zyska dzięki niemu lekkości.

Nurt futurystyczny w salonie: ciekawe pomysły

Salon w stylu futurystycznym to doskonały pomysł na urządzenie ciekawego i dynamicznego wnętrza. Styl futurystyczny pasuje zarówno do salonu w mieszkaniu, jak i w domu. W pokoju dziennym doskonale sprawdzą się jasne kolory, dla kontraktu możemy jednak jedną z nich pomalować ciemniej lub wybrać kolor kontrastowy. Powinien on wtedy pojawić się również na dodatkach, by całość była spójna. Futuryzm lubi fototapety, zwłaszcza te w geometryczne wzory lub w motywy, związany tematycznie z kosmosem. A co z meblami? Styl futurystyczny lubi proste meble oraz te o opływowym kształcie, na przykład kanapy czy fotele. Futuryzm lubi kształt koła, możemy więc postawić na okrągłe stoliki czy pufy. Doskonale sprawdzą się także okrągłe poduszki czy lampy. Oświetlenie w futurystycznym salonie jest bardzo ważne. poza główną lampą sufitową powinniśmy pomyśleć również o oświetleniu dodatkowym, np. w postaci lampy stojącej oraz kinkietów ściennych. Warto zastanowić się nad zamontowaniem halogenów w strategicznych punktach, dają ciekawy efekt.  Nie bójmy się stawiać na niestandardowe materiały. W przypadku futuryzmu jest to metal i… beton. Podłoga imitująca beton to nietypowa ale i nowoczesna ozdoba futurystycznego salonu.

Futurystyczna sypialnia: kosmiczna wizja odpoczynku

Czy styl futurystyczny w sypialni to dobry pomysł? Oczywiście. Jeśli zdecydujemy się na futuryzm minimalistyczny, otrzymamy nowoczesne wnętrze, sprzyjające relaksowi. Sypialnie futurystyczne są nieco… kosmiczne. Nie ma w nich miejsca na romantyczne baldachimy, koronki oraz dekoracyjne poduszeczki. Sypialnia futurystyczna jest prosta ale efektowna. Doskonale sprawdzi się tu proste łóżko, a najlepiej materac (rewelacyjnie prezentuje się na podeście: dodatkowo podświetlonym!). Zdecydujmy się na niewiele mebli, wystarczy szafa i prosta komoda. Przy łóżku możemy ustawić proste stoliki z lampkami. Okna zasłońmy roletami w zdecydowanym kolorze lub postawmy na proste, jednokolorowe zasłony. Doskonale sprawdzą się też te w geometryczne wzory: nadają dynamiki. Nie bójmy się neonowych kolorów ale jeśli obawiamy się ich w sypialni, wybierajmy wyraziste dodatki. Dekoracją w sypialni może być lampa o ciekawym kształcie, rzeźba czy donica z rośliną. Ciekawie prezentują się sukulenty oraz fikusy.

Futuryzm, choć z założeń mówi o odejściu od tradycji, może czerpać z tego, co sprawdzone ale w nowoczesnym wydaniu. Przed wszystkim są to kontrasty, które w ciekawy sposób dekorują i ożywiają wnętrze. Futuryzm nie boi się nowatorskich form, intensywnych kolorów, czarnych ścian oraz nietypowych dekoracji. Jako trend w dekorowaniu pomieszczeń jest coraz popularniejszy. Ceniony jest za nieszablonowe podejście do aranżacji, zamiłowanie do ciekawych brył, kolorów i materiałów.

Komentarze

Uarchitekta
Futuryzm świetnie oddaje klimat filmów z lat 60-70.