Kolor łososiowy

Kolor łososiowyKolor łososiowy gości w naszych domach od dawna, to odcień koloru różowego wpadającego w pomarańczowy, a ten w zależności od mody przybiera najróżniejsze barwy. Od bladych, bardzo jasnych po zdecydowane i soczyste. W ostatnich kilku sezonach w aranżacjach wnętrz często pojawia się kolor łososiowy.

Jak uzyskać kolor łososiowy?

Łosiowy jest mieszanką żółtego, pomarańczowego i czerwonego (w RGB: czerwony - 250, zielony - 170, niebieski - 148), w zależności od barwy, jaką chcemy uzyskać proporcje i natężenie miksowanych kolorów będą inne.

  • Łososiowy różowy to odcień o delikatnym różowym zabarwieniu, który uzyskamy po wymieszaniu pomarańczowego, ciepłego żółtego i malinowej czerwieni, dzięki której kolor będzie wpadał w róż.

Kolor łososiowy różowy

  • Łososiowy pastelowy - będący ciepłą odmianą, delikatnego łososia uzyskamy, łącząc pastelowe barwy z przewagą czerwieni.
  • Łososiowy pomarańczowy jasny lub soczysty w tym wypadku wykorzystujemy mocny pomarańczowy, czerwony i żółty, przy czym do uzyskania jaśniejszego odcienia warto zmienić proporcję, kolor, którego będzie najwięcej to pomarańczowy, w ciemniejszym czerwieni.

Kolor łososiowy we wnętrzach

Kolor łososiowy cenimy nie tylko ze względu na jego walory estetyczne czy panujące trendy, ma on bardzo pozytywny wpływ na osoby otaczające się nim. Pomieszczenia, w których barwą przewodnią jest właśnie łososiowy, są odbierane jako bezpieczne i sprzyjające relaksowi. Łososiowe wnętrza są idealne dla osób żyjących w ciągłym stresie, pracujących pod presją czasu lub tych, którzy są poddawani ciągłym ocenom.

Kolor łososiowy Pantone

Kuchnia w kolorze łososiowym będzie nie tylko kojarzyła się ze smakołykami, takie pomieszczenie będzie również pobudzać apetyt i prawdopodobnie stanie się ulubionym miejscem domowników, w którym będą powstawać eksperymentalne autorskie dania. Salon w kolorze łososiowym to pomieszczenie darzone równie dużą sympatią, w którym jedni oddają się lekturze, inni odrabiają lekcje, a jeszcze inni koją nerwy i ładują akumulatory na resztę dnia. Sypialnia w kolorze łososiowym to miejsce wprost wymarzone dla tych, którzy od rana do późnego wieczora mają liczne obowiązki. Przekroczenie progu łososiowej sypialni to granica pomiędzy trudami dnia codziennego i strefą absolutnego relaksu dla duszy i ciała. Przebudzenie w otoczeniu tej barwy gwarantuje udany dzień, kreatywne pomysły i racjonalne spokojne podejście do problemów. Pokój dziecięcy w łososiowym odcieniu to gwarancja równowagi pomiędzy nieustającą chęcią odkrywania świata i spokojnym wypoczynkiem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju dziecka. Łososiowa łazienka powoli powraca do łask, a naprzeciw modzie wychodzi bogata oferta płytek łazienkowych. Dekoratorzy wnętrz coraz częściej aranżują małe, funkcjonalne łazienki w kolorze łososiowym. Dzięki tej barwie nawet klaustrofobiczne pomieszczenia w blokach zyskują odrobinę luksusu i magii.

Kolory pasujące do łososiowego

Przykłady kolorów pasujących do łososiowego

Aranżacja łososiowego salonu

Przedstawiona na zdjęciu aranżacja to umiejętne połączenie dwóch odcieni koloru łososiowego z bielą. Kolorystyka jest prosta, ciepła i nowoczesna. Pomieszczenie dzięki kilku zabiegom dekoratorskim wygląda lekko i nowocześnie. Kolor łososiowy został wprowadzony na różne warianty, każdy z elementów umiejętnie przeplata się z neutralną bielą, tworząc harmonijną całość.

Kolor łososiowy w salonie

Ściana telewizyjna to delikatny, pastelowy łososiowy, który romansuje z bielą zabudowy meblowej, kontrastująca czerń sprzętów RTV współgra z niewielkim stolikiem. Biała podłoga z dużym prostokątnym dywanem w kolorze łososiowym koresponduje ze ścianą, na której znajduje się abstrakcja w kolorze przewodnim. Opływowy kształt białych mebli dodaje lekkości i sprawia, że cała aranżacja jest minimalistyczna w formie, ale daleka od nowoczesnego chłodu. Uwieńczeniem całej aranżacji są okrągłe ażurowe lampy w kolorze łososiowym na tle białej ściany oraz niewielki czarny stolik utrzymany w klimacie mebli wypoczynkowych.

Przedstawiony salon to doskonały przykład na stworzenie harmonijnego wnętrza za pomocą magii kolorów z użyciem współczesnych sprzętów. Każdy element tego pomieszczenia został dokładnie przemyślany, opływowy kształt mebli przeplata się bryłami geometrycznymi występującymi na ścianie i podłodze. Nie bez znaczenia jest również kształt okien oraz punktowe okrągłe oświetlenie sufitowe. Koła występujące nad głowami dodają lekkości. Cała aranżacja jest idealnym przykładem jak za pomocą zaledwie trzech kolorów i różnych brył geometrycznych stworzyć ciekawe, niepowtarzalne wnętrze.

Niespotykanym rozwiązaniem jest biała podłoga, która łączy się z połyskującą płytą zabudowy meblowej, a ta swobodnie wchodzi na sufit. Takie przejście podłogi na ścianę i ściany na sufit zaciera granice pomiędzy tym, co możliwe i niewykonalne. Kolor łososiowy, który uspokaja, relaksuje i pobudza kreatywność, dodatkowo wzmaga ten efekt. Niestety takie triki dekoratorskie sprawdzają się tylko na dużych i dobrze oświetlonych przestrzeniach o standardowej wysokości. Zastosowane na mniejszym metrażu zamienią pokój w klaustrofobiczne, małe i niskie pudełko.

Komentarze