Marzysz o błogim relaksie, a może nawet krótkiej drzemce w letni dzień w przydomowym ogrodzie? Choć wysokiej jakości meble ogrodowe zapewniają komfort i wygodę użytkowania, to jednak odpoczynek w zawieszonym nad ziemią hamaku dostarcza zupełnie innych wrażeń. Hamak jest miękki i przyjemny w dotyku, a jego delikatne bujanie z pewnością wprowadzi nas w błogi nastrój.
Wybór hamaków jest bardzo duży. Znajdziemy w nich zarówno znane od lat modele, które rozwiesza się pomiędzy dwoma drzewami, kojarzące się z wakacjami u dziadków na wsi, ale także te na stelażach, jak i inne ciekawe rozwiązania. Dzięki szerokiej gamie rozmiarów może z nich korzystać każdy bez względu na wzrost i wagę. Przedstawiamy krótką charakterystykę różnych rodzajów hamaków i podpowiadamy, jak wybrać najlepszy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze hamaka do ogrodu?
Hamak ogrodowy powinien być przede wszystkim bezpieczny, dlatego pamiętajmy, by zawsze wybierać dobre produkty sprawdzonych producentów. Zakup najtańszego, wykonanego z kiepskiej jakości materiałów nie jest najlepszym pomysłem. Pamiętajmy, że musi oczywiście być też wygodny. Warto także zwrócić uwagę na jego kolorystykę i styl, by pasował do aranżacji naszego ogrodu.
Wybierając hamak, weźmy pod uwagę takie aspekty jak jego:
- wielkość - długość i szerokość dobierzmy do potrzeb osób, które będą z niego korzystać oraz od możliwości aranżacyjnych w naszym ogrodzie. Nie zapominajmy o tym, że dostępne są one w wielu różnych rozmiarach. Są wśród nich zarówno te niewielkie przeznaczone dla dzieci, jak i standardowe hamaki o wymiarach 1,5 metra szerokości oraz 3 metry długości. Pamiętajmy, że jeśli będzie z niego korzystać więcej niż jedna osoba jednocześnie, to powinien być znacznie większy. Warto na przykład pomyśleć wówczas o modelu o długości 4-5 m i szerokości co najmniej 2 m. Wybierzmy taki, abyśmy mogli swobodnie się na nim położyć. Kupowanie zbyt małego również nie ma sensu. Musielibyśmy leżeć na nim przez cały czas skuleni, co na dłuższą metę jest bardzo niekomfortowe.
- typ - dostępność różnych typów hamaków, sprawia, że z tego sprzętu wypoczynkowego możemy skorzystać w zasadzie w każdym ogrodzie, mało tego - również na balkonie lub tarasie. Nie ogranicza nas już brak możliwości zaczepienia go o drzewa, jak to miało miejsce kiedyś w przypadku tych tradycyjnych. Wybierzmy więc rozwiązanie dostosowane do swoich możliwości aranżacyjnych oraz potrzeb.
- materiał, z jakiego jest wykonany - hamaki mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Największą popularnością cieszą się te tekstylne, ale znajdziemy również takie ze sznurka czy wiklinowe. Wśród tekstylnych prym wiodą takie wykonane z bawełny. Jeśli wybierzemy ten z wysokiej jakości bawełny, to będzie on odporny na zmechacenie, nie będzie się rozciągał i będzie bardzo przyjemny w dotyku. Ogromną zaletą bawełnianych hamaków jest to, że jest to materiał oddychający, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo przyjemne nawet w czasie dużych upałów.
Hamaki mogą być też wykonane z polipropylenu, który jest bardzo wytrzymały, trwały i szybko schnie, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z niego nawet krótko po opadach deszczu. Pamiętajmy jednak, że polipropylen to materiał syntetyczny, który nie oddycha i dosyć mocno nagrzewa się w słońcu. Bardzo dużą popularnością cieszą się również te wykonane z jedwabiu spadochronowego. Są one bardzo lekkie i komfortowe. Można z nimi z łatwością podróżować, a także są bardzo trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ciekawym rozwiązaniem są także bardzo trwałe hamaki ze sznura. W tym przypadku jednak wiele osób narzeka na komfort użytkowania, ponieważ linki potrafią urażać skórę. Często więc niezbędne jest więc położenie na niego koca.
Hamaki w ogrodzie
Jak widzimy, hamaki różnią się od siebie w istotny sposób nie tylko wyglądem, ale także takimi parametrami jak bezpieczeństwo, wygoda użytkowania, trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych takich jak promieniowanie słoneczne czy wilgoć, na które narażone są w przestrzeni ogrodowej. Wybierzmy taki model, który odpowiada naszym potrzebom oraz ładnie współgra z wystrojem naszego ogrodu.
- design - styl, w jakim jest wykonany oraz jego kolorystka mają bardzo duże znaczenie w kontekście całej ogrodowej czy tarasowej aranżacji. Proste minimalistyczne w stonowanych barwach sprawdzą się wszędzie i będą pasować do każdego ogrodowego stylu, są więc najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Ponadto są one uniwersalne i ponadczasowe. Pamiętajmy, że hamak prawdopodobnie nie będzie nam służył tylko przez jeden sezon, a przez kilka lat. Taki o ponadczasowym wzornictwie będzie zawsze pasował do zmieniającego się na przestrzeni lat ogrodu.
Rodzaje hamaków do ogrodu
Poza tym, że hamaki różnią się pomiędzy sobą materiałem, z jakiego są wykonane, wzornictwem i kolorystyką, do wyboru mamy także kilka różnych rozwiązań konstrukcyjnych. Przyjrzyjmy się bliżej kilku najpopularniejszym typom hamaków ogrodowych:
1. Hamaki ogrodowe bez stelaża
To ten prosty znany od lat rodzaj hamaków nadal cieszy się ogromną popularnością. Wykonane bez stelaża to po prostu takie, które zawiesza się na wysokości, zaczepiając je o dwa punkty. Najczęściej są to drzewa, ale można zaczepić je także na przykład o jedno drzewo oraz hak na ścianie budynku bądź o dwa solidne haki zamocowane do elementów budynku (ściany, filary). Takie hamaki są bardzo wygodne, ładne i zajmują niewiele miejsca. Dostępne są oczywiście w różnych rozmiarach. Jest on tekstylny, a więc z łatwością możemy go zwinąć i schować, gdy akurat nie jest używany. Można go łatwo uprać i nie sprawia trudności w przechowywaniu. Ogromną jego zaletą jest to, że nadają się do każdego ogrodu - od bardzo małego, poprzez średni po duży.
Czy hamaki bez stelaża są bezpieczne? Tak, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo umocowane. Pamiętajmy, że wieszamy je tylko na solidnych punktach. Nie mogą to być chwiejące się młode drzewka, które łatwo złamać czy niestabilnie wbite w podłoże kije. Zanim rozpoczniemy korzystanie z hamaka, sprawdźmy, czy na pewno nasze punkty zaczepienia są na tyle solidne, aby utrzymać ciężar dorosłej osoby.
2. Hamaki ogrodowe ze stelażem
Hamak ze stelażem to bardzo dobry wybór do dużego ogrodu. Do rozłożenia go będziemy bowiem potrzebować sporo miejsca. Są one bardzo często wybierane, ponieważ możemy je rozstawić tam, gdzie chcemy. Nie jesteśmy uzależnieni od drzew, ściany budynku czy filarów, o które zaczepia się hamaki bez stelaży.
Hamak ze stelażem
Hamaki ze stelażem są bardzo solidne i stabilne. Wiele osób czuje się w nich znacznie bezpieczniej niż w tradycyjnym rozwieszonym pomiędzy drzewami. Stelaże do nich mogą być metalowe lub drewniane. To, jaki wybierzemy, jest kwestią gustu, warto jednak wziąć pod uwagę miejsce, w którym będzie stał. Jeśli będzie to przestrzeń zadaszona na przykład taras lub duży ogrodowy namiot, wówczas sprawdzi się zarówno stelaż metalowy, jak i drewniany. Z kolei do miejsca niezadaszonego idealny będzie ten ze stelażem metalowym, który jest odporny na działanie wilgoci. Jeśli marzymy o drewnianym, wówczas zadbajmy o to, by został od dobrze zaimpregnowany i zabezpieczony przed działaniem wilgoci przed pierwszym użyciem. Konieczna będzie także jego okresowa konserwacja.
3. Hamaki brazylijskie, znane także pod nazwą krzesła brazylijskie
Te stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych hamaków bez stelaża. Mają one nieco inną formę i zawiesza się je tylko w jednym punkcie, a nie w dwóch. W takim hamaku co prawda wypoczywamy w nieco innej pozycji, jednak jest on również bardzo wygodny. Ogromną jego zaletą jest to, że możemy z nich z łatwością korzystać także na bardzo niewielkiej przestrzeni. Można go zawiesić w malutkim przydomowym ogrodzie, nawet takim przed blokiem w mieście, ale również na trasie, balkonie, a nawet w mieszkaniu, dzięki czemu będzie stanowić wygodne miejsce relaksu przez cały rok.
Hamak brazylijski po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca, łatwo go uprać i utrzymać w czystości.
4. Hamaki dwuosobowe
To naprawdę świetne rozważnie dla romantycznych par, które lubią wspólnie wypoczywać w ogrodzie. Hamaki dwuosobowe są większe i szersze niż te jednoosobowe. Dostępne są one zarówno wersji bez stelaża, jak i ze stelażem. Pamiętajmy jednak, że o wiele lepszym wyborem będzie ten stabilny ze stelażem. Jest on bezpieczny i zaprojektowany tak, by bez trudu utrzymać ciężar dwóch dorosłych osób. Jeżeli decydujemy się na tradycyjny mocowany do dwóch punktów, to w przypadku hamaka dwuosobowego muszą one być naprawdę solidne.
Hamak dwuosobowy
Zarówno ze stelażem, jak i te tradycyjne dostępne są wersji z poprzeczką lub bez. Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady. To, jakie wybierzemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Weźmy jednak pod uwagę to, że drążek napina materiał, co powoduje, że nie wpada się do nie tak głęboko. Wiele osób ceni sobie takie rozwiązanie, ponieważ wygodniej leży się na takim hamaku na wznak. Łatwiejsze jest także wchodzenie i schodzenie z takiego na drążku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że łatwiej także z niego wypaść.
Komentarze