Niebieska barwa kwiatów jest jedną z najrzadziej występujących w przyrodzie. To czyni błękitne i modrakowo kwitnące gatunki szczególnie atrakcyjnymi. Niebieski kojarzy nam się ze spokojem, harmonią, odpoczynkiem, ale także dostojnością i elegancją. Ogród mieniący się różnymi odcieniami tego koloru będzie bardzo oryginalny i atrakcyjny.
Niebiesko kwitnące rośliny znajdziemy zarówno wśród typowo wiosennych gatunków cebulowych, jak i kwiatów jednorocznych oraz zdobiących ogród przez wiele lat bylin. Pięknie wyglądają też gatunki, których liście lub igły mają specyficzny szaro-błękitny odcień. Warto również zainteresować się krzewami z niebieskimi owocami.
Obecnie sporo popularnych roślin kwitnących dostępnych jest w odmianach o niebieskim zabarwieniu kwiatów. Znajdziemy wśród nich zarówno te o bladym błękitnym odcieniu, jak i intensywnie niebieskie oraz granatowe. Przyjrzyjmy się najpiękniejszym gatunkom.
Niebiesko kwitnące rośliny jednoroczne
Szafirek armeński (muscari armeniacum)
Tę niewielką bardzo urokliwą roślinę cebulową z rodziny szparagowatych Asparagaceae można spotkać w Europie, Afryce oraz części Azji. Rośliny dorastają do 15-20 cm wysokości i kwitną w kwietniu oraz maju. Jest to gatunek o wzniesionym kępiastym pokroju i zielonych szczypiorkowatych liściach. Zebrane w gęste grona kwiaty są szafirowo niebieskie o bardzo nasyconym odcieniu.
Szafirek armeński
Cebulki szafirków sadzimy jesienią (wrzesień-październik) na głębokość 6-8 cm. Są to rośliny o niewielkich wymaganiach. Dobrze rosną zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych.
Preferują lekkie przepuszczalne gleby o umiarkowanej wilgotności, ale poradzą sobie również na tych bardzo słabych i ubogich. Nie lubią ciężkiego gliniastego i bardzo mokrego podłoża. Przez całą wiosnę raz na dwa tygodnie warto zasilać szafirki nawozem wieloskładnikowym lub biohumusem.
Gatunek ten pięknie wygląda na ogródkach skalnych, wzdłuż ścieżek, na obwódkach, ale także na wiosennych kwitnących trawnikach. Będzie pięknie zdobić wiosenny błękitny ogród.
Odmiany szafirka armeńskiego
- Blue Spike o kwiatach intensywnie niebieskich,
- Peppermint o wyjątkowo pięknych delikatnie błękitnych kwiatach,
- Aqua magic o kwiatach w niesamowitym morskim kolorze.
Niezapominajka leśna (myosotis sylvatica)
Ta piękna wiosenna roślina z rodziny szorstkolistnych Boraginaceae występuje naturalnie w Europie i Azji. Jej błękitne kwiatki zebrane są w luźne kwiatostany i pojawiają się w maju i czerwcu. Rośliny osiągają maksymalnie 60 cm wysokości, mają silnie rozgałęzione pędy i są całe delikatne owłosione.
Niezapominajka leśna
Niezapominajki są łatwe w uprawie i nie mają dużych wymagań. Możemy je uzyskać z nasion wczesną wiosną lub kupić już kwitnące rośliny i zasadzić w ogrodzie. Gatunek ten najlepiej rośnie w umiarkowanie wilgotnym i żyznym podłożu, ale radzi obie także w słabej lekkiej glebie. Toleruje stanowiska słoneczne, ale znacznie lepiej czuje się w półcieniu i cieniu.
Niezapominajki pięknie wyglądają na kwietnikach i wiosennych rabatach oraz w dużych donicach w ogrodzie, ale i na tarasie czy balkonie.
Odmiany niezapominajki leśnej
- Blauer Korb - odmiana wysoka o błękitnych kwiatach,
- Dunkelblauer Turm - odmiana średniej wysokości o intensywnie wybarwionych ciemnoniebieskich kwiatach,
- Music - także osiąga średnią wysokość i ma wyjątkowo duże niebieskie kwiaty.
Chaber bławatek (centaurea cyanus)
Chabry należą do rodziny Asteraceae i występują dziko w całej Europie na polach, miedzach i łąkach. Dostępne są również odmiany ozdobne do uprawy ogrodowej. Gatunek ten osiąga maksymalnie 50 cm wysokości i ma rozgałęzione szarozielone łodygi i niewielkie listki. Kwiaty pojawiają się od kwietnia do czerwca. Są one bardzo charakterystyczne w formie koszyczków składających się wyłącznie z kwiatów rurkowatych o lejowatym kształcie. Typowy dla gatunku kolor kwiatów to szafirowo niebieski, jednak u odmian można spotkać także białe, różowe, a nawet czerwone.
Chaber bławatek
Nasiona chabrów wysiewamy w kwietniu wprost do gruntu. Rośliny najlepiej rosną na żyznych, lekkich i umiarkowanie wilgotnych glebach. Preferują stanowiska słoneczne, gdzie najobficiej kwitną.
Chaber bławatek pięknie wygląda na łąkach kwietnych, ale także wysiany samodzielnie na zwykłym trawniku, lub na obwódkach.
Polecane odmiany chabru
- Blue Submarine o intensywnie szafirowych kwiatach,
- Blauzauber - odmiana karłowa o niebieskich kwiatach,
- Blue Boy - odmiana o pięknych intensywnie niebieskich kwiatach.
Byliny o niebieskich kwiatach
Len trwały (linum perenne)
Ta roślina z rodziny lnowatych Linaceae występuje naturalnie na południu i wschodzie Europy. Dorasta maksymalnie do 60 cm i ma cienkie proste łodyżki oraz drobne zielone równowąskie listki. Jest to gatunek o bardzo subtelnym i delikatnym pokroju. Kwiaty lnu pojawiają się w czerwcu i lipcu i są liliowo-niebieskie. Są one piękne, ale krótkotrwałe - pojedynczy kwiat utrzymuje się zaledwie 1-2 dni i otwiera się wyłącznie przed południem.
Nasiona tego gatunku wysiewamy jesienią (wrzesień-październik). Len dobrze rośnie w przepuszczalnej, umiarkowanie żyznej i lekko wilgotnej glebie. Nie lubi bardzo ciężkiego i wilgotnego podłoża. Preferuje stanowiska słoneczne. Gatunek ten bardzo łatwo sam się wysiewa i rozprzestrzenia po ogrodzie.
Len trwały
Możemy go posadzić na rabatach, obrzeżach trawników, w ogrodach skalnych i naturalistycznych czy kontrastowo przy krzewach lub bylinach o ciemnozielonych, lub zielono-białych liściach.
Piękną polecaną odmianą jest średniej wysokości Nanum Saphir o intensywnie błękitnych kwiatach.
Mekonops bukwicolistny (meconopsis betonicifolia)
Jest to wyjątkowo piękna, choć dosyć rzadko spotykana w ogrodach roślina z rodziny makowatych Papaveraceae. Kwiaty często bywają określane mianem „niebieskich maków”. Gatunek pochodzi z Tybetu, a występuje także w Nepalu, Birmie, i Chinach. Osiąga do 1 metra wysokości. Łodygi wyrastają z rozety odziomkowych podługowatych owłosionych liści, a na samej łodydze listki są pojedyncze i niewielkie. Kwiaty pojawiają się w czerwcu oraz lipcu i są wyjątkowej urody. Duże (do 10 cm średnicy), w kolorze lazurowo niebieskim z żółtymi pylnikami.
Mekonops bukwicolistny
Jest to gatunek uznawany za wymagający i dosyć trudny w uprawie. Nasiona wysiewa się jesienią do inspektu - wymagają one przemrożenia, aby skiełkować. Mekonops lubi wilgotną, żyzną, próchniczno-torfową glebę bezwapienną. Jest to roślina wybitnie cieniolubna.
Najlepszym miejscem dla mekonopsa są obrzeża rabat o kwaśnym podłożu, na których rosną różaneczniki lub iglaki.
Odmiany mekonopsa bukwicolistnego
- niebiesko-fioletowy Hensol Violet,
- Lingholm o intensywnie błękitnych kwiatach.
Mikołajek alpejski (eryngium alpinum)
To bardzo dekoracyjna roślina z rodziny selerowatych Apiaceae. Występuje naturalnie w Alpach oraz na Bałkanach. Gatunek ten ma sztywne rozgałęzione w górnej części pędy dorastające do 60- 100 cm wysokości. Liście są zielone często z charakterystycznym fioletowawym nalotem. Kwiatostan mikołajka jest bardzo charakterystyczny o walcowatym kształcie w kolorze niebiesko-fioletowym.
Otaczają go liczne bardzo dekoracyjne pierzasto wcinane miękko kolczaste listki podsadkowe, również o intensywnym niebiesko-fioletowym zabarwieniu. Kwiaty pojawiają się w lipcu i sierpniu i są miododajne.
Gatunek ten rozmnaża się przez sadzonki korzeniowe jesienią lub siew nasion prosto do gruntu. Lubi wapnowaną, żyzną, próchniczną glebę, najlepiej na kamienisto-żwirowym podłożu. Na słabszych glebach kwiaty są mniejsze i pojawiają się mniej obficie.
Mikołajek alpejski
Mikołajek alpejski wygląda bardzo atrakcyjnie na rabatach bylinowych. Świetnie nadaje się również na kwiat cięty, w tym również do suchych bukietów.
Podobnym gatunkiem o również pięknych kwiatach jest mikołajek nadmorski Eryngium maritimum.
Rośliny ogrodowe o niebieskich owocach i niebieskawym zabarwieniu liści.
Kostrzewa sina (festuca glauca)
Ta piękna trawa ozdobna z rodziny wiechlinowatych Poaceae pochodzi z południowych rejonów Europy i tworzy zwarte kuliste kępy o wysokości do 25 cm. Jej liście są bardzo wąskie, proste i mają charakterystyczne srebrno-niebieskie zabarwienie. Kwiaty kostrzewy zebrane są w luźne wiechy i pojawiają się w maju i czerwcu.
Jest to bardzo łatwa w uprawie i odporna roślina. Jest mrozoodporna i zimozielona. Najlepiej czuje się lekkich, próchnicznych i piaszczystych glebach. Preferuje stanowiska słoneczne ciepłe i osłonięte od silnych wiatrów. Na zbyt zasobnych lub wilgotnych glebach rośnie słabiej i szybciej zamiera.
Kostrzewa sina
Kostrzewa sina pięknie prezentuje się w ogrodach skalnych, na rabatach, obwódkach oraz jako roślina okrywowa. Możemy ją również posadzić w donicach w ogrodzie, na tarasie lub balkonie.
Odmiany kostrzewy sinej
- Intense Blue o stalowo niebieskim ulistnieniu,
- Azurit o niebieskich liściach z wyraźnym woskowym nalotem,
- Elijah Blue w kolorze szaroniebieskim.
Świerk kłujący srebrny (picea pungens Glauca)
To niezwykłej urody drzewo z rodziny sosnowatych Pinaceae pochodzi z Ameryki Północnej. Ma gęstą koronę o stożkowatym pokroju i osiąga w naturze do 50 metrów wysokości, a w uprawie zwykle nie przekracza 30 metrów. Gałęzie świerka kłującego odstają poziomo, kora jest szaro-brunatna, a szpilki sztywne i ostro zakończone. Szyszki mają do 12 cm i młode są purpurowe, a starsze szaro-brunatne.
Świerk kujący srebrny ma igły w kolorze niebiesko-zielonym lub szaro-zielonym i jest często określany jako świerk niebieski.
Świerk kłujący srebrny
Gatunek ten ma małe wymagania i jest łatwy w uprawie. Młode rośliny kupujemy w szkółce i sadzimy najlepiej w lekkim przepuszczalnym podłożu. Igły są najładniej wybarwione na stanowiskach słonecznych.
Odmiany świerku kującego
- Glauca compacta - odmiana karłowa o wzroście do 1,5 metra i stożkowatym kształcie,
- Glauca globosa - karłowa odmiana kulista,
- Białobok - polska odmiana o powolnym wzroście osiągająca maksymalnie 2 metry,
- Montgomery - świerk o stożkowym, gęstym pokroju osiągający do 5 metrów wysokości. Igły mają wyjątkowo pięknie niebieskie zabarwienie.
Mahonia pospolita (mahonia aquifolium)
Ten wywodzący się z Ameryki Północnej krzew z rodziny berberysowatych Berberidaceae ma piękne ciemnoniebieskie owoce w postaci drobnych jagód, które będą piękną jesienną ozdobą ogrodu.
Mahonia jest zimozielonym krzewem dorastającym maksymalnie do 150 cm wysokości o twardych, skórzastych, kolczasto ząbkowanych liściach. Na wierzchu są one ciemnozielone, a od spodu jaśniejsze. Mahonia kwitnie obficie w kwietniu i maju, tworząc okazałe wiechowate kwiatostany złożone intensywnie żółtych mocno pachnących kwiatów.
Mahonia pospolita
Pomimo słonecznej barwy kwiatów warto posadzić ten piękny krzew w ogrodzie urządzonym na niebiesko. Jako jeden z nielicznych gatunków ma on bardzo dekoracyjne ciemnoniebieskie owoce zdobiące rośliny jesienią, a pojawiające się wiosną soczyście żółte kwiaty będą pięknie kontrastować z wiosennymi niebieskimi kwiatami cebulowymi jak na przykład krokusy czy szafirki oraz piękną zimozieloną płożącą się byliną kwitnącą na niebiesko, jaką jest barwinek pospolity, którego kwiaty także pojawiają się wiosną.
Ogród obsadzony roślinami w różnych odcieniach koloru niebieskiego wygląda pięknie o każdej porze roku, nawet zimą, kiedy w większość roślin jest w uśpieniu.
Inne kwitnące na niebiesko gatunki roślin
Oprócz wyżej opisanych roślin warto również posadzić takie kwitnące na niebiesko gatunki jak:
- zatrwian wrębny,
- żmijowiec krzywoszyjowaty,
- driakiew kaukaska,
- dzwonek karpacki,
- dzwonek brzoskwiniolistny,
- ostróżka,
- hortensja,
- lilak,
- powojnik,
- glicynia,
- budleja Dawida.
Hortensja
Inne rośliny o niebieskich liściach
Z roślin o ozdobnych niebieskich liściach sprawdzą się także odmiany:
- funkii,
- modrzewia,
- cyprysika,
- jodły.
Inne rośliny o niebiesko-granatowych owocach
Z kolei niebiesko-granatowe owoce wytwarzają:
- winobluszcz trójklapowy,
- winobluszcz zaroślowy,
- winobluszcz pięciolistkowy,
- palecznik chiński,
- winnik zmienny,
- symplokos wiechowaty.
Komentarze