Tradycyjny trawnik zaczyna powoli wychodzić z mody. Coraz częściej zastępuje go piękna kolorowa łąka kwietna, która nie tylko cieszy oko, ale również jest bardzo praktyczna. Jej założenie nie jest trudne, a utrzymanie nie wymaga dużych nakładów pracy i jest korzystniejsze dla środowiska naturalnego niż zwykły trawnik. Łąka pełna kwiatów może go z powodzeniem zastąpić, lub zajmować jedynie część ogrodu, stanowiąc wyjątkowy element dekoracyjny aranżacji roślinnej.
Naturalne założenia ogrodowe nawiązujące do dzikich łąk podbijają cały świat. Takie rozwiązanie coraz częściej proponują swoim klientom projektanci ogrodów. To świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mogą poświęcić zbyt dużo czasu na pielęgnację trawnika. Rodzaj łąki kwietnej jest ściśle uzależniony od doboru mieszkanki nasion. Możemy wybierać spośród różnych wersji kolorystycznych łąk lub zdecydować się na mieszkankę zawierającą sporo gatunków przyciągających owady, czy pachnących. Wszystko zależy od naszego gustu.
Łąka kwietna zamiast trawnika
Łąki kwietne nawiązują do naturalnych zbiorowisk roślinnych. Jest to bardzo atrakcyjne wizualnie i praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w ogrodach rustykalnych, jak i tych skrajnie nowoczesnych.
Łąka pełna kwiatów kolo domu wygląda pięknie i pomaga stworzyć wyjątkową strefę relaksu. Jej utrzymanie i pielęgnacja są znacznie łatwiejsze, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego trawnika. Zwykły trawnik wymaga regularnego podlewania, nawożenia, a także koszenia. Jest to czasochłonne i kosztowne, a także niekorzystne dla środowiska naturalnego. Koszenie trawników negatywnie wpływa na stosunki wodne w ekosystemie, niszczy wiele pożytecznych drobnych zwierząt takich jak owady, a także w zależności od rodzaju użytej kosiarki albo przyczynia się do zatrucia powietrza spalinami, albo zużywa energię elektryczną. Łąka kwietna jest więc bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Aby nasza łąka jak najlepiej się prezentowała, a rośliny optymalnie rosły, kluczowy jest odpowiedni dobór gatunków.
Zakładanie łąki kwietnej - nasiona
Wybierając nasiona na łąkę kwietną, powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
- rodzaj podłoża w naszym ogrodzie,
- nasłonecznienie terenu,
- nasze własne upodobania estetyczne.
Nawet jeśli w naszym ogrodzie warunki siedliskowe nie są najlepsze, decydując się na odpowiednie gatunki roślin, możemy uzyskać znacznie lepszy efekt niż w przypadku tradycyjnego trawnika, który często źle rośnie na glebach bardzo zbitych ciężkich, mokrych, czy wręcz przeciwnie - nadmiernie suchych. W przypadku łąki kwietnej nie ma tego problemu, ponieważ jesteśmy w stanie dobrać gatunki w taki sposób, by doskonale radziły sobie w niesprzyjających warunkach środowiskowych. Możemy zdecydować się na zakup gotowej mieszanki nasion na łąkę kwietną na przykład bardzo uniwersalnej składającej się z popularnych roślin takich jak:
- lucerna,
- koniczyna,
- chaber bławatek,
- mak polny,
- złocień polny,
- kąkol.
Kolejna opcja to samodzielne stworzenie mieszkanki łąkowej poprzez zakup nasion pojedynczych gatunków i ich wymieszanie. Oczywiście, jeśli mamy czas i chęci możemy również zdecydować się na samodzielny zbiór nasion roślin dzikich rosnących na naturalnych łąkach i wysianie ich w następnym roku w swoim ogrodzie. Choć jest to zajęcie bardzo pracochłonne, to coraz większa liczba pasjonatów podejmuje takie wyzwanie.
Łąkę kwietną możemy założyć na dwa sposoby:
1. Zakładanie nowej łąki kwietnej
Jest to dobre rozwiązanie, gdy marzymy o konkretnym rodzaju łąki kwietnej z określonymi gatunkami roślin kwitnących. Likwidując trawnik przed wysiewem łąki kwietnej, unikniemy również problemu zagłuszania delikatnych dzikich kwiatów przez nieco agresywniejsze trawy o silniejszym wzroście. Teren pod łąkę kwietną trzeba więc całkowicie oczyścić z pozostałości jakichkolwiek roślin wchodzących w skład starej rabaty, czy trawnika. W tym celu najlepiej porządnie przekopać lub zaorać dedykowaną powierzchnię i usunąć z niej wszelką roślinność - najlepiej z korzeniami. Można także rozłożyć w ogrodzie dodatkową nową warstwę ziemi, aby zapewnić łące kwietnej lepsze warunki rozwoju. Teraz możemy już przystąpić do siewu. Wybraną mieszankę nasion mieszamy z piaskiem, aby równomiernej się wysiała. Wysiew możemy wykonać ręcznie, po prostu rozrzucając nasiona po całej powierzchni przeznaczonej pod łąkę kwietną. Następnie lekko wgniatamy je w podłoże, używając przykładowo wału ogrodowego. Nie zasypujemy nasion ziemią, ponieważ wiele gatunków do prawidłowego przebiegu procesu kiełkowania potrzebuje światła. Teraz pozostaje już tylko dbać o to, by podłoże było cały czas wilgotne, aż do wykiełkowania roślin.
Pamiętajmy, że młode rośliny na naszej łące kwietnej zapewne będą pojawiać się stopniowo, ponieważ okres kiełkowania każdego gatunku jest inny. Wykażmy się więc cierpliwością. Nasiona posiejmy gęsto, ponieważ może się zdarzyć, że niektóre z nich nie skiełkują. W ten sposób unikniemy powstawania większych pustych przestrzeni w łące kwietnej. Nie zaleca się również dosiewania roślin w trakcie sezonu w pierwszym roku od założenia łąki kwietnej. Dajmy naturze czas na działanie. Prawdopodobnie w drugim roku nasza łąka będzie bardziej okazała, rośliny rozrosną się, a cześć sama się dosieje. Dopiero wtedy, jeśli nadal pomiędzy roślinami są znaczne prześwity, możemy dosiać nieco nasion.
2. Zaprzestanie koszenia trawnika i jego wzbogacenie o kwitnące gatunki roślin
Tutaj wiele zależy od kondycji naszego trawnika. Jeśli słabo rósł, trawa nie była zbyt bujna i miejscami zamierała, to z pewnością po dosianiu do trawnika roślin kwitnących, trawy nie będą ich zatłuszczać. Warto jedynie przed przystąpieniem do siewu wykonać wertykulację trawnika i usunąć obumarłe pędy i kłącza z gleby. Jeśli nasz trawnik jest bardzo gęsty, możemy albo nieco go przerzedzić, albo zaryzykować wysiew gatunków kwitnących w trawie. Efekt jest trudny do przewidzenia. Może okazać się, że takie połączenie świetnie się sprawdza, a gatunki kwitnące idealnie wpasowują się w wyższe trawy. Niestety może również być tak, że z czasem kwiaty zostaną wyparte przez bardziej ekspansywne gatunki trawiaste. Jeżeli więc dosiewamy łąkę kwietną do już istniejącego trawnika, to starajmy się wybrać odporne i dopasowane do naszego siedliska gatunki kwiatów, które będą silne i poradzą sobie w otoczeniu traw.
Pamiętajmy również, że decydując się na założenie łąki kwietnej na już istniejącym trawniku, musimy całkowicie zrezygnować z jego koszenia lub bardzo mocno ograniczyć na przykład do dwóch-trzech koszeń w ciągu całego sezonu. Częste koszenie łąki kwietnej nie ma sensu. Po pierwsze zniweluje to cały jej aspekt dekoracyjny, po drugie kłóci się z ekologicznymi założeniami tego rodzaju trawnika i wreszcie po trzecie - może spowodować całkowite wyginięcie łąkowych roślin kwitnących. Niektóre z nich są tak wrażliwe na koszenie, że obumierają całkowicie już po jednym takim zabiegu jak na przykład maki polne, czy kąkole. Weźmy to pod uwagę.
Pielęgnacja łąki kwietnej
Dobrze dobrana gatunkowo do siedliska łąka kwietna nie wymaga ani nawadniania, ani nawożenia. W przypadku typowej gleby ogrodowej o średniej wilgotności, czyli tak zwanej świeżej sprawdzą się takie gatunki roślin łąkowych jak:
- chaber,
- koniczyna biała,
- koniczyna czerwona,
- krwawnik,
- łubin,
- mak polny,
- wyka kosmata,
- złocień właściwy,
- zachyłek lancetowaty,
- wiesiołek czworokątny.
Z kolei w przypadku gleby suchej najlepiej będą rosnąć takie gatunki jak:
- dzwonek okrągłolistny,
- dzwonek rozpierzchły,
- gipsówka,
- lebiodka pospolita,
- macierzanka,
- przetacznik kłosowy,
- goździk kropkowany,
- goździk piaskowy,
- rogownica polna,
- szałwia łąkowa.
Łąka kwietna nie wymaga właściwie żadnych ingerencji pielęgnacyjnych, aby wyglądać pięknie. Możemy ją jedynie skosić raz, czy dwa razy w sezonie, aby ułatwić wysiew dojrzałych nasion, które zasilą łąkę i zagęszczą ją w następnym roku.
W przypadku łąki, na której dominują gatunki kwitnące wiosną, możemy dokonać koszenia pod koniec czerwca, z kolei gatunki kwitnące latem najlepiej kosić dopiero w październiku. Pamiętajmy, że nie powinniśmy kosić łąki kwietnej na wysokość mniejszą niż 10 centymetrów, ponieważ może to spowodować masowe zamieranie roślin.
Łąka kwietna to aranżacja dynamiczna, która zmienia swój charakter zarówno w trakcie trwania sezonu, jak i z roku na rok. Łąka zmienia się samoistnie pod wpływem rozrastania się i wysiewania nowych roślin. Nigdy więc nie będzie nudna ani przewidywalna. Łąka kwietna to przepiękna aranżacja dekoracyjna w naszym ogrodzie, ale również schronienie i źródło pokarmu dla wielu niewielkich zwierząt oraz licznych owadów takich jak na przykład pszczoły, motyle, a w przypadku terenu wilgotnego również ważki.
Komentarze