Nowoczesne sufity

Nowoczesny sufitNowoczesne sufity zachwycają kolorem, odważną formą, zastosowanym, materiałem, sposobem wykończenia, są bardziej dekoracyjne niż ściany i podłoga. Podwieszane, fantazyjnie podświetlane, tapetowane, naciągane, dekoracyjne i odważnie pomalowane. Jedno jest pewne, nowoczesny sufit nie jest nudny i bardzo rzadko ma kolor biały. Zobaczcie nasze inspiracje.

Sufit od kilku lat jest piątą i najbardziej dekoracyjną ścianą w salonie, kuchni, a nawet sypialni i pokoju dziecięcym. Dekoratorzy wnętrz już od dawna proponują zapomnieć o neutralnej bieli i zastąpić ją głęboką czernią, srebrem, lustrami, fantazyjnym sufitem napinanym, boazerią, wariacjami z karton gipsu i betonem w wersji surowej lub szlifowanym. Oświetlenie również przeszło niemałą metamorfozę i nikt już nie myśli o nim w kategorii jednego uniwersalnego żyrandola zawieszonego w centralnym punkcie pomieszczenia. Od kilku lat to właśnie ściana, którą mamy nad głową wyznacza strefy w pomieszczeniu, style w aranżacji i nadaje charakter całemu pomieszczeniu. Jeśli do tej pory brakowało Wam odwagi, żeby zaszaleć na suficie, teraz odważna jego aranżacja nie jest przejawem ekstrawagancji a prawdziwym must have.

Nowoczesny sufit, jak dopasować go do aranżacji pomieszczenia?

Nowoczesny sufit jest szyty na miarę, idealnie dopasowany do potrzeb mieszkańców i aranżacji pomieszczenia. Powinien być dopasowany również do stylu, w jakim zostało urządzone pomieszczenie lub go wyznaczać. Ponadto nie może on przytłaczać aranżacji, dlatego ilość dekoracji i kolorów należy dopasować do metrażu wnętrza, w którym się znajduje.

Zanim puścisz wodze fantazji, zastanów się:

  1. Jakie funkcje ma spełniać pomieszczenie?
  2. Jakiego oświetlenia będziesz potrzebować?
  3. W jakim stylu będzie urządzone całe wnętrze?
  4. Jak wiele dekoracyjnych elementów konstrukcyjnych jest w pomieszczeniu?
  5. Czy dostęp do naturalnego światła pozwala na ciemny kolor nad głową?
  6. Jaka jest wysokość pomieszczenia?

Sufit jest integralną częścią aranżacji, dlatego jego kolor, forma, materiał wykończeniowy, a także styl powinny być z nią spójny. Jednym akceptowalnym kontrastem jest kolor, dekoratorzy coraz częściej stawiają na mocne zdecydowane barwy, nawet jeśli mowa o tym w pomieszczeniu z białymi ścianami. Hitem kilkunastu ostatnich miesięcy jest czarny sufit w pokoju z białymi ścianami i drewnianymi lub w wybranym kolorze meblami. Głęboka czerń optycznie go powiększa, oddala, uwydatnia i podkreśla elegancję całego wnętrza, które przestaje być nijakie, a staje się odrobinę ekstrawaganckie, stylowe i modne.

Nowoczesny sufit a rozmiar pomieszczenia

Nowoczesny sufit to najczęściej bardzo mocny akcent, dlatego należy jego aranżację dopasować do metrażu pomieszczenia. W małych pokojach, kuchni czy łazience, lepiej jest zrezygnować z fantazyjnych form i tekstur. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kontrast kolorystyczny niż szalone motywy i spektakularne efekty, które na małej powierzchni mogą wyglądać monstrualnie. Idealnym pomysłem w małym wnętrzu jest kontrastująca barwa, mocna zdecydowana i pełna klasy. Butelkowa zieleń, mocny granat, grafit, głęboka czerń, a także bordo. Małe sklepienie powinno być gładkie i mieć prostą formę, zatem rezygnujemy z dekoracyjnych belek, listew dekoracyjnych i sztukaterii. Takie detale idealnie sprawdzają się na dużym metrażu, jednak na małym wprowadzają chaos i przytłaczają całe pomieszczenie. Mocna barwa odwraca, natomiast uwagę od niewielkiego metrażu i sprawia, że sklepienie jest atutem całej aranżacji.

Kolejną propozycją na mały nowoczesny sufit są lustra, eleganckie z jednolitej tafli lub lustrzanych płyt sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na większe, a pomieszczenie na dobrze oświetlone. Na małym metrażu unikajmy natomiast fototapet, tynków i farb strukturalnych, boazerii, wspomnianych już belek i sztukaterii. Im mniejsza powierzchnia, tym łagodniejsza powinna być forma i ilość dekoracji. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w tym wypadku jeden mocny akcent w prostej formie, fakturze i bez dodatkowych ozdobników.

Jak wykończyć nowoczesny sufit, co zrobić na suficie?

Do wyboru mamy całą gamę materiałów, możliwość tworzenia różnorodnych form i wykorzystania wielu kolorów. Wybór wykończenia oraz zastosowanych materiałów powinien być uzależnionych od metrażu i warunków technicznych pomieszczenia. Jeśli sufit sypie się, jego powierzchnia nie jest gładka, nie został wcześniej po szpachlowany, lepiej zrezygnujmy z ciężkich luster i płytek i paneli ściennych, które mogą odpaść razem z sypiącą się farą czy tynkiem. Kolejna kwestia to jego rodzaj, na podwieszanym z płyty G-K nie należy montować ciężkich masywnych dekoracji i okładzin ściennych. Mogą one naruszyć jego konstrukcję i doprowadzić do załamania się.

Sufit podwieszany, jak wyglądają nowoczesne podwieszane sufity?

Sufit podwieszany nie jedno ma imię, kasetony i gładkie jednopoziomowe z płyt gipsowych to już za mało. Obecnie spotykamy je tylko w pomieszczeniach biurowych lub na przedpokojach. Współczesne podwieszane sklepienia są fantazyjne, wielowymiarowe, wielopoziomowe, efektownie powieszone i tak też oświetlone. Często zwieńczeniem takiego sklepienia są sztukaterie w stylu nowoczesnym, angielskim lub barokowym. Barwy na nim stanowią jedynie uzupełnienie, nie są jednak głównym elementem dekoracyjnym, ponieważ od piątej ściany nad głową obecnie wymagamy znacznie więcej. Zatem powinna ona zachwycać, przyciągać spojrzenia i urzekać, zapierać dech w piersiach i podkreślać charakter całej aranżacji. Na dużych otwartych przestrzeniach dziennych to właśnie ta część pomieszczenia wyznacza strefy użytkowe. Sprawia, że staje się ono lepiej zorganizowane, podzielone w sposób, który nie ogranicza powierzchni.

A jak wyglądają najpiękniejsze sufity podwieszane?

Fantazyjnie, często futurystycznie. Jedni wybierają łagodne owalne esy-floresy inni kubistyczne formy. Ale prawie zawsze jest to powierzchnia składająca się z kilku poziomów, pomiędzy którymi ukryte jest ledowe oświetlenie. Na takim sklepieniu coraz rzadziej spotykamy tradycyjny żyrandol czy halogeny punktowe. Znacznie częściej zastępują je ogromne plafony, nowoczesne lampy, a także dekoracyjne żarówki na kablu.

Sufit z ledowym oświetleniem
Sufit z ledowym oświetleniem

Wyspowy sufit podwieszany to prawdziwy hit ostatnich lat, można go stworzyć na kilka sposobów. Najpopularniejszy z nich to jedno wyspowy, czyli z jedną centralną wyspą w centralnym punkcie. Podwieszana wyspa od spodu jest podświetlana ledami, a na niej najczęściej jest zawieszana urocza lampa. Takie rozwiązanie stosujemy w pomieszczeniach o średnim metrażu, małe wnętrza optycznie pomniejsza, więc lepiej z niego zrezygnować. A jak wygląda sufit wyspowy na dużych powierzchniach? Najczęściej jest to kilka wysp różnego rozmiaru i kształtu, rozłożonych asymetrycznie. Symetryczne wyspy spotykamy w domach z dużą otwartą przestrzenią dzienną, w których to właśnie one wyznaczają poszczególne strefy. Wówczas każda z nich ma inne oświetlenie, które to dodatkowo podkreśla funkcję jaką pełni każda ze stref. Ich układ jest ściśle uzależniony od układu pomieszczeń i stref.

Kolory na suficie wyspowym to już kwestia gustu, jedni decydują się na jedną barwę i kolorowe Ledy, inni stawiają na klasyczną biel i białe Ledy. Odważni inwestorzy nie tylko montują wyspy w fantazyjnych kształtach od koła przez elipsę po nieregularne kształty i węże, które dodatkowo podkreślają kontrastującą barwą. Zalet takiej zabudowy jest nieskończenie wiele. Niestety nie jest ona wolna też od wad, a największą jest zbieranie kurzu i oparów z gotowania między sufitem właściwym i wyspowym. Ciepłe powietrze wraz z zanieczyszczeniami osadza się na wewnętrznej stronie wyspy sufitowej, dlatego taka aranżacja wymaga od nas częstego odkurzania i czyszczenia tej powierzchni.

Sufit podwieszany z gzymsem to kolejna propozycja, estetyczny w stylu klasyczny, barokowym lub minimalistycznym gzyms to bardzo modne rozwiązanie. Kiedyś gzymsy były dekoracją samą w sobie. W aranżacjach nowoczesnych sufitów to element pod którym lub wokół którego możemy ukryć ledowe nastrojowe oświetlenie. Jednak uwaga takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w pomieszczeniach, w których ściany "trzymają pion". Większe krzywizny i odchylenia zostaną wyeksponowane po zamontowaniu gzymsów.

Sufit napinany i podwieszany z matą lustrzaną to z kolei alternatywa dla ciężkich luster na suficie. Taka mata może mieć dowolny kolor być, naklejona na całej powierzchni lub fragmentami. Sprawia, że sklepienie jest idealnie gładkie, połyskujące i subtelnie odbija sprzęty znajdujące się pod nią. Nie jest to jednak odbicie tak wyraźne, jak w przypadku tradycyjnych luster, ale za to mamy do wyboru cały wachlarz barw.

Nowoczesne kasetony na suficie

Przestrzenne wielowymiarowe gipsowe, drewniane i z tworzyw sztucznych w niczym nie przypominają pierwszych kasetonowych sufitów podwieszanych. Zachwycają formą kształtem, sposobem podświetlenia, materiałami i kolorystyką. Ten rodzaj jest polecany do dużych i wysokich wnętrz, jako bardzo mocny i wyraźny element dekoracji nie będzie dobrze wyglądał na małym metrażu, nie sprawdzi się również w źle oświetlonych i ciemnych aranżacjach.

Sufit napinany, czyli sufit szyty na miarę

Nowoczesne sufity napinane to zastosowanie dedykowanej tkaniny, która jest produkowana na zamówienie, idealnie dopasowana do wymiarów wnętrza i montowana na dedykowanym systemie zaczepów. Ten rodzaj sklepienia może być jednobarwny, wielokolorowy, jednopoziomowy, spadzisty, owalny, przybierać nieoczywisty kształt. Ponadto można go zamówić w połysku, macie i satynie, zawsze wygląda zjawiskowo. Można pod nim ukryć wszystkie instalacje i mankamenty. Wadą takiego rozwiązania jest cena i utrzymanie go w czystości, ponieważ mocno naciągnięta tkanina może ulec uszkodzeniu podczas czyszczenia, a pęknięty lub przecięty będzie trzeba wymienić w całości. W najlepszej sytuacji są właściciele sufitów napinanych montowanych z kilku fragmentów tworzywa, wówczas wymieniamy tylko uszkodzony element.

Napinany sufit
Sufit napinany

Nowoczesny sufit drewniany

I tutaj możecie puścić wodze fantazji, gdyż drewno na suficie jest modne i dosłownie w każdym wydaniu. Od klasycznej boazerii, którą coraz częściej zastępujemy panelami z bardzo cienkich arkuszy sklejki po deski przyklejane i przykręcane do sufitu. Doskonałym pomysłem, ale kosztownym jest wykorzystanie na sklepieniu kompozytowej deski elewacyjnej, czyli syntetycznej taśmy imitującej drewno. Jest ona odporna na promienie UV i wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a co najważniejsze łatwo się ją przykleja do podłoża, ma grubość zaledwie kilku milimetrów. Jest znacznie lżejsza od naturalnego drewna i paneli ściennych, które również można zamontować na piątej ścianie.

Drewniany sufit
Sufit z drewna

Drewniane belki to już klasyka, która powraca do wnętrzarskich trendów co kilka lat i zawsze sprawia, że pomieszczenie nabiera wyjątkowego charakteru. Nowoczesna wersja tych belek to naturalne drewno, zaimpregnowane w niewidoczny sposób, czyli tak, żeby bele wyglądały na surowe. Inną możliwością są stare nadgryzione zębem czasu bale z odzysku, które doskonale sprawdzą się na dużym, metrażu i w bardzo wysokich pomieszczeniach.

Drewniane kubistyczne kasetony to już bardzo kosztowne rozwiązanie, ale też bardzo efektowne. Najczęściej są to pojedyncze kasetowy w kształcie otwartych i pustych w środku prostokątów, kwadratów, rombów i heksagonów. Jest to jednak bardzo pracochłonne rozwiązanie, puste w środku kasetony szybko zbierają kurz i wymagają częstego czyszczenia i odkurzania. Zaletą kasetonów jest możliwość podświetlenia tylko konkretnej strefy i ukrycia wewnątrz kasetonu halogenów, które są niewidoczne na planie pomieszczenia.

Przestrzenna boazeria to propozycja, która może całkowicie zmienić charakter pomieszczenia, ale też wymaga zatrudnienia naprawdę wykwalifikowanego fachowca. Taka boazeria to nic innego jak przestrzenne figury geometryczne przytwierdzone do sklepienia. Jej zaletą jest to, że figury są zamknięte, więc wystarczy je odkurzyć od czasu do czasu. Taka boazeria w znacznym stopniu obniża sufit, więc jest dedykowana do wysokich wnętrz, najlepiej prezentuje się w starym budownictwie, gdzie wysokość pomieszczeń przekracza 3 m.

Struktura na nowoczesnym suficie

Tynk dekoracyjny na suficie, strukturalny, kontrastujący kolorystycznie ze ścianami sprawia, że aranżacja staje się wyjątkowa. Odważna, nowoczesna tekstura dodaje lekkości, a jeśli chcecie uzyskać efekt glamour na sklepieniu, wystarczy dodać do gotowej masy odrobinę brokatu lub dedykowanej miki, która stworzy bardziej spektakularny efekt. Przy tak dekoracyjnym wykończeniu warto zastanowić się nad oświetleniem, które musi być idealnie dopasowane stylem, kolorem i fakturą tynku.

Efekt 3D na suficie

Tapeta przestrzenna to kolejna propozycja na aranżację przestrzeni nad głową. Tym razem do wyboru mamy całą gamę wzorów i kolorów. Od subtelnych monochromatycznych z motywem 3D ''opadający'' lub uciekającym sklepieniem po bardziej wyrafinowane motywy takie jak schody do nieistniejącej kondygnacji czy dziur w suficie przez które widać piękne słoneczne niebo. Mimo że jest to płaskie wykończenie, które w praktyce nie zajmuje żadnej dodatkowej powierzchni wybór naklejek czy tapet warto dobrze przemyśleć, ponieważ one również mogą obniżyć, podwyższyć, zmniejszyć i zwiększyć wnętrza. Pamiętajmy, że ich zadaniem jest tworzenie iluzji i tylko od nas zależy którą z nich wprowadzimy do domu.

Lustro na suficie

Lustra na suficie przez lata kojarzyły się z kiczowatą dekoracją klubów z końca lat 80 ubiegłego stulecia. Jednak lusterko jest jak pusta kartka, którą zapisuje jego odbicie, zatem tylko od nas zależy, jak ono będzie się prezentować i jaki efekt uzyskamy. Lustra obecnie można kupić w różnych wymiarach i kształtach, a w popularnej sieciówce dostępne są również pod postacią płytek. Łatwo można je dopasować do sufitu, nawet jeśli nie jest on idealnie równy. Szczeliny pomiędzy nimi można fugować lub pozostawić bez zespawania. W obu przypadkach wyglądają one równie uroczo i dodatkowo urozmaicają aranżację. Inną możliwością są lustrzane panele, te najczęściej kupujemy na zamówienie u szklarza i mogą mieć dowolną szerokość i długość. Kolejna możliwość to duża tafla dopasowana wymiarem z otworem na żyrandol. Jednak uwaga nie tylko efekt wizualny się liczy, lustra są ciężkie, więc zamocowanie jednego dużego może być kłopotliwe i najczęściej w tym wypadku wymaga montażu dodatkowego stelaża, który podtrzymuje przyklejoną taflę. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest lustrzane sklepienie składające się z mniejszych elementów.

Niespodzianką może być natomiast fakt, że ów dekorację trzeba myć i polerować w taki sam sposób jak lustra zamontowane na ścianie, ponieważ osadza się na nich nie tylko kurz, ale też tłusty osad, który wygląda jak odciski rąk.

Ceramika na suficie

Płytki  to kolejna możliwość dla tych, którzy chcą nad głową mocnego akcentu. Najczęściej montujemy ścienne, które dostępne w wielu wzorach i kolorach. Najpiękniej prezentują się połyskujące szklane mozaiki oraz te imitujące kamień. Jednak uwaga są one ciężki, więc mimo spektakularnego efektu wizualnego warto przemyśleć również kwestię bezpieczeństwa.

Druty i kable, czyli nowoczesna loftowa kompozycja na suficie

Druciane konstrukcje przypominające zbrojenie betonowych elementów oraz dekoracyjne żarówki na kablu to propozycja na nowoczesne sklepienie w pomieszczeniach w stylu loftowym. Zbrojenie można pomalować na dowolny kolor, a jeśli chcemy go udomowić, można nadać mu piękną złotą barwę i zamiast gołych żarówek zamontować złote druciane klosze. Takie rozwiązanie to połączenie stylu loftowego z glamour, które zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników surowych wnętrz, którzy chcą nadać prostej formie nieco elegancji i połysku.

Sufit w mocnym kolorze

Od kilku sezonów bardzo modne są ciemne sufity zestawione z jasnymi, najczęściej białymi ścianami. Takie rozwiązanie wygląda bardzo elegancko, stylowo i podkreśla charakter każdej aranżacji. Jednak uwaga wszystkie ciemne farby, choć doskonale kryją, to są bardzo wymagające. Na gładkiej powierzchni sklepienia bardzo często wychodzą smugi. Jednak prawdziwą zmorą ciemniejsze plamy, które pojawiają się na już suchym suficie w miejscach, gdzie przechodzą kable, wszelkiego rodzaju rury, a także w pobliżu, mostków cieplnych. Dlatego najlepiej sprawdza się takie rozwiązanie na sufitach podwieszanych.

Czarny sufit
Czarny sufit

Granatowy, zielony, bordowy i czarny sufit doskonale prezentują się dosłownie w każdym wnętrzu. Warto jednak pamiętać, że przy tak mocnym kolorystycznie sklepieniu, ściany i meble powinny być jasne. W ty wypadku im silniejszy kontrast tym lepiej prezentuje się cała aranżacja.

Komentarze