Kolor bordowy

kolor bordowyKolor bordowy to jedna z najmodniejszych barw. Jak to zwykle bywa najpierw pojawił się w stylizacjach modowych, a potem skradł serca dekoratorów wnętrz. Bordo to połączenie soczystej czerwieni z odrobiną czerni. Im więcej czarnego tym kolor głębszy, ale też ciemniejszy. Dla poprawienia głębi koloru na ścianie oprócz dwóch wymienionych powyżej barw warto dodać śladowe ilości ciemnego fioletu. Trzecia barwa zadziała jak szczypta magii, która sprawi, że trudno będzie od bordowej ściany oderwać wzrok.

Kolor bordowy w aranżacji wnętrz

Kolor bordowy to mocna zdecydowana barwa, z którą należy obchodzić się ostrożnie. Nieumiejętnie zastosowana może przytłoczyć pomieszczenie, sprawić, że będzie ciemne i wizualnie się zmniejszy. To bardzo elegancki kolor dlatego też bordowe tkaniny i wyposażenie domu nadają aranżacji luksusowego charakteru. Istnieje jednak ryzyko przerostu formy nad treścią - uwaga wszystkie elementy wystroju w kolorze bordowym należy dobierać ostrożnie. Na małych powierzchniach najlepiej sprawdzą się minimalistyczne proste sprzęty niewielkich gabarytów. Bordowy, choć może wydawać się trudną barwą, doskonale łączy się z innymi. W zależności od koloru sąsiadującego zmienia się z klasycznego, w nowoczesny w styl boho czy rustykalny.

Kolor bordowy dahlia

Kolor bordowy rio

Kolor bordowy savvy

Kolor bordowy burgundy

Bordowe ściany

Ściany w tym kolorze są dopuszczalne, ale tylko w dużym metrażu i w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu. W mniejszych lepiej sprawdzi się jedna ściana np. główna, którą chcemy wyeksponować lub ta, na której znajduje się telewizor. Pamiętajmy, że ściany w tym kolorze będą ciemne i dominujące, warto zatem dobrać jasny akcent, który doda pomieszczeniu lekkości.

Bordowe meble

Meble i dodatki w tym kolorze to bezpieczne rozwiązanie. W małych pomieszczeniach lepiej jest zastosować pojedynczy detal lub mebel. Bordowe meble można łączyć prawie ze wszystkimi kolorami. Doskonałym uzupełnieniem tapicerowanych mebli są modne od kilku sezonów pikowania, dzięki którym wypoczynki stają się wyjątkowo urocze i luksusowe. Te ze srebrnym lub złotym stelażem nabierają królewskiego charakteru i idealnie wpisują się do stylu glamour.

Bordowe tkaniny

Tkaniny w kolorze bordowym sprawiają, że aranżacja staje się luksusowa, ekskluzywna i pełna klasy. Zasłony ze srebrnymi lub złotymi chwostami to element, który zdobi całe pomieszczenie. Meble wypoczynkowe w tym kolorze są piękne i praktyczne, nie powinny być zbyt masywne, by nie przytłoczyć aranżacji.

Bordowe dodatki

Dodatki w kolorze bordowym sprawią, że wnętrze nabiera elegancji, powagi i staje się luksusowe. Bibeloty, ramy obrazów czy lampy to znak rozpoznawczy nowoczesnych eleganckich aranżacji, a także tych w stylu buduarowym.

Bordowa podłoga

Bordowa podłoga najczęściej kojarzy się z niemodnymi już kwiecistymi dywanami, w których przeważał ten kolor, a także kiczowatą wykładziną. Współczesne bordowe podłogi to te z naturalnego egzotycznego drewna Merbau i Massaranduba. Wprowadzenie koloru bordowego do wnętrza pod postacią podłogi jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku niewielkiego metrażu lub pomieszczeń ciemnych z ograniczonym dostępem do naturalnego światła.

Z jakimi kolorami łączyć bordowy?

Bordowy to mocny, zdecydowany i głęboki kolor, wiele osób obawia się łączenie go z innymi barwami niż biel, szary i czarny. Tymczasem jest to jeden z tych kolorów, który idealnie sprawdza się w wielobarwnych aranżacjach i uwielbia kontrasty.

Bordowy i biel - klasyczne połączenie, które sprawi, że kolor bordowy stanie się ciężki i straci magiczną głębię. W połączeniu z bielą bordowy nawet pod postacią dodatków czy mebli będzie barwą dominującą. Neutralne sąsiedztwo uczyni go zwyczajnym, odbierze nieco luksusu. Taki duet kolorystyczny można zastosować we wnętrzach klasycznych, glamour, nowoczesnych, minimalistycznych. Srebrna i złota oprawa bordowego sprawią, że nie straci elegancji.

Bordowy z różem - kolor bordowy doskonale komponuje się ze wszystkim odcieniami różu, od pudrowego po ciemne odcienie. W takim zestawieniu bordo łagodnieje, staje się romantyczny i tajemniczy. Pomieszczenia w takich barwach są ciepłe, interesujące i bardzo przytulne. To idealna kompozycja do sypialni czy łazienki.

Bordowy z czerwonym - to odważne połączenie dwóch mocnych kolorów, które wzajemnie się uzupełniają, tworząc wyjątkowo dynamiczny duet. W tym wypadku konieczna jest neutralna, wyciszająca barwa bazowa np. popielaty czy złamana biel.

Bordowy z zimnymi odcieniami niebieskiego i fioletowego - to połączenie wprost stworzone do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz, loftowych i new bohemian. Bordo nadal dominuje, jednak ożywiony lekką kolorystyką traci swój ciężki mocny charakter. Nieodzownym elementem takiej aranżacji jest neutralna jasna barwa bazowa.

Bordowy ze srebrnym, złotym i czarnym - te trzy barwy flirtują z bordowym, dodając mu elegancji i luksusowego wydźwięku. Doskonale sprawdzają się jako kolor elementów ozdobnych. Miękkie tapicerowane bordowe meble ze złotym, srebrnym lub czarnym stelażem będą luksusowe i bardzo eleganckie. Takiego też charakteru nabierze cała aranżacja. Bordowa ściana ozdobiona lustrem w srebrnej lub złotej ramie to znak rozpoznawczy wnętrz w stylu glamour.

Bordowa aranżacja salonu w stylu boho

Bordowy salon

Dekorator wykorzystał modny kolor bordowy do stworzenia niepowtarzalnej lekkiej aranżacji, pokazując jak, duży wpływ na bordo mają sąsiadujące barwy. Bardzo ważną rolę w tym pomieszczeniu odgrywa biel, która występuje na podłodze, pod postacią białych elementów na ścianie, pięknych pikowanych poduszek i blatu dwóch stolików. Druga i najważniejsza barwa w tej aranżacji to zimny kolor niebieski ze srebrnymi dodatkami. Zaledwie dwie lampy zdecydowały o charakterze bordowego, który w tej aranżacji, choć pozostaje piękny, daleko mu do barwy w stylu glamour.

Narzuta i ozdobne poduszki podkreślają rolę niebieskiego w tym pomieszczeniu. Mocny duet kolorystyczny i kontrastującą biel łagodzą brązowe rattanowe stoliki oraz beżowy sznurkowy dywan. Przedstawiona aranżacja jest doskonałym przykładem jak tanim kosztem i niewielkim nakładem pracy można odmienić wnętrze. Wiklinowy zagłówek i odmieniony taboret sprawiły, że wnętrze nabrało romantycznego, ciepłego charakteru.

Komentarze