Kolor szmaragdowy to intensywny, głęboki odcień zieleni, który przypomina barwę szmaragdu - drogocennego kamienia szlachetnego. Jest to bogaty, żywy kolor, który często kojarzony jest z luksusem i elegancją. W palecie kolorów znajduje się między zielenią a turkusem, mając bardziej zielonkawy odcień niż inne odcienie zieleni. Jest często używany w modzie, biżuterii i dekoracji wnętrz, nadając przedmiotom i przestrzeniom wytworności i wyrafinowania.
Pieści zmysły i sprawia, że wnętrza, w których występuje, stają się dystyngowane i przywołują na myśl pałacowe komnaty. Mimo intensywnego zabarwienia jest wyjątkowo łagodny. Pomieszczenia z tym kolorem w roli głównej sprzyjają relaksowi i wypoczynkowi. Jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza harmonię, ale nie jesteś zwolennikiem beżowych i popielatych odcieni, kolor szmaragdowy będzie doskonałym wyborem.
Kolor szmaragdowy w aranżacji wnętrz
Obecnie ten odcień zieleni coraz częściej pojawia się w naszych domach, a nawet niewielkich mieszkaniach z wielkiej płyty. Nieprawdą jest, że można go stosować tylko na dużym metrażu, ponieważ nawet niewielkie pokoje nim udekorowane są urocze, a jego subtelność ich nie przytłacza, lecz dodaje uroku i luksusowego charakteru.
Szmaragdowy należy do rodziny kolorów nieoczywistych, które w zależności od ilości padającego na nie światła różnie się prezentują. W pełnym słońcu szmaragdowy jaśnieje, zdaje się półprzezroczysty, w świetle sztucznym jest nieco ciemniejszy, ale zachowuje swój słodkawy i dystyngowany charakter.
Ściany w tym kolorze są piękne i eleganckie jak sama barwa, ale pod kilkoma warunkami. Bardzo ważne jest ich otoczenie. Jeśli zestawimy je ze zwyczajnymi meblami, wówczas ten królewski odcień stanie się pospolity i męczący.
Szmaragdowy salon
W świetle świec staje się ciemny, nieco jaśniejszy od butelkowej zieleni, ekskluzywny, pełen powagi, wręcz majestatyczny. Szmaragdowy można uzyskać z kompozycji zieleni i niebieskiego, ale tę drugą barwę dodajemy tylko w śladowych ilościach i obserwujemy efekt.
Odcienie koloru szmaragdowego
Kolor szmaragdowy, będąc głębokim i intensywnym odcieniem zieleni, może mieć różne odcienie i wariacje.
Poniżej kilka popularnych odcieni koloru szmaragdowego.
Szmaragdowy jasny
Jasny szmaragdowy to lżejszy odcień szmaragdowego, który może mieć bardziej świeży i wiosenny wygląd, stosowany często w dekoracjach i projektach graficznych.
Szmaragdowy ciemny
Ciemny szmaragdowy to bardziej nasycony i głębszy odcień, przypominający ciemniejszą zieleń, często używany w eleganckich wnętrzach i modzie.
Turkusowy szmaragd
Turkusowy szmaragd to odcień, który ma domieszkę niebieskiego, nadając mu turkusowy odcień. Jest bardziej egzotyczny i może być używany do tworzenia bardziej dynamicznych i nowoczesnych projektów.
Inne odcienie szmaragdowego
- Szarozielony szmaragd - delikatniejszy i bardziej stonowany odcień, który zawiera domieszkę szarości, nadając mu subtelny, elegancki wygląd.
- Szmaragdowy z domieszką złota - odcień, który może mieć lekki złocisty połysk lub drobinki, nadające mu bardziej luksusowy wygląd.
Kolor szmaragdowy we wnętrzach
Ten wyjątkowy kolor coraz częściej gości w naszych wnętrzach i uświetnia je, czyniąc zwykłą aranżację wręcz królewską. Kiedyś był on barwą, którą spotykaną wyłącznie w zamkach i pałacach, od niedawna coraz śmielej wkracza do naszych domów i mieszkań, wypierając stonowane spokojne szarości i beże. Podobnie jak purpurowy czy kobaltowy początkowo onieśmiela, ale kiedy już zostanie oswojony, rozkochuje w sobie bez granic.
Jak stosować kolor szmaragdowy we wnętrzach?
- Szmaragdowe tkaniny to najlepszy wybór, sprawią one, że meble wypoczynkowe zyskują królewski wygląd. Zasłony to ten element wyposażenia, który będzie zachwycał i zadziwiał przez cały dzień, ponieważ wraz z fazami słońca, będą one zmieniać swój odcień.
- Szmaragdowe kafelki do łazienki to rozwiązanie dla odważnych, ale stosujemy je tylko i wyłącznie na niewielkiej powierzchni. A jeśli marzą wam się ściany w takim kolorze, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie szmaragd na jednej lub fragmencie dwóch ścian. Pomalowanie w ten sposób całego pomieszczenia, sprawi, że poczujesz się jak w akwarium. Jeśli jednak zdecydujesz się na tak odważny krok, koniecznie wybierz białe meble i dodatki, żeby rozjaśnić wnętrze.
- Szmaragdowa zabudowa kuchenna - choć jest jeszcze rzadko spotykanym rozwiązaniem, fronty z tym kolorze zestawione z czarnym blatem i ciemną podłogą zachwycają do tego stopnia, że nie można od nich oderwać wzroku. A jeśli dodać do nich złote lub mosiężne uchwyty całość zapiera dech w piersiach. Szmaragdowa komoda lub konsola à la Ludwik XVI, najlepiej taka, która zyskała drugie życie z uroczymi uchwytami i wymalowanymi kwiatami lub innym motywem. Taki dodatek będzie doskonałym akcentem w każdym salonie, nie trzeba wówczas obawiać się, że szmaragd będzie zbyt mocną barwą, gdyż ten niewielki, ale jakże uroczy mebel nie zdominuje aranżacji, lecz doda jej wyjątkowego charakteru.
- W sypialni kolor szmaragdowy można zastosować na kilka sposobów, wcale nie trzeba się obawiać, że jest on zbyt mocny czy też zbyt żywy. Ściana za łóżkiem to nasz numer jeden, podkreśli on przeznaczenie pomieszczenia, ponieważ na pierwszym planie znajdzie się łoże. Po drugie zasypiając, nie będziemy widzieć kolorowej ściany, więc nie będzie nas przytłaczać. Po trzecie nie musicie się obawiać tego koloru w sypialni, ponieważ patrząc na niego, można się oddać marzeniom, szybko zrelaksować i jeszcze szybciej odpocząć. Inną możliwością są szmaragdowe stylowe nieco ciężkie meble, które w połączeniu z porcelanowymi, kryształowymi lub złotymi uchwytami będą tak urocze, że zachwycą nawet najbardziej wymagające osoby. Zasłony, pościel lub uroczy szezlong w tym kolorze będą natomiast uroczym dodatkiem do każdej sypialni. Decydując się na taki mebel pamiętajcie, że szmaragdy kochają złoto i srebro, więc dodatki w takiej sypialni mogą być w jednym z tych kolorów, a jeśli nie lubicie zbyt dużo złoceń w aranżacji, można subtelnie tą barwą udekorować wspomniany mebel.
- Szmaragdowy przedpokój to propozycja dla odważnych, nie polecamy jednak malowania wszystkich ścian. Barwę tą aplikujemy na jednej ewentualnie dwóch ścianach lub ich fragmentach. A jeśli dysponujemy przestronnym przedpokojem, doskonałym rozwiązaniem będzie szmaragdowa angielska boazeria z nutką złota lub srebra. Taka dekoracja ścian sprawi, że zwyczajny przedpokój w bloku zamieni się iście królewskie pomieszczenie.
- Szmaragdowa jadalnia to propozycja dla osób, które lubią niebywałe wnętrze, eleganckie i urocze, piękne i stylowe. Bo takie właśnie będzie to pomieszczenie. I jest to właściwie jedyne miejsce w domu, w którym można pomalować wszystkie ściany na kolor szmaragdowy. W tym wypadku również warto pamiętać o mocy kontrastów, dlatego sufit powinien być biały, podłoga czarna, w odcieniach drewna, ale z białymi listwami przypodłogowymi. Do tego imitacja z angielskiej boazerii z białym obramowaniem i urocze oświetlenie w stylu retro. Meble w takiej jadalni powinny być równie stylowe, jak oświetlenie i ściany. Zapomnijcie zatem o zwyczajnych meblościankach, kredensach i komodach z sieciówek. W tym wypadku proponujemy wycieczkę po pchlich targach i babcinych strychach. To właśnie takie znaleziska będą najpiękniejsze, a jeśli dodatkowo pomalujecie je na biało, zyskają subtelność i elegancję godną szmaragdowych klejnotów.
Szmaragdowe ściany
Ściany w tym kolorze są piękne i eleganckie jak sama barwa, ale pod kilkoma warunkami. Bardzo ważne jest ich otoczenie. Jeśli zestawimy je ze zwyczajnymi meblami, wówczas ten królewski odcień stanie się pospolity i męczący.
Szmaragdowa ściana w sypialni
Dlatego też cała aranżacja powinny być przemyślana w najdrobniejszym szczególe, a meble należy w tym wypadku traktować jako dodatek do szmaragdowego tła. Oczywiście oprócz farby mamy jeszcze kilka możliwości i dopiero one pokazują, że barwa ta z odpowiednią fakturą rozkwita i staje się piękniejsza.
- Szmaragdowa tapeta tak, ale tylko ta z najwyższej półki, pięknie tłoczona z florystycznym wyszukanym motywem. Może być ona kompozycją tej uroczej zieleni, czystej i złamanej bieli oraz subtelnych pudrowych i pastelowych odcieni różu i popielu, ale tylko w śladowych ilościach. Wybierając taką okładzinę ścian, warto pamiętać, że szmaragd powinien królować, tylko wówczas pomieszczenie stanie się luksusowe i eleganckie.
- Szmaragdowy pikowany panel ścienny wydobywa z tej barwy najlepsze jej cechy, podkreśla wyjątkowość. Najlepszy efekt osiągniemy, kiedy panel będzie welurowy. Taką dekorację możemy zastosować na całej ścianie lub na niewielkim jej fragmencie. Panel będzie doskonałym dodatkiem do sypialni, salonu lub na przedpokój.
- Szmaragdowe deski na ścianie tak, ale tylko w stylu boho, w którym oprócz wspomnianej dekoracji znajdą się jeszcze inne elementy wystroju w odcieniach zieleni. W takim pomieszczeniu można wstawić niewielką kontynentalną komódkę w szmaragdzie lub szafkę nocną.
Meble w kolorze szmaragdowym
Szmaragdowe meble to coś dla odważnych, piękne i eleganckie, ale uwaga - taki wybór warunkuje dobór absolutnie wszystkich barw w pomieszczeniu. Począwszy od koloru ścian, aż po dodatki. Obecnie takie meble nieśmiało wkraczają do kuchni pod postacią zabudowy meblowej, w nowoczesnym lub klasycznym stylu. Szafki zestawione z czarnymi ścianami i czarną podłogą oraz złotymi uchwytami i taką też baterią wyglądają bardzo stylowo. Warto jednak pamiętać, że to barwa wymagająca, zatem wszystkie dodatki powinny być stylowe i utrzymane w odcieniach czerni, złota lub bieli.
Szmaragdowy fotel
- Meble do salonu w tym kolorze będą pięknie się prezentować pod warunkiem, że znajdziemy takie z zaoblonymi rantami i narożnikami, pięknymi przeszkleniami i nie będzie ich za dużo. Komoda, szafka RTV, niewielki stolik kawowy i ewentualnie jeszcze malutka komódka lub konsola na wazon z kwiatami. Delikatne złocenia i takie też uchwyty sprawią, że staną się one iście królewskie. Jednak takie meble wymagają odpowiedniej oprawy, a to oznacza, że podłoga i ściany powinny być równie eleganckie. Podobnie, meble tapicerowane, ale już w innym kolorze. Pamiętajmy, że wówczas o wielobarwnym wnętrzu raczej możemy zapomnieć, ponieważ szmaragdy są zaborcze, kochają królować i źle znoszą kolorystyczną konkurencję, gdyż w jej otoczeniu bledną, tracą swoją elegancję i przestają zdobić.
- Tapicerowane meble w tym kolorze tak, ale tylko pod warunkiem, że inne sprzęty są w kolorze drewna, czarne lub białe. Ponadto powinny one być eleganckie, koniecznie pikowane.
- Szmaragdowe meble do łazienki to propozycja do naprawdę wyjątkowych i stylowych aranżacji, w których złote baterie są najskromniejszym przejawem ekstrawagancji.
Tekstylia w kolorze szmaragdowym
Zasłony, meble tapicerowane, panele na ścianę, tapicerowane i dekoracyjne poduszki są urocze, podkreślają aranżację, ale tylko wówczas kiedy jest ona do nich dopasowana. Kolejna kwestia to wybór tkaniny. Jeśli meble tapicerowane, to tylko welurowe pikowane lub z uroczym tłoczeniem. Zasłony w tym kolorze są najtrafniejszym wyborem, ale tylko we wnętrzach, w których szmaragd się już się pojawił.
Do łazienki prawdziwym hitem okażą się natomiast nowoczesne ręczniki z mikrofibry, które można zestawić z szafirowymi, popielatymi lub czarnymi. Będą one pasowały do każdego wnętrza, które z takim dodatkiem będzie wyglądać nowocześnie i elegancko.
Dodatki w kolorze szmaragdowym są piękne i od razu przyciągają spojrzenia, ale można je zastosować tylko jako uzupełnienie tej barwy, czyli w aranżacjach, w których kolor szafirowy już występuje. Sprawią wówczas, że wnętrze stanie spójne i piękne. Warto również pamiętać, że takie dodatki nie mogą być zbyt małe, ponieważ taka barwa powinna być zawsze mocnym akcentem.
Z jakimi kolorami łączyć szmaragdowy?
W tabeli przedstawiono kolory, które dobrze komponują się ze szmaragdowym.
Kolor | Opis | Przykłady użycia |
---|---|---|
Biały | Kontrastuje ze szmaragdowym, dodając świeżości i jasności. | Wnętrza, ubrania, dodatki |
Złoty | Nadaje elegancji i luksusu, tworząc wyrafinowane połączenie. | Biżuteria, dekoracje wnętrz, moda |
Szary | Stonowany kolor, który uspokaja intensywność szmaragdowego. | Nowoczesne wnętrza, eleganckie ubrania |
Granatowy | Głęboki kolor, który tworzy harmonijny i bogaty efekt. | Moda, wystrój wnętrz, tekstylia |
Czarny | Dodaje dramatyzmu i elegancji, podkreślając intensywność szmaragdowego. | Moda, biżuteria, wnętrza |
Beżowy | Delikatny kolor, który łagodzi intensywność szmaragdowego. | Wnętrza, moda, akcesoria |
Różowy | Tworzy interesujący kontrast, dodając świeżości i nowoczesności. | Moda, dekoracje, akcenty |
Srebrny | Dodaje blasku i nowoczesności, dobrze komponuje się z głęboką zielenią. | Biżuteria, dekoracje, elementy wystroju wnętrz |
Brązowy | Tworzy naturalne i ciepłe połączenie, szczególnie w kontekście wnętrz. | Wnętrza, meble, dodatki |
Bordo | Intensywny kolor, który podkreśla głębię szmaragdowego. | Moda, dekoracje, tekstylia |
Te kolory mogą być używane w różnych kombinacjach w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć.
Jeśli więc zastanawiacie się nad tą barwą w domu, nie decydujcie się od razu i nie poddawajcie się przy pierwszych wątpliwościach. Jak twierdzą dekoratorzy wnętrz, jest to kolor, do którego trzeba dorosnąć, a następnie go oswoić. Dopiero potem można go pokochać i zaprosić do domu.
Komentarze