Kolor antracytowy

Kolor antracytowyAntracyt - jeden kolor, a wiele interpretacji i jeszcze więcej odcieni. Kolor antracytowy jest nowoczesny, elegancki, odrobinę chłodny i ekstrawagancki. Stosujemy go w aranżacji wnętrz i na zewnątrz. W ciągu ostatnich 5 lat był najczęściej wybieranym kolorem paneli ogrodzeniowych, dachówek i farb elewacyjnych.

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się antracytowe parapety i drzwi. A to dopiero początek, ponieważ po przekroczeniu większości nowoczesnych domów spotykamy go na frontach meblowych, podłodze, a nawet na ścianach. Podpowiadamy, czym się różnią odcienie antracytu i jak stosować tę barwę w aranżacji wnętrz.

Jeszcze dekadę temu nikomu nieznany kolor antracytowy pojawiał się co najwyżej w halach produkcyjnych, zdobił metalowe rusztowania budynków przemysłowych. Dziś jest jednym z najbardziej pożądanych kolorów. Zobaczcie, dlaczego pokochaliśmy ten kolor i które jego odcienie najlepiej prezentują się w aranżacji wnętrz. Początkowo był on traktowany wyłącznie jako kolor techniczny przemysłowy, potem występował w pomieszczeniach biurowych. A z biur trafił do naszych domów - to już nie pierwszy taki przypadek. Podobnie było ze stalą nierdzewną, meblami na wymiar, sufitami podwieszanymi i podłogą żywiczną.

Teraz przyszła pora na bardzo ciemny odcień szarości, który powoli zaczynamy traktować z przymrużeniem oka i mianem tym określamy już więcej niż jeden odcień. Jak wygląda antracytowy kolor w czystej formie? Sami zobaczcie, wbrew pozorom nie jest on tak oczywisty, jakby się mogło wydawać.

Kolor antracyt - jak wygląda?

Antracyt to skała - pochodna węgla kamiennego, nieco jaśniejsza niż czarny węgiel, ale nadal bardzo ciemna. Odcień szarości stosowany w aranżacjach nie jest aż tak ciemny. We wzorniku RAL ma on symbol 7016 i zawiera odrobinę niebieskiego, a na palecie Pantone - numer 364135. Jeśli porównać go z kolorem antracytu w naturze - to ww mają z nim zbyt wiele wspólnego. Jeśli porównać go z grafitem - jest nieco jaśniejszy i ma cieplejsze zabarwienie. Warto wiedzieć, że barwa antracytowa będzie inaczej prezentowała się na różnych fakturach czy różnych materiałach budowlanych, inaczej wygląda rozświetlona, a inaczej kiedy jest w cieniu lub otoczeniu innych barw.

Barwa antracytowa w palecie RAL

Jeśli szukacie ładnego odcienia antracytu, to warto posiłkować się paletą RAL i wybrać właśnie szarość o numerze 7016. To barwa, która pojawia się na ogrodzeniach, dachach i parapetach współczesnych domów. Jeśli jednak poszukujecie mniej oklepanego odcienia, warto bliżej przyjrzeć się całej palecie szarości. Znajdziecie tam takie odcienie jak skała antracytu o numerze 8026, który jest blisko czerni, grafitowy 7024, który jest głębszy i chłodniejszy, czy łupkowy szary z numerem 7015.

Antracyt w aranżacji wnętrza
Antracytowe wnętrze

Z jakimi kolorami łączyć antracyt?

Kolor antracytowy, choć na pierwszy rzut oka wygląda na zaborczy, jest jedną z neutralnych barw, co wcale nie jest jego zaletą. Wprawdzie można go łączyć ze wszystkimi kolorami od pasteli po neonowe kolory i spokojne barwy ziemi, jednak jest pewien haczyk - przejmuje on charakter odcieni go otaczających, a to oznacza, że łatwo można zgubić jego smakową i subtelną elegancję. Nieodpowiedni dobór barw dodatkowy może sprawić, że stanie się on pospolity, stateczny lub wręcz będzie się prezentować jak wyblakły grafitowy albo brudna szarość. Złota zasada mówi, że barwy neutralne najpiękniej wyglądają w zestawieniu z innymi neutralnymi kolorami. W tym wypadku duet doskonały stworzymy z bielą, granatem, kolorem popielatym i czernią.

  • Antracyt i czysta niczym nie zmącona biel - podkreśli głębię ciemno szarej barwy.
  • Antracyt z popielatym łagodnieje, wygląda porządnie, staje się cieplejszy i nabiera subtelności.
  • Antracyt z grafitem wygląda blado i lepiej tych barw nie stosować obok siebie, chyba że stworzymy trio kolorystyczne. Wówczas warto, rozdzielać te dwa odcienie bielą, a każdy z nich zachowa swój urok i wyjątkowy charakter. W takim zestawieniu grafit stosujemy tylko jako dodatek i nie powinien on zajmować więcej niż 15% całej powierzchni, biel to barwa bazowa więc jej powinno być najwięcej, antracytu około 25-30%. Stosując się do tej zasady, stworzymy piękną kompozycję.
  • Antracyt i czerń prezentują się wręcz zjawiskowo, ale pod warunkiem, że zestawimy je jeszcze z ciepłym odcieniem drewna, która udomowi oba kolory. Taka kompozycja najlepiej prezentuje się na zabudowach kuchennych, na korytarzu i oczywiście w salonie. W tym ostatnim pomieszczeniu całość można jeszcze uzupełnić przezroczystym szkłem lub nowoczesnym kryształami.
  • Antracyt z pastelowym różem rozkwita, łagodnieje, nabiera dystyngowanej elegancji, ale traci swoją ekstrawagancję, za którą go pokochaliśmy. W tym zestawieniu można stosować go z innymi jeszcze pastelami, jak bananowy żółty, spokojna miętowa zieleń i oczywiście popielaty.
  • Antracyt z neonowym różem - choć zestawienie to może się wydać niedorzeczne, nabiera dynamiki, staje się odważne i bardzo nowoczesne.
  • Antracyt z czerwienią to zestawienie poprawne kolorystyczne, ale nie zaskakuje, nie zadziwia i nie zachwyca. Taką kompozycję często stosuje się na elewacjach budynków przemysłowych, ale nie będzie ona pasować na ściany domu jednorodzinnego.
  • Antracyt z pomarańczowym to duet bardzo techniczny, często stosowany przez producentów narzędzi. Ładnie prezentuje się w nowoczesnych kubistycznych zabudowach meblowych w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach, ale nie przysporzy elegancji pomieszczeniu.
  • Antracyt ze srebrem staje się nowoczesny, lekki, piękny, jednak tylko wówczas kiedy antracyt występuję jako kolor bazowy, a srebro jako barwa uzupełniająca.
  • Antracyt ze złotem to bardzo luksusowe połączenie, ale uwaga - bardzo łatwo można przekroczyć cienką granicę między wyszukaną elegancją, a kiczowatym przepychem.

    Antracyt na ścianie

    Antracytowa ściana to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na wprowadzenie tej barwy do aranżacji. Angielska boazeria w tym kolorze cieszy się coraz większą popularnością - sama barwa w taki sposób zestawiona dodaje wnętrzu elegancji i dobrego stylu.

    Antracytowy salon
    Antracytowy salon

    • Antracytowa płyta meblowa na ścianie - gładka, prosta i minimalistyczna najlepiej prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach np. do mebli w kolorze drewna lub tych w jaśniejszym odcieniu szarości.
    • Antracytowa tapeta - tak, ale pod warunkiem, że będzie ona imitować beton lub inną skałę, w takim wydaniu stanie się dekoracją całego pomieszczenia. Nowoczesna, elegancka i po prostu piękna będzie pasować do industrialnego loftu, salonu w stylu glamour i nowoczesnej otwartej przestrzeni dziennej.
    • Antracytowa cegła na ścianie - to nowość, na którą decyduje się niewiele osób, ponieważ cegła w tym kolorze to bardzo zdecydowany akcent, który determinuje całą aranżację. Taką ścianę można zestawić z meblami w średnim kolorze ciepłego drewna koniecznie z kontrastującymi słojami i czarnym metalowym stelażem mebli. Do tego czarne sprzęty kuchenne i przezroczyste szkło. Jednak uwaga do takiego wystroju wybieramy lekkie nowoczesne meble i takie też dodatki, w przeciwnym razie stanie się ona ciężka i przytłoczy całe pomieszczenie. Od takiej aranżacji nie będzie można oderwać wzroku.
    • Antracytowy tynk dekoracyjny - to ściana z wyższej półki piękna, elegancka i nowoczesna. Można ją wykonać na gładko z fakturą lub brokatem, a nawet z płaskorzeźbą. Warto jednak pamiętać, że będzie to mocny akcent w pomieszczeniu i lepiej wybrać niewielki fragment ściany niż wykonać taką dekorację na dużej powierzchni. Tak ciemna ściana ma wpływ na charakter całego pomieszczenia. Dlatego najlepiej jeśli w jej pobliżu pojawi się szklana witryna, inny jasny element lub dużo światła w obudowie z przezroczystego szkła. Takiej ścianie należy podarować odrobinę lekkości, w przeciwnym razie będzie głównym elementem całej aranżacji.

    Bez względu na to, który z materiałów wybierzecie, pamiętajcie, że ciemne ściany trzeba rozświetlić. Doskonale prezentują się one w pobliżu źródeł światła jak kinkiety i lampy podłogowe ale takie z dmuchanego transparentnego szkła. Nie obawiajcie się zestawiania tak kontrastujących materiałów jak kruche dmuchane szkło i skała - to one sprawiają, że wnętrza nabierają wyjątkowego charakteru.

    Antracytowa aranżacja kuchni

    Nasza propozycja to antracytowe meble kuchenne, dodatki i odrobina drewna w ciepłym odcieniu, dzięki któremu całość nabiera uroku.

    Antracytowa kuchnia kuchnia
    Antracytowa kuchnia

    Przedstawiona powyżej aranżacja to wręcz mistrzowskie wykorzystanie potencjału każdej z zastosowanych barw. Kolor RAL 7016 został przedstawiony w najlepszy możliwy sposób. Kubistyczne szafki bez uchwytów oraz gra świateł sprawia, że antracyt ma wiele odcieni, ale każdy z nich nawiązuje do nowoczesnej szarości. Kolejny element w tym kolorze to dwa przeszklone i pięknie podświetlone kubiki na drewnianym tle, które dodają uroku całej aranżacji i sprawiają, że chłodny odcień szarego ożywa i zyskuje zupełnie nowy wymiar barwy udomowionej ciepłej i bardzo eleganckiej. Drewnopodobna płyta meblowa będąca tłem dla ciemnej zabudowy kuchennej ociepla całość i dodaje ekstrawagancji całemu pomieszczeniu. Biały półwysep koresponduje z bielą ścian i sufitu - to one nadają wnętrzu lekkości i sprawiają, że wszystkie szafki kuchenne wyglądają niczym lekkie klocki, które można dowolnie aranżować.

    Decydując się na wystrój w tak ciemnej i technicznej barwie, należy pamiętać, że takie kolory przytłaczają aranżację. W tej aranżacji projektant zastosował biały lekki minimalistyczny półwysep, białą płytę do gotowania i taki też zlewozmywak. Wybór ten choć przez wielu może być niezrozumiały, sprawił, że na ciemnoszarym blacie pojawiają się białe prostokąty, przecinające ciemną długą powierzchnię, a to sprawia, że kuchnia staje się lekka i nabiera dynamiki.

    Antracyt jako barwa umowna w aranżacji wnętrz

    W aranżacji wnętrz kolor ten stosujemy wymiennie z innymi odcieniami bardzo ciemnego szarego. Od kilku lat tą samą nazwą określamy różnego odcienie znajdujące się na palecie barw pomiędzy granatem i szarością. W pewnym stopniu nazwę antracyt stosujemy umownie, określając nią bardzo ciemną szarość. W stosowaniu takiego nazewnictwa nie ma nic złego, w końcu to dekoratorzy wnętrz i eksperci od kolorów rozpoznają drobne różnice między tak podobnymi barwami. A to, w jaki sposób prezentuje się dany odcień we wnętrzu, jest uzależnione od wielu czynników, jak oświetlenie naturalne i rozmieszczenie oświetlenia sztucznego. Na to, jak odbieramy dany odcień, wpływa również barwa i temperatura światła, wysokości pomieszczenia, a także inne kolory, które występują w aranżacji. To niuanse, które w przypadku antracytu zmieniają wszystko.

    Szukając pomysłu na antracytowe wnętrze, warto zastanowić się na tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Aranżacja w stylu loftowym doskonale będzie się prezentować w połączeniu z cegłą, a subtelny nowoczesny minimalizm osiągniemy dodając do antracytu odrobinę złota.

    Komentarze