Zimozielone gatunki traw ozdobnych

Zimozielona trawa ozdobnaTrawy ozdobne to bardzo dekoracyjne i w większości łatwe w uprawie rośliny, które możemy posadzić w ogrodzie lub przyozdobić nimi nasz balkon czy taras. Choć w okresie wiosenno-letnim wszystkie gatunki traw są bardzo dekoracyjne, to jesienią i zimą wiele z nich zasycha, brązowieje i wygląda mało atrakcyjnie. Jeśli chcemy, aby nasze trawy cieszyły oko przez cały rok, warto wybrać te zimozielone.

Zimozielone gatunki traw ozdobnych są odporne na działanie niskich temperatur i zachowują swoją zieloną barwę liści przez cały rok, nawet zimą. Bardzo atrakcyjnie wyglądają również takie o liściach dwubarwnych na przykład biało-zielonych lub żółto-zielonych oraz gatunki i odmiany traw, których liście nie zasychają w nieestetyczny sposób jesienią, a pięknie się przebarwiają, tworząc intensywne czerwone lub pomarańczowe akcenty w naszym ogrodzie albo na balkonie.

Zimozielone gatunki traw ozdobnych

Choć trawy to rośliny raczej odporne i mało wymagające, a wiele z nich dobrze znosi czasowy niedobór wody oraz niskie temperatury zimą, to jednak niektóre gatunki potrafią przemarzać - zwłaszcza we wschodnich rejonach kraju. Dotyczy to na przykład wrażliwej na chłody i kapryśnej trawy pampasowej.

Jeśli więc chcemy mieć pewność, że trawy, które posadziliśmy na balkonie lub w ogrodzie, przetrwają zimę, wybierzmy w pełni mrozoodporne gatunki zimozielone. Walory dekoracyjne w trudnym dla roślin okresie jesienno-zimowym zachowają również pięknie przebarwiające się jesienią odmiany odpornych na niskie temperatury gatunków traw.

Łatwe w uprawie gatunki traw dekoracyjne również w okresie zimowym to:

1. Kosmatki

Kosmatka zimą
Kosmatka zimą

Kosmatka śnieżna (Luzula nivea)
Choć roślina ta swoim wyglądem do złudzenia przypomina trawę, to jednak w sensie botanicznym jest ona byliną z rodziny sitowatych Juncaceae. Gatunek ten pochodzi z południa Europy. Rośliny rosną w gęstych kępach. Ich liście osiągają wysokość 25-30 cm, a pędy kwiatowe do 40 cm. Kosmatka śnieżna to bardzo dekoracyjny gatunek o cienkich wzniesionych, intensywnie zielonych liściach, które są odporne na mróz i zachowują swoją barwę także zimą. Listki pokryte są drobnymi srebrnymi włoskami, które wyglądają szczególnie ładnie zimą, gdy pokryje je szron. Kwiaty tego gatunku są niewielkie, pojedyncze i mają kolor biały. Zakwitają w czerwcu i lipcu. Kosmatka najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, na żyznej, luźnej, umiarkowanie wilgotnej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Godną polecenia odmianą jest Schneesahaschen o okazalszych niż u gatunku urokliwych białych kwiatach, które pojawiają się bardzo licznie wczesnym latem.

Kosmatka olbrzymia (Luzula sylvatica)
W naturze gatunek ten można spotkać na Kaukazie oraz w górach całej Europy. W Polsce jej stanowiska znajdują się w Sudetach, Karpatach oraz na Pojezierzu Kaszubskim i Roztoczu. Kosmatka olbrzymia tworzy luźne kępy osiągające wysokość nawet do 1 metra. Liście są długie, wzniesione i lśniące. W porównaniu z innymi gatunkami kosmatek są one również bardzo szerokie - nawet ponad 1 cm. Dolne liście pozostają zielone przez całą zimę. Kwiaty są zebrane po 2-5 sztuk w rozpierzchłe rozrzutki na szczytach pędów. Są one koloru białego i kwitną od czerwca. Kosmatka ta jest łatwa w uprawie. Podobnie jak poprzedni gatunek najlepiej czuje się w półcieniu, w umiarkowanie wilgotnych, żyznych glebach. Świetnie prezentuje się w ogródkach skalnych, ale również doskonale wygląda i dobrze rośnie w pobliżu oczek wodnych i stawów. Piękne odmiany to Solar Flair o żółtych liściach i Taggards Cream, której młode przyrosty są białe i z czasem zielenieją.

2. Turzyce

Trawa turzyca zimą
Trawa turzyca zimą

Turzyca Buchanana (Carex Buchananii)
To pochodząca Nowej Zelandii zimozielona bylina, która w naturze porasta niziny i okolice górskich strumieni. Roślina tworzy zwartą kępę z wąskich liści, które są wniesione i lekko łukowato wygięte, a ich końcówki często skręcają się spiralnie. Liście mogą mieć barwę czerwonawą, miedzianą, zieloną lub oliwkową. Gatunek ten osiąga wysokość od 40 do 60 cm. Gatunek ten lubi słoneczne stanowiska i wilgotną glebę. Choć jest raczej wytrzymały, to warto zabezpieczyć go przed zimą, zwłaszcza we wschodnich rejonach Polski. Świetnie prezentuje się w donicach na balkonach i tarasach oraz w naturalistycznych ogrodach. Do polecanych odmian zaliczamy Red Roster o karminowo-wiśniowych liściach oraz Variegata aura o liściach z żółtym paskiem.

Turzyca zwisła (Carex pendula)
Jest to gatunek z rodziny ciborowatych Cyperaceae występujące naturalnie z zachodniej środkowej i południowej Europie, a także na Kaukazie, w Azji Mniejszej i Północnej Afryce. Ta bylina ma kępiasty luźny pokrój i osiąga od 50 do 100 cm wysokości. Jej zimozielone liście są łukowato przewieszone, mają do 2 cm szerokości i bardzo intensywny kolor. Roślina kwitnie w maju oraz czerwcu. Kwiaty zebrane są w kłosy męskie i żeńskie. Wyglądają one bardzo efektownie, przewieszają się i pięknie falują na wietrze. Pozostają na roślinie bardzo długo, stanowiąc niezwykły element ozdobny przez co najmniej kilka miesięcy. Turzyce nie lubią podłoża zasobnego w wapń. Najlepiej rosną w wilgotnej próchnicznej glebie na stanowisku półcienistym. Bardzo dobrze rosną przy brzegach zbiorników wodnych, a także na obwódkach i zacienionych rabatach.

Turzyca oszimska (Carex oshimensis)
Ten trawo-listny gatunek bylinowy pochodzi z Japonii, ale jest powszechnie uprawiana jako roślina ozdobna. Tworzy ona gęste kępy o wysokości oraz szerokości do około 30 cm. Liście tego gatunku są długie i łukowato wygięte, natomiast kwiatostany, które pojawiają się w czerwcu, mają postać brunatnych kłosów. Ta turzyca rośnie dobrze zarówno na stanowiskach półcienistych, jak i bardziej słonecznych. Preferuje gleby średnio żyzne o umiarkowanej wilgotności. Pięknie wygląda pod drzewami, na rabatach oraz wzdłuż ścieżek. Nadaje się także na balkon lub taras do uprawy w dużych donicach. Szczególnie polecaną odmianą jest Everygold o dwubarwnych liściach, których środkowa części ma złocisto-żółty kolor, a brzegi są ciemnozielone.

3. Kostrzewy

Trawa kostrzewa zimą
kostrzewa zimą

Kostrzewa sina (Festuca glacua)
Gatunek ten należy do rodziny wiechlinowatych Poaceae i występuje powszechnie niemal w całej Europie. Jest to jedna z najbardziej dekoracyjnych, a przy tym bardzo wytrzymałych i łatwych w uprawie traw ozdobnych. Nadaje się zarówno do ogrodu, jak i do donic i skrzynek na balkonie lub tarasie. Kostrzewa sina tworzy kuliste kępy złożone z cienkich liści, które osiągają wysokość do 20 cm. Listki mają bardzo charakterystyczny srebrno-szary kolor z odcieniem zieleni, co czyni je niezwykle dekoracyjnymi. Wyglądają równie pięknie przez cały rok. Delikatne kwiaty kostrzewy pojawiają się w czerwcu i lipcu i są zebrane w kłosokształtne wiechy. Interesujące odmiany tej trawy to Intesne Blue o stalowo błękitnych liściach, Elijah Blue o szaroniebieskich liściach i bardzo ciekawych kwiatostanach, które początkowo są błękitne, a później przybierają barwę żółtą, Golden Toupee - wyjątkowo piękna odmiana o nietypowym cytrynowożółtym zabarwieniu liści.

Kostrzewa Maire’a (Festuca mairei)
Ten gatunek tworzy zwarte kępy wysokości do 60 cm, a jego liście są szaro-zielone. Kwiatostany mają postać delikatnych wydłużonych kłosów, które mają tendencję do przewieszania się. Pojawiają się one od czerwca do września, a pędy kwiatostanowe mogą osiągać wysokość nawet 100 cm. Kostrzewa Maire’a lubi ciepłe, słoneczne stanowiska i lekką piaszczystą glebę o odczynie lekko kwaśnym, lub obojętnym. Ma małe wymagania wodne i jest odporna na niskie temperatury. Gatunek ten świetnie się prezentuje zarówno w grupach na rabatach, jak i na obwódkach i przy ścieżkach oraz na balkonach i tarasach w donicach, lub skrzyniach.

Kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri)
Jest to niska trawa (do 15 cm) o kępiastym pokroju i cienkich, igiełkowych, sztywnych ciemnozielonych liściach. Gatunek jest mrozoodporny i można go spotkać w strefie klimatu umiarkowanego oraz w rejonach górskich strefy międzyzwrotnikowej. Ten gatunek kostrzewy jest chętnie wykorzystywany jako roślina okrywowa, ponieważ bardzo ładnie rozrasta się wszerz, tworząc piękną gęstą darń. Jej kwiaty są niewielkie, mają kolor beżowy i pojawiają się w maju. Jest to gatunek całkowicie mrozoodporny, bardzo łatwy w uprawie i o niskich wymaganiach. Dobrze rośnie niemal w każdym podłożu (poza terenami podmokłymi, gdzie stoi woda). Lubi zarówno stanowiska słoneczne, jak i półcieniste. Ciekawe odmiany to Pic Carlit oraz Otello.

4. Bambusy

Bambus zimą
Bambus zimą

Fargesia rdzawa (Fargesia rufa)
Jest to gatunek należący do rodziny wiechlinowatych Poaceae, który wywodzi się z Chin z terenowo górskich w prowincjach Gansu i Syczuan. Fargesia jest bambusem o rozłożystym pokroju, który w naturze osiąga nawet ponad 3 m wysokości. W Polskich warunkach klimatycznych nie przekracza zwykle 2 m. Bambus ten tworzy duże przewieszające się na boki kępy, które są niezwykle dekoracyjne. Jest to gatunek łatwy w uprawie o niewielkich wymaganiach. Świetnie radzi sobie w naszej strefie klimatycznej. Jest odporny na mróz oraz czasowy niedobór wody. Preferuje stanowiska słoneczne i lekką glebę.

Fargesia lśniąca (Fargesia nitida)
Ten gatunek bambusa cieszy się największą popularnością wśród właścicieli ogrodów. Pięknie się prezentuje również w pojemnikach na balkonach i tarasach. Fargesia lśniąca to gatunek silnie rosnący i bardzo ładnie się rozkrzewiający. Osiąga do 2 do 4 metrów wysokości, a jego pędy są bardzo grube (do 20 mm średnicy). Liście tego bambusa mają wyjątkowy jasny soczyście zielony kolor i są bardzo przyjemnie miękkie w dotyku. Gatunek ten jest bardzo popularny i chętnie uprawiany ze względu na swoją bardzo dużą mrozoodporność oraz wytrzymałość. Można go zasadzić zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym, a poradzi sobie nawet w większym cieniu. Jest też odporny na przeciągi. Interesujące odmiany fargesii lśniącej to Gansu, Great Wall, Eisenach.

Fylostachys złotobruzdowy (Phyllostachys aureosulcata)
To piękny okazały gatunek bambusa, który naturalnie występuje w chińskich prowincjach Jiangsu, Anhui i Zhejiang. Uprawiany jest powszechnie w strefie klimatu umiarkowanego ze względu na swoją wysoką mrozoodporność. Pędy tego gatunku mają interesujący żółto-zielony kolor i mają średnicę aż do 4 cm. Liście są barwy ciemnozielonej wielkości od 5 do 17 cm. Rośliny mogą osiągać nawet do 10 metrów wysokości. Jest to gatunek bardzo odporny na mróz i mało wymagający. Ciekawe odmiany to Aureacaulis o intensywnie cytrynowych pędach oraz Spectabilis, którego pędy są zielono paskowane.

Zimozielona trawa ozdobna
Trawa ozdobna zimą

Zimozielone i przebarwiające się jesienią trawy będą zdobić nasz ogród lub balkon przez cały rok, a nie tylko latem. Są to rośliny łatwe w uprawie i bardzo spektakularne. Przepięknie wyglądają jesienią oraz zimą, gdy ich liście i pędy pokrywa szron. Pasują do każdego ogrodu - od tych w stylu wiejskim, poprzez naturalistyczne, egzotyczne i skrajnie nowoczesne. Również na balkonie lub tarasie pomogą stworzyć niepowtarzalną aranżację z kwitnącymi gatunkami jednorocznymi, lub bylinami.

Komentarze