Kolor wrzosowy to delikatny, stonowany odcień fioletu, często z domieszką innych barw. Przypomina kolor kwiatów wrzosu i może mieć różne odcienie, od jasnego, pastelowego, po nieco bardziej nasycony. Jest to kolor często używany w aranżacjach wnętrz i modzie, ceniony za swoją subtelność i elegancję. Idealnie komponuje się z bielą, szarościami, a także z innymi pastelami.
Kolor wrzosowy powstaje z połączenia niebieskiego, czerwonego, odrobiny zielonego i białego, przy czym to dwie pierwsze barwy decydują o jego temperaturze i natężeniu.
Odcienie koloru wrzosowego
Kolor wrzosowy występuje w wielu odcieniach od bardzo jasnego wpadającego w lila po ciemny - jego cechą charakterystyczną jest łagodna, stonowana barwa, którą uzyskuje się poprzez dodanie bieli. W zależności od proporcji czerwieni i niebieskiego wrzosowy może wpadać w róż, fiolet, czy też niebieski.
Kolor wrzosowy Pantone
Kolor wrzosowy różowy
Kolor wrzosowy fioletowy
Wpływ koloru wrzosowego na otoczenie
Kolor wrzosowy podobnie jak fiolet przybiera charakter barwy sąsiadującej, z bielą będzie łagodny i relaksujący z czernią intrygujący i bardzo elegancki, zaś z szarościami stonowany i spokojny. Podobnie jak fiolet pobudza w domownikach duchową sferę życia. Wprowadza do pomieszczenia magię i odrobinę tajemnicy. W zależności od odcienia i dodatków może nadawać chłodny, elegancki pałacowy, ultranowoczesny lub sielski klimat. Kolor wrzosowy we wnętrzach jest wskazany dla osób, które zdają się nie zwracać uwagi na duchową sferę życia, przedkładają życie materialne ponad inne jego aspekty. Nie jest polecany marzycielom, a także dla ludzi z tendencjami do stanów depresyjnych. Jest wprost wymarzony dla artystów i osób uprawiających wolne zawody, gdyż inspiruje i motywuje do pracy.
Kolor wrzosowy w pomieszczeniach
Wrzos doskonale sprawdzi się w eleganckim salonie dzięki właściwością wyciszającym i inspirującym do działania, w kuchni sprawiając, że każda potrawa będzie smaczniejsza, a w sypialni ukoi nerwy. Wyciszy zbuntowanego nastolatka i doda romantyzmu w pokoju małej księżniczki. Można go zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu, w zależności od dodatków i odcienia może występować w aranżacjach klasycznych, barkowych, glamour, nowoczesnych. Przez wieki kolor ten był uważany za barwę godną jedynie koronowanych głów i często zdobił pałacowe wnętrza. Do współczesnych aranżacji wdarł się kilkanaście lat temu, wprowadzając do pomieszczeń odrobinę magii i intrygującej elegancji.
Ściany w kolorze wrzosowym
Ściany w kolorze wrzosowym doskonale sprawdzą się w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, skomponowane z białymi i srebrnymi dodatkami stworzą lekką, dynamiczną aranżację. W tym wypadku należy jednak bardzo dokładnie zastanowić się nad wyborem odcienia. Ten o barwie ciepłej wpadający w róż optycznie pomniejszy pomieszczenie, ale też sprawi, że wnętrze będzie ciepłe i przytulne - doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Chłodniejsze odcienie wrzosu o zabarwieniu fioletowym z nutą błękitu to propozycja do kuchni lub salonu. Chłodna barwa sprawi, że wnętrze stanie się eleganckie, wybierając przy tym prostą formę i minimalistyczny styl mebli uzyskamy lekką nowoczesną aranżację. Ten odcień wrzosu stworzy doskonały duet kolorystyczny z bielą, czernią i szarościami. Przewaga białych dodatków sprawi, że pomieszczenie będzie energetyczne i inspirujące. Kolor szary z kolei doda klasy i nowoczesnego chłodu, w duecie z czarnym stworzymy dynamiczne pomieszczenie, które z kilkoma błyskotkami idealnie wpisze się w styl glamour. Wrzosowe ściany w połączeniu z łososiowym, miętowym, niebieskim czy bananowym to również dobre zestawienie.
Meble w kolorze wrzosowym
Jeszcze kilka lat temu nikt nawet nie śmiał marzyć o wrzosowych meblach do salonu, kuchni czy sypialni, gdyż te były zarezerwowane jedynie do pokoi dziecięcych. Jednak wraz z pojawieniem się mody na meble na wysoki połysk, z roku na rok odkrywamy coraz to nowe barwy. Okazuje się, że lakierowane płyty meblowe równie dobrze prezentują się we wszystkich odważnych barwach, jak w czerni i bieli. Pierwsze wrzosowe meble pojawiały się jako zabudowa kuchenna i były uważane za szczyt ekstrawagancji. Obecnie miłośnicy białych i szarych ścian, znudzeni łączeniem kilku neutralnych kolorów coraz częściej decydują się na wrzosowe meble do sypialni czy salonu, W przypadku mebli najlepiej prezentują się te o prostej minimalistycznej formie w połysku lub półmacie. Matowe szafki i komody w stylu nowoczesnym w kolorze wrzosowym idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach biurowych i gabinetach usługowych. Te o wymyślnym kształcie będą doskonałe, jeśli chcemy stworzyć sielską i ciepłą aranżację w stylu wiejskim.
Tkaniny w kolorze wrzosowym
Tkaniny w kolorze wrzosowym dają nieskończenie wiele możliwości w aranżacji wnętrz, w zależności od ich faktury i obróbki mogą zmieniać charakter całej aranżacji. Cienkie i zwiewne sprawią, że pomieszczenie nabierze takiego charakteru. Grube, miękkie i puszyste to materiały, które lubią być dopieszczone, w tym wypadku dbałość o szczegóły jest bardzo ważna. Masywne zasłony w kolorze wrzosowym ozdobione srebrnymi chwostami staną się niezwykle eleganckie, przepikowanie fotela czy krzesła sprawi, że zyska on elegancję w stylu glamour. Nawet dywan, czy wykładzina wrzosowa w sąsiedztwie wyszukanego drobiazgu stanie się wyjątkowa i będzie ozdobą pomieszczenia. Wprowadzenie koloru wrzosowego w postaci tkanin to najszybszy sposób na przeobrażenie zwykłego pomieszczenia w stylową aranżację z charakterem. Poza fioletem we wszystkich odcieniach niewiele jest kolorów, które wprowadzone jako kilka dodatków mogą decydować o charakterze całej aranżacji. Jest to jedna z niewielu barw, która stanowi tak silny akcent kolorystyczny i może stanowić o efekcie końcowym całego pomieszczenia.
Wrzosowa sypialnia - przykład aranżacji
Proponowana aranżacja to wrzosowa sypialnia w stylu nowoczesnym, w której kolor wrzosowy został zastosowany w centralnym punkcie pomieszczenia. Tłem dla dużego wygodnego wrzosowego łóżka i miękkiego taboretu jest biała ściana, białe postarzane deski podłogowe. Na uwagę zasługują lekkie, nowoczesne dodatki, które delikatnie kontrastują z masywnym łóżkiem. Pojedyncza szafka nocna i stojąca na niej lampka w kolorze grafitowym nie tylko sygnalizuje, że jest to sypialnia dla singla, ale też podkreśla loftowy charakter aranżacji. Dwie minimalistyczne ramki na białej ścianie nad łóżkiem dodają lekkości tej części pomieszczenia, są również subtelną zapowiedzią czarnych dodatków. Dekorator celowo nad łóżkiem, które znajduje się w centralnym punkcie pokoju, wprowadził kolejny element kolorystyczny w postaci czarnych ramek na zdjęcia.
Łóżko jest nie tylko głównym i najważniejszym tu meblem, to ono również jako pierwsze przyciąga wzrok osoby, która stanie na progu sypialni. Dodając kolejne elementy kolorystyczne lub te niewpisujące się w nurt całej aranżacji, warto w głównym punkcie pomieszczenia umieścić "wprowadzenie" kolejnego stylu lub barwy. Nawet niewielki akcent będzie korespondował z elementem kontrastującym. Dzięki temu zabiegowi kolejny element wystroju nie będzie sprawiał wrażenia przypadkowej dekoracji, co jest szczególnie ważne jeśli w jednym pomieszczeniu łączymy przedmioty charakterystyczne dla różnych nurtów dekoratorskich.
Wspomniane ramki korespondują z zegarem i czarnym stolikiem tuż obok łóżka. Srebrne dekoracje w tym pomieszczeniu odgrywają kluczową rolę, są łącznikiem pomiędzy minimalistycznym stylem wszystkich mebli i pikowanym zagłówkiem w stylu glamour. Na uwagę zasługuje również nowoczesna lampa podłogowa, w kolorze miedzi lub mocno zardzewiałej blachy, która nawiązuje do nowoczesnego loftowego charakteru całego mieszkania. Należy również zwrócić uwagę na aranżację samego łóżka. Jest to jeden z największych wrzosowych elementów w pomieszczeniu. Bogato pikowany zagłówek, sprawia, że zwykłe łóżko z sieciówki wygląda jak królewskie łoże. Dzięki wprowadzeniu dwóch modnych barw, mocnego, soczystego fioletu oraz ciemnego szarego mebel nabiera nowoczesnego charakteru. Wrzosowy prosty taboret to z kolei ukłon w stronę stylu minimalistycznego. Przedstawiona sypialnia to mistrzowska kombinacja dwóch różnych nurtów aranżacyjnych i kilku kolorów, które tworzą harmonijną całość.
Komentarze