Dekoracyjna ceglana ściana w mieszkaniu

Ceglana Ściana w mieszkaniuModa na wnętrza w stylu loftowym oraz industrialnym trwa nieprzerwanie już od kilku lat. Wraz z nią pojawił się trend wykańczania ścian w mieszkaniach dekoracyjną cegłą. Choć ten materiał wykończeniowy kojarzy nam się raczej z domami jednorodzinnymi lub ze starym budownictwem miejskim, to jednak możliwe jest również jego zastosowanie np. w mieszkaniu w bloku. Do wyboru mamy wiele ciekawych rozwiązań - od prawdziwej cegły, po nowoczesne alternatywy dla niej, na przykład w postaci glazury o powierzchni ją imitującej.

Ceglane wykończenia doskonale pasują nie tylko do surowych minimalistycznych wnętrz. Dzięki zróżnicowaniu formy oraz kolorystyki cegieł będą one świetnie komponować się także z eleganckim stylem klasycznym, stylem wiejskim lub sielskim, romantycznym, ale i modernistycznym. Doradzamy, jak zaprojektować wnętrze z ceglaną ścianą.

Do jakich pomieszczeń pasuje dekoracyjna ceglana ściana?

Cegłę możemy wykorzystać w aranżacji praktycznie każdego pomieszczenia w mieszkaniu. Trzeba tylko dopasować jej rodzaj i kolor do charakteru wnętrza oraz do jego wielkości. Cegłą możemy ozdobić ścianę nawet w niewielkiej kawalerce. W pomieszczeniach o małym metrażu ładnie będzie wyglądać cegła w kolorze białym, która rozjaśni i optycznie powiększy wnętrze. Z kolei w przestronnych pokojach ładnie będzie wyglądać także cegła w klasycznym pomarańczowym kolorze oraz ciemniejsza cegła postarzana. Oczywiście możemy także przemalować ją na dowolnie wybrany inny kolor pasujący do wystroju naszego wnętrza.

Oto kilka pomysłów na wykończenie różnych pomieszczeń:

1. Ceglana ściana w przedpokoju

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, jakie widzą goście po wejściu od mieszkania. Warto więc zadbać, aby robiło niesamowite pierwsze wrażenie. Pomoże w tym ciekawe i oryginalne wykończenie jednej lub kilku ścian cegłą. Może to być zarówno cegła naturalna, jak i ceglana glazura. Do małego i ciemnego przedpokoju wybierzmy bieloną, która ładnie rozświetli wnętrze i sprawi, że będzie się ono wydawać bardziej przestronne. Najlepiej wykończyć w ten sposób ścianę, która najbardziej rzuca się w oczy, czyli tę naprzeciwko drzwi wejściowych do mieszkania. Na jej tle możemy ustawić atrakcyjny stojący wieszak na ubrania lub stylowy fotel, który łatwi wygodne przygotowanie się do wyjścia z domu.

Ceglana ściana w przedpokoju
Ceglana ściana w przedpokoju

2. Ceglana ściana w gabinecie

Ceglane wykończenie ściany to świetny pomysł do gabinetu lub pokoju przeznaczonego do pracy albo nauki. Taka klasyczna elegancka, ale jednocześnie minimalistyczna i spokojna okładzina ścienna, sprawi, że wnętrze będzie sprzyjało koncentracji. Jeśli jesteśmy zwolennikami minimalizmu i surowości, wyposażmy pomieszczenie w meble praktyczne i funkcjonalne meble o prostej formie. Będziemy potrzebować solidnego biurka, dobrego ergonomicznego krzesła, a także miejsca do przechowywania dokumentów lub notatek i podręczników- może to być komoda, duża szafa, regał z półkami lub półki zamontowane na ścianie. Z kolei, jeśli podobają nam się wnętrza o cieplejszy i bardziej przytulnym klimacie to wybierzmy masywniejsze drewniane meble w ciepłym odcieniu z eleganckimi zdobieniami.

Do obu stylizacji będzie pasować zarówno cegła w klasycznym pomarańczowym odcieniu, jak i ta bielona oraz postarzana.

Biurko najlepiej ustawić w pobliżu okna - praca w dziennym świetle będzie wygodna i przyjemna. Możemy postawić je w taki sposób, aby ceglana ściana znajdowała się za naszymi plecami lub odwrotnie, abyśmy siedzieli na wprost niej.

3. Ceglana ściana w salonie

Ściany z cegły w salonie to prawdziwy hit w aranżacji salonów. Wykończenie w postaci naturalnej lub ciemnej cegły będzie świetnie wyglądać w przestronnych i wysokich pomieszczeniach z dużymi oknami, natomiast biała cegła to idealny wybór do niewielkich pomieszczeń salonowych na przykład w kawalerce.

Takie możliwości aranżacji salonu są praktycznie nieograniczone. Możemy podkreślić surowy charakter ceglanego wykończenia prostymi modernistycznymi formami mebli i dodatków lub go przełamać akcentami w energetycznych nasyconych barwach albo we wzory. Ciekawym pomysłem jest stonowana baza salonu w postaci ceglanej ściany (jasnej lub naturalnej) w połączeniu z neutralną kolorystką pozostałych ścian i podłogi oraz meblami tapicerowanymi w ozdobnych wzorzystych obiciach na przykład w duże kolorowe kwiaty, inne motywy roślinne bądź wzory geometryczne.

Ceglana ściana w salonie
Ceglana ściana w salonie

4. Ceglana ściana w sypialni

Dekoracja ściany z cegły jest także świetnym tłem dla łóżka w sypialni. Warto wykończyć w ten sposób ścianę za wezgłowiem łóżka, a pomieszczenie nabierze niesamowitego wyrazu i zrobi się bardzo klimatyczne. W sypialni postawmy raczej na cegłę w stonowanym spokojnym kolorze. Zbyt intensywna i energetyczna barwa nie będzie sprzyjać wyciszeniu i odpoczynkowi.

Drewniana lub metalowa rama łóżka, stylowe stoliki nocne z lampkami, niewielki dywanik na podłodze przy łóżku - takie wyposażenie sypialni będzie się świetnie komponować ze ścianą ścianą. Jeśli nasza sypialnia jest niewielka, wówczas zdecydujmy się na jasną cegłę, a zamiast typowego dużego łóżka możemy wybrać mniejszy model w stylu francuskim lub wygodną i praktyczną kanapę z funkcją spania.

5. Ceglana ściana w kuchni

Kuchnia to specyficzne pomieszczenie o zwiększonej wilgotności oraz narażone na częste wahania temperatur. Dlatego najlepszą opcją będzie wykorzystanie do jej aranżacji płytek ceramicznych o wyglądzie cegły, które są odporne na działanie wilgoci, a także bardzo łatwo utrzymać je w czystości.

Takie wykończenia ścian będą pięknie się prezentować na przykład w przestrzeni pomiędzy wiszącymi szafkami a blatem kuchennym, za kuchenką lub zlewozmywakiem.

Jak zrobić dekoracyjną ceglaną ścianę w mieszkaniu?

Pierwsza decyzja, jaką musimy podjąć to wybór pomiędzy naturalną cegłą, a je zamiennikami. Naturalna jest piękna i ma niepowtarzalny charakter oraz bardzo dobrze wygłusza pomieszczenia, ale niestety jej zastosowanie bywa kłopotliwe - szczególnie w mieszkaniach w blokach. Trzeba pamiętać, że jest to materiał ciężkim i silnie obciąża ścianę. Ponadto ze względu na swoją grubość, położony na ścianę, spowoduje zmniejszenie pomieszczenia. Nie jest to więc najlepszy wybór ani do małych pomieszczeń, ani do starszych budynków, gdzie nadmierne obciążanie ścian nie jest wskazane. Ponadto musimy liczyć się z tym, że montaż prawdziwych cegieł na ścianie, będzie wiązał się z dużym zakresem remontu.

Na szczęście istnieją świetne zamienniki naturalnej cegły, które do złudzenia przypominają ją wyglądem. Są to po prostu płytki imitujące cegłę. Wyglądają one bardzo efektownie, ich montaż nie jest kłopotliwy (kładzie się je tak samo, jak każdą inną glazurę). Płytki są bardzo trwałe i łatwe w czyszczeniu. Jeśli chodzi o koszt takiego wykończenia ścian, to będzie on nawet 2-3 razy wyższy w przypadku, gdy wybierzemy cegłę naturalną, a płytki imitujące są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Dzięki tak zaaranżowanej ścianie wnętrze nabiera wyjątkowego charakteru. Panuje w nim niesamowity klimat, który sprzyja dobremu samopoczuciu. Niezależnie od tego, czy nasza ściana znajduje się w salonie, sypialni, gabinecie czy kuchni, warto ją dodatkowo wyeksponować, a wnętrze będzie robić wręcz piorunujące wrażenie. Jak to zrobić? Bardzo pomocne będzie zastosowanie odpowiedniego oświetlenia.

Do salonu czy sypialni będzie pasować delikatne romantyczne oświetlenie, dzięki czemu pomieszczenie będzie bardziej przytulne. Możemy wykorzystać na przykład subtelne lampy zwisające zamontowane na suficie na przedpolu ściany. Świetnym pomysłem jest także zakup dużej lampy stojącej w romantycznym designie na przykład z rustykalnym materiałowym abażurem. Do pomieszczeń urządzonych w stylu industrialnym bądź loftowym będzie pasować lampa stojąca z metalowym lub szklanym kloszem. Bardzo modne jest także oświetlenie typu LED. Możemy je zamontować punktowo na suficie lub po bokach ścian bądź w formie taśmy przy podłodze. Z kolei w takich pomieszczeniach jak gabinet czy kuchnia będzie nam potrzebne mocniejsze oświetlenie, które umożliwi bezpieczną i komfortową pracę. Najlepsze będzie takie o barwie jak najbardziej zbliżonej do naturalnego światło słonecznego - nie będzie ono męczyć wzorku ani razić w oczy.

Komentarze