Mieszkanie w stylu klasycznym

Mieszkanie w stylu klasycznymStyl klasyczny to bez wątpienia bardzo interesujący trend w aranżacji. Mieszkanie urządzone zgodnie z zasadami stylu klasycznego cechuje się bowiem ponadczasowością, a raz przeprowadzona metamorfoza zapewnia efekty na długie lata. Stylistyka klasyczna nawiązuje do różnych epok oraz stylów, co sprawia, że w tym przypadku mamy duże możliwości w realizacji projektu. Warto zatem dowiedzieć się, jakie elementy charakteryzują styl klastyczny oraz w jaki sposób urządzić swoje mieszkanie zgodnie z tym trendem.

Kto powinien zdecydować się na styl klasyczny?

Mieszkanie w stylu klasycznym będzie prezentować się atrakcyjnie pomimo upływu lat. Ta stylistyka wyróżnia się bowiem niezwykłą długotrwałością. Dzięki temu wnętrza zaaranżowane w ten sposób przypadną do gustu niemal każdemu. Co więcej, klasyczne wnętrze możemy zmieniać zgodnie z własnymi upodobaniami i wzbogacać je w elementy, które są charakterystyczne dla innych fasonów. Bez problemu połączymy go zatem z boho, glamour czy minimalizmem, dodając akcesoria, które w zależności od naszych potrzeb ożywią bądź stonują wystrój mieszkania.

Co tak naprawdę wyróżnia styl klasyczny?

Głównymi cechami stylu klasycznego są przestronność, jasność, uniwersalność oraz stonowane odcienie. Przeważnie stosujemy tu paletę złożoną z odcieni beżu, brązu, bieli czy szarości. W ten sposób mamy możliwość stworzyć we wnętrzu harmonię oraz uzyskać w nim efekt prostoty i spokoju. Nazwa stylu klasycznego jak łatwo można się domyślić inspirowana, jest klasycyzmem, czyli nurtem czerpiącym z kultury Rzymu oraz Starożytnej Grecji. Poza tym ten trend często korzysta z innych epok jak np. barok, renesans, oświecenie lub średniowiecze. Niekiedy w mieszkaniach znajdziemy także elementy eklektyczne czy antyczne dodatki.

Pomieszczenia w stylu klasycznym są solidnie wykonane. Dlatego projektowanie wnętrz wymaga tutaj zastosowania mebli wyróżniających się odpowiednimi proporcjami, które będą ustawione symetrycznie. Warto więc wyposażyć mieszkanie w obszerne szafy, stoły, kanapy fotele czy krzesła. Dodatkowo niezbędne będą również duże komody z lustrami oraz obficie ozdobione lampy. Właściwie dobrane i rozmieszczone elementy zabudowy pomogą zachować we wnętrzach naturalną równowagę, która jest bardzo ważna stylu klasycznym.

Klasyczna kuchnia

Kuchnia w mieszkaniu urządzonym na styl klasyczny wyróżnia się harmonią oraz przytulnością. To pomieszczenie stanowi także ozdobę całego wnętrza. Dlatego powinniśmy zdecydować się tutaj na meble wyposażone w ozdobne fronty i dekoracyjne uchwyty. Oprócz tego ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie w kuchni stylizowanych urządzeń AGD. Przykładowo, zamiast tradycyjnych modeli idealnie sprawdzi się kuchenka retro czy zlewozmywak z dekoracyjną baterią z kurkami. Sprzęty, które kupujemy, pomimo że nie muszą pochodzić z tego samego zestawu, to jednak powinny pasować do siebie i tworzyć jedną, spójną całość.

Kuchnia w stylu klasycznym
Kuchnia w stylu klasycznym

Jeśli chodzi o materiały, to w klasycznej kuchni należy wybierać te charakteryzujące się wysoką jakością. W końcu to pomieszczenie jest na co dzień mocno używane i narażone na działanie wody czy tłuszczu, a także stłuczenia podłogi. Najlepiej zatem zastosować tutaj płytki, beton oraz drewno, natomiast z tekstyliów niezbędne okażą się jedwab, bawełna i len.

Wybierając kolory do kuchni, powinniśmy przede wszystkim stawiać na kolory, zapewniające nam ciepły klimat pomieszczenia. Wśród nich są takie odcienie jak:

  • biel,
  • kość słoniowa,
  • beż,
  • brąz.

Jasne barwy są bowiem niezbędne do rozświetlenia wnętrza i uzyskania w nim efektu większej powierzchni. Jeżeli jednak postanowimy użyć tu ciemniejsze kolory np. czarny czy szary, to nie zapominajmy o dobrym oświetleniu. W ten sposób możemy uniknąć wrażenia przytłoczenia. Warto dodać, że ciekawym rozwiązaniem w kuchni jest również wyspa kuchenna. Montując ją w centralnym punkcie pomieszczenia, nadamy mu niezwykle efektowny wystrój.

Styl klasyczny w łazience

Odpowiednio zaaranżowana łazienka w stylu klasycznym to wnętrze wykończone najczęściej w białej barwie. Płytki założone na ścianach oraz podłodze mają jednolite, jasne barwy, chociaż częstym elementem są też płytki ułożone w jodełkę bądź szachownicę. Alternatywą dla płytek może być np. lamperia czy tapeta. Istotne jest jednak, aby w łazience dominowały naturalne materiały takie jak kamień, beton czy drewno lub tworzywa, które doskonale je imitują.

Wybierając meble, możemy zdecydować się, zarówno na elementy o prostych formach wyróżniające się spójnością i minimalizmem, jak i wyraziste modele z ozdobnymi uchwytami oraz dekoracyjnymi frontami. Łazienka w klasycznym stylu powinna przypominać królewską komnatę. Dlatego warto postawić tutaj na dużą wannę stojącą wyposażoną w fantazyjne nóżki. Najlepiej postawić ją w centrum pomieszczenia, a po jej bokach umieścić rośliny w dużych donicach. Poza tym ciekawym rozwiązaniem do łazienki jest ozdobna kryształowa lub złocona lampa.

Chcąc podkreślić klasyczny styl łazienki dobrze również nabyć urządzenia, które oprócz funkcji dekoracyjnej będą bardzo praktyczne. Doskonałym przykładem jest tutaj bateria łazienkowa retro. Taki element ma ozdobne kurki utrzymane w złotej, srebrnej lub miedzianej barwie, co sprawia, że idealnie wpasowuje się w klasyczną stylistykę. Jeśli jednak pragniemy połączyć klasykę z minimalizmem, możemy zastosować proste formy zabudowy czy sprzętów. Ciekawie w łazience prezentują się również podwieszane toalety oraz umywalki te z zintegrowaną szafką lub nadblatowe wyposażone w owalną misę. Wanna powinna mieć standardowy kształt, natomiast montując prysznic, warto zdecydować się na wersję pozbawioną brodzika.

Klasyczny salon

Salon, czyli jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, powinien łączyć tradycyjne elementy wystroju z tymi nowoczesnymi. W ten sposób pokój dzienny nabierze ponadczasowego charakteru, który stanowi znak rozpoznawczy stylu klasycznego. Salon w tym przypadku może mieć, zarówno standardową formę, jak i stanowić połączenie designerskich oraz awangardowych rozwiązań. Istotne jest jednak, aby wprowadzając bardziej fantazyjne dodatki, nie zatracić elegancji i szyku tego pomieszczenia. Ciekawy efekt zapewni nam zestawienie w pokoju dziennym stylu klasycznego ze stylem modernistycznym.

Salon w stylu klasycznym
Salon w stylu klasycznym

Dobierając kolorystykę do salonu na największych powierzchniach takich jak ściany, podłogi czy meble, powinniśmy zastosować stonowane i jasne barwy. Z kolei pozostałe komponenty wystroju mogą mieć bardziej wyraziste kolory np. zielony, złoty, niebieski oraz srebrny. Oczywiście postarajmy się zachować umiar, ponieważ zbyt odważna kolorystyka stworzy w pomieszczeniu efekt tandety. Szukając najlepszych materiałów do pokoju dziennego, warto zwrócić uwagę na drewno, skórę, kamień czy marmur.

Podstawowym elementem wyposażenia salonu jest kanapa. Tutaj dobrze wybrać solidny model skórzany, wykonany z materiałów wysokiej jakości. Do sofy idealnie będzie pasować stolik kawowy. Poza tym w pokoju dziennym świetnie prezentują się przeszklone komody i szafki. Na ścianach powieśmy obraz sztuki współczesnej, który dobrze komponuje się ze stylem klasycznym. Oświetlenie mogą tutaj stanowić oryginalne lampy stojące lub kryształowy żyrandol. Jeżeli mamy w planach połączyć kuchnię z salonem, musimy zadbać, aby oba wnętrza były dopasowane pod względem wystroju i tworzyły razem spójną całość.

Jak widać styl klasyczny, to idealne rozwiązanie niemal dla każdego. Ten trend wyróżnia bowiem ponadczasowy wystrój, który nie wyjdzie z mody pomimo upływu czasu. Jeśli więc chcemy, aby klasyka zagościła również w naszych wnętrzach i potrzebne jest nam profesjonalne projektowanie wnętrz cennik większości architektów, obejmuje ceny w przedziale 160 - 235 złotych za metr kwadratowy. Korzystając jednak z odpowiedniego wsparcia, mamy szansę zapewnić sobie mieszkanie, które będzie prezentowało się efektownie przez długie lata.

Komentarze