Fronty mebli kuchennych: lakierowane czy akrylowe? Zalety, wady

Wybór frontów mebli kuchennychMeble kuchenne powinny być nie tylko piękne i stylowe, ale również trwałe, i odporne. W kuchni są one bowiem szczególnie narażone na działanie szeregu niekorzystnych czynników takich jak wilgoć, wysokie temperatury oraz ostre narzędzia. Fronty meblowe i blaty muszą więc mieć dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, wodę i ogień, a także być łatwe w czyszczeniu.

Zabudowa kuchenna powinna być wysokiej jakości, ponieważ będzie nam służyć przez lata. Pojawia się więc pytanie, jakie fronty meblowe wybrać do kuchni, akrylowe czy lakierowane? Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie mebli kuchennych, warto więc przyjrzeć się bliżej właściwościom tych dwóch materiałów wykończeniowych. Sprawdź, jakie meble kuchenne są najtrwalsze i najbardziej funkcjonalne.

Lakierowane fronty mebli kuchennych - zalety i wady

Meble kuchenne z lakierowanymi frontami są nadal bardzo modne. Powoli jednak te pokryte matowym lakierem, wypierają te jeszcze do niedawna bardzo modne fronty kuchenne na wysoki połysk. Niewątpliwie największą zaletą lakierowanych mebli jest ich ekskluzywny wygląd, ale mają one także kilka bardzo istotnych wad, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze mebli do kuchni.

Lakierowane fronty kuchenne
Lakierowane fronty mebli kuchennych

Przyjrzyjmy się pomocnym i słabym stronom tego rozwiązania:

1. Zalety lakierowanych frontów kuchennych

 • Lakierowane fronty są piękne, wyglądają naprawdę elegancko i szykowanie. Dzięki nim nasza kuchnia nabierze klasy i prestiżu. Ich niewątpliwą zaletą jest dostępność w ogromnej gamie kolorystycznej, a także możliwość wykonania w niemalże każdym kształcie, również nietypowym i fantazyjnym.
 • Plusem frontów lakierowanych jest też możliwość ich wykonania w dowolnej grubości. Mogą one być zarówno bardzo cienkie, jak i dosyć grube, co pozwala dopasować meble do swoich potrzeb oraz gustu.
 • Kolejnym plusem frontów lakierowanych jest możliwość wykonania podfrezowanych uchwytów.

2. Wady lakierowanych frontów kuchennych

 • Niestety fronty pokryte lakierem mają jedną istotną wadę - nie są one zbyt odporne na uszkodzenia. Dotyczy to zarówno uszkodzeń mechanicznych takich jak na przykład zarysowania, jak i promieniowania UV oraz wilgoci.
 • Z czasem lub w wyniku intensywnego użytkowania mebli trzeba się więc liczyć z takimi problemami, jak przetarcia czy odpryskiwanie lakieru. Uszczerbki pojawiają się najpierw zazwyczaj na rogach mebli.
 • Nie wszystkim podoba się też dosyć specyficzna faktura lakierowanych frontów. Warstwa lakieru na meblach kuchennych w celu zapewnienia jak najlepszej trwałości powinna być dosyć gruba. Najczęściej więc przypomina ona wyglądem skórkę pomarańczy, co nie każdemu przypadnie do gustu.
 • Pamiętajmy też, że jeśli zdecydujemy się na lakierowane fronty mebli kuchennych wykonanych na zamówienie na konkretny wymiar, wówczas musimy liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania w stosunku do innych rodzajów frontów. Jest to spowodowane tym, że technologia lakierowania jest czasochłonna, pracochłonna i dosyć skomplikowana. Wymaga ona zastosowania specjalistycznego sprzętu.
 • Choć, jak widzimy, fronty lakierowane mają dosyć dużo wad, to jednak w wielu kuchniach sprawdzą się wręcz idealnie. Nie są one raczej polecane do bardzo intensywnie codziennie eksploatowanych kuchni, ale już w tych mniej używanych posłużą nam w dobrym stanie przez lata. Jeśli więc nie mamy dużej rodziny, dla której gotujemy w domu, dużo pracujemy, czy po prostu wolimy spożywać posiłki na mieście, a w domu na przykład jadamy tylko śniadania, wówczas lakierowane fronty kuchenne sprawdzą się znakomicie. Możemy je wykorzystać do urządzenia naprawdę stylowej i eleganckiej kuchni.

Akrylowe fronty mebli kuchennych - zalety i wady

Front akrylowe to naprawdę bardzo dobra alternatywa dla lakierowanych mebli kuchennych. Mają one ogrom zalet, choć nie są też wolne od wad.

Akrylowe fronty mebli kuchennych
Akrylowe fronty mebli kuchennych

Przyjrzyjmy się bliżej ich cechom charakterystycznym:

1. Zalety akrylowych frontów kuchennych

 • Ogromną zaletą akrylowych frontów jest ich bardzo duża trwałość. Są one odporne na zarysowania i uderzenia, a także promieniowanie UV oraz wodę. Tego rodzaju fronty mają też stabilną konstrukcję, co czyni je odpornymi na wyginanie się i sprawia, że można z nich wykonać elementy o dużej powierzchni.
 • Ponadto fronty akrylowe bardzo łatwo wyczyścić, gdyż są odporne na brud i wilgoć. Szczególnie modne są fronty matowe, choć również te błyszczące wyglądają pięknie, są trwałe i praktyczne.
 • Ciekawą cechą matowych frontów akrylowych jest to, że można po nich pisać kredą. W kuchni jest to bardzo przydatne. Możemy na przykład bezpośrednio na drzwiach szafki zapisać listę zakupów czy przepis na jakąś potrawę.
 • Na wykonanie frontów akrylowych nie trzeba też czekać tak długo, jak ma to miejsce w przypadku lakierowanych, ponieważ można je obrabiać tradycyjnymi narzędziami do obróbki drewna. Daje to też możliwość uzyskania wielu różnych rodzajów wykończeni krawędzi frontów.

2. Wady akrylowych frontów kuchennych

 • Fronty akrylowe mają naprawdę niewiele wad. Jedną z nich jest ograniczona ilość dekorów oraz grubości, w jakich można je wykonać.
 • W przypadku tego rodzaju frontów nie ma również możliwości podfryzowania uchwytów, a także w przypadku tak zwanego podklejania tradycyjnego fuga pomiędzy płytą a obrzeżem frontu może po dłuższym okresie użytkowania stać się wyraźnie widoczna, co nie wygląda zbyt estetycznie. Rozwiązaniem tego problemu jest wykonanie mebli w technologii laserowego łączenia krawędzi płyt z frontami.
 • W praktyce więc jak widzimy najtrwalsze i najbardziej funkcjonalne są formy meblowe wykonane z wysokiej jakości akrylu. Z pewnością warto w nie zainwestować, jeśli lubimy gotować i na co dzień dużo czasu spędzamy w kuchni. Znajdziemy je bezpośrednio u dobrych producentów mebli kuchennych oraz w salonach meblowych. Wybierając meble kuchenne w markecie budowlanym, zwróćmy szczególną uwagę na jakość ich wykonania i zastosowane materiały. Zdecydowanie nie warto wybierać tych najtańszych, ponieważ będą najmniej trwałe. Pamiętajmy, że meble kuchenne to inwestycja na lata.

Komentarze