Jak urządzić sypialnię bez okna?

Sypialnia bez oknaUrządzenie dużej przestronnej sypialni nie jest trudne. Niestety nie w każdym mieszkaniu dysponujemy takim pomieszczeniem. Zdarza się, że sypialnia jest nie tylko niewielka, ale w dodatku nie ma w niej okna, jest to więc pomieszczenie ciemne. Aranżacja takiego wnętrza z pewnością jest nie lada wyzwaniem, ale odpowiednio dobierając kolorystykę i meble, a także stosując kilka prostych trików aranżacyjnych, jesteśmy w stanie urządzić ładną i funkcjonalną sypialnię nawet na małym metrażu bez okna.

Z sypialnią bez okna najczęściej mamy do czynienia w kawalerkach i niewielkich mieszkaniach, gdzie część sypialną wydzielono w salonie. W jednopokojowej kawalerce jest to jedyna możliwa opcja, jeśli chcemy wyraźnie oddzielić przestrzeń sypialną od dziennej. Z kolei w niewielkim pomieszkaniu dwupokojowym, często decydujemy się na takie rozwiązanie, gdy jeden pokój zajmują dzieci, a w drugim musimy zmieścić salon i sypialnię jednocześnie - wydzielenie w pomieszczeniu odgrodzonego kącika zapewni nam większy spokój i prywatność. Doradzamy, jak zaaranżować sypialnię bez okna, aby była piękna i praktyczna.

Mała sypialnia bez okna - duże wyzwanie aranżacyjne

Choć aranżacja małej sypialni bez okna nie jest łatwa, to wiele osób decyduje się podjąć to wyzwanie. Najczęściej podejmujemy się wydzielenia osobnej małej przestrzeni z łóżkiem w salonie, gdy chcemy wyraźnie rozdzielić część sypialną pomieszczenia od dziennej. Powody ku temu mogą być różne. Na przykład wiele osób nie wyobraża sobie codziennego składania i rozkładania sofy czy kanapy, ponieważ jest to dla nich zbyt czasochłonne i uciążliwe, ponadto marzą o wygodnym łóżku z prawdziwego zdarzenia.

Wydzielenie osobnej przestrzeni do spania w salonie jest też bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli pracujemy w domu. W przypadku, gdy jedna przestrzeń służy nam do pracy, odpoczynku, spania i często także jedzenia czujemy się po prostu przytłoczeni i mamy wrażenie, jakbyśmy przez cały czas przebywali w pracy. Podzielenie przestrzeni na nocną i dzienną świetnie niweluje ten problem. Zdecydowanie warto więc to zrobić.

Sypialnia w salonie
Kącik sypialniany w salonie

Kolejnym ważnym powodem do wydzielenia prywatnej przestrzeni sypialnej w salonie jest obecność innych domowników w mieszkaniu. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji mieszkaniowej, że osobny pokój przeznaczony jest dla dzieci, a salon z aneksem kuchennym jest naszą sypialnią, to wydzielenie osobnego kącika do spania jest właściwie koniecznością. Trudno bowiem sobie wyobrazić, że na przykład nastolatek chcący skorzystać rano przed wyjściem do szkoły z kuchni będzie codziennie przechodzić przez naszą sypialnię. Taka sytuacja bywa mocno niekomfortowa. Z pewnością każdy z domowników będzie czuć się lepiej, jeśli w wydzielimy w pomieszczeniu z aneksem kuchennym wyraźnie osłonięty kącik do spania.

Urządzenie małej ciemnej sypialni oczywiście jest sporym wyzwaniem, ponieważ pomieszczenie łatwo zagracić. Trzeba więc dobrać odpowiednie meble i dobrze rozplanować ich rozmieszczenie. Ponadto trudne może się okazać zapewnienie w takiej przestrzeni dobrej wentylacji. Na szczęście na wszystkie te problemy są skuteczne sposoby, którymi dzielimy się w tym artykule.

Jak ładnie i funkcjonalnie urządzić małą sypialnię bez okna?

W małej i ciemnej przestrzeni liczy się każdy detal. Wszystko musi być dobrze przemyślane i zorganizowane, aby sypialnia była komfortowa, ładna i funkcjonalna. Wykorzystując kilka prostych trików aranżacyjnych z pewnością damy radę stworzyć takie wnętrze.

Podczas urządzania małej sypialni bez okna zwróćmy szczególną uwagę na takie aspekty jak:

1. Kolorystyka wnętrza

W przypadku małej ciemnej sypialni konieczna jest całkowita rezygnacja z ciemnych kolorów - dotyczy to zarówno ścian i podłogi, jak i mebli, a najlepiej także dodatków. Dlaczego? Ciemne kolory wyraźnie zmniejszają optycznie wnętrza, ponadto mocno je zaciemniają, czego zdecydowanie chcemy uniknąć w pomieszczeniu bez okna, w którym i tak już mamy do czynienia z deficytem światła.

Jakie kolory sprawdzą się w sypialni bez okna?

Idealne będą jasne delikatne barwy takie jak:

  • śnieżna biel,
  • écru,
  • jasny beż,
  • jasna szarość,
  • delikatne jasne pastele - najlepiej rozbielone na przykład różowy, błękitny czy liliowy,
  • słoneczne ciepłe kolory w bardzo jasnych odcieniach na przykład bladożółty czy subtelna brzoskwinia,
  • sprawdzą się również naturalne jasne kolory drewna na przykład w postaci ramy łóżka czy podłogi, może to być choćby sosna czy klon.

2. Oświetlenie

Bardzo dobre oświetlenie odgrywa kluczową rolę podczas aranżacji małej sypialni bez okna. Nawet na bardzo małej przestrzeni warto wykorzystać kilka różnych źródeł światła. Niech to będzie jeden bardzo jasny punkt świetlny na przykład w postaci lampy sufitowej lub stojącej oraz kilka mniejszych lampek na przykład lampki nocne przy łóżku - w pomieszczeniu, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni, idealnie sprawdzą się takie przymocowane do ściany przykładowo ozdobne kinkiety. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy miejsca na stoliki nocne lub są one bardzo małe i postawienie na ich blacie nawet niewielkiej lampki, zajęłoby większość powierzchni mebla.

3. Meble i dodatki do małej sypialni

W kwestii mebli i dodatków postaw na prostotę i minimalizm. Wybierz tylko to, co jest naprawdę niezbędne. Priorytetowym meblem w każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Powinno ono być jak najbardziej komfortowe. W małej przestrzeni lepiej jednak zrezygnować z łóżka małżeńskiego o typowych wymiarach na rzecz mniejszego mebla, jakim jest tak zwane łóżko francuskie. Jest to rozwiązanie często stosowane na przykład w pokojach hotelowych. Takie łóżko jest węższe niż tradycyjne, ale szersze niż łóżko jednoosobowe. Jego powierzchnia jest na tyle duża, że możemy na nim wygodnie się wyspać, a jednocześnie jest to mebel kompaktowy. Oczywiście rama łóżka powinna być jasna - może być biała lub w naturalnym kolorze drewna, ale świetną opcją są też łóżka z metalową srebrną lub złotą ramą, które nie tylko bardzo ładnie się prezentują, lecz także dobrze odbijają światło, co jest bardzo pożądane w małych i ciemnych pomieszczeniach.

Sypialnia na poddaszu
Aranżacja sypialni

Czasami nasza przestrzeń sypialniana jest tak mała, że naprawdę nie jesteśmy już w stanie postawić w niej żadnego innego mebla poza łóżkiem. Jeżeli jednak jest taka możliwość, to pomyślmy również o minimalistycznym stoliku nocnym lub choćby praktycznej półce na ścianie. Bardzo funkcjonalnym i wygodnym meblem jest także fotel, na którym możemy zrelaksować się wieczorem, gdy jeszcze nie chcemy kłaść się spać, na przykład czytając książkę. Pamiętajmy, że mebel powinien być lekkiej konstrukcji i w jasnym kolorze. Bardzo ciekawie będzie się prezentować na przykład taki o metalowej ażurowej konstrukcji wyłożony miękkimi i wygodnymi poduchami do siedzenia. Świetnym pomysłem do jest także nowoczesny fotel bujany o minimalistycznym designie - może on być drewniany lub metalowy.

Do kwestii dodatków w malutkiej sypialni zastosuj podejście praktyczne. Niech funkcję dekoracyjną pełnią typowo użytkowe elementy wystroju wnętrza na przykład pościel, narzuta na łóżko oraz poduszki, ale także lampki nocne czy dekoracyjne poduchy na fotelu. Możemy zdecydować się także na ciekawe i niezajmujące powierzchni dekoracje ścienne w postaci naklejek ściennych. Naklejkami możemy także ozdobić meble - ramę łóżka czy stolik nocy. Wybierając dodatki, pamiętajmy, że ich wzornictwo i kolorystyka powinny być raczej jednolite. Unikajmy dużej ilości różnych wzorów i kolorów, ponieważ sprawią one, że pomieszczenie będzie wyglądać chaotycznie.

4. Sprytne triki rozświetlające i optycznie powiększające wnętrza

Mała i ciemna przestrzeń może sprawiać wrażenie jaśniejszej i przestronniejszej dzięki prostym trikom. Oczywiście ilość, design oraz kolor mebli i dodatków ma ogromne znaczenie, a bardzo ważne są także kształty, faktury i powierzchnie elementów wykończenia wnętrza. Postawmy na połysk - na przykład w postaci jasnej połyskującej tapety na ścianie czy szafki nocnej na wysoki połysk, które będą doskonale odbijać światło. Jeśli to możliwe, to zdecydowanie warto umieścić w niej również lustro, a nawet kilka - nadadzą one głębi i optycznie i powiększą naszą przestrzeń. Bardzo ważną sprawą, o której trzeba pamiętać podczas urządzania małej sypialni bez okna, jest jej wentylacja. W pomieszczeniu do spania po prostu nie może być duszno, ponieważ będziemy się tak źle czuli i wpłynie to bardzo negatywnie na jakość naszego snu.

Jak więc zapewnić dobrą wentylację w takiej specyficznej sypialni? Kluczowe jest tutaj to, w jaki sposób wydzielimy strefę sypialną z reszty pomieszczenia. Właśnie ze względów wentylacyjnych nie zaleca się stawiania ścianki działowej i montowania szczelnie zamykanych drzwi. Takie pomieszczenie byłoby bardzo trudne w użytkowaniu. Lepszym wyborem będzie postawienie dekoracyjnego parawanu lub wykorzystanie montowanych do sufitu i ściany przesuwnych paneli - mogą one być lite lub harmonijkowe. Podczas wietrzenia pozostałej części pomieszczenia, będziemy otwierać przestrzeń sypialnianą, aby nastąpiła w niej wymiana powietrza na świeże. Również w nocy, kiedy śpimy, a w drugiej części pomieszczenia jest uchylone okno, do naszej przestrzeni powinno bez problemu dochodzić świeże powietrze. Nie lekceważmy odpowiedniej wentylacji - jest ona naprawdę bardzo istotna.

Komentarze