Kolor amarantowy

Kolor amarantowyKolor amarantowy często mylony z fuksją jest różowym odcieniem czerwieni, powstaje z barw podstawowych (koloru czerwonego - (RGB) 229, niebieskiego - 80, zielonego - 43). We wnętrzach jest jak powiew luksusu, ekstrawaganckiej elegancji, która onieśmiela blichtrem gości, a gospodarzom dodaje wiary we własne możliwości i poczucia wewnętrznej siły. Aranżacje z kolorem amarantowym są piękne, wyjątkowe i nadal dosyć rzadko spotykane.

Mocna soczysta barwa sprawia, że kolor ten znajdziemy w domach osób o silnej osobowości, pewnych siebie i stabilnych psychicznie. Wnętrza doprawione nawet odrobiną amarantu stają się luksusowe, nabierają indywidualnego charakteru i wyjątkowego wyrazu. Jest to jedna z niewielu barw, która nawet w postaci drobnych dodatków potrafi odmienić wnętrze, sprawić, że zwykły pokój dzienny będzie salonem w stylu glamour lub nabierze pałacowego luksusu.

Kolor amarantowy z jakimi barwami łączyć?

Amarant, choć sprawia wrażenie barwy agresywnej, doskonale komponuje się z innymi kolorami zarówno jako tło do nich, jak i kontrastujący dodatek.

  • Amarant ze srebrem i złotem. Kolor ten lubi błyszczeć, dlatego doskonale sprawdzi się w połączeniu ze srebrem lub złotem, tworząc zachwycający elegancki duet.
  • Amarant i biel. W zestawieniu z bielą stworzy niezwykle wysmakowaną kompozycję, subtelna biel i wyrafinowany amarant to zestawienie idealne w nowoczesnych aranżacjach lub tych o charakterze pałacowym. W drugim przypadku kolor amarantowy doskonale sprawdzi się w postaci tkanin obiciowych i zasłon.
  • Czarny z amarantem to połączenie dwóch głębokich i kontrastujących barw, najlepiej wygląda w zestawieniu baza plus dodatki. Bez względu na to, który kolor zastosujemy jako główny, ten drugi będzie go doskonale uzupełniał i podkreślał oryginalność i ekstrawagancję aranżacji.
  • Amarant i szary - to zestawienie dwóch romansujących barw. Spokój wprowadzany do wnętrza za pomocą szarości przełamuje amarant, dodaje aranżacji dynamiki. W zestawieniu najlepszym rozwiązaniem jest szary kolor bazowy i amarantowe dodatki. Wnętrza, w których bazą jest amarant, są wyjątkowo energetyzujące i dynamiczne, dlatego nie sprawdzą się w przypadku osób zabieganych, które potrzebują, choć na chwilę zgubić czas.
  • Amarant i niebieski - takie połączenie sprawdzi się, kiedy oba kolory będą jedynie dodatkami do barwy neutralnej i spokojnej np. biel, szary czy kolor naturalnego drewno.

We wszystkich kolorystycznych kombinacjach srebro lub złoto podkreślają elegancję amarantu i mogą występować jako trzecia barwa. Mieniące się kryształki, ćwieki czy odpowiednio oświetlone przezroczyste szkło nada aranżacji eleganckiego wymiaru w stylu glamour.

Amarantowe tkaniny we wnętrzach

Tkaniny w kolorze amarantowym mogą stanowić o stylu całej aranżacji. Gładkie i połyskujące zasłony lub obicie mebli wypoczynkowych sprawi, że wnętrze będzie bardzo eleganckie, te tłoczone i pikowane są idealne do stylu glamour, ze złotą lub srebrną nitką doskonale sprawdzą się jako uzupełnienie projektów o charakterze pałacowym. Amarantowe materiały o grubym splocie sprawią, że kolor stanie się zwyczajny, sielski i będzie pasował do wnętrz nowoczesnych, w stylu Eco, New Young i typowo dziecięcych. Zmianę omawianego koloru w zależności od faktury, z jaką występuje, możemy zaobserwować w przedstawionej aranżacji. Zwyczajny amarantowy puf z grubym sznurkowym splotem, gładka lampa i poduszka, które z powodzeniem sprawdzą się we wnętrzu eleganckim i papierowa, amarantowa pomięta lampa wisząca w niezobowiązującym stylu.

Wielobarwne wnętrza z amarantem

Amarantowy jest barwą głęboką i soczystą, dlatego dobierając do niego inne kolory, należy wybierać te delikatne i subtelne. Takie, które nie będą rywalizować między sobą a współgrać jak biel, żółty, niebieski, szary i czarny. W przeciwnym razie stworzymy krzyczące wnętrze z kolorami walczącymi ze sobą, które zamiast koić nerwy będzie je pobudzać.

Kolorowa aranżacja z amarantem

Amarantowy kolor we wnętrzu

Przedstawiona aranżacja to propozycja nowoczesnego salonu z meblami ze skrzynek po owocach i palet, które możemy wykonać własnoręcznie lub kupić na popularnym serwisie aukcyjnym. Tłem dla całego projektu jest modna ściana pokryta tynkiem strukturalnym imitującym beton i jasna połyskująca podłoga (równie dobrze w tej aranżacji sprawdzą się panele podłogowe lub jasny parkiet). To właśnie te elementy sprawiają, że pokój mimo niskiego nakładu finansowego oraz artystycznego nieładu, który tworzą odkryte półki ze skrzynek, sprawia wrażenie schludnego i dobrze przemyślanego. Biała ława na kółkach wykonana z palety oraz mini regał to elementy zaczerpnięte ze stylu Eco. Otwarte półki i artystyczny nieład, a także wygoda, która w aranżacji jest ważniejsza od designu to elementy stylu New Young, kolorowe lekkie lampy z sieciówki, różnokolorowe ozdobne poduszki i pufy idealnie wpisują się w styl nowoczesny.

Amarantowy w tej aranżacji to jedna z barw dodatkowych, dzięki której wnętrze nie jest blade i nijakie. Widoczna na zdjęciu wielobarwność jest prawdziwym majstersztykiem. Po pierwsze w pomieszczeniu występują aż trzy dodatkowe kolory. Po drugie są to barwy mocne, których użycie w nieodpowiednich proporcjach może wprowadzić chaos do aranżacji. Projektant zadbał by każda z dodatkowych barw, była zastosowana w jednakowej proporcji, a kolory wzajemnie się przeplatały, co najlepiej obrazuje oświetlenie sufitowe. Jest to doskonały przykład aranżacji, w której została zachowana równowaga kolorystyczna. Amarantowy występuje w postaci pięciu różnych dodatków, jeśli przeanalizujemy cały projekt, podobne proporcje zostały zachowane z każdym kolorem, co jest w przypadku wielobarwnego wnętrza kluczem do sukcesu.

Wspomniane wcześniej srebro występuje również w tej aranżacji, jednak nie dodaje elegancji, a podkreśla nowoczesny, lekki charakter salonu. Srebrne dodatki to trzy doniczki z kaktusami. Złotym elementem jest natomiast telefon w stylu retro, który zdradza zamysł dekoratora. Kolor złoty i srebrny, w połączeniu z amarantem dodają większości wnętrz blichtru, w tym wypadku zostały potraktowane z przymrużeniem oka. W przedstawionej aranżacji barwa amarantowa jest odczarowana, zeszła z piedestału kolorów eleganckich, pałacowych i wymagających, dołączając zwyczajnych i często spotykanych we wnętrzach jak kolor żółty, biały i szary.

Komentarze