Kolor kobaltowy

Kolor kobaltowyKolor kobaltowy to jeden z najbardziej ekskluzywnych odcieni niebieskiego, przypomina głębinowy lub bałtycki. Elegancki, odrobinę intrygujący przyciąga spojrzenia i sprawia, że przedmioty nim otoczone wyglądają drogo i bogato. Szlachetny i dystyngowany może konkurować z zamkową purpurą i elegancką nowoczesną bielą na wysoki połysk.

Kolor kobaltowy jest mniej zaborczy niż wspomniana już purpura, a jednak ostrożnie trzeba dobierać do niego inne barwy. Zobacz jak wprowadzić ten wyjątkowy odcień do aranżacji wnętrz i z jakimi kolorami najlepiej się komponuje.

Ten niezwykle elegancki i wyniosły odcień skradł jakiś czas temu serca dekoratorów wnętrz. Ciemny, zdecydowany, a jednak ma w sobie to coś, zachwyca i intryguje. Nawet niewielki kobaltowy akcent w pomieszczeniu sprawia, że staje się ono wyjątkowe i niezapomniane. Podpowiadamy jak zastosować barwę kobaltową w domu i do jakich pomieszczeń najbardziej pasuje.

Kobaltowy, jaki to kolor?

Kolor kobaltowy to jeden z odcieni ciemnego niebieskiego, który swój wyjątkowy ton zawdzięcza połączeniu ciemnego niebieskiego z odrobiną czerwieni. Kobalt to barwa chłodna, nieoczywista i głęboka niczym głębiny Bałtyku. Budzi bardzo miłe skojarzenia, ponieważ przywołuje na myśl morze nocą, jego głębiny lub burzowe niebo w upalny dzień. Nie sposób przejść obok niego obojętnie. Kobaltowy jest elegancki, piękny i spokojny. W jego otoczeniu szybko się odpoczywa i relaksuje, daje domownikom poczucie luksusu i spokoju. W takim wnętrzu każdy poczuje się jak ryba w wodzie. Sekretem do stworzenia zachwycającej kobaltowej aranżacji jest zachowanie właściwych proporcji i odpowiednich kompozycji kolorystycznych.

Odcienie koloru kobaltowego

Kobaltowy ciemny

Kolor kobaltowy ciemny

Niebieski kobaltowy

Kolor niebieski kobaltowy

Niebieski kobaltowy ciemny

Kolor niebieski kobaltowy ciemny

Niebieski kobaltowy jasny

Kolor niebieski kobaltowy jasny

Kolor kobaltowy we wnętrzach

Dekoratorzy wnętrz twierdzą, że do kobaltowej aranżacji trzeba dorosnąć, oswoić się z tym kolorem, a potem dopiero można ją pokochać. I coś w tym jest, ponieważ jest on mocny, ciemny i nieoczywisty. A to oznacza, że można go interpretować w różnoraki sposób. Kojarzy się z Bałtykiem nocą, burzowym niebem, głębinami morskimi i to właśnie dzięki temu ma kojącą moc. Osoby przebywające w kobaltowych pomieszczeniach czują się zrelaksowane, wypoczęte i szybko zasypiają.

Kobaltowy salon

Jeśli więc chcesz stworzyć w domu oazę spokoju w bardzo eleganckim i nowoczesnym wydaniu, ten odcień będzie najlepszym rozwiązaniem.

  1. Kobaltowy w sypialni może pojawić nie tylko na jednej ścianie, a nawet na wszystkich, ale pod warunkiem, że zestawisz go bielą, która odrobinę go złagodzi i sprawi, że stanie się on jeszcze bardziej elegancki. W tym wypadku polecamy ściany w odcieniu kobaltu i białe listwy przypodłogowe, a także białe łoże i np. toaletkę lub komodę w bieli.
  2. W salonie można nim podkreślić jedną ze ścian lub fragment dwóch, a nawet trzech ścian wydzielając w ten sposób strefę telewizyjną, relaksu lub do pracy. W tym pomieszczeniu możemy go zestawić z więcej niż jedną barwą, ale powinny one być starannie dobrane, żeby ten jakże królewski odcień nie stracił swojej królewskości. Inną możliwością jest ustawienie pojedynczego mebla, ale bardzo uroczego kontrastującego z innymi meblami np. komódki lub fotela w tym odcieniu.
  3. W kuchni furorę robi kobaltowa zabudowa meblowa z czarnym albo drewnianym blatem. Nie polecamy natomiast zdobić w ten sposób ściany nad blatem roboczym, podłogi czy wszystkich ścian.
  4. Kobaltowy w łazience wprowadzamy ostrożnie. Najlepiej pod postacią mebli, nigdy natomiast ceramiki sanitarnej. Można nim udekorować jedną ścianę, ale wówczas reszta aranżacji powinna być jak najbardziej prosta. W takiej łazience doskonałym dodatkiem będą rośliny kwitnące, storczyki, róże oraz eleganckie świece zapachowe, a także kamienie ozdobne. Stosując tę barwę, łatwo możemy osiągnąć efekt luksusowego salonu kąpielowego, a także domowego spa.
  5. W przedpokoju kolor kobaltowy będzie natomiast strzałem w dziesiątkę, śmiało można, nim pomalować wszystkie ściany, ale jego oprawa powinna być wówczas biała. Kobaltowy korytarz będzie jak okładka bestsellerowej książki. Przekraczając próg takiego domu, już na wstępie wiemy, że jest stylowy i z pewnością każde pomieszczenie pozytywnie nas zaskoczy. Nieco skromniejsze wrażenie zrobią w tym pomieszczeniu meble w tym kolorze, a jeśli chcemy, tylko nim zaakcentować luksusowy wymiar aranżacji można udekorować jedną ze ścian kobaltowym tapicerowanym panelem.

Kobaltowe ściany

Odważne eleganckie, ekstrawaganckie i nowoczesne, tak właśnie prezentują się ściany w tym odcieniu. A można je uzyskać na kilka sposobów, od bardzo prostych i tanich jak farba ścienna w tej uroczej barwie po bardziej wyszukane. Farba doskonale sprawdzi się na ścianach w korytarzu lub na klatce schodowej. W salonie - na jednej ze ścian, czy też w jadalni. Jednak możliwości jest znacznie więcej. W sypialni można te odcień zastosować pod postacią tapety lub fototapety na ścianie z łóżkiem. Może być ona gładka, fakturowana lub z florystycznym motywem. Równie pięknie, ale znacznie cieplej i przytulniej będzie się prezentowała tapicerowany panel ścienny welurowy lub wezgłowie łoża. W tym drugim przypadku warto zastosować jeszcze jeden duży akcent w tym kolorze np. szezlong, fotel lub krzesło przy toaletce czy biurku.

Jeśli zależy Wam, żeby ściany w salonie były nie tylko piękne, ale też praktyczne, można barwę tą prowadzić na frontach szafy wnękowej. Rozwierane drzwi otwierane na dotyk, będą prawie niewidoczne. Tym bardziej że można na frontach zastosować motyw modnych lameli, które doskonale prezentują się z tym tonem niebieskiego.

Ściany w jadalni można dodatkowo udekorować lustrami w srebrnych ramach. Kobalt kocha srebro, a dzięki lustrom pomieszczenie nie będzie zbyt ciemne, nawet jeśli tym odcieniem będą pokryte wszystkie ściany.

Kobaltowe płytki to już propozycja do łazienki. Takie ściany będą pięknie wyglądać, ale pod warunkiem, że wybierzecie te o nietypowym kształcie. Zjawiskowy efekt można osiągnąć montując heksagony w tym odcieniu, prostokątne kafle w wersji mini lub drobną mozaikę na wysoki połysk.

Czarna nowoczesna minimalistyczna zabudowa kuchenna ze szklanym panelem nad blatem w tym kolorze nabierze wyjątkowej elegancji, ale pod warunkiem, że będzie on jedynym kolorem oprócz czerni i ewentualnie drewna na blacie.

Kobaltowe ściany w pokoju dziecięcym, choć mogą się wydawać ciemne i ponure, w rzeczywistości wprowadzają element dynamiki w aranżacji. Wszystkie odcienie niebieskiego poprawiają koncentrację, a także ułatwiają zasypianie. Zatem kobalt w tym pomieszczeniu można zastosować na ścianie, przy której ustawione jest biurko, a także na tej, którą nasze dziecko ma przed oczami, kiedy zasypia.

Kobaltowe meble

Kobaltowe meble najlepiej sprawdzają się w kuchni, w której są prawdziwym hitem od kilku sezonów. Wprawdzie płyty meblowe występują pod nazwą głębinowego niebieskiego, ale jest to jeden z odcieni kobaltu. Proste nowoczesne zabudowy kuchenne z drewnianym blatem i frontami otwieranymi na dotyk zachwycają prostą formą i wyszukanym zdecydowanym odcieniem. Najlepiej wyglądają w wersji matowej, a zabudowy meblowe w tym kolorze nawet te z szafkami pod sufit wyglądają lekko i nowocześnie. W kuchniach z dużym metrażem kolor kobaltowy można wkomponować jako kontrast kolorystyczny pod postacią frontów szafki kuchennej. Wówczas jest on zestawiany z głęboką czernią, motywem drewna lub grafitem. Miłośnicy złoceń mogą do takich mebli wybrać złote lub miedziane uchwyty i taką też baterię oraz zlewozmywak. Warto zaznaczyć, że kobalt najpiękniejszy jest w macie, dlatego wszystkie fronty takiej zabudowy powinny być pozbawione połysku. Kobaltowe meble doskonale komponują się z modnymi lamelami, czerwoną i czarną cegłą, a także betonem dekoracyjnym.

Kobaltowa kuchnia
Kobaltowa kuchnia

Kobaltowe meble w korytarzu sprawią, że stanie się on elegancki i nowoczesny. Taką barwę można zastosować zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach, ale zawsze będzie ona wymagała odpowiedniej oprawy. Jeśli więc zdecydujecie się na kobaltową szafę, ściany nie powinny być nijakie. Lamele, lustra i ramki na zdjęcia to tylko część pomysłów, dzięki którym zwyczajne pomieszczenie zamieni się w ekskluzywny przedpokój.

Kobaltowe meble tapicerowane to kolejna propozycja, jednak uwaga jest to barwa królewska, więc wymaga odpowiedniej oprawy. Najlepiej będą się one prezentowały w wersji welurowej z pikiem. Pikowane, eleganckie modułowe, w pałacowym stylu wprowadzą do wnętrza powiew luksusu. Jednak uwaga będą one wymagały odpowiedniego otoczenia, luster i obrazów na ścianach, czarnego, srebrnego lub złotego oświetlenia.

Kobaltowe meble do łazienki to propozycja dla fanów niezwykłych wnętrz, ponieważ w pomieszczeniu wyłożonym białymi kafelkami znikną, nie będą ani go zdobić, ani też cieszyć naszych oczu. Decydując się na taki odcień, warto pamiętać, że jest on wymagający i łatwo go "zgasić" i oszpecić. Zatem kobaltowy blat lub szafki w łazience jak najbardziej tak, ale pod kilkoma warunkami. Po pierwsze ściany powinny być równie niezwykłe, jak kolor mebli. Mogą to być kafelki z hiszpańskim lub marokańskim motywem, szklana mieniąca się mozaika lub imitacja egzotycznego drewna. Inną możliwością jest beton architektoniczny, który wydobędzie wszystko, co najlepsze z kobaltu i podkreśli jego królewskość. Jednak to nie wszystko, takie meble będą pięknie korespondować z czarną tapetą w kwiaty lub inne rośliny. Wybierając oświetlenie, pamiętajcie, że powinno ono być piękne niczym biżuteria, kryształy, transparentne szkło oraz głęboka czerń loftowych surowych lamp.

Kobaltowe tekstylia w domu

Zawsze wyglądają dobrze i sprawiają, że wnętrze nabiera charakteru, staje się wyjątkowe i ekskluzywne. Zasłony kobaltowe w tym kolorze prezentują się wręcz rewelacyjnie... ale zapomnijcie o woalach i innych półprzezroczystych tkaninach. Dekoracyjne poduszki w tym kolorze doskonale uzupełnią aranżację, jednak zastosowane jako jedyny element o takim zabarwieniu nie będą ani bardzo dekoracyjne ani też urokliwe. Kobaltowe meble tapicerowane są piękne, eleganckie wręcz królewskie.

Kabaltowe zasłony
Kobaltowe zasłony

Warto jednak pamiętać, że w wersji tapicerowanej ten odcień najpiękniej prezentuje się z fakturą, a więc z pikowaniem. Ponadto wszelkie srebrne lub złote okucia dodają takiemu wypoczynkowi królewską klasę, podobnie jak drewniane elementy, ale w tym wypadku efekt jest mniej spektakularny.

Kobaltowy fotel z fikuśnych nogach z drewnianą lub ramą lub tą w kolorze srebrnym albo złotym kolorze to element wystroju, który uczyni każde wnętrze wyjątkowo ekskluzywnym.

Kobaltowa podłoga

Taka podłoga jest piękna, ale tak intensywne podłoże zdominuje całe pomieszczenie. Jedyny rozwiązaniem polecanym przez dekoratorów wnętrz jest dywan z długim włosiem w tym kolorze. Warto pamiętać, że podłoga jest tłem dla całej aranżacji, jeśli więc będzie miała zbyt intensywny odcień, zdominuje całe wnętrze, co w dłuższej perspektywie może być męczące.

Dodatki w kolorze kobaltowym

To doskonałe rozwiązanie, kiedy chcemy ożywić i dodać dynamiki do białej lub popielatej aranżacji. Jeśli więc znudziło wam się monochromatyczne wnętrze, wprowadzenie kobaltu w nim sprawi, że będzie ono dynamiczne, lekkie i zyska niebywały charakter. Inną możliwością jest ożywienie tym odcieniem głębokiej czerni, a także koloru grafitowego. Dodatki w tym kolorze nie muszą być drogie i wyszukane, w tym wypadku kolor "robi robotę", to on wprowadza do wnętrza powiew świeżości i królewską elegancję. Bibeloty, figurki, ale nie kilkucentymetrowe, a przynajmniej kilkunastocentymetrowe ustawione na komodzie lub półce, do tego dwie trzy kobaltowe poduszki i taki też pled lub pufa mogą odmienić całą aranżację. A jeśli się wam znudzą, bez problemu można je wymienić na inne, choć jak twierdzą osoby, które już wprowadziły tę barwę do domu, kobalt to miłość na całe życie.

Z jakimi kolorami łączyć kobaltowy?

  • Kobaltowy z bielą to duet, który można zastosować w każdym wnętrzu, począwszy od kuchni, a na eleganckim salonie skończywszy. Ponadto biel wydobywa głębię z tej barwy, a to oznacza, że staje się on jeszcze bardziej tajemniczy i piękny.
  • Kobaltowy z szarym to duet idealny do spokojnego wnętrza, w którym kobalt wprowadza dynamikę, a szarość łagodzi mocny jego charakter. Takie zestawienie idealnie sprawdzi się w domowym gabinecie, w przedpokoju lub w pokoju nastolatka,  a także w stylizacji w stylu hampton.
  • Kobaltowy ze srebrem to zestawienie godne pałacu. Doskonale sprawdza się w salonie w stylu glamour oraz w klasycznych wnętrzach z nutą ekstrawagancji.
  • Kobaltowy ze złotem to już bardzo zobowiązująca kompozycja, która pasuje tylko do wnętrz w stylach: glamour, nowoczesnym lub pałacowym. Do wyboru mamy klasyczny złoty kolor, stare złoto, mosiądz i miedź - każda z tych barw sprawi, że kobalt zyska na elegancji.
  • Kobaltowy i czarny to duet pewniak, w którym jeden odcień podbija drugi, a każdy z nich jest na tyle głęboki i piękny, że nie można od nich oderwać wzroku.
  • Kobalt i ciemna morska zieleń to dość kontrowersyjne zestawienie, ale też urocze i eleganckie. Nie ma tu mowy o rywalizacji między zielenią a niebieskim, pod warunkiem, że zastosujemy odpowiednie proporcje. Jeśli więc pierwsze skrzypce ma grać kobalt, to stosujemy oba odcienie w proporcji 9 do 1.
  • Kobaltowy i musztardowy to kolejny duet pewniak, jednak uwaga - zdecydowanie lepiej wygląda w modzie niż we wnętrzach. Jeśli jednak zdecydujecie się na takie zestawienie, warto obie barwy wprowadzić pod postacią tekstyliów np. zasłony, poduszki ozdobne, pled. Ponadto taka kompozycja budzi zachwyt tylko wówczas, kiedy oba tony są obok siebie. A zatem wieszamy dwie zasłony po jednej stronie karnisza, jednak w omawianym odcieniu niebieskiego, druga musztardowym żółtym. Podobnie z poduszkami, ponieważ barwy te uzupełniają się wzajemnie tylko wówczas, kiedy dosłownie się stykają. Rozdzielenie ich trzecim kolorem odbierze im urok i głębię, a kompozycja stanie się mało atrakcyjna.

Aranżacja kobaltowej kuchni

Kobaltowa zabudowa kuchni to prawdziwy hit ostatnich lat, a do wyboru mamy kilka stylowych możliwości. Pierwsza możliwość to dolne i górne szafki w tym kolorze z białym, czarnym lub w kolorze drewna blatem roboczym. Inną możliwością są czarne matowe szafki i pojemna szafa kuchenna oraz wyspa w kobalcie. W obu przypadkach podłoga powinna być jasna, najlepiej biała imitująca marmur lub w kolorze blatu roboczego. Do takich szafek możemy zastosować uchwyty w kolorze srebrnym, złotym, mosiężne, miedziane, skórzane lub czarne. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Kobaltowe fronty kuchenne mogą być w minimalistycznym stylu, gładkie lub frezowane z dekoracyjnymi elementami i przeszklonymi witrynami. W kuchniach otwartych na salon, to właśnie ta barwa może pojawić się na granicy obu pomieszczeń np. pod postacią wyspy kuchennej, dwustronnej szafy, która w części kuchennej pełni rolę mini spiżarni a w salonie nowoczesnej witryny. W takiej aranżacji warto zastosować kobalt jeszcze na ścianie RTV lub w części wypoczynkowej, wówczas całość będzie spójna, a mocna barwa nie zdominuje tylko części przestrzeni dziennej.

Komentarze