Kolor miętowy

Kolor miętowyKolor miętowy to nietypowy odcień zieleni zbliżony do niebieskiego. W zależności od natężenia bieli barwa może być pastelowa, ciepła, zimna lub ciemniejsza. Bez względu na odcień mięta zawsze przyciąga wzrok, a pomieszczenia z przewagą tego koloru są spokojne, pełne harmonii, która sprawia, że w miętowej aranżacji łatwo stracić poczucie czasu.


Jak uzyskać kolor miętowy?

Kolor miętowy otrzymujemy z połączenia zielonego (RGB - 161), niebieskiego (RGB - 112) i białego (odcień). W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, proporcje kolorów będą inne. Pastelowy miętowy to mieszanka jasnej zieleni z bielą i odrobiną niebieskiego (kilku kropli). Miętowy tradycyjny przypominający kolor liści mięty to przewaga zieleni, niebieski i odrobina białego. Niebieski miętowy to większe nasycenie koloru niebieskiego.

Kolor miętowy liść

Kolor miętowy zielony

Moda na miętowe ściany

W ciągu ostatnich kilku sezonów kolor miętowy najpierw wkroczył do świata mody, a potem nieśmiało pod postacią dodatków do wnętrz. Obecnie jest częstym zabiegiem dekoratorskim. Pomieszczenia pomalowane na barwę miętową są oazą spokoju podobnie jak te w kolorze zielonym, które napawają optymizmem, poprawiają samoocenę, osoby często w nich przebywające nie mają problemów z podejmowaniem decyzji. Dodatek koloru niebieskiego natomiast zapewnia dobre samopoczucie dla osób przemęczonych, szukających motywacji i inspiracji do działania. Zaleca się malowanie pokoi dziecięcych na pastelową miętę, gdyż takie otoczenie wspiera kreatywność i zdolności psychofizyczne.

Z jakimi kolorami łączyć miętowy?

Miętowy ze sterylną lub satynową bielą stworzy aranżację elegancką, luksusową i pełną klasy. Pastelowa barwa w połączeniu z białym nabiera ekskluzywnego, pałacowego charakteru. Aranżacja w omawianych barwach jest spokojna, harmonijna i elegancka. Takie zestawienie kolorystyczne polecamy dla osób zabieganych, prowadzących stresogenny tryb życia, które po całym dniu pracy szukają ukojenia w domu. Uwaga biel i mięta nie sprawdzą się natomiast w przypadku osób spokojnych i flegmatycznych, dla których czas nie ma większego znaczenia, a życie toczy się w ich własnym tempie.

Kolory pasujące do miętowego

Miętowy z czarnym to zestawienie dwóch jakże kontrastujących barw, z jednej strony ciepła, optymistyczna mięta, z drugiej zaś wyrafinowana, zimna czerń. Zachowanie proporcji około 80% koloru miętowego i 20% głębokiej czerni to aranżacja odważna, ekstrawagancka, bardzo klimatyczna i tajemnicza.

Miętowy i szary to rzadko spotykane rozwiązanie, które sprawdzi się w salonie czy sypialni. Kolor miętowy napawa optymizmem, dodaje pewności siebie, a szary ukoi nerwy i wycisza. Ten duet kolorystyczny idealnie sprawdzi się w domach ludzi zapracowanych, którzy nawet po zakończonej pracy mają problem z wyciszeniem się.

Miętowy kolor ścian - w jakich pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej?

Kolor miętowy, choć trudno nam w to uwierzyć sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, by odpowiednio dobrać odcień i barwę sąsiadującą. W sypialni i pokoju dziecięcym najlepszy będzie pastelowy, relaksujący i inspirujący. Ciemniejszy będący kompromisem pomiędzy szmaragdem i niebieskim to barwa idealna do salonu, na przedpokój czy do łazienki. Wybierając odcień i natężenie koloru, warto pamiętać o tym, jaki wpływ dany odcień mięty ma na domowników.

Miętowa aranżacja - harmonijna, relaksująca łazienka

Przedstawiona aranżacja to idealna kompozycja kolorystyczna do łazienki. Ściany zostały pomalowane w odcieniu tradycyjnej mięty, czyli kolorze zbliżonym do rzeczywistej barwy liści mięty. Minimalistyczna armatura, podłoga i meble łazienkowe podkreślają niespotykany kolor ścian i wywołują uczucie spokoju, refleksji, sprzyjają wypoczynkowi. Nie bez znaczenia jest wybór okrągłych umywalek i owalnej wolnostojącej wanny czy prostych mebli.

Miętowy kolor w łazience

Podłoga to modna biała, "płynąca" tafla nawiązująca do wody, czyli żywiołu tworzącego nierozerwalny związek z łazienką. Lekkie okrągłe umywalki oraz, masywna owalna wanna nawiązują do luksusowego komfortu, w którym łatwo i wygodnie się wypoczywa. Minimalistyczne szafki: wisząca z lustrem oraz proste szuflady pod umywalkami podkreślają nowoczesność aranżacji i minimalistyczną formę uzupełniającej bieli. Bardzo ważnym elementem jest zasłona prysznicowa w koła, która dodaje lekkości pomieszczeniu.

Jedyną ozdobą tego pomieszczenia są dwa białe wazony korespondujące kształtem i kolorem z wanną. W prezentowanej aranżacji nie ma zbędnych bibelotów, czy też otwartych półek. Kolor miętowy w tym odcieniu jest wymagający i nie lubi konkurencji. Małe różnokolorowe przedmioty lub pozostające na widoku kosmetyki czy gąbki zakłócają harmonię i spokój, tworząc bałagan. W miętowej łazience doskonale sprawdzają się proste schowki, wiklinowe kosze lub minimalistyczne skrzynie w kolorze barwy uzupełniającej, w których ukryjemy wszystkie niezbędne przedmioty. W przypadku aranżacji z jasnym, pastelowym odcieniem miętowego bibeloty ożywiają całość, dodają jej lekkości i trudno w tym wypadku przesadzić z ilością kolorów, wzorów czy drobnych ozdób. W przypadku tego koloru wszystko zależy od wybranego odcienia mięty.

Komentarze