Kolor szary

Kolor szaryKolor szary powstaje poprzez połączenie dwóch dopełniających barw: czerni i bieli. W zależności od odcienia, jaki chcemy uzyskać, można stosować wiele kompozycje pigmentów, jak też minimalnych dodatków w innych kolorach, np.: bardzo jasny szary - biel z odrobiną czerni, popielaty o zimny odcieniu - biel, czerń i dosłownie odrobina niebieskiego, ciepły szary - biel, czerń i troszkę brązu, grafitowy - biel z czernią i odrobiną niebieskiego, przy czym drugą barwę dodajemy stopniowo i mieszamy do uzyskania oczekiwanego efektu, jeśli chcemy ocieplić odcień, można dodać odrobinę brązu.

Kolor szary w aranżacji wnętrz

Kolor szary do niedawna był uważany za nijaki, dlatego też pomijano go w aranżacjach wnętrz. Od dobrych kilku sezonów obserwujemy wielki boom na szarości, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Raczymy nim ściany i elewacje, prześcigając się w wynajdywaniu coraz to ciekawszych odcieni.

Śmiało, można zaryzykować stwierdzenie, że na nowo odkryliśmy kolor szary, wynosząc go na piedestał barw podkreślających elegancję, chłodną nowoczesność, wyjątkowy charakter aranżacji i dobry styl gospodarzy. Bez względu na rodzaj i przeznaczenie pomieszczenia, w którym szarość jest motywem przewodnim, kolor ten samodzielnie nie funkcjonuje. Podobnie jak barwy, z których powstał, potrzebuje towarzystwa, które podkreśli jego subtelną elegancję i dzięki której nabierze charakteru.

Kolor grafitowy

Kolor popielaty

Z jakimi kolorami łączyć szary?

  • Szary i biel - to romans idealny, bez względu na odcień szarości biel dodaje mu szyku, sprawia, że nawet gładka szara ściana przyozdobiona skromną ramką ze zdjęciem nabiera klasy, zachwyca elegancją i prostotą. Cała aranżacja utrzymana w tych dwóch barwach będzie spokojna i ciepła, daleko takim pomieszczeniom, od zimnej elegancji, w której goście czują się zobowiązani do dystyngowanego zachowania.
  • Szary z czarnym - wyrafinowane połączenie dwóch neutralnych, a jednak zdecydowanych barw. Duet ten podkreśla urok szarości i elegancję czerni, tworzy wnętrza ekstrawaganckie, luksusowe i surowe, a jednak kuszące spokojem szarości i chłodem czerni.
  • Szary i czerwień - w tym zestawieniu należy pamiętać o odcieniu czerwieni, która powinna być mocna, czysta i soczysta. Szary podobnie jak kilka innych kolorów przejmuje charakter barwy uzupełniającej. W tym wypadku aranżacja stanie się ciepła, lekka i dynamiczna. Jest to zestawienie wprost idealne dla osób, które po monotonnej pracy chcą naładować akumulatory i potrzebują motywacji na resztę dnia.
  • Szary i jasny róż - bardzo popularne ostatnimi czasy połączenie kolorystyczne. Pomieszczenie w tych barwach jest gustowne, stonowane, w zależności od dodatków może przybierać różny charakter: nowoczesny, vintage, glamour lub ciepły i sielski. Jedno jest pewne - pokój w takich barwach, zawsze będzie oazą spokoju, miejscem, w którym chce się przebywać.

Jak zaprojektować szary salon?

Aranżując salon, w którym bazą lub kolorem przewodnim będzie szary, należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze szarości są różne od bardzo jasnych, które są idealne do małych pomieszczeń, szczególnie jeśli zdecydujemy się na zimny odcień. Przy takiej bazie potrzebujemy mocnych dodatków, dzięki którym całość nie będzie mdła i nijaka. Doskonale sprawdzi się grafit, limonka, łosoś czy róż. Ciepły szary ciemniejszy od popielatego i jaśniejszy od grafitowego rozjaśnimy bielą, która nie wyklucza dodatków w innych kolorach. Warto jednak zachować następujące proporcje 75% szarego, 20% bieli i 5% innego koloru. Bez względu na kompozycję kolorystyczną, ciepła, szara baza optycznie pomniejszy pomieszczenie, więc dla równowagi można dodać do aranżacji kilka ozdobnych luster.

Grafit to kolor wyrafinowany i wymagający. Jest idealny do dużych przestronnych wnętrz, z bardzo dobrym dostępem do światła dziennego. Kolor grafitowy doskonale komponuje się z bielą, popielatym i żywymi, soczystymi barwami jak czerwień, pomarańcz, limonka czy turkus. Właśnie dodatki w wybranym kolorze ożywią pomieszczenie i podkreślą jego charakter. Decydując się na tak ciemny kolor przewodni, należy przeznaczyć sporą część budżetu na oświetlenie, którego w takiej aranżacji nigdy za wiele. Oświetlić grafitowe ściany możemy, a nawet powinniśmy kilkoma światłami górnymi lub jednym, ale okazałym, kinkietami bocznymi oraz lampami podłogowymi, w przeciwnym razie w pochmurne dni pokój będzie smutny i przytłaczający.

Pomysł na aranżację szarego salonu

Szary salon

Proponowana aranżacja salonu to zgrabne połączenie dwóch odcieni szarego, bieli i czerwieni. Wszystkie barwy uzupełniają się wzajemnie, a jednocześnie kontrastują, podkreślając nowoczesny, lekki i minimalistyczny charakter pomieszczenia. Główną częścią prezentowanego salonu jest wisząca lekka w formie meblościanka składająca się kilkunastu niewielkich kwadratów w trzech kolorach powtarzających się w całej aranżacji białym, popielatym i czerwonym, zawieszona na tle ciemnoszarej ściany. Aranżację tej części salonu dopełnia piękny, nowoczesny, biały fotel na wysoki połysk, ustawiony na tafli śnieżnobiałej podłogi. Tak ciemny kolor ścian nie przytłoczy pomieszczenia tylko w sąsiedztwie dużego okna i kilku wiszących lamp. Bibeloty i dodatki widoczne na zdjęciu to zbiór starannie dobranych drobiazgów, które podkreślają dynamiczny charakter pomieszczenia, nie zakłócając panującej w nim harmonii.

Szary salon

Kolejna część salonu to ponownie ciemnoszara ściana, której elegancję podkreśla biały prosty zegar. Szara, minimalistyczna kanapa na popielatej, lekkiej podstawie i taki również dywan stanowią o spójności aranżacji. Czerwone ozdobne poduszki oraz czerwony i biały wazon nadają dynamiki, a usytuowanie w pobliżu dużego okna zapewnia dobre oświetlenie ciemnych ścian. Strefa telewizyjna jest kontynuacją dwóch poprzednich, ciemnoszara ściana, biała komoda RTV utrzymana w podobnym klimacie co wisząca meblościanka.

Komentarze