Pasy w salonie. Paski na ścianie, tapety, zasłony, meble, dodatki w pasy

Pasy na ścianie w saloniePasy w salonie to jeden z tych trendów, który powraca jak bumerang. Od kilku sezonów pasy w aranżacji wnętrz nieśmiało pojawiały się jako dodatki, a to za sprawą stylu Hampton, a to skandynawskiego. W bieżącym roku nastąpił wielki powrót pasów, które podziwiamy na ścianach, meblach tapicerowanych i zasłonach.

Jak długo się utrzymają na topie pasiaste aranżacje nie wiadomo. Jednak patrząc na zaangażowanie w prążkowaną modę producentów mebli tapicerowanych i dodatków, trend ten pozostanie z nami jeszcze przez kilka sezonów.

Aranżacja salonu w pasy

Aranżacja salonu w pasy może przysporzyć wiele problemów. Z jednej strony jest to jeden z najbardziej uniwersalnych wzorów, z drugiej zaś budzi wątpliwości co do kolorystyki. Decydując się na aranżację salonu z pasami w roli głównej musimy zrezygnować z innych wzorzystych tkanin i dodatków, gdyż pasy nie lubią konkurencji. Kontrast można natomiast wprowadzić za pomocą kolorów, ale też z umiarem. Jeśli pasiasty wzór składa się z więcej niż trzech mocnych barw, czwarta powinna być neutralna i stonowana. Kolejna problematyczna kwestia to powtarzalność wzoru, czy w tym wypadku można takie rozwiązanie zastosować, czy bezpieczniej będzie pozostać przy jednym elemencie w pasy. W takich aranżacjach proponujemy wyznaczyć trzy główne punkty pomieszczenia, w których znajdzie się wybrany wzór, w tym wypadku pasy. W ten sposób nie trzeba się obawiać ani artystycznego nieładu, ani tego że wnętrze będzie pstrokate i męczące.

Wzór z tapety na ścianie można powtórzyć zatem na podłodze i ozdobnych poduszkach na kanapie. Aby uniknąć kolorystycznego zawrotu głowy proponujemy powtórzyć barwy występujące na tapecie. Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się z pasami na meblach tapicerowanych. Jeśli w salonie stanie kanapa w pasy, a fotele są gładkie to wzór może pojawić się, na większych elementach np na zasłonach i jednym detalu dekoracyjnym jak abażur, czy obrus. W przypadku kanapy i foteli w pasy warto już się zastanowić nad trzecim przedmiotem lub wybrać naprawdę niewielki detal jak wazon czy świecznik.

Zasłony w pasy
Zasłony w pasy

Najmodniejsze zestawienia kolorystyczne pasów

  • Biało-czarne pasy - jest to jedno z najbardziej klasycznych połączeń kolorystycznych. Tapetę, meble tapicerowane lub dodatki w biało czarne pasy podkreślą styl nowoczesny, klasyczny i retro. Mimo, że mowa o dwóch najbardziej neutralnych barwach, to ich obecność jest mocnym akcentem w pomieszczeniu, bez względu na jego metraż. Ocieplić czarno-białą aranżację salonu może popiel i wszystkie odcienie szarości, czerwień doda pokojowi pazura. Aby uzyskać efekt glamour warto postawić na mocny fiolet lub ciemną fuksję i koniecznie połyskujące elementy oświetleniowe.
  • Biało-popielate pasy - to jedno z najłagodniejszych, a jednocześnie bardzo eleganckich połączeń kolorystycznych. Salon w takie pasy będzie oazą spokoju i relaksu. Wybierając takie zestawienie barw na ścianie, dywan lub zasłony możecie podkreślić pasami składającymi się z trzech kolorów np. bieli, szarości i czerni lub błękitu.
  • Pastelowe pasy - brudny róż, popiel i błękit, a także marsala, popiel i biel to najmodniejsze w tym roku pastelowe barwy na ścianach, meblach tapicerowanych i zasłonach. Jeszcze kilka lat temu subtelne pastele były zarezerwowane do pokoi dziecięcych i romantycznych sypialni. Obecnie coraz częściej pojawiają się w salonach. Pasy w pastelowej aranżacji salonu najczęściej goszczą na jednej ze ścian, tej przy której stoi wygodna sofa w neutralnej barwie lub szafka RTV oraz w postaci mebli tapicerowanych, wygodnych kanap z poduchami lub pojedynczych ozdobnych foteli. Pozostałe meble i dodatki znacznie lepiej prezentują się w bardziej neutralnych barwach. To modne trio kolorystyczne najlepiej podkreślicie białymi meblami w stylu retro lub nowoczesnymi na wysoki połysk.
  • Biało-niebieskie pasy w salonie - takie pasy w pomieszczeniach to iście królewskie połączenie kolorystyczne. Dodadzą szyku i klasy każdemu wnętrzu - o charakterze aranżacji decyduje dodana barwa. Przewaga bieli sprawi, że błękit i jasne odcienie niebieskiego nabiorą niebańskiego wymiaru, czarny doda pasom na ścianie, kanapie czy podłodze klasy i elegancji. Zdecydowane szarości sprawią, że osiągnie się równowagę pomiędzy subtelnością i nowoczesnym chłodem.

Pasy pionowe czy poziome?

Decyzja o tym, czy w pomieszczeniu zastosujemy pasy poziome czy też pionowe nie powinna być przypadkowa. Jest to jeden z tych wzorów, które modelują wnętrza, za ich pomocą możemy również stworzyć liczne złudzenia optyczne. W starym budownictwie, gdzie wysokość pomieszczeń przekracza 3 metry, wybierzmy tapetę w pasy poziome, w ten sposób obniżymy sufit. W niskich wizualnie podniesiecie sklepienie wybierając pasy pionowe.

Jeśli chcemy by prostokątny salon przestał przypominać tunel, wąskie ściany można wytapetować w poprzeczne pasy. Kolejny zabieg, dzięki któremu salon będzie mniej prostokątny to wyłożenie dwóch ścian sąsiadujących ukośnymi pasami. W ten sposób ukryjecie kąt pomiędzy ścianami, odwracając uwagę od kształtu pomieszczenie. Jeśli mowa o naprawdę wąskim i długim pokoju warto położyć poziome pasy na jednej węższej ścianie i przeciągnąć tapetę na 1/6 ściany szerszej. W ten sposób na nowo stworzycie granicę pomiędzy sąsiadującymi ścianami. Pozostałe dwie najlepiej będzie pomalować na jeden z kolorów występujących na tapecie.

Umiejętnie położone pasy w pomieszczeniu mogą wizualnie zmienić jego kształt. W salonie o naprawdę małym metrażu należy wybierać pasy tylko w bardzo delikatnych barwach, mocne dodatkowo zmniejszą i przytłoczą pokój. Wizualne powiększenie przestrzeni można uzyskać za pomocą pasów poprzecznych, pionowe pozostawcie dla właściciela dużego metrażu.

Pasy kredką malowane

Pamiętacie efekt uzyskiwany na rysunkach malowanych kredkami świecowymi? Delikatnie porowatą fakturę i białe prześwity? Takie właśnie pasy królują w tym roku w salonowych aranżacjach. Najmodniejsze są te niby ręcznie malowane, proste, zachowujące proporcje i odstępy pomiędzy poszczególnymi kolorami jednak z efektem kredki świecowej. Jedynym odstępstwem od tego trendu są biało czarne pasy, których szyk podkreśla właśnie gładka faktura i perfekcja wykonania.

Komentarze