Funkcjonalny przedpokój w bloku - aranżacje, kolory, meble

PrzedpokójW blokach z wielkiej płyty rozkład pomieszczeń w mieszkaniach często nie jest idealny, co sprawia, że ich aranżacja bywa nie lada wyzwaniem. Największe trudności z reguły sprawia przedpokój, który jest niewielki i ciemny. Najczęściej jest on długi i wąski, przez co mamy trudności z wyposażeniem go w odpowiednie meble.

Często traktujemy taki korytarz po macoszemu, urządzając go w do końca przemyślany sposób. Tymczasem to właśnie przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu, które widzą wchodzący do niego goście. Dlatego tak ważne jest to, by był on ładny i funkcjonalny. Stanowi wizytówkę naszego mieszkania, warto więc dobrze go zaprojektować. Każdy nawet najmniejszy przedpokój można urządzić z klasą. Pomoże w tym kilka prostych zasad, którymi powinniśmy się kierować przy wykańczaniu oraz wyposażaniu wnętrza. Dowiedz się, jak zaaranżować przedpokój w bloku, jakie meble i dodatki do niego wybrać?

Aranżacje funkcjonalnego przedpokoju w bloku

Niewielki przedpokój możemy rozjaśnić i optycznie powiększyć wybierając odpowiednie kolory, meble i dodatki. Również niekorzystny kształt pomieszczenia można skorygować, dobrze aranżując przestrzeń.

Podczas urządzania małego korytarza pamiętaj o kilku prostych zasadach:

1. Postaw na jasne kolory

Przedpokoje w blokach to najczęściej pomieszczenia bez okien. Jest w nich więc dosyć ciemno nawet w środku dnia. Dlatego, aby rozjaśnić i optycznie powiększyć pomieszczenie, powinniśmy wykończyć je w jasnych barwach. Dotyczy to zarówno ścian, jak i podłogi. Ściany możemy pomalować farbą lub położyć na nich jasną tapetę - świetnie sprawdzi się taka z połyskującymi wzorami.

Najlepsze kolory do małego przedpokoju to:

  • biel,
  • écru,
  • beż,
  • jasne pastele - błękity, liliowy, delikatny róż,
  • jasne słoneczne barwy - takie jak kolor cytrynowy, budyniowy, waniliowy,
  • jasna gołębia szarość.

Na podłogę możemy wybrać płytki lub panele. Płytki podłogowe są praktyczne, trwałe i łatwo utrzymać je w czystości. Ich zaletą jest także ogromny wybór wzorów i kolorów. Niestety to rozwiązanie ma także wady. Są nimi wysoka cena glazury oraz jej kłopotliwy montaż. Często wykorzystywaną podczas urządzania przedpokoju alternatywą dla płytek są panele podłogowe. Do wyboru mamy panele drewniane, laminowane oraz winylowe. Każde z nich będą prezentować się doskonale. Najlepiej wybrać takie w jasnych barwach, dzięki którym nasz wnętrze będzie wydawać się większe, niż jest w rzeczywistości. Pamiętajmy, że korytarz jest pomieszczeniem intensywnie eksploatowanym, gdzie wchodzimy w obuwiu. Podłoga jest narażona na częste zabrudzenia oraz wilgoć. Dlatego wybierzmy wysokiej jakości panele. Jeśli zdecydowaliśmy się na panele laminowane, to załóżmy te o najwyższej klasie twardości i ścieralności. Z kolei powierzchnia paneli drewnianych musi być dobrze zabezpieczona impregnatem lub lakierem. Świetnym rozwiązaniem są panele winylowe. Są one odporne na wilgoć i zabrudzenia, łatwo je utrzymać w czystości, ponadto są banalnie proste w montażu i łatwe w transporcie, ponieważ są bardzo lekkie.

2. Wykorzystaj proste triki powiększające wnętrze

Oprócz zastosowania jasnych barw wnętrze możemy optycznie powiększyć także za pomocą odpowiedniego oświetlenia oraz luster. Najlepiej sprawdzi się kilka różnych źródeł światła na przykład lampa sufitowa w centralnej części pomieszczenia oraz mniejsze oświetlenie punktowe. Dodatkowe oświetlenie możemy zainstalować na przykład przy lustrze bądź wzdłuż ścian przy podłodze lub suficie. Lustro najczęściej wieszamy na ścianie. Najlepiej, aby było ono na tyle duże, żebyśmy mogli przejrzeć się w nim od stóp do głów. Idealnym rozwiązaniem do małego ciemnego przedpokoju jest też szafa z lustrzanymi drzwiami.

3. Dobrze zagospodaruj przestrzeń

Przedpokój meble
Przedpokój - meble

W niewielkim i często wąskim przedpokoju liczy się każdy centymetr powierzchni. Musimy więc dobrze zaprojektować przestrzeń. Dobrze wykorzystajmy wszystkie kąty oraz wnęki. Warto skorzystać tutaj z mebli na wymiar, które znacznie nam to ułatwią. Unikajmy przeładowywania pomieszczenia. Wielkość mebli dopasujmy do metrażu.

  • Unikajmy masywnych ciężkich szaf i komód. Lepiej wybrać wielkie meble dopasowane wymiarami do pomieszczenia. Na pewno będziemy potrzebować szafy do przechowywania odzieży wierzchniej takiej jak płaszcze i kurtki. Jeśli nasz przedpokój jest bardzo wąski, wówczas warto zamiast szafy o standardowej głębokości, wybrać taką głęboką na 40 cm. Będzie ona również dosyć pojemna, a zajmuje o wiele mniej miejsca niż tradycyjny mebel.
  • Przyda się również szafka na buty oraz siedzisko, które ułatwi nam przygotowanie się do wyjścia z domu. Te dwa ostatnie meble można z powodzeniem połączyć. Producenci mebli oferują wiele ciekawych foteli czy ławeczek, które pod siedziskiem mają praktyczne miejsce do przechowywania obuwia.
  • W korytarzu niezbędny będzie takie wieszak na ubrania. Skorzystają z niego nasi goście oraz my sami, kiedy na przykład zmoczonej deszczem kurtki nie będzie można od razu włożyć do szafy. Do wyboru mamy stojące wieszaki na ubrania oraz wieszaki ścienne. Na niewielkiej przestrzeni idealnie sprawdzi się to drugie rozwiązanie.

Jaki styl pasuje do małego przedpokoju w bloku?

Przedpokój powinien się harmonijnie łączyć z pomieszczeniami, które do niego prowadzą. Dlatego najlepiej urządzić go w podobnym stylu. Możemy też zdecydować się na minimalistyczny uniwersalny styl, który będzie pasował do wszystkiego.

Najmodniejsze style w wystroju wnętrz, którymi warto się zainspirować podczas urządzania przedpokoju w małym mieszkaniu w bloku to:

1. Styl skandynawski

Wnętrza inspirowane Skandynawią są jednocześnie minimalistyczne, skromne i funkcjonale, ale także ciepłe i przytulne. Nic więc dziwnego, że styl skandynawski cieszy się tak dużą popularnością. Jego cechy charakterystyczne to naturalne materiały oraz neutralne stonowane kolory.

Przedpokój w stylu skandynawskim
Przedpokój w stylu skandynawskim

Ściany możemy pomalować na kolor biały, écru, beżowy lub jasnoszary. Sprawdzi się także boazeria ścienna w kolorze białym lub naturalnej barwie jasnego drewna. Z kolei podłogi wykończmy panelami drewnianymi albo laminowanymi bądź winylowymi o powierzchni imitującej naturalne drewno. Do takiego przedpokoju będą pasować wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno czy rattan meble. Pamiętajmy też o jasnym, ale nie rażącym w oczy oświetleniu w neutralnym stylu.

2. Styl nowoczesny

Modernistyczny minimalistyczny przedpokój w jednym dominującym kolorze to bardzo dobra opcja do małych i wąskich wnętrz. Ściany w pomieszczeniu pomalujmy na biało. Wybierzmy też jasną podłogę - białą, szarą w kolorze naturalnego jasnego drewna. Również meble powinny być jasne. Szafa w zabudowie w kolorze białym o połyskującym, matowym lub lustrzanym froncie to idealny wybór. Jeśli drzwi szafy są lite, wówczas pomyślmy także o powieszeniu na ścianie dużego lustra o prostej formie.

3. Styl industrialny

Prosty, surowy wystrój wnętrza to także ciekawy pomysł. Możemy wykorzystać takie kolory jak biel i szarość. Na podłodze świetne będzie się prezentować surowy beton, a ściany możemy pomalować lub wyłożyć płytkami imitującymi bielone cegły. Dla stylu industrialnego typowe są także różnego rodzaju metalowe elementy. Wybierzmy więc metalowe wieszaki na ubrania i metalowe siedzisko. Możemy także zdecydować się na metalową szafkę na buty oraz szafę w zabudowie z frontami o metalicznej barwie. Oryginalnym dopełnieniem wnętrza będzie także lampa sufitowa w postaci dużej pojedynczej żarówki.

Przedpokój w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty wcale nie musi być ciemny, przygnębiający i nieestetyczny. Może on stanowić przyjazne, jasne i reprezentacyjne pomieszczenie, z którego będziemy korzystać z przyjemnością.

Komentarze