Czego unikać podczas aranżacji małych mieszkań? 7 najczęściej popełnianych błędów

KawalerkaKawalerka lub małe mieszkanie dwupokojowe w bloku to rzeczywistość wielu z nas. Funkcjonalne i ładne urządzenie takiego mieszkania często bywa trudne. Gdy na niewielkiej powierzchni - niekiedy w jednym pomieszczeniu, musimy zmieścić salon, sypialnię, jadalnię, a czasami również pokój do pracy, potrzebny jest naprawdę dobry i przemyślany projekt. Aby mieszkanie sprostało wszystkim naszym potrzebom i ładnie się prezentowało, podczas jego aranżacji powinniśmy przestrzegać kilku prostych zasad urządzania niewielkich wnętrz.

W bardzo małym mieszkaniu liczy się każdy detal. Ważne jest wykończenie ścian i podłóg, kolorystyka oraz meble i dodatki. Za ich pomocą możemy zagracić i zmniejszyć wnętrze lub optycznie je powiększyć i sprawić, że będzie funkcjonale i estetyczne. Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy podczas aranżacji niewielkich mieszkań i zobacz, jak ich uniknąć.

Czego unikać podczas aranżacji małych pomieszczeń? 7 najczęściej popełnianych błędów

1. Nieodpowiednia kolorystyka

Wrogiem małych przestrzeni są ciemne kolory. Pomniejszają one wnętrza i sprawiają, że wydają się ciemne i przytłaczające. Najlepiej więc unikać ich stosowania na dużych powierzchniach podczas urządzania niewielkiego mieszkania. Jeżeli jesteśmy zwolennikami ciemnych barw, to możemy je wykorzystać w postaci dodatków, ale i tutaj zachowajmy umiar. Jeśli będzie ich zbyt wiele, to efekt nie będzie dobry. Podobną zasadę stosujmy w stosunku do jaskrawych energetycznych barw takich jak intensywne pomarańcze, czerwienie, róże czy soczyste zielenie.

Na ściany najlepsze będą takie kolory jak:

  • biel,
  • écru,
  • beż,
  • budyniowy,
  • waniliowy,
  • delikatne rozbielone pastele na przykład jasny błękit,
  • jasna szarość.

Ściany pomalujmy farbą lub połóżmy na nie lekką jednobarwną tapetę. Unikajmy ciężkich tłoczonych i mocno wzorzystych tapet.

Kawalerka z jasnymi ścianami
Kawalerka - białe ściany

Jeśli marzymy o odrobinie koloru na ścianie, to możemy ją ozdobić na przykład naklejką ścienną, choćby. Na jasnej ścianie pięknie będzie wyglądać na przykład kwiat na długiej łodyżce. Na jednej ze ścian możemy także położyć fototapetę. Wybierzmy taką w jasnych barwach z ładną daleką perspektywą, która nada pomieszczeniu głębi. Może to być na przykład widok nadmorskiej plaży, świetlisty las o poranku, czy górskie szlaki lub droga ciągnąca się wśród pól.

2. Mieszanie ze sobą zbyt wielu wzorów i stylów

Kiedy w małym pomieszczeniu wymieszamy ze sobą wiele różnych wzorów, kolorów i faktur powstanie olbrzymi chaos. Wnętrze będzie przytłaczające i z pewnością nie będziemy czuć się w nim komfortowo. W kawalerce najlepiej postawić na prostotę i jednolitość. Nie obawiajmy się, że takie wnętrza będą nieciekawe. Wręcz przeciwnie, również monochromatyczne pomieszczenia mogą być stylowe i oryginalne. Wybierzmy stonowaną bazę pomieszczenia bez szalonych wzorów i nachalnych deseni i uzupełnijmy ją kilkoma ciekawymi dodatkami. Mogą to być na przykład wzorzyste poduszki dekoracyjne czy narzuta na sofę. Jeśli elementów dekoracyjnych jest kilka, najlepiej wybrać takie w podobnym stylu i o spójnym designie. Jeśli zdecydujemy się na przykład na motyw kwiatowy, to się go trzymajmy, a nie łączmy go z innymi dodatkami na przykład w kratkę czy geometryczne wzory.

3. Nieodpowiednia podłoga

Zupełnie inna podłoga w każdym pomieszczeniu małego mieszkania to zły pomysł. Spowoduje to wrażenie pocięcia przestrzeni, przez co mieszkanie będzie wydawało się jeszcze mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Dlatego najlepiej będzie we wszystkich pomieszczeniach położyć takie same lub podobne podłogi.

Jasne płytki
Jasna podłoga

Powinny one być jasne i spójne kolorystycznie. Przykładowo w jednopokojowej kawalerce sprawdzi się praktyczna, odporna na wilgoć i łatwa do utrzymania w czystości podłoga wykończona panelami winylowymi. Do wyboru mamy różne kolory i wzory na przykład panele o powierzchni imitującej drewno w naturalnym jasnym kolorze klonu czy sosny, jasnoszare lub o wyglądzie bielonego drewna. Taka podłoga będzie wyglądać pięknie zarówno salonie z aneksem kuchennym, jak i w sypialni, a także w przedpokoju oraz w łazience.

4. Zagracenie

Podczas urządzania niedużego mieszkania nie próbujmy też upychać na małej powierzchni dużej ilości mebli i dodatków. Oczywiście trzeba znaleźć miejsce do przechowywania wszystkich naszych rzeczy, ale wcale nie musi się to wiązać z zagraceniem wnętrza. Unikniemy go, wybierając lekkie meble o prostej formie- najlepiej takie dopasowane na wymiar. Lepsze będą pojedyncze jednolite spójne płaszczyzny niż większa ilość zupełnie nieprzemyślanych mebli. Do przechowywania w małych wnętrzach idealnym rozwiązaniem jest szafa na wymiar postawiona przy jednej ze ścian. Wybierzmy taką o nieco mniejszej niż standardowa głębokości, ale za to na całą wysokość ściany. Warto postawić na nowoczesne wielofunkcyjne meble jak na przykład łózko z praktyczną skrzynią do przechowywania czy sofa z półkami na książki w bokach.

W małym mieszkaniu również w kwestii dodatków mniej znaczy więcej. Unikajmy więc nadmiaru bibelotów. Lepiej wybrać kilka gustownych dodatków niż dużo niespójnych drobnych dekoracji. Wystrój wnętrza możemy dopełnić na przykład ozdobnymi osłonkami na doniczki do roślin domowych, eleganckimi świecami zapachowymi czy stylowym posterem na ścianie.

5. Kiepskie oświetlenie

Dużym błędem podczas aranżacji małych mieszkań jest też ich niedoświetlenie. Małe wnętrza nie powinny być ciemne. To tylko podkreśli ich niewielki metraż. Koniecznie więc pomyślmy o dobrym oświetleniu mieszkania. Z pewnością nie wystarczy jedno tradycyjne sufitowe źródło światła. Oczywiście jest ono niezbędne, ale bardzo ważne jest także jego uzupełnieniem dodatkowymi punktami świetlnymi. Mogą to być przykładowo:

  • stojąca lampa przy sofie,
  • lampki nocne na stolikach przy łóżku,
  • kinkiet na ścianie,
  • stojąca lampa na biurku lub stole,
  • punktowe oświetlenie LED przy suficie lub podłodze.

6. Ciężka aranżacja okna

Oprawa okna ma ogromny wpływ na wystrój wnętrza. W małych pomieszczeniach potrzebujemy dobrego dostępu do naturalnego światła słonecznego. Unikajmy więc długich i bardzo gęstych firanek oraz mięsistych ciężkich i ciemnych zasłonek. W czasie upałów czy nocą okna najlepiej zasłonić lekkimi roletkami lub żaluzjami. Możemy także zdecydować się na założenie lekkich zasłonek w jasnym kolorze wykonanych z naturalnego materiału na przykład z bawełny lub lnu. Unikajmy także stawiania na parapecie okiennym dużej ilości wysokich i potężnych kwiatów doniczkowych, które będą zasłaniać okno.

7. Brak znajomości prostych trików optycznie powiększających wnętrza

Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w aranżacji wnętrz, to często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wykorzystując kilka prostych optycznych trików, możemy sprawić, że pomieszczenia będą rozświetlone i będą sprawiać wrażenie większych, niż są w rzeczywistości. Kluczem do sukcesu w małych wnętrzach jest wykorzystanie powierzchni dobijających światło.  Zaliczamy do nich nie tylko lustra, które oczywiście warto uwzględnić w aranżacji pomieszczeń, ale także na przykład błyszczące fronty mebli czy połyskująca tapeta. Pięknie odbijać światło będą także ściany pomalowane białą farbą o satynowym wykończeniu oraz jasne podłogi. Sprawdzą się też świetliste dodatki na przykład szklany wazon czy świecznik.

Lustra w kawalerce
Lustra

Małe wnętrza także mogą być funkcjonalne i piękne. Wystarczy podczas ich urządzania zastosować kilka prostych trików korzystnie wpływających na proporcję pomieszczeń. Koniecznie skorzystajmy też ze sprytnych rozwiązań meblowych dedykowanych małym wnętrzom. Niewielka przestrzeń zaplanowana i urządzona zgodnie z zasadami ergonomii może nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć.

Komentarze