Koralowe szaleństwo w 2019 roku opanowało wszystkie dziedziny życia, od mody po aranżację wnętrz. Kolor koralowy w odcieniu living coral został ogłoszony przez Instytut Pantone kolorem roku 2019 i szybko zyskał miano króla wśród tegorocznych barw. Jest to delikatna odmiana czerwieni z dodatkiem pomarańczowego i różowego - łagodniejszy od czerwonego, głęboki, żywy i rozbielony. Jest to barwa nieoczywista łącząca cechy łagodnego różu, ognistej czerwieni i ciepłego pomarańczowego.
Właściwości koloru koralowego
Kolor koralowy rozświetla i optycznie powiększa pomieszczenie, dodaje wnętrzom niezwykłej magii, sprawia, że zwyczajna aranżacja staje się wyjątkowo klimatyczna i urocza. Koralowy dodaje energii, inspiruje, wzmaga apetyt, pobudza do działania, dodaje pewności siebie. Jest doskonałym kolorem do kuchni i jadalni, w otoczeniu tej barwy każda potrawa smakuje lepiej, domownicy częściej odczuwają głód. W pokoju ucznia wzmaga kreatywność i rozwija zdolności poznawcze. Kolor koralowy w salonie jest idealną barwą dla osób, którym po bardzo aktywnym dniu pracy brakuje motywacji do działania. W koralowym salonie szybko można się zrelaksować i odzyskać energię. W sypialni kolor koralowy jest polecamy jako akcent kolorystyczny, który sprawi, że po przebudzeniu zostaniemy naładowani pozytywną energią na cały dzień np. ściana, pod którą stoi łóżko lub toaletka. Łazienka w kolorze koralowym jest klimatycznym pomieszczeniem, które pokochają wszyscy domownicy.
Odcienie koloru koralowego
Jak stosować kolor koralowy we wnętrzach?
Kolor koralowy pod koniec ubiegłego roku i w pierwszych tygodniach 2019 występował głównie pod postacią dodatków, które dodawały stonowanym aranżacjom odrobinę fantazji. Obecnie obserwujemy, jak z barwy dodatkowej wysuwa się na prowadzenie i zamienia w bazową. Dekoratorzy wnętrz coraz śmielej łączą koralowy z innymi barwami, tworząc niepowtarzalne, urokliwe i klimatyczne wnętrza.
Z jakimi kolorami łączyć kolor koralowy?
- Koralowy z bielą - to kontrastowe połączenie barw, w którym oba kolory uzupełniają się wzajemnie. Biel w duecie z koralowym staje się luksusowa, bardzo elegancka i niezwykle piękna. Koral w zestawieniu z bielą jest łagodny, głęboki i romantyczny, zyskuje na subtelności. Biel i koralowy to kolory, które sprawdzą się w sypialni, salonie i jadalni. Biel z koralem to doskonałe kolory do wnętrz w stylu klasycznych, glamour (jeśli dodamy odrobinę srebra lub złota) oraz minimalistycznych.
- Koralowy z soczystą zielenią - stworzy energetyczne, wiosenne wnętrze. Aranżacja w tych kolorach jest radosna, bardzo optymistyczna i wyjątkowo piękna. Jest to zestawienie kolorystyczne, obok którego trudno przejść obojętnie. Living coral zestawiony z futurystycznymi bryłami minimalistycznych mebli stworzy wyjątkowe, dynamiczne nowoczesne wnętrze. Takie połączenie kolorów nie jest wskazane dla osób nadpobudliwych, nerwowych, mających problemy z koncentracją i wyciszeniem się. Doskonale sprawdzi się w domu osób cierpiących na brak energii, nieumiejących zmotywować się do działania. Zieleń i koralowy idealnie pasuje do stylu nowoczesnego i loftowego.
- Koralowy z pudrowym różem to zestawienie dwóch modnych barw, które wzajemnie się uzupełniają. Róż w sąsiedztwie koralowego traci cukierkowy charakter, a koralowy zyskuje na łagodności. Jest to doskonały duet do wnętrz w stylu buduarowym, damskich sypialni i pokoju małej księżniczki. Salon i korytarz w takim duecie kolorystycznym będą równie piękne, jednak niewielu mężczyzn odnajdzie się w takiej aranżacji.
- Koralowy z żółtym to połączenie ciepłe i bardzo energetyczne, idealne do kuchni, salonu, jadalni i pokoju dziecięcego. W tym zestawieniu kolorystycznym należy wybrać barwę występującą w przewadze oraz neutralny kolor bazowy. Połączenie tych dwóch barw doskonale sprawdzi się w lekkich nowoczesnych aranżacjach, minimalistycznych, new young, boho i loftowych.
- Koralowy z szarym - jest to duet zapewniający, spokój, harmonię i elegancję. Najlepiej prezentują się aranżacje, w których kolorem bazowym jest szary, można zastosować szarości w kilku odcieniach od jasnego po prawie grafitowy oraz koralowy, który będzie występował pod postacią dodatków, tkanin, bibelotów, nawet mebli. Szary i koralowy pasują do wnętrz klasycznych i nowoczesnych. W zależności od stylu występujących w pomieszczeniu sprzętów mogą przybierać różny charakter.
- Koralowy z granatowym - koral lubi mocne, zdecydowane i kontrastujące kolory, które wydobywają z niego głębię i elegancję. Jednak dwie tak zdecydowane barwy jak granat i koral potrzebują neutralnej bazy. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się biel, która złagodzi koral i podniesie walory estetyczne granatu. Takie zestawienie kolorystyczne najlepiej sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, klasycznych, we współczesnym art-deco i retro.
Aranżacja koralowego salonu
W prezentowanej aranżacji kolor koralowy występuje w kilku odcieniach i stanowi bazę dla barwy białej, grafitowej i żółtej. Zarówno ściany jak tapicerowane meble są w kolorze koralowym, którego odcienie są stopniowane. Dwie największe powierzchnie czyli sufit i zaokrąglona ściana mają jaśniejszy odcień koralowego, sofa jest nieco ciemniejsza. Dwa najmniejsze elementy w tej aranżacji siedzisko i koralowiec to odważna głęboki koral. Pozostałe barwy to biel, występująca pod postacią ram okiennych, niewielkiej otwartej półki i białych minimalistycznych paneli ozdobnych na ścianie. Kolor grafitowy posiada gładka podłoga na wysoki połysk, która uspokaja i tonizuje całą aranżację. Ostatnia barwa to żółty, choć występuje jedynie pod postacią akcentów. Żółta donica jest doskonałym wykończeniem całego projektu, podkreśla nowoczesny charakter pomieszczenia i ożywia koralowe szaleństwo. W salonie zderzają się nie tylko kontrastujące barwy - zaokrąglona ściana, okrągłe plafony na suficie i owalna kanapa kontrastują z geometrią okien, ozdobnych ramek na ścianie i w kwadratowych półek i donicy, która jest połączeniem kształtów i faktur zastosowanych w aranżacji. Przedstawiony projekt to rozwiązanie, które można zastosować jedynie w przestronnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Nie bez znaczenia są proporcje kolorystyczne, które łagodzą barwę koralową i nie pozwalają na kolorystyczną nudę.
Komentarze