Kolor purpurowy

Kolor purpurowyKolor purpurowy jest kompozycją fioletu i czerwieni - to właśnie te dwie jakże wyjątkowe barwy sprawiają, że obok purpury nie można przejść obojętnie. Przyciąga spojrzenia i wywołuje liczne emocje, jedni ją kochają, inni nienawidzą, a jeszcze inni nie wyobrażają sobie jej w swoim domu. A jednak już od kilku sezonów pojawia się coraz śmielej w aranżacji wnętrz, nadając im wyjątkowego charakteru.

Purpura jako pochodna fioletu ma bardzo duży wpływ na samopoczucie i kreatywność właścicieli. Mimo zdecydowanego mocnego zabarwienia koi nerwy, sprawia, że chcemy przebywać w jej otoczeniu. Zobacz, jak stosować kolor purpurowy w aranżacji wnętrz, z jakimi barwami go łączyć i do jakiego stylu pasuje.

Purpurowy jest barwą bogactwa, elegancji i odwagi. Występował w zamkach, pałacach, ekskluzywnych hotelach i restauracjach. Zestawienie czerwieni z fioletem to wyjątkowa kompozycja, dzięki której wnętrza w których występuje mają duży wpływ na domowników. Dają poczucie luksusu i bogactwa, sprawiają, że domownicy stają się pewni siebie oraz bardzo kreatywni.

Kolor purpurowy jasny

Kolor purpurowy ciemny

Kolor purpurowy szafirowy

Kolor purpurowe serce

Kolor purpurowy popiół

Fiolet to kolor artystów pobudza wyobraźnię, pomaga rozwinąć ukryte talenty i zajrzeć w głąb siebie. Czerwień to kolor miłości, asertywności i pewności siebie. Fiolet i czerwień zestawione w jedną barwę, sprawiają, że osoby nią otoczone zyskują pewność siebie, szukają nowych rozwiązań, mają głowę pełną pomysłów i  nigdy się nie poddają. A kiedy po ciężkim dniu wchodzą do takiego pomieszczenia, odpoczywają z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, co nie oznacza, że następnego dnia osiądą na laurach. Już o poranku purpura będzie ich motywować do działania, pobudzać koncentrację i odwagę w dążeniu do celu.

Kolor purpurowy w aranżacji wnętrz

Purpura pojawiła się już wiele wieków temu w wytwornych pałacach i zamkowych komnatach, którym dodawała elegancji i wyjątkowego charakteru. Przez lata kolor purpurowy zarezerwowany dla tak zwanych wyższych sfer. Zdobił komnaty królewskie, książęce, a nieco później można go było spotkać w pałacach majętnej przedwojennej szlachty, najczęściej w damskich buduarach. W powojennej Polsce został zapomniany na rzecz spokojniejszych barw. Później zachwyciła się nim Europa Wschodnia, gdzie niespełna dwie dekady temu w tym właśnie odcieniu modne były meble kuchenne na wymiar, najlepiej na wysoki połysk z lakierowanej płyty mdf lub hartowanego szkła. Niedawno powrócił na salony w całej Europie i za oceanem. Tym razem największą popularnością cieszą się purpurowe meble tapicerowane w stylu glamour, z eleganckiego weluru z gustownym pikowaniem. Jednak pomysłów na jego wykorzystanie w aranżacji wnętrz jest znacznie więcej. Zobaczcie jak wprowadzić ten wyjątkowy kolor do swojego domu.

Purpurowy pokój
Purpurowy pokój

Purpurowy w pokoju dziecięcym

Choć jest zaskoczeniem dla wielu rodziców, ta szalona barwa pobudza kreatywność, rozwija talenty i pomaga w wizualizacji marzeń. Sprawdzi się więc doskonale w strefie do zabawy, gier i rysowania w pokoju dziecka. Nie polecamy jednak malowania w ten sposób wszystkich ścian, wystarczy niewielki akcent jak fragment ściany, tapeta, zasłona lub niewielki dywan. Nie sprawdzi się natomiast na ścianie przy biurku, ponieważ będzie rozpraszać dziecko. W strefie spania również nie jest ona najlepszym pomysłem. W miejscu, w którym nasza pociecha rozwija pasje i oddaje się zajęciom artystycznym, będzie strzałem w dziesiątkę.

Kolor purpurowy na ścianach

Pomalowanie wszystkich ścian na tak mocną barwę to bardzo odważne posunięcie, które może okazać się nietrafione, gdyż ciężko nam będzie wytrzymać w takim pomieszczeniu. Najlepiej prezentuje się ona jako akcent kolorystyczny w salonie, sypialni, jadalni lub garderobie. Można więc podkreślić nim określoną strefę w pomieszczeniu, np. kącik czytelniczy w salonie, ścianę za łóżkiem w sypialni lub strefę buduarową. W jadalni może się pojawić na więcej niż jednej ścianie, ale nie na wszystkich.

Purpurowa ściana
Purpurowe ściany

Doskonałym sposobem na zaakcentowanie nim ściany jest tapeta lub nowoczesna fototapeta, przestrzenna, abstrakcyjna lub w przypadku sypialni z florystycznym motywem. Przedpokój to z kolei pomieszczenie, w którym może on się pojawić na wszystkich ścianach, ale pod warunkiem, że złagodzimy go białymi lub czarnymi na wysoki połysk meblami. W salonie na takiej ścianie powinno się pojawić eleganckie lustro w srebrnej lub złotej ramie, w jadalni urocza komoda, serwantka lub nowoczesna witryna z przepiękną ale już w innym kolorze porcelaną.

Tapicerowany purpurowy panel z eleganckim pikowaniem na ścianie można zamontować w sypialni, w przedpokoju, a także w salonie w strefie wypoczynku. Nie będzie on zbyt krzykliwy, ponieważ ciepła welurowa tkanina uczyni go wytwornym i wyrafinowanym dodatkiem, który będzie zdobił całe pomieszczenie.

W łazience na ścianie z prysznicem, umywalką lub wokół wanny pod postacią płytek, szklanych paneli ściennych, zestawiony ze srebrnymi chromowanymi lub złotymi bateriami oraz białymi lub czarnymi na wysoki połysk meblami uczyni to pomieszczenie bardzo ekskluzywnym i eleganckim. Dzięki tej barwie nawet niewielka łazienka zamieni się w zachwycający salon kąpielowy. Pamiętajmy jednak, że do tak wyrafinowanych ścian nie pasuje zwyczajna armatura. W tym wypadku zarówno wanna, jak i umywalka również powinny być urocze. Uwaga: takich kafelków nie stosujemy na wszystkich ścianach i nie od podłogi do sufitu, a w newralgicznych miejscach. Wokół wanny w kabinie prysznicowej walk in, nad umywalkami. Pozostałe ściany wykańczamy czernią, stonowaną szarością lub ponadczasową bielą. A jeśli chcecie stworzyć naprawdę niepowtarzalne wnętrze, purpurowe płytki można zestawić ze szklaną mozaiką w odcieniach szarości, srebra lub czerni.

Purpurowa ściana w kuchni będzie pobudzać apetyt domowników oraz kreatywność podczas przygotowania posiłków. Doskonałym pomysłem na jej wprowadzenie jest ściana nad blatem kuchennym. Zestawiona z czarnymi lub białymi meblami na wysoki połysk, sprawi, że cała zabudowa nabierze elegancji i stanie się niezwykle ekskluzywna. Drobna mozaika z heksagonów w tym kolorze będzie niczym biżuteria w kuchni, kafelki choć znacznie mniej eleganckie sprawdzą się równie dobrze, ale warto wybrać takie bezfugowe najlepiej w kształcie wąskich prostokątów. Szkło lacobel to szybkie i tanie rozwiązanie, w tym wypadku możemy wybrać gładki panel lub purpurę zastosować jako część grafiki. Bez względu, które rozwiązanie wybierzecie, wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru.

Purpurowy kolor na podłodze

Purpurowa podłoga najlepiej się prezentuje w wersji miękkiej i puszystej, a także chłodnej gładkiej i połyskującej niczym tafla szkła. Do wyboru mamy trzy możliwości, pierwsza i zarazem budżetowa to purpurowy dywan lub wykładzina. To rozwiązanie sprawdzi się w salonie i w sypialni, a także w pokoju dziecięcym. Kolejna możliwość to podłoga epoksydowa, której możemy nie tylko nadać każdą barwę ale też określony motyw. Sprawdzi się ona w nowoczesnym salonie, jadalni i w korytarzu. W łazience i kuchni można zdecydować się na wielkoformatowe płytki lub zainwestować w podłogę epoksydową. Oba rozwiązania sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych w stylu glamour.

Purpurowe meble

Purpurowe meble jeszcze kilkanaście lat temu były traktowane jako przejaw ekstrawagacji. Dzisiaj są synonimem luksusu i wyszukanego gustu, który coraz częściej gości w naszych domach. Wśród mebli, które budzą prawdziwy zachwyt, są miękkie tapicerowane pikowane sofy, fotele, pufy i szezlongi, dostępne w wielu wzorach, od nowoczesnych prostych i masywnych po bardziej wyszukane na dekoracyjnych nogach i z okuciami w kolorze srebrnym lub złotym. Tapicerowane meble w tak odważnym odcieniu zawsze są mocny akcentem kolorystycznym, wyznaczają więc dobór barw w całej aranżacji oraz jej styl. Taki odcień wprowadza do wnętrz styl glamour, luksusowy i elegancki.

Purpurowa kanapa
Purpurowa kanapa

Purpurowe meble na wysoki połysk, do kuchni salonu lub jadalni to kolejna propozycja, tym razem w stylu nowoczesnym minimalistycznym lub glamour z przymrużeniem oka. Wszystko zależy od gabarytów i wzoru mebli. Proste w formie z lakierowanej płyty mdf doskonale sprawdzą się w ultranowoczesnych przestrzeniach. Stylowe na fikuśnych nogach z bogatymi uchwytami w stylu biedermeier przemalowane na purpurowo doskonale będą pasować do stylu glamour.

Purpurowa zabudowa kuchenna biła rekordy popularności w ubiegłej dekadzie za wschodnią granicą. Wówczas oprócz zdecydowanej barwy meble kuchenne miały zaoblone narożniki. Współczesne kolorowe meble kuchenne mają kubistyczną formę, są proste, minimalistyczne i zachwycają prostotą oraz odważną barwą. W przypadku odcieni fioletu najlepiej prezentują się w wersji na wysoki połysk.

Purpurowe tkaniny

W tym wypadku najważniejszy jest odpowiedni ich dobór, zarówno faktura, jak i gramatura mają znaczenie. Najpiękniejsze są welurowe z delikatnym meszkiem, atłasowe z pięknym połyskiem oraz futrzane z długim włosiem. Purpura to kolor królewski, dlatego najlepiej prezentuje się na wyszukanych eleganckich tkaninach. Na trykotach, bawełnie czy tkaninach zewnętrznych typu oxford traci swój urok i elegancję. Jeśli więc marzą Wam się zasłony lub inne purpurowe tekstylia warto postawić na ich jakość. Jeśli zasłony to tylko welurowe lub z atłasowym połyskiem. Meble tapicerowane tłoczone - koniecznie z eleganckim meszkiem lub gładkie welurowe. Dekoracyjne poduszki z weluru lub sztucznego futra - z długim włosiem. Dywany wykładziny miękkie - z włosiem i bardzo grube. A jeśli chcecie osiągnąć efekt wow, koniecznie zdecydujcie się na pikowane, z pikiem w klasyczne romby, który podkreśla elegancję tej barwy i czyni tkaninę jeszcze bardziej ekskluzywną.

Purpurowe dodatki we wnętrzach

Purpura to barwa zaborcza, która lubi królować we wnętrzach. Dlatego, jeśli decydujemy się na dodatki w tym odcieniu, nie powinny one być małe. Drobne bibeloty nie będą ozdobne, wręcz przeciwnie wprowadzają chaos do aranżacji. Dlatego, jeśli chcemy purpurę wprowadzić do wnętrza, niech to będą poduszki, zasłony, pojedyncza stylowa komódka lub dywan. Jeśli natomiast są już w pomieszczeniu większe elementy w tym kolorze, wówczas mniejsze dodatki sprawdzą się doskonale, ale tylko, kiedy będą uzupełniać te większe.

Z jakimi kolorami łączyć purpurowy?

  • Purpurowy z bielą tworzy duet doskonały, zyskuje na subtelności, nie tracąc elegancji. Aranżacja z tym kolorem w roli głównej zostaje gustownie zwieńczona jak obraz oprawiony w stylową ramę. Na purpurowej ścianie wisienką na torcie będą więc białe ramki na zdjęcia lub niewielka biała konsola z kryształowym uchwytem.
  • Purpurowy z szarym to kolejna propozycja, która sprawia, że purpura staje się dystyngowana i nowoczesna. Jednak uwaga - stosujemy tylko bardzo jasne odcienie szarości, inne sprawią, że pozbawimy ją królewskości i ten przepiękny odcień stanie się pospolity i zwyczajny.
  • Purpurowy z czarnym tak, ale tylko wówczas kiedy mowa o czerni na wysoki połysk. Zatem lakierowane meble na wysoki połysk, szklane fronty, a także czarna zastawa stołowa. W tym wypadku czerń pełni jedynie rolę kontrastu kolorystycznego, a dopiero połysk sprawia, że ten duet staje się glamour.
  • Purpurowy ze srebrem pełnym blasku i tym postarzanym zawsze prezentuje się doskonale. Omawiana barwa kocha błyszczeć, a srebrne dodatki zdobią ją niczym biżuteria, dlatego wprowadzenie srebra do purpurowej aranżacji wydaje się wręcz konieczne. Doskonałym sposobem na zestawienie tych dwóch kolorów są tapicerowane meble na chromowanych nogach, a także te na stylowej ramie w kolorze postarzanego srebra. Warto jednak pamiętać, że idealne proporcje kolorystyczne w takiej kompozycji to 75 do 85% fioletu i 15 maksymalnie 25% srebra.
  • Purpurowy ze złotem prezentuje się równie pięknie, jak opisane zestawienie powyżej, jednak uwaga - stosunek złoceń do głównego koloru powinien wynosić maksymalnie 15%. Również w tym wypadku możemy zastosować dwa rodzaje złota, stare, stylowe ze żłobieniami, ale uwaga tylko wówczas jeśli mowa o ramie obrazu, lampie czy ramie krzeseł. Na dużej powierzchni mosiądz lub stare złoto zestawione z tak zdecydowanym kolorem będzie przytłaczające a wnętrze ciemne i ciężkie. Znacznie lepszy efekt zostanie osiągnięty z lekkim jasnym złotem, które rozświetli całą aranżację i doda jej blasku. A jeśli chcecie osiągnąć niespotykany i bardzo nowoczesny efekt złoto można zastąpić miedzią.

Aranżacja salonu z kolorem purpurowym w roli głównej

Purpurowy salon to wnętrze w stylu glamour, w którym nie powinno zabraknąć pięknych pikowanych welurowych kanap i foteli, a jeśli macie miejsce to szezlonga również. I to właśnie ta część wystroju najlepiej będzie się prezentowała w jednym z odcieni purpury. Do was natomiast należy decyzja czy postawiacie na nowoczesne proste w firmie kubistyczne modułowe meble tapicerowane, czy też na stylowych zdobionych nogach w srebrze lub złocie.

  1. Pozostałe meble mogą być białe, szare, czarne lub odcieniu ciemnego drewna, ale zawsze na wysoki połysk. Jedno jest pewne, już sama tapicerka wprowadzi styl glamour do wnętrza.
  2. Ściany w takim pokoju malujemy na biało lub szaro. A jeśli lubicie mocne kontrasty, jedna czarna ściana będzie idealnym tłem dla zestawu wypoczynkowego w purpurze.
  3. Dodatki w takim wnętrzu to srebro lub złoto, ale uwaga w tym wypadku nie mieszamy obu tych kolorów. Idealnym uzupełnieniem będzie kryształowe lub imitujące kryształ oświetlenie oraz dodatki jak wazon z transparentnego szkła lub szklane przezroczyste figurki.
  4. Okno w takim salonie koniecznie ubieramy w długie mocno marszczone gładkie gęste firanki i welurowe lub przypominające atłas zasłony, gładkie ale i stylowe w kolorze czarnym, srebrnym lub w purpurze.
  5. Podłoga - biała, czarna na wysoki połysk, może być też granit lub marmur albo ich imitacje. Równie dobrze sprawdzi się podłoga epoksydowa z efektem lustra. Ta ostatnia jest jednak bardzo pracochłonna w realizacji, dlatego też warto dobrze przemyśleć taką decyzję. Innym rozwiązaniem są panele podłogowe lub naturalna deska i dywan z długim włosem, który podkreśli styl glamour.

Komentarze