W kawalerkach lub niewielkich mieszkaniach dwupokojowych kuchnia często połączona jest z pokojem dziennym. Kuchnia otwarta na salon to praktyczne rozwiązanie, gdy liczy się każdy centymetr powierzchni mieszkania. Często jednak estetyczna aranżacja takiego pomieszczenia sprawia nam kłopoty. Część osób chciałaby subtelnie oddzielić strefę kuchenną od salonu, natomiast inni chcą wyraźnie rozróżnić między sobą te dwie części pomieszczenia z zapewnieniem łagodnego przejścia pomiędzy nimi. Sprawdź, jak oddzielić kuchnię do salonu w kawalerce.
Na niewielkim metrażu budowanie solidnych ścian działowych po prostu nie ma sensu, ponieważ stracimy przez nie tylko dużo cennej powierzchni mieszkalnej, a także takie rozwiązanie nie będzie wyglądać zbyt estetycznie. Jeśli chcemy wyraźnego rozgraniczenia strefy kuchennej od dziennej, wówczas sprawdzi się podział za pomocą lekkiej ścianki lub mebli. Z kolei, jeżeli marzy nam się łagodne przejście pomiędzy kuchnią a salonem, wówczas świetnie sprawdzi się połączenie za pomocą strefy jadalnej. W wyróżnieniu części kuchennej pomogą też sprytne triki z wykorzystaniem oświetlenia, kolorów oraz faktur.
Jak oddzielić salon od kuchni w kawalerce? - 7 pomysłów
Poniżej znajduje się 7 ciekawych inspiracji na oddzielenie strefy kuchennej od salonu. Pokój z aneksem kuchennym pomogą nam oryginalnie urządzić takie proste rozwiązania jak:
1. Ścianka
Niska ścianka działowa zainstalowana samodzielnie lub wykończona od góry taflą szkła to świetnie rozwiązanie, które pozwoli w zdecydowany, ale nieagresywny i estetyczny, sposób oddzielić kuchnię od salonu. Idealnie sprawdzi się murowana ścianka działowa o wysokości 110-120 cm. Od strony kuchni możemy ustawić przy niej szafki, natomiast do strony salonu stół lub biurko. Dobrym pomysłem może okazać się również ustawienie przy niej sofy lub fotela. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zaprojektujemy nasze wnętrze. Jeśli chcemy, aby przestrzeń kuchenna w większym stopniu łączyła się z dzienną, pozostawmy samą ściankę. Jeżeli jednak chcemy je wyraźniej oddzielić, możemy wykończyć ściankę taflą szklaną osadzoną na stalowych profilach. Taka konstrukcja wygląda bardzo elegancko i przepuszcza światło dzienne do kuchni, a jednocześnie stanowi trwałą barierę dzielącą pomieszczenie.
2. Drzwi przesuwne
Mobilne drzwi to jedno z rozwiązań najczęściej stosowanych w kawalerkach. Wykorzystuje się je do wydzielenia w salonie części sypialnej bądź właśnie do delikatnej separacji aneksu kuchennego od reszty pokoju. Do wydzielenia kuchni szczególnie polecane są szklane drzwi przesuwane. Bardzo ładnie oddzielą one przestrzeń kuchenną od salonowej, a jednocześnie nie spowodują zaciemnienia kuchni, ponieważ przez szklaną taflę będzie do niej bez problemu docierać światło dzienne.
3. Stół
Stół ustawiony w miejscu przejścia salonu do kuchni to świetna propozycja dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas w gronie rodzinnym przy posiłkach. Co prawda stół zabierze nam trochę miejsca z obu pomieszczeń, ale dzięki niemu uzyskamy płynne przejście pomiędzy pomieszczeniami i stworzymy praktyczną oraz ładną przestrzeń jadalną. Stół ustawiony pomiędzy kuchnią a salonem może również służyć do nauki lub pracy.
4. Meble
Pomiędzy strefą kuchenną a resztą pomieszczenia możemy również ustawić ażurowy mebel, na przykład w postaci regału z półkami na książki lub kwietnika. Mebel ustawiony w tym miejscu będzie pełnić dwojaką funkcję - podzieli przestrzeń i może służyć do przechowywania rzeczy.
5. Podłoga
Jeśli nie chcemy wyraźnie dzielić przestrzeni w pomieszczeniu z aneksem kuchennym poprzez zastosowanie fizycznego podziału ścianką czy drzwiami, możemy po prostu wyodrębnić strefę kuchenną, wybierając do niej inną posadzkę niż w reszcie pomieszczenia. Możliwości są tutaj praktycznie nieograniczone. Podłoga w obu częściach pomieszczenia może być wykonana z tego samego materiału, ale w różnych kolorach lub z różnych materiałów. Przykładowo w strefie kuchennej możemy położyć płytki podłogowe ceramiczne lub gresowe, a w części salonowej panele podłogowe laminowane lub drewniane, bądź parkiet.
6. Kolorystyka
Prosto, niedrogo i bardzo szybko możemy podzielić przestrzeń w pokoju aneksem, malując ściany w obu częściach pomieszczenia na inny kolor. Mogą to być również inne odcienie tej samej barwy. Pamiętajmy jednak, że na małym metrażu nie zaleca się malowania ścian na ciemne kolory. Lepiej sprawdzą się jasne, pastelowe lub słoneczne. Dzięki takim barwom mieszkanie będzie jaśniejsze i będzie wyglądać na nieco większe, niż jest w rzeczywistości.
7. Oświetlenie
Podział pomieszczenia za pomocą oświetlenia jest bardzo subtelny i w ciągu dnia zupełnie się zaciera. Jest to jednak bardzo ciekawe rozwiązanie, które będzie bardzo praktyczne po zmroku. W pokoju z aneksem kuchennym warto zrezygnować z jednego centralnego puntu świetlnego na rzecz dobrze rozplanowanego oświetlenia punktowego. Warto je dobrze zróżnicować. Pamiętajmy, że w kuchni będzie nam potrzebne znacznie jaśniejsze białe światło, dzięki któremu wygodnie i bezpiecznie przygotujemy posiłki, natomiast w części salonowej, lepiej sprawdzi się łagodne ciepłe światło sprzyjające relaksowi. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku, gdy zdecydujemy się na ustawienie stołu pomiędzy strefą kuchenną a salonową. Wówczas koniecznie zainstalujmy nad centralną jego częścią duży sufitowy punkt świetlny. Zadbajmy jednak o niezależny od reszty oświetlenia wyłącznik dla tej lampy.
Sposobów na subtelne oddzielenie strefy kuchennej od salonu w jednopokojowej kawalerce lub małym mieszkaniu jest sporo. To, na który z nich się zdecydujemy, zależy od:
- naszego gustu;
- efektu, jaki chcemy uzyskać
- metrażu;
- warunków lokalowych.
Z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie odpowiadającego jego potrzebom oraz możliwościom finansowym. Aby ładnie podzielić przestrzeń w pomieszczeniu kuchenno-dziennym wcale nie trzeba dysponować wielkimi środkami. Bardzo dobry efekt bez problemu osiągniemy szybko i niewielkim kosztem.
Komentarze