Jak urządzić mały ogród?

Urządzanie małego ogroduMiejskie ogródki najczęściej są niewielkie. Do dyspozycji mamy zaledwie kilka metrów kwadratowych przestrzeni na planie kwadratu lub prostokąta, a niekiedy tylko taras lub balkon. Czy w takich warunkach można urządzić zachwycający ogród pełen pięknych roślin? Oczywiście, że tak.

Kluczem do sukcesu jest dobre rozplanowanie przestrzeni. Dzięki wykorzystaniu kilku ciekawych trików idealnie wykorzystamy każdy centymetr powierzchni. Możliwości jest naprawdę wiele. Mały ogród możemy zaprojektować w wielu ciekawych stylach. Możemy uprawiać w nim kwiaty, zioła czy warzywa. Z pewnością uda się też wygospodarować kącik wypoczynkowy, gdzie będziemy mogli codziennie siadać i relaksować się po pracy czy w weekendy.

W małym miejskim przydomowym ogrodzie bardzo ważny jest odpowiedni dobór roślin, praktyczne meble wypoczynkowe oraz sprytne rozwiązania techniczne i ciekawa architektura ogrodowa. Podpowiadamy jak funkcjonalnie i pięknie urządzić niewielką strefę relaksu.

Dzięki dobremu rozplanowaniu przestrzeni nawet na bardzo niewielkiej powierzchni bez problemu stworzymy cudowną zieloną oazę pełną roślin oraz przyjazne i spokojne miejsce do wypoczynku. Warto znać kilka prostych zasad dotyczących aranżacji niewielkiej przestrzeni:

Aranżacja małego ogrodu na bazie kwadratu

Kwadratowe ogródki mają idealne proporcje, dlatego, nawet jeśli są malutkie, to bardzo łatwo je zaprojektować. W takim przypadku strefę relaksu najlepiej zaplanować w środkowej części przestrzeni, a roślinami obsadzić część wzdłuż ogrodzenia oraz przy ścianie budynku. Aby optycznie powiększyć przestrzeń i nadać ogrodowi głębi, przy murze domu urządźmy rabatkę z niskich roślin. Mogą to być zarówno gatunki kwitnące, jak i ozdobne z liści czy zioła albo warzywa.

Sprawdzą się na przykład:

  • dzwonki karpackie,
  • niecierpki,
  • nasturcje,
  • tymianek,
  • bazylia,
  • oregano,
  • majeranek.

Możemy je posadzić bezpośrednio w gruncie lub poustawiać w ładnych donicach. Z kolei przy ogrodzeniu sadzimy rośliny wyższe. Mogą to być choćby wysokie rośliny kwitnące jak floksy lub ostróżki albo piękne wysokie trawy ozdobne. Dzięki temu w ogrodzie powstaje bardzo ładna perspektywa.

Warto pomyśleć także o posadzeniu roślin pnących - zwłaszcza przy płocie oddzielającym nasz ogródek od chodnika czy ulicy oraz po bokach w pobliżu płotu dzielącego nas od sąsiadów. Rośliny wcale nie muszą piąć się po wspólnym ogrodzeniu. Możemy wykorzystać niewielkie pergole, kratki, kaskadowe donice lub wysokie kwietniki. Godne polecania gatunki do takich nasadzeń to bluszcze, winobluszcze czy powojniki

Ogród
Ogród na bazie kwadratu

Świetnym pomysłem jest także wzbogacenie przestrzeni o oświetlenie, które będzie ozdobą naszej zielonej oazy po zmroku i sprawi, że przestrzeń będzie wydawać się większa. Możemy wykorzystać lampki solarne lub LED.

Na małej kwadratowej powierzchni postawmy na kompaktowe meble ogrodowe. Bardzo ładnie będą się prezentować takie o kwadratowym lub zaokrąglonym kształcie. Możemy je ustawić bliżej zewnętrznego ogrodzenia ogrodu, przy wejściu do domu lub w centralnej jego części. Ze względów praktycznych najlepiej sprawdzi się ta pierwsza opcja, ponieważ umożliwi swobodne korzystanie z całej powierzchni bez konieczności przesuwania mebli, aby dojść do dalszej części ogrodu.

Aranżacja małego ogrodu o kształcie prostokąta

Niewielkie ogródki miejskie przy budynkach wielorodzinnych bardzo często mają kształt długich wąskich prostokątów. Taka przestrzeń nie jest najłatwiejsza w aranżacji, ale zdecydowanie można ją zaprojektować tak, by nie tylko cieszyła oko, ale również była wygodnym miejscem do wypoczynku.

W długim wąskim ogródku najlepiej sprawdzą się rośliny w donicach ustawione po bokach ogrodu oraz w jego tylnej części. Środek powinien pozostać możliwie wolny - to właśnie tutaj zrobimy wygodną ścieżkę oraz zaplanujemy kącik wypoczynkowy. Wybierzmy rośliny o niewielkich, lecz bardzo licznych liściach i kwiatach. Idealne będą gatunki o strzelistym wzniesionym pokroju, które rosną raczej wzwyż, a nie wszerz, więc w miarę wzrostu nie będą ograniczać i tak już wąskiej przestrzeni. Pięknie będą się prezentować na przykład takie gatunki jak tuje, cyprysy czy trawy ozdobne na przykład miskanty lub trawa pampasowa. W wąskim ogrodzie bardzo ładnie wyglądają także wyższe gatunki ziół jak lawenda czy rozmaryn oraz warzyw jak pomidory lub papryka.

Dużą rolę w aranżacji przestrzeni odgrywa także oświetlenie. Kilka dużych punktów świetlnych warto umiejscowić na początku, w połowie oraz na końcu strefy relaksu. Taki układ oświetlenia przełamie nieco przestrzeń i sprawi, że ogród po zmroku będzie wydawał się szerszy i przestronniejszy.

Do małego ogrodu na bazie długiego wąskiego prostokąta wybierzmy jak najprostsze lekkie meble. Mogą to być na przykład ekologiczne meble z palet lub ażurowy metalowy stolik o okrągłym kształcie i zaokrąglone fotele albo krzesła, na które położymy miękkie poduszki do siedzenia.

W jakim stylu urządzić mały ogród?

Również niewielka przestrzeń miejskiego ogródka może być modna. Pięknie wpiszą się w nią najmodniejsze obecnie style w aranżacji , jakimi są:

1. Mały ogród w stylu angielskim

Ogrody w stylu angielskim są prostolinijne, naturalne i dosyć swobodne. Sprawiają wrażenie lekko chaotycznych, ale tak naprawdę wszystko jest w nich dobrze rozplanowane. Są one malownicze, kameralne i nieco tajemnicze.

Urządzając mały ogród w stylu angielskim, kierujmy się uniwersalną dla niewielkich przestrzeni zasadą sadzenia roślin po bokach, tak by środek pozostał wolny. W typowym angielskim ogrodzie w centralnej części powinna rosnąć piękna bujna soczyście zielona trawa. Na bocznych rabatach sprawdzą się kwitnące bardzo dekoracyjne gatunki takie jak kosaćce, rezeda wonna, dzwonki irlandzkie czy ostróżki. Bardzo dobrym pomysłem jest także posadzenie traw ozdobnych lub niewielkich krzewów - mogą one rosnąć w gruncie lub prostych pojemnikach. Do strefy relaksu w stylu angielskim będą pasować bukszpany - formowane lub naturalne, berberysy, forsycje czy mahonie.

Warto też wzbogacić przestrzeń o typowe elementy dekoracyjne w stylu angielskim takie jak karmniki i poidełka dla ptaków, małe fontanny, rzeźby czy stylowe niewielkich rozmiarów pergole, przy których posadzimy na przykład róże pienne.

2. Mały ogród w stylu romantycznym

Prosty romantyczny i co bardzo ważne niewymagający zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych ogród stworzymy, wysiewając na całej powierzchni piękną trawę, a na niej urocze stokrotki. Po bokach i na końcu takiego ogrodu zamiast klasycznych rabat kwiatowych lepiej sprawdzą się krzewy różane. Mogą to być klasyczne róże, róże pnące, które posadzimy przy ogrodzeniu lub pergoli bądź róże szczepione w postaci uroczych romantycznych drzewek różanych.

Róże w ogrodzie
Krzew różany

Romantyczny nastrój takiego ogrodu podkreśli subtelne solarne oświetlenie w postaci kilku większych umieszczonych przy ziemi punktów świetlnych lub girlandy świetlnej rozwieszonej nad częścią strefy.

W delikatnych nastrojowych ogrodach najlepiej wyglądają siedziska w postaci niewielkich klasycznych drewnianych ławeczek lub lekkie ażurowe subtelne meble wykonane z metalu.

3. Mały ogród w stylu minimalistycznym

Minimalizm to jeden z dominujących obecnie trendów w aranżacji. Sprawdzi się on znakomicie w ogrodzie miejskim o niewielkim metrażu. Minimalizm jest uniwersalny i funkcjonalny, ale minimalistyczne strefy relaksu są też bardzo ładne i ciekawe. Nie są wcale, jak mogłoby się w wydawać smutne, nudne i bez wyrazu. Przestrzeń w nich jest uporządkowana, a kolorystyka spokojna i stonowana. Możliwości aranżacyjnych jest naprawdę wiele. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład zaprojektowanie niewielkiego minimalistycznego ogrodu w bieli. Przestrzeń obsadzona białymi roślinami będzie wydawać się optycznie większa i ładnie rozświetlona. Bardzo ładnie będą wyglądać także aranżacje w błękicie czy zieleni. Aby urozmaicić nieco aranżację roślinną i nadać je niepowtarzalnego charakteru, możemy wykorzystać rośliny o kwiatach w różnych odcieniach tego samego koloru lub o różnych kształtach kwiatów bądź wysokości.

Do ogrodów minimalistycznych w stylu nowoczesnym lub klasycznym będzie pasować jednolita posadzka na przykład betonowa, kamienna czy z płytek. Z kolei w tych minimalistycznych, lecz o bardziej swobodnym charakterze posadźmy trawę i ułóżmy pośrodku lub po bokach proste chodniki albo ścieżki z kamienia, płyt chodnikowych czy drewna.

4. Mały ogród w stylu śródziemnomorskim

Pachnący ziołami ogród śródziemnomorski to idealne rozwiązanie na małe przestrzenie miejskich przydomowych ogródków. Urządzając ogród w tym stylu, postawmy na uprawiane w donicach zioła typowe dla południa Europy takie jak rozmaryn, bazylia, oregano, melisa czy lawenda. Pięknie będą się prezentować także śródziemnomorskie rośliny uprawiane w dużych kamiennych lub glinianych donicach takie jak drzewka oliwne, cytrusowe czy oleandry. Takie rośliny lubią słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru miejsca. W zaciszu małego przydomowego ogrodu powinny świetnie rosnąć. Pamiętajmy jednak, że nie są one w stanie przetrwać zimy na zewnątrz w naszym klimacie, dlatego koniecznie zabierzmy donice na zimę do mieszkania.

Ogród w stylu śródziemnomorskim
Ogród w stylu śródziemnomorskim

Nieodłącznym elementem typowego ogródka śródziemnomorskiego jest także warzywnik. Czy da się go urządzić na małej przestrzeni? Tak! Warzywa takie jak pomidorki koktajlowe, mini papryczki, brukselkę czy fasolkę szparagową możemy z powodzeniem uprawiać w donicach lub skrzynkach.

Jak wykorzystać przestrzeń w małym ogrodzie?

Przestrzeń małego ogrodu możemy skutecznie powiększyć, dzięki kaskadowej uprawie roślin. Wykorzystajmy sprytne triki takie jak wiszące doniczki oraz kaskadowe stojące kwietniki. Do założenia ogrodu wertykalnego możemy wykorzystać na przykład płot czy ścianę budynku. W piętrowo ustawionych doniczkach lub skrzynkach mogą rosnąć przepięknie kwitnące kwiaty sezonowe takie jak surfinie, pelargonie bluszczolistne czy bidens. Pięknie będą się prezentować także gatunki ozdobne z liści takie jak bluszczyk czy komarzyca.

W ogrodzie wertykalnym świetnie czują się również zioła. Możemy go też wykorzystać do uprawy warzyw i owoców. Idealnie będą rosły na przykład:

  • fasolka szparagowa,
  • sałata,
  • szczypiorek,
  • pietruszka,
  • rukola,
  • roszponka,
  • truskawki,
  • poziomki.

W małej przestrzeni postaw raczej na jasną świetlistą kolorystykę. Sprawdzą się meble w kolorze białym lub w naturalnie jasnym odcieniu drewna. Powinny one być proste i niezbyt masywne. Ponadto wszelkie elementy architektury oraz ścieżki, posadzka czy żwirek wykorzystywany na rabatach również powinny być w jaśniejszych barwach. Unikajmy wykorzystywana wielu ciemnych na przykład czarnych elementów. Uważajmy także z energetycznymi mocno nasyconymi barwami. Oczywiście możemy z nich skorzystać, ale w umiarze. Najlepiej, aby w żywych kolorach były jedynie kwiaty. Meble oraz elementy architektury pozostawmy w neutralnych spokojniejszych barwach. Nie zagracajmy też przestrzeni. W ogrodzie powinny się znaleźć wyłącznie rośliny oraz potrzebne przedmioty. Nie gromadźmy tam jakiś starych doniczek czy innych akcesoriów ogrodowych. Takie rzeczy lepiej wynieść do piwnicy lub garażu.

Komentarze