Salon w szarościach króluje w polskich aranżacjach już od kilku lat. Szare ściany, meble dodatki przeplatają się w modnych wnętrzach z bielą, czernią, brudnym różem oraz wszystkimi odcieniami beżów i brązów. Jak urządzić niespotykany i gustowny szary salon? Czym go ożywić, w jakim stylu go urządzić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.
Szarości w pokojach dziennych wyparły ponadczasową biel i czerń, a nawet drogie naturalne drewno. Co jest tak urzekającego w tym kolorze, że zdetronizował wszystkie inne i już od kilku sezonów jest jednym z najczęściej wybieranych? Sprawdź, co jest tak magicznego w szarych pokojach dziennych, że nie możemy się im oprzeć?
Jeden salon w szarościach i nieskończenie wiele aranżacji
Pokój dzienny w szarościach jest bardzo neutralny, a to oznacza, że można go dowolnie personalizować, nie obawiając się, że wnętrze stanie się odpustowe. Subtelna i elegancka szarość doskonale prezentuje się na ścianach, podłodze, meblach tapicerowanych, na powierzchniach matowych, lakierowanych i fakturowanych. Najlepiej wygląda w wersji lekkiej, geometrycznych formach i ciężkich masywnych meblach imitujących modny surowy beton. Jest doskonałym tłem dla wszystkich kolorów i dekoracji. A to oznacza, że salon urządzony w tym odcieniu, jest bardzo neutralnym wnętrzem. Siła szarej barwy polega na prostej elegancji, do której pasuje dosłownie wszystko. Zatem kiedy znudzi nam się pokój dzienny z siwymi ścianami, najczęściej wystarczy wymienić w nim dodatki i metamorfoza jest już gotowa. Szybko, tanio i bez zbędnego bałaganu. Czy znacie bardziej uniwersalne kolory?
Jeśli więc szybko nudzą się wam wnętrza, ściany lub meble w tym kolorze są idealnym wyborem. Szary to barwa elegancka, subtelna i relaksująca. Dopiero zestawiony z innymi odcieniami nabiera dodatkowych cech. A to oznacza, że umiejętnie umeblowany salon będzie niczym kameleon, a kolejne jego metamorfozy można przeprowadzić za przysłowiowe grosze, wymieniając jedynie dodatki.
Szare ściany w salonie, czyli baza do wielu różnych aranżacji
Szare ściany w salonie to doskonała baza do wielu różnych aranżacji. Jednak uwaga tak neutralny efekt można uzyskać jedynie przy zastosowaniu odpowiedniego odcienia farby. Nie może on być zbyt jasny i chłodny ani też zbyt ciemny. Barwa pośrednia, ciemniejsza od popielu i betonowej szarości, ale jaśniejsza od koloru ''mysiego" będzie idealna. Takie ściany można zestawiać z meblami o różnej kolorystyce. Od neutralnej bieli, przez granat, grafit i butelkową zieleń, a także większość drewnopodobnych, ciemnych brązów i czerni. Decydując się na taki kolor bazowy, mamy nieskończenie wiele możliwości. Jeśli więc chcecie wielokrotnie zmieniać charakter pokoju dziennego, koniecznie wybierzcie meble w równie neutralnym kolorze np. białym lub czarnym.
Szarości są bardzo neutralne i pasują do prawie wszystkich aranżacji, bez względu na to, jaki, w jakim stylu go urządzimy, kolor ten idealnie się w niego wpisuje. Dlatego decyzję o wyborze takich ścian może być podjęta, zanim jeszcze kupimy meble i dodatki.
Szary Total w salonie
Nie musi być ponury i nudny, wystarczy zastosować kilka, a nawet kilkanaście odcieni koloru szarego. Takie wnętrze warto aranżować, wspierając się kołem barw, zarówno odcień ścian, mebli jak i dodatków należy dobierać według wcześniej ustalonego schematu. Warto również pamiętać, że do wyboru mamy dwie możliwości. Jasne popielate prawie białe ściany, meble w pośrednim tonie tego koloru, a dodatki znacznie ciemniejsze od klasycznej szarości aż po antracyt. Inną możliwością jest odwrotne rozplanowanie barw, w których bazą będzie głęboki ciemny grafit, popielate meble i szare dodatki. Oba rozwiązania prezentują się równie pięknie, ale warto zwrócić uwagę, że druga wersja jest bardziej radykalna. A to oznacza, że ewentualna późniejsza metamorfoza wnętrza będzie się wiązała z koniecznością przemalowania ścian. A w kolorze szarym najbardziej kochamy jego uniwersalność.
Szary Total w salonie - inspiracje, aranżacje
Przedstawiona poniżej aranżacja to mistrzowskie połączenie różnych odcieni szarości i jeden kontrastujący element, ale w barwie, która nie dodaje dynamiki spokojnemu salonowi. Każdy szczegół w tym pokoju jest przemyślany, a różne odcienie koloru przewodniego konsekwentnie zastosowane. Popielate gładkie ściany, to doskonałe tło dla wszystkich sprzętów i dekoracji. W podobnej tonacji została utrzymana również podłoga, jasna bielona deska tworzy spokojny klimat i nie dominuje w pomieszczeniu. Biało-szary dywan w nieco chłodniejszym tonie rozświetla pomieszczenie i koresponduje ze ścianami. Szare proste kanapy z tkaniny z fakturą sprawiają, że wnętrze nabiera nieco powagi i surowości. Do mebli wypoczynkowych idealnie pasuje czarna rama, która w tej aranżacji nieco przewrotnie pozostała pusta. Elegancji i lekkości pokojowi dodaje biały szklany stolik na wysoki połysk, poduszki w różnych odcieniach szarości podkreślają zamysł spójnej aranżacji. Ciemnobrązowa poduszka to doskonały element kontrastujący. Brąz sprawia, że aranżacja wychodzi poza ramy szarego Totalu, ale nie traci harmonii i spokoju, którym emanuje całe pomieszczenie. Kolory zastosowane w tej aranżacji konsekwentnie powtarzają się i przeplatają, dając przestrzeń dla innych barw, które w przyszłości mieszkańcy mogą wprowadzić.
Szary Total w salonie
Szybka metamorfoza szarego salonu
- Wyobraźmy sobie, że w miejscu popielato białego dywanu pojawia się granatowy, kanapy zostają przykryte granatową lub czarną welurową narzutą, a poduszki pokrywa kolor srebrny lub złoty. Czarną ramę zamieniamy na dekoracyjne lustro oprawione w srebro, a prostą lampę zastępujemy taką z licznymi kryształkami. I aranżacja w stylu glamour jest gotowa.
- Inną możliwością jest new scandy, który uzyskamy, zamieniając dywan na chodnik w kolorowe pasy, pustą ramę na azjatyckie kapelusze. Lampę na taką na wiklinowej podstawie z kloszem z transparentnego szkła. Całość uzupełniamy dekoracyjnymi poduszkami w barwach ziemi i nasza metamorfoza w stylu news candy jest gotowa.
Jak urządzić szary salon w stylu skandynawskim?
Szarości w salonie w stylu skandynawskim sprawiają, że wnętrze nabiera nieco elegancji. W takim pomieszczeniu doskonale wyglądają zarówno białe proste meble z popularnej skandynawskiej sieciówki, jak i te w kolorze naturalnego drewna. Do ścian w tym odcieniu idealnie pasują wszystkie barwy ziemi, ale trzeba uważać, żeby pomieszczenie nie zrobiło się ciemne. Jeśli więc stawiamy na zielenie i odcienie beżu i brązu pod postacią mebli tapicerowanych oraz tekstyliów. Warto ściany ozdobić białymi ramkami na zdjęcia. Biel rozjaśnia i ożywia szarości, dzięki czemu nawet ciemny brąz nie sprawi, że pomieszczenie stanie się smutne i przytłoczone. W takim wnętrzu doskonale prezentuje się jasne naturalne drewno, typowe dla skandynawskich wnętrz. Do wszystkich jej odcieni pasuje również głęboka czerń i zieleń w różnych tonach, jednak zawsze warto pamiętać, że są to barwy, które mogą sprawić, że pomieszczenie stanie się smutne i ponure. Warto więc stosować je w połączeniu z bielą, przy której nasz kolor baza rozkwita i staje się naprawdę wyjątkowy.
Szary salon w stylu skandynawskim
W skandynawskim salonie, którym królują szarości, wprost idealnie prezentują się białe i w kolorze naturalnego płótna tekstylia, gładkie, w pasy, prążki i kratę. Wiklinowe i słomiane dodatki oraz te wykonane z naturalnego jasnego drewna np. sosny czy dębu. Skandynawski charakter aranżacji wprost idealnie podkreśli kwietnik w formie mini drabiny na kwiaty. Doskonałym dodatkiem będzie też modny parawan żaluzjowy oraz kubistyczne półki z surowego drewna. Całość można dopełnić nowoczesną lampą na drewnianym trójnogu.
Salon glamour w szarościach, czyli luksusowe aranżacje w nowoczesnym wydaniu
Do niedawna styl glamour kojarzył nam się z ciemnymi zdecydowanymi kolorami takimi jak:
- fiolet,
- purpura,
- czerń,
- granat,
- butelkowa zieleń.
Jednak, miłośnicy lekkich szarych salonów, znaleźli sposób na glamour'owe wykorzystanie tej barwy.
Szary salon glamour
Ten na pozór techniczny kojarzący się z surowym betonem kolor, tworzy duet doskonały ze srebrem i kryształem, kocha lustra i błyskotki. A to oznacza, że w takim wnętrzu łatwiej niż w jakimkolwiek innym, uzyskać efekt glamour. Wystarczy ściany pomalować na siwo, powiesić na nich jedno lub dwa lustra w srebrnej ramie, kryształowy kinkiet i taki też żyrandol. Do tego meble na wysoki połysk, białe lub czarne oraz gustowne dodatki, zdjęcia w srebrnych lub lustrzanych ramkach. Jeśli chcesz podkreślić luksusowy wymiar takiego salonu, zainwestuj w jedną bardzo wyjątkową komodę, konsolę lub stoik kawowy. Może być pomalowany na srebrno lub oklejony lustrami. Takie cudeńko zachwyci nawet osoby, które nie przepadają za stylem glamour. Wybór mebli tapicerowanych i tekstyliów nie jest już tak oczywisty i prosty. A to dlatego, że szarości w miękkiej pluszowej wersji, np. welurowe dedykowane do wnętrz glamour, nie prezentują się najlepiej. Warto pamiętać, że barwa szara w miękkiej pluszowej wersji to przysłowiowa "szara myszka", w tym wypadku bez znaczenia jest ich cena czy kształt. Szarości najlepiej prezentują się w połysku macie, nigdy natomiast w miękkiej pluszowej wersji. Zatem welurowy zestaw wypoczynkowy i kanapy TAK, ale w innych kolorze.
Doskonałą kompozycję stworzysz, łącząc siwy z:
- głębokim granatem,
- butelkową zielenią,
- mocnym fioletem,
- indygo czy
- kolorem morskim.
Pikowania i przeszycia mebli wypoczynkowych doskonale komponują się z blichtrem charakterystycznym dla takich aranżacji i podkreślają elegancję welurów. W glamourowym szarym salonie zrezygnuj natomiast z brązów i beży, które potrafią nawet najbardziej ekstrawaganckie aranżacje "udomowić". Zasłony w tej aranżacji mogą być welurowe, pod warunkiem, że zdecydujesz jedną z wymienionych barw i podkreślisz ich charakter dżetami lub srebrnymi frędzlami. Podłoga w takim wnętrzu powinna mieć połysk, błyszczeć jak większość sprzętów, postaw zatem na białe, szare lub czarne płytki, najlepiej takie, które imitują naturalny kamień.
Dodatki w salonie glamour są jednym z ważniejszych elementów aranżacji, dlatego nie oszczędzaj na nich i pamiętaj, że najlepiej w takim pomieszczeniu wyglądają tylko powtarzalne materiały. Jeśli zdecydowała się na srebro i kryształy, bądź konsekwentna, ponieważ efekt glamour od kiczu dzieli bardzo cienka linia.
Salon loftowy w szarościach
Wydawać by się mogło, że to najprostsze w aranżacji wnętrze, jednak nie do końca. Pierwszą i najważniejszą decyzją, jaką należy podjąć, jest wykończenie ścian. Myśląc o stylu loftowym, kojarzymy go z surową cegłą lub betonowymi płytami. Jednak takie rozwiązanie sprawi, że każda metamorfoza będzie wymagała pozbycia się lub przemalowania cegieł albo betonu. Zatem o tanich metamorfozach możemy zapomnieć. Innym rozwiązaniem jest szara, ale znacznie bardziej elegancka i subtelna farba strukturalna. Kolorem i szorstką fakturą nawiązuje ona do betonu, ale równie dobrze komponuje się z meblami w stylu loftowym, jak z klasycznymi, minimalistycznymi i glamurowymi. Takie rozwiązanie otwiera przed nami cały wachlarz możliwości na przyszłość, kiedy to loftowy pokój dzienny zwyczajnie nam się znudzi. Szara gładka zmywalna farba na ścianach pozwoli nam uzyskać podobny efekt wizualny i jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Wnętrze nie będzie wówczas wymagało ponownego remontu, kiedy postanowimy je "udomowić" i ocieplić. Podłoga o tej barwie w stylu loftowym to przede wszystkim polerowany beton oraz wszystkie jego imitacje. Jeśli jednak podłoga w pomieszczeniu jest już gotowa i znajduje się na niej np. naturalna deska, nie warto jej wymieniać, wystarczy tylko cyklinowanie i świeża warstwa lakieru.
W loftowym szarym salonie już kolor ścian tworzy klimat, więc wystarczy tylko dodać meble np. drewniane na metalowych czarnych nogach i z takimi też okuciami. Prosta kubistyczna forma, fabryczny charakter czarnego metalu i szarość na ścianach sprawią, że aranżacja zyska oczekiwany przez nas surowy charakter. Meble tapicerowane w takim wnętrzu nie mogą być zbyt eleganckie. Doskonale sprawdzą się wszystkie kanapy i fotele w futurystycznym kształcie oraz proste klasyczne z tapicerką z twardej czarnej lub ciemnobrązowej skóry z przeszyciami. Jeśli aranżacja ma być nie tylko piękna, ale też wykonana niskim kosztem, skórzaną tapicerkę można zastąpić denimową lub sztruksową. Dodatki w takim pokoju powinny być równie surowe, jak meble i ściany. Wyjątkiem są pomieszczenia, w których cegłę lub beton zastąpiono farbą strukturalną z mieniącymi się drobinkami, takie wnętrze można przyozdobić ramkami lub oświetleniem, które jest na pograniczu loftu, glamour i minimalizmu.
Salon w odcieniach szarości jest alternatywną dla osób, które nie lubią klasycznej czystej bieli, ale z kolorowymi ścianami też im nie po drodze. Dekoratorzy żartują, że szarość we wnętrzach to nowa biel.
Komentarze