Styl barokowy w aranżacji mieszkania

Mieszkanie w stylu barokowymStyl barokowy w sztuce, wystroju wnętrz, architekturze i literaturze narodził się w Europie na przełomie XVI i XVII wieku. Początkowo największą popularnością cieszył się on we Włoszech oraz Francji, aby później rozlać się na całą Europę. Barok to bardzo specyficzny styl, który kojarzy nam się raczej z pałacami sprzed wieków niż z wystrojem współczesnego mieszkania. Znajdziemy w nim dużo bogatych i nietypowych zdobień i ornamentów, mieszaninę barw i sporo nietypowych rozwiązań.

Choć pozornie styl barkowy nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem w aranżacji mieszkania, to jego nieco odświeżona nowoczesna wersja jest naprawdę interesująca. Barokowe inspiracje z pewnością spodobają się wszystkim, którzy lubią luksusowe i pełne przepychu wnętrza. Ich Specyfika sprawia, że w pełnej wersji ten styl sprawdzi się jedynie w pomieszczeniach o dużym metrażu. W tych mniejszych może zanadto przytłaczać. Nie oznacza to jednak, że musimy z niego całkowicie zrezygnować. Ciekawą opcją jest zaaranżowanie mieszkania o niewielkim metrażu w nowoczesny minimalistyczny sposób z wykorzystaniem kilku dodatków w tym stylu, które ożywią wnętrza i dodadzą im charakteru. Podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu barokowym.

Styl barkowy w wystroju wnętrz

Styl barokowy jest kolorowy i nieco chaotyczny. Znajdziemy tam mnóstwo różnych ozdobników i dekoracji od rzeźbień na meblach, poprzez ornamenty i freski na ścianach i sufitach, po różnokolorowe wzory na tkaninach. W barku jest dużo złota i blasku, które mają być synonimem przepychu i luksusu. Do aranżacji wnętrz w tym stylu trzeba podejść rozsądnie, ponieważ jeśli przesadzimy, to pomieszczenia zamiast elegancko, będą wyglądać kiczowato. Najlepiej zdecydować się na jego współczesną wersję z nieco spokojniejszym wykończeniem oraz typowo barokowymi meblami i dodatkami.

Charakterystyczne dla stylu barokowego we wnętrzach kolory to:

  • biel i écru, które mają stanowić bazę aranżacji pomieszczeń i piękne tło dla bogatych zdobień,
  • subtelne odcienie koloru żółtego takie jak budyniowy, waniliowy czy cytrynowy, których zadaniem jest rozświetlenie pomieszczeń i wprowadzenie do nich ciepła i pozytywnego nastroju,
  • złoty - ten kolor zdecydowanie dominuje w wystroju wnętrz. Występuje on w postaci różnego rodzaju zdobień i dodatków jak na przykład ramy obrazów czy luster, sztukaterie, dekoracyjne posągi, wykończenia i okucia meblowe oraz wzory na tkaninach dekoracyjnych.
  • czerwony - ta barwa od wieków kojarzona jest z bogactwem, luksusem i witalnością. Nie może jej więc zabraknąć we wnętrzu inspirowanym barokiem.
  • zielony - najczęściej jest to dosyć jasny odcień zieleni na przykład pistacjowy czy miętowy w postaci zdobień i ornamentów roślinnych, których nie może zabraknąć we wnętrzach.

Nie bez znaczenia są także materiały, które wykorzystuje się do wykończenia i wyposażenia wnętrz. Powinny one być najwyższej jakości i możliwie jak najbardziej naturalne. Nie ma tutaj miejsca na plastikową tandetę i sztuczność.

Sięgnijmy więc po:

  • drewno - typowo barokowe meble są solidnej konstrukcji i wykonuje się z naturalnego drewna. Najczęściej są w ciemnym kolorze ze złotymi zdobieniami i okuciami. Drewnem wykańcza się także podłogi. Najlepszy będzie oczywiście klasyczny parkiet - zarówno w wersji lakierowanej, jak i olejowanej. W bardziej ekonomicznym wariancie możemy wykorzystać panele drewniane lub panele imitujące naturalne drewno wykonane z laminatu albo winylu. Pamiętajmy jednak, że zawsze powinny to być produkty wysokiej klasy sprawdzonych producentów.
  • marmur - ten materiał wykończeniowy to synonim luksusu i prestiżu. Nie sposób wyobrazić sobie wnętrza bez niego. W barokowych pałacach, posiadłościach i kościołach wykorzystywano go do wykładania podłóg. W mieszkaniu lub domu może on również stanowić okładzinę podłogową- nie tylko w łazience, ale także na przykład w luksusowym salonie. Sprawdzi się także doskonale w formie elementów wykończenia ścian w łazience, salonie czy sypialni oraz w postaci blatów kuchennych. Naturalny marmur to bardzo ekskluzywny i drogi materiał wykończeniowy. Jeśli podobają nam się marmurowe wykończenia, ale dysponujemy mniejszym budżetem, wówczas możemy skorzystać z pięknych płytek o powierzchni imitującej marmur. Producenci glazury oferują wiele ciekawych wersji takich płytek w atrakcyjnych cenach. Oczywiście warto wybrać te jak najlepszej jakości.
  • ekskluzywne tkaniny jak na przykład jedwabie czy aksamity. W baroku wykorzystywano je do tapicerowania mebli, a także wykonywano z nich baldachimy łóżkowe i grube, ciężkie, bogato zdobione zasłony. Dzisiejsze meble tapicerowane stylizowane na barokowe również często wykończone są pięknym miękkim aksamitem, ale sprawdzą się także takie satynowe, z nubuku, weluru czy flauszu.

Kolejną charakterystyczną cechą stylu barokowego jest obecność licznych dekoracji ze wzorami roślinnymi takimi jak kwiaty czy liście. Tego rodzaju ornamenty znajdziemy na meblach, ścianach i tkaninach.

Urządzamy mieszkanie w stylu barkowym

Wnętrza inspirowane tym stylem na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardzo wymyślne, kosztowne i trudne w aranżacji. W praktyce jednak, urządzenie tego typu mieszkania wcale nie jest trudne. W dużych mieszkaniach możemy sobie pozwolić na więcej elementów przepychu, choć i tutaj trzeba uważać, by nie przesadzić. Z kolei w mieszkaniach o mniejszym metrażu zdecydujemy się na bardziej nowoczesną aranżację z elementami baroku. Podstawą aranżacji każdego wnętrza jest jego wykończenie, następnie kupujemy meble i dodatki.

Meble w stylu barokowym
Meble w stylu barokowym

Ściany i sufity w typowych barokowych pomieszczeniach były bogato zdobione. Można było na nich znaleźć między innymi boazerie, sztukaterie i freski. Takie zdobienia możemy zastosować także dzisiaj, ale musimy pamiętać, że są one dosyć przytłaczające, dlatego nie sprawdzą się w małych mieszkaniach typu kawalerka. Będą się natomiast pięknie wyglądać w przestronnych wnętrzach. Ciekawych opcji wykończenia ścian jest co najmniej kilka. Możemy je pomalować na biało i przykleić na nie ozdobne sztukaterie. Świetnym pomysłem na wykończenie pomieszczenia inspirowanego barokiem są także kolorowe bogato zdobione tapety w roślinne wzory. Typowe meble w tym stylu są drewniane, solidne i dosyć masywne. Nie brakuje na nich frezowań, rzeźbień oraz złoceń.

Bardzo istotne w aranżacji wnętrz są również dodatki. Postawmy na takie jak:

  • duże lustra - najlepiej w ozdobnych ramach,
  • szklane pięknie odbijające światło lampy i żyrandole,
  • dekoracyjne aksamitne lub satynowe poduszki - jednobarwne lub w ozdobione kwiatowymi motywami,
  • szklane i metalowe ozdoby w postaci wazonów, waz czy amfor,
  • obszerne zasłony lub kotary,
  • rzeźby - typowe dla barokowych wnętrz są repliki rzeźb antycznych,
  • dywany - koniecznie duże, miękkie i bardzo kolorowe.

Oto kilka inspiracji, jak urządzić pomieszczenia w mieszkaniu w stylu barokowym:

Salon w stylu barokowym

Salon jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w mieszkaniu. To tutaj zwykle spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi i urządzamy różnego rodzaju imprezy okolicznościowe jak imieniny czy urodziny. W dużym salonie możemy naprawdę poszaleć z barokowymi elementami. Ściany najlepiej pomalować na biało i ozdobić sztukateriami - mogą one pozostać białe, ale świetnym pomysłem jest równie pomalowanie ich na charakterystyczny dla baroku złoty kolor. Jeśli do pomieszczenia wpada dużo naturalnego światła słonecznego, wówczas możemy zdecydować się też na położenie na jedną lub wszystkie ściany tapety w kwiatowe motywy. Świetnie będzie się prezentować także pomalowana na biało boazeria, która jest obecnie bardzo modna.

W salonie powinny znaleźć się takie meble jak wygodna bogato zdobiona i obita szlachetną tkaniną sofa oraz fotele. Postawmy przy nich elegancki drewniany stolik kawowy na rzeźbionej nóżce. Jeżeli salon łączy się z jadalnią lub kuchnią, wówczas niezbędny będzie także solidny duży drewniany stół oraz piękne wyściełane krzesła.

Salon w stylu barokowym
Salon w stylu barokowym

Oprócz mebli bardzo ważne są także dodatki. Koniecznie powieśmy więc w salonie duży dekoracyjny kryształowy żyrandol. Powinien on znajdować się w centrum pomieszczenia lub bezpośrednio nad stołem. Pięknie będzie się prezentować także duże lustro w złotej ramie - możemy je powiesić na ścianie lub zdecydować się na bardzo elegancki model stojący i umieścić go w rogu pomieszczenia. W salonie warto także ustawić kilka dekoracyjnych dużych wazonów z żywymi kwiatami, a na podłodze położyć duży jednobarwny lub wzorzysty dywan- najlepiej w takich kolorach jak zielony czy złoty. Nie rezygnujmy też z długich ciężkich zasłon okiennych - świetnie sprawdzą się takie wiązane ozdobną kokardą.

Sypialnia w stylu barokowym

Nieco spokojniejsza i bardziej stonowana wersja stylu barokowego będzie idealnie pasować do luksusowo urządzonej sypialni. Jej centralnym punktem powinno być oczywiście duże, szerokie i wygodne łóżko. Jeśli to możliwe to wybierzmy takie z ozdobnym baldachimem. Latem sprawdzi się doskonale także dekoracyjna moskitiera. Najlepszym modelem łóżka do sypialni będzie łóżko typu kontynentalnego z bogato rzeźbioną ramą i pięknym tapicerowanym zagłówkiem. Wybierzmy na nie wysokiej jakości pościel z bawełny satynowej i przykryjmy ją luksusową aksamitną bądź satynową narzutą. Koniecznie też połóżmy na niej co najmniej kilka dekoracyjnych poduszek.

Sypialnia w stylu barokowym
Sypialnia w stylu barokowym

Po obu stronach łóżka koniecznie postawmy szafki nocne z lampkami o materiałowych abażurach ozdobionych motywami roślinnymi. W sypialni powinna też znaleźć się duża lampa sufitowa - najlepiej podobna do tej salonowej, czyli w postaci połyskującego żyrandola. Nie zapominajmy także o dużej wygodnej toaletce, która powinna być elementem wyposażenia każdej barokowej sypialni. Koniecznie wybierzmy elegancki model o rzeźbionych nóżkach z dużym ładnym lustrem. Ustawmy na niej ozdobne szklane lub metalowe złocone pudełka z biżuterią i akcesoriami kosmetycznymi. Na podłodze obowiązkowo połóżmy kilka miękkich puszystych dywaników. Są one niezbędne przy łóżku, ale będą się także pięknie prezentować w centralnej części pomieszczenia oraz obok toaletki. Na ściany w sypialni możemy wybrać farbę i sztukaterie bądź tapetę. Tutaj jednak warto zdecydować się na nieco spokojniejsze barwy niż w salonie. Pamiętajmy, że sypialnia to miejsce odpoczynku, gdzie powinna panować atmosfera wyciszenia i relaksu. Lepiej więc zrezygnować z mocno nasyconych i pobudzających barw takich jak czerwień czy złoto, na rzecz tych spokojniejszych jak zielenie, błękity, różne odcienie bieli oraz beże.

Łazienka w stylu barokowym

Styl barokowy w łazience - czy to dobry pomysł? Ten pełen przepychu trend w aranżacji wnętrz sprawdzi się idealnie w dużych pokojach kąpielowych, jednak niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem w maleńkich łazienkach, gdzie lepiej postawić na minimalizm prostotę form i funkcjonalność.

Łazienka w stylu barokowym
Łazienka w stylu barokowym

W dużej łazience podłogi wykończmy naturalnym szlachetnym kamieniem - granitem lub marmurem. Sprawdzi się on też w postaci blatów pod umywalki. Na ścianach pięknie będzie prezentować się biała glazura lub ozdobna kolorowa wysokiej jakości tapeta odpowiednia do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności na przykład lateksowa albo ceramiczna. W łazience dużą rolę odgrywa także jasne i bardzo dekoracyjne oświetlenie oraz duże lustra w złotych ramach. W centrum pokoju kąpielowego powieśmy żyrandol, a na ścianie przy umywalkach ozdobne kinkiety. W luksusowym pokoju kąpielowym ustawmy także masowane dekoracyjne białe meble ze złotymi uchwytami. Oczywiście w nie może też zabraknąć dużej wolnostojącej wanny na pięknych rzeźbionych najlepiej złotych nóżkach. Najlepszym wyborem do tego typu wnętrza będzie również złota armatura zarówno przy wannie, jak i umywalce.

Styl barokowy w aranżacji wnętrz jest przepiękny, ale wymaga odpowiedniego podejścia. Zdecydowanie powinniśmy zachować umiar. Zbyt wiele elementów dekoracyjnych, mnogość deseni czy przesadne nasycenie kolorów, wcale nie dodadzą wnętrzom uroku, a sprawią, że będą one męczące i przytłaczające.

Pamiętajmy, że we współczesnej wersji stylu barokowego chodzi nie o ilość, lecz o jakość. Prestiżowe i luksusowe wnętrze ze smakiem stworzymy, pięknie eksponując kilka bogato zdobionych mebli lub dodatków na spokojnym i stonowanym tle.

Komentarze