Trawy ozdobne - pielęgnacja i rodzaje

Trawy ozdobneZe względu na swoje liczne zalety, w ogrodach coraz większą popularnością cieszą się obecnie trawy ozdobne. Pozwalają one na tworzenie niesamowitych efektów wizualnych, a przy tym nie wymagają nadmiernej pielęgnacji.

Trawy w ogrodzie - sadzenie

Zawsze trzeba jednak pamiętać o tym, że "co za dużo, to niezdrowo": wybierając trawy do własnych upraw, wystarczy kilka ich gatunków. Już z nich da się wytworzyć naprawdę piękne i efektowne kompozycje. Ozdobne trawy sadzi się najczęściej jesienią. Jednak kiedy wiosną posiada się własne sadzonki (oddzielone z dawnych krzewów), można to zrobić także i wtedy. Dużym plusem jest na pewno fakt, że raz zasadzone trawy zostaną w ogrodzie na kilka sezonów. Ważne jest jednak, by zasadzić je w dobrym miejscu. Będzie to miejsce nasłonecznione, ale nie całkowicie suche. Ziemia powinna być lekko wilgotna, bo inaczej w czasie upałów czy suszy trawy będą wymagały podlewania. Tylko niektóre gatunki będą dobrze rosły nawet w skrajnie suchym podłożu. Wybrany teren powinien być również nieco zaciszny - trawy często ulegają zamrożeniu i niszczą się w czasie zimy - trzeba więc starać się je przed tym uchronić. Podłoże pod trawy warto zasilić nawozem, dzięki czemu będą się mocniej krzewiły i zdrowo rozwijały. Szczególnie polecane są te z potasem. Nie można jednak przesadzić. Trawy wyglądające zdrowo trzeba pozostawić bez nawozu. W przeciwnym razie ich źdźbła staną giętkie i słabe.

Trzeba również wiedzieć o tym, że ozdobne trawy nie czują się dobrze w zbitej ziemi - podłoże gliniaste warto rozluźniać jest piaskiem. Nie wszyscy wiedzą o tym, że trawy ozdobne wymagają przycinania. Sprawia to, że wiosną rozpoczynają niezwykle intensywny wzrost. Cięcie musi odbyć się jeszcze zanim w suchych pędach pojawiają się pędy młode (mogłyby bowiem doznać uszkodzenia). Trawy przycina się nożycami albo sekatorem: ucięcie odbywać się powinno nisko nad ziemią, by móc w całości usunąć zeschnięte źdźbła. Ważne jest to, by przycinanie nie odbywało się jesienią - pędy traw zebrane w chochoły, chronią bowiem korzenie przed zimowymi mrozami. Tak zabezpieczone bryły korzenne na wiosnę mogą wydać młode i zdrowe pędy. Dzięki temu trawy w ogrodzie mogą cieszyć oczy nawet przez kilka lat. Jest to szczególnie wygodne dlatego, że nie wymagają one przesadnej uwagi.

Trawy ozdobne

Najbardziej wyjątkowe trawy ozdobne

Trawy te można podzielić na kilka sposobów, jednak najbardziej popularnym jest ten ze względu na ich wysokość. Aby wiedzieć, co wybrać do swojego ogrodu warto jest poznać wygląd i specyfikację wszystkich tych gatunków. Wtedy decyzja będzie naprawdę świadoma. Tak więc, trawy ozdobne można podzielić na:

1. Niskie:

  • Śmiałek darniowy - roślina bardzo niska, ale niezwykle odporna na choroby i różne szkodniki. Śmiałek darniowy przez wielu ogrodników uważany jest wręcz za obowiązkowy element każdej trawiastej rabaty. Jest on bardzo atrakcyjny, dość szybko rośnie, a zieleń wcześnie ożywia się wiosną. Kwiatostany trawy tworzą bujną, puszysta chmurkę.
  • Kostrzewa Gautiera - to gatunek, który tworzy zwarte, kuliste i niskie odruchy. Kostrzewa est zimozielona, dlatego ozdabia ogród przez okrągły rok. Osiąga maksymalnie 15 centymetrów wysokości, i doskonale komponuje się w każdym otoczeniu - rozrasta się na boki, tworząc zwarty zielony kobierzec. Trawa ta idealnie komponuje się z wrzosami - dobrze rośnie na kwaśnym podłożu.

2. Średnie:

  • Drżączka średnia - piękna i bardzo delikatna trawa z imponującymi źdźbłami, które drżą na wietrze (stąd nazwa). Drżączka sama w sobie jest niska - osiąga do 30 centymetrów, jednak z kwiatostanami może mieć nawet do 100 centymetrów. Ma płaczący pokrój, co wprowadza do ogrodu (i na rabaty) dość dynamiczny wygląd. Wymagania, jak inne trawy, ma stosunkowo niskie.
  • Imperata cylindryczna Red Baron - jedna z najpopularniejszych traw, ze względu na swoje wyraziste zabarwienie, Ma spiczaste, smukłe liście. To właśnie te listki wiosną są jasnozielone ( z żółtymi końcówkami), zaś latem, i ku jego schyłkowi przebarwiają się, przybierając wtedy intensywnie czerwono-pomarańczową barwę. Osiąga wysokość do 60 centymetrów. Imperata cylindryczna jest trawą wieloletnią, ale może przemarzać. Nie ma upodobań co do gleby, ale preferuje miejsca słoneczne - niezbędne do jej imponującego wybarwienia.
  • Kostrzewa popielata - trawa, o unikalnym, błękitnym zabarwieniu. Dorasta do średnio 30 - 40 centymetrów. Bardzo dobrze radzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Kostrzewa popielata ma tym intensywniejszy niebieski kolor, im bardziej sucha czy uboga jest gleba, na jakiej się znajduje. Kwitnie w lecie, ale jej kwiatostany nie są już tak malownicze. Aby ograniczyć jej rozsiewanie się w ogrodzie, najlepiej usuwać kwiatostany zanim dojrzeją.
  • Turzyca Buchanana - tworzy ażurowe i barwne kępy, które zabarwione przez cały rok mają czerwony kolor. Dzięki temu jest idealnym akcentem kolorystycznym, a jej dynamiczny, nieco przewidujący pokrój, bardzo dobrze wypełnia różne idealnie rabaty. Trawa ta osiąga wysokość około 40 - 60 centymetrów.

3. Wysokie:

  • Miskant chiński - niezwykle bujna, wysoka roślina, która może osiągnąć wysokość od 150 do nawet 200 centymetrów. Bardzo dobrze rośnie jako soliter, albo w ogrodach nadwodnych (wymaga podłoża wilgotnego). Jej liście są piękne, równe i wydłużone. Ponadto jest zdobiona kwiatostanami w kształcie wiechy - mają one kolor biały lub lekko czerwony.
  • Proso rózgowate np. Rehbraun - ma efektowne, brązowo-zielone liście, które stanowią jego ozdobę aż do zimy. Wtedy kolor staje się trochę bardziej intensywny. Dodatkowo, w miesiącach letnich pojawiają się różowe i puchate kwiatostany, które malowniczo kołyszą się na wietrze. Proso nie jest ekspansywne: wymaga stanowisk ciepłych, a gleby dość zasobnej. Zimą młodsze gatunki mogą przemarzać, dlatego warto jest je dokładnie okryć.
  • Trawa pampasowa - jest wysoka i bujna, dorastać może nawet do 3 metrów wysokości. Jej największą dekoracją są pióropusze, jakie pojawiają się podczas kwitnienia. Trawa pampasowa może mieć je w kolorze różowym albo białym. Jest dosyć wymagająca - lubi bowiem ciepłe stanowisko, żyzną glebę i nawozy potasowe. Jej okazałość warta jest tej pielęgnacji. Trawa to robi imponujące wrażenie i jako element dekoracyjny sprawdzi się nawet pojedynczo.

Trawy ozdobne

Niezależnie od wyboru, zawsze będzie miało się pewność, że trawy te stworzą piękną i niebanalną kompozycję. Będzie mogła ona cieszyć oczy przez wszystkie pory roku, jednocześnie nie będąc wymagającą w pielęgnacji.

Autor: www.ogrodolandia.pl.

Komentarze