Kolor morski

Kolor morskiKolor morski to barwa niebiesko-zielona. W paletach barw występuje z reguły w dwóch odcieniach: morski niebieski lub morski zielony. Są to barwy głębokie, nieco przytłumione z tendencją do dominacji. W kolorze morskim o zabarwieniu niebieskim wyraźnie widać wpływ błękitu, który w tym odcieniu stanowi przewagę. Morski zielony to z kolei kolor z wyraźną dominacją zieleni.

Kolor morski w 2019 roku powrócił do aranżacji wnętrz i wszystko wskazuje na to, że pozostanie w dekoratorskich trendach na kolejne kilka sezonów. Barwa ta pasuje do stylu klasycznego, vintage, marynistycznego, hampton, minimalistycznego.

Kolor morski zielony

Kolor morski niebieski

Kolor morski - właściwości

Kolor morski, jak już było wspomniane, wywodzi się z niebieskiego i zielonego, zatem posiada cechy obu tych barw. Podobnie jak zieleń koi nerwy, pomaga utrzymać równowagę psychiczną, odpręża i sprzyja harmonii pomiędzy duchem a ciałem. Ponadto podobnie jak barwa niebieska poprawia koncentrację, pobudza umysł do działania, dodaje fizycznej energii. Oczywiście wpływ zieleni i niebieskiego będzie różny w zależności od tego, który odcień morskiego zagości w pomieszczeniu. Morski zielony to silniejsze wpływy zieleni i odwrotnie. Zasadniczo barwa morska nie jest polecana dla osób nadpobudliwych, nerwowych, bez chęci do działania i rozwoju osobowości.

Jak uzyskać kolor morski?

Kolor morski to mieszanka dwóch wyżej wymienionych barw, oczywiście ich proporcje decydują czy uzyskamy kolor z przewagą niebieskiego, czy też zielonego. Morski niebieski ma przewagę błękitu i to właśnie tego pigmentu powinno być więcej, w morskim zielonym należy odwrócić proporcje. Jeśli ktoś będzie mieszał kolor z jednej farby i jednego pigmentu, to aby uzyskać niebieski morski do błękitnej farby dodajemy zielony pigment, do morskiego zielonego - odwrotnie. W przypadku mieszania kolorów z pigmentów zawsze należy zachować ostrożność i dodawać dosłownie po kilka kropli barwnika, potem trzeba dokładnie wymieszać i ewentualnie dodać jeszcze trochę.

Z jakimi kolorami łączyć morski

Zarówno morski niebieski, jak i morski zielony można łączyć z tymi samymi barwami, nie ma takiej barwy, która pasuje do marine green, a nie pasuje do marine blue. Kolor morski najlepiej prezentuje się w połączeniu z:

  • Morski i biel - ten kontrastowy duet sprawia, że pomieszczenie nabiera elegancji i klasy. Taka aranżacja doskonale będzie się prezentować, jeśli pod postacią dodatków wprowadzimy do pomieszczenia srebro lub złoto. Morski plus biel doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu klasycznym, hampton, minimalistycznym.
  • Morski i róż - to modne i trochę szalone zestawienie, które aż się prosi o neutralny, jasny kolor bazowy. Najlepszym rozwiązaniem będą białe ściany i tylko jedna w kolorze morskim lub różowym. Kolor trzeci może być  delikatnym akcentem wprowadzonym pod postacią dodatków. Jest to kolorystyka, która pasuje do stylu nowoczesnego, minimalistycznego, klasycznego, romantycznego.
  • Morski z zielonym lub niebieskim - w zależności, o którym odcieniu koloru morskiego mowa efekt będzie inny. Morski niebieski najlepiej sprawdzi się w połączeniu z zielonym, morski zielony z niebieskim. W tym wypadku również idealnym rozwiązaniem jest neutralna baza, choć niekoniecznie biała - by np. złagodzić kolory, proponujemy barwy ziemi, np. beżowy, kremowy, które równie dobrze rozjaśnią pomieszczenie, ale nie będą tak dużym kontrastem, jak biel.
  • Dla fanów wielobarwnych klimatycznych wnętrz polecamy również wersję odważniejszą. Błękitny kolor jako baza, białe i morskie meble, dodatki białe i/lub morskie. Ciekawym pomysłem jest również mocniejszy morski akcent pod postacią jednego mebla w kolorze morskim. Stylowa komoda, ława lub sofa podkreślą obecność tego koloru, ale nie zdominują aranżacji.
  • Morski i szary to nie najlepsze połączenie, pomieszczenie utrzymane w tych barwach będzie ciemne, smutne i depresyjne. Morski w połączeniu z inną przytłumioną lub ciemną barwą może zdominować całą aranżację i przytłoczyć domowników. Doskonałym rozwiązaniem jest, wprowadzenie j.w. bieli jako barwy bazowej lub występującej w równych proporcjach co morski lub szary, wówczas trzeci kolor stosujemy jako dodatek. Takie kolorystyczne trio to harmonijna i dynamiczna aranżacja, w której większość osób będzie się czuła komfortowo.

Modne pomysły na kolor morski we wnętrzach - trendy 2019

W 2019 roku dekoratorzy wnętrz polecają wprowadzenie koloru morskiego do aranżacji pod postacią bardzo modnych mebli tapicerowanych. Sofy, fotele, a nawet tapicerowana ława w tym kolorze to tegoroczne numery jeden. By wybrać najmodniejsze meble, należy kierować się nie tylko barwą i bryłą. Gorącym trendem wśród mebli wypoczynkowych w kolorze morskim są tkaniny, które koniecznie muszą być miękkie, miłe w dotyku i mieć delikatny meszek. Alcantara, zamsz i welur to najczęściej polecane tkaniny obiciowe mebli w kolorze morskim.

Dla osób, które jeszcze nie rozkochały się na dobre w tej barwie, doskonałym rozwiązaniem są dodatki, które podkreślą obecność modnego odcienia w pomieszczeniu, ale nie będą dominować. A jeśli kolor morski się nie sprawdzi, zawsze łatwiej jest wymienić kilka poduszek ozdobnych czy zasłony niż wszystkie meble czy też zmieniać kolor ścian.

Aranżacja eklektycznego salonu z kolorem morskim niebieskim

Prezentowany salon to wnętrze urządzone w stylu eklektycznym, w którym kolor morski jest jedynie dodatkiem. Barwą bazową są dwa odcienie beżu, jaśniejszy na ścianie, o kilka tonów ciemniejsza jest wykładzina i wreszcie wpadająca w brąz narożna kanapa. Tapicerowana ława z florystycznym wzorem stanowi mocny akcent kolorystyczny. Rolety oraz ozdobne poduszki na narożniku korespondują kolorystycznie z morską ławą. Wśród barw wprowadzonych do tego wnętrza znajdziemy neutralną biel na suficie i niewielkiej lampie ustawionej na stoliku. Zdecydowanym ciemnym kolorem w tym pomieszczeniu jest ciemny brąz wprowadzony pod postacią stolika oraz dużej ozdobnej rolki po taśmie filmowej. Kolejna barwa to srebro występująca na lampie i następna ozdobna rolka, ostatnia najmniejsza korespondujące z ławą i roletami.

Salon w kolorze morskim

Dekorator po pierwsze pokazał, że nawet tak mocny i dominujący kolor można "oswoić" w otoczeniu barw ziemi. Ponadto prezentowane wnętrze jest doskonałym przykładem na to, że nie zawsze biel sprawdza się najlepiej jako kolor bazowy. Aranżacja jest utrzymana w stylu eklektycznym rolki, stylowy stolik, lampa, narożna kanapa i tapicerowana ława pochodzą z różnych epok. Mimo różnorodności brył, faktur i kolorów wnętrze jest spójne i harmonijne.

Komentarze