Antresola w domu, w mieszkaniu - czym jest? Zalety, rodzaje, zastosowanie

Pokój z antresoląAntresola to konstrukcja meblowa lub architektoniczna powiększająca przestrzeń użytkową w domu, mieszkaniu nie będąca dodatkową kondygnacją. Przed laty była montowana w starym budownictwie, gdzie wysokość pomieszczeń przekraczała 4 metry. Obecnie antresole przeżywają wielki renesans. Od tych gotowych z sieciówek, będących namiastką pokoju dziecięcego, wykonywanych na wymiar, po te będące architektoniczną konstrukcją przewidzianą w projekcie domu.

Obecnie antresola powraca do łask, jest nie tylko sposobem na powiększenie niewielkiej przestrzeni, stała się też częścią wystroju. Dobrze wkomponowana podkreśla wyjątkowy charakter pomieszczenia, w pokoju z antresolą panuje wyjątkowy klimat, a samo wnętrze staje się bardziej funkcjonalne.

Rozróżniamy kilka rodzajów antresol:

  • antresola meblowa, stosowana już przed laty, wykonana z drewna, z czterema podporami, które tworzą coś w rodzaju kanapy z pojemnymi szufladami. Konstrukcja antresoli meblowej przypomina nieatrakcyjny klocek z przestrzenią do spania w górnej części lub gigantyczne łóżko piętrowe. Pokój z taką antresolą przestaje przypominać salon, nie jest też typową sypialną, dlatego też tego rozwiązania nie polecamy;
  • antresola dziecięca, którą możemy z powodzeniem nazwać wielofunkcyjnym łóżkiem piętrowym lub pokojem dziecięcym w pigułce. W górnej części znajduje się zabezpieczona przed upadkiem przestrzeń do spania. Pod łóżkiem natomiast jest biurko z szafką, półki i po jednej ze stron szafa, a z drugiej schodki. Antresola dziecięca jest doskonałym rozwiązaniem dla osób starających się wydzielić miejsce dla dziecka w kawalerce lub zaaranżować w jednym pomieszczeniu odrębne przestrzenie dla dwójki dzieci;
  • antresola mieszkalna, zwana przez dekoratorów wnętrz właściwą, która realnie powiększa przestrzeń mieszkalną. Może być wykonana na zamówienie u stolarza, idealnie dopasowana do wnętrza i aranżacji lub dobudowana w wysokim pomieszczeniu. Antresola właściwa, w przeciwieństwie do meblowej i dziecięcej jest rozwiązaniem, dzięki któremu bez konieczności budowania nowej kondygnacji uzyskujemy większy metraż użytkowy.

Antresola będąca integralną częścią budynku - występuje najczęściej w nowoczesnym budownictwie i już zaplanowana na etapie projektowania domu. Ten rodzaj antresoli przybiera różne formy od tych na wzór operowych balkonów po industrialne zachwycające minimalistyczną formą i funkcjonalnością.

Antresola mieszkalna - schody na antresolę

Jak wkomponować antresolę w istniejące pomieszczenie?

Montaż, czy dobudowa antresoli w już urządzonym pomieszczeniu jest dosyć kłopotliwa. Po pierwsze należy konstrukcję dopasować do charakteru całego pokoju. Po drugie wybrać taką antresolę, która nie podzieli, ani nie przytłoczy przestrzeni. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór jasnej konstrukcji, która nie będzie kontrastowała ze ścianami, podłogą i meblami. W aranżacjach w stylu skandynawskim, nowoczesnym, Hampton i eco najlepiej sprawdzą się te w kolorze jasnego drewna. We wnętrzach romantycznych, glamour, klasycznych, shabby chic drewniana pomalowana na biało, z uroczymi frezowanymi podporami. Natomiast aranżacje loftowe lub minimalistyczne opierające się na chromowanych dodatkach doskonale uzupełni antresola w tym właśnie kolorze.

Zastosowanie antresoli

Pierwotnie antresole służyły głównie jako sypialnie wydzielone z przestrzeni dziennej lub mini pokoje dla dzieci, na który brakowało miejsca. Bardzo często spotykane w starym budownictwie, gdzie wysokość pomieszczeń przekraczała 4 metry. Obecnie montowane antresole są bardzo przemyślanymi rozwiązaniami, zwiększającymi metraż, podnoszącymi funkcjonalność pomieszczeń i dodające uroku aranżacji. Współczesne antresole to wygodne sypialnie, przestronne i funkcjonalne gabinety, biblioteki domowe lub dodatkowe mini saloniki.

Sypialnia na antresoli - na małych przestrzeniach antresola pełni funkcję sypialni. Jenak należy pamiętać, że nie będzie to spokojne i ciche miejsce. Światło i wszystkie odgłosy z salonu lub innego pomieszczenia, w którym została zamontowana antresola będą zakłócały spokojny sen. Aby uzyskać więcej prywatności warto pod sufitem zamontować grube kotary, które oddzielą mini sypialnię. Kolejna propozycja to gustowne rolety, najlepiej zaciemniające lub gustowny parawan, który w nocą zasłoni światło z salonu, a w dzień urozmaici salon z sypialnią na antresoli.

Sypialnia na anresoli na poddaszu

Gabinet na antresoli - bardzo popularne zastosowanie antresoli, dzięki któremu osoba pracująca w domu ma swoją własną przestrzeń do pracy bez konieczności zabierania jej domownikom. Gabinet umieszczony w salonie jest idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących i opiekujących się dziećmi. Z jednej strony jest w nim miejsce na wszystkie dokumenty i niezbędny sprzęt. Taki gabinet daje również bardzo ważne poczucie wyizolowania z przestrzeni domowej, a z drugiej strony pełną kontrolę nad dziećmi. Dobrze zaprojektowany gabinet na antresoli, będzie nie tylko wygodny, ale też funkcjonalny. Nasza propozycja to ścianki zapewniające oddzielenie strefy do pracy wykonane z półek na książki i inne niezbędne akcesoria. Jeśli taka zabudowa zamiast plecówki (tylnej ścianki) będzie miała tylko listwę zabezpieczającą przed spadaniem przedmiotów, to na antresoli nadal będzie widno, a pracujący rodzic będzie miał podgląd na salon.

Biblioteka na antresoli - to również bardzo częste rozwiązanie, dzięki niemu nie trzeba tracić cennej przestrzeni na wydzielenie pokoju na regały z książkami, czy też zagracać salonu. Ponadto zaoszczędzony dodatkowy pokój może posłużyć na pralnię, garderobę lub bawialnię ze stołem bilardowym. Zaletą biblioteki na antresoli jest możliwość wyeksponowania swoich zbiorów i zaaranżowania mini kącika czytelniczego. W takim miejscu koniecznie powinien się znaleźć wygodny, stylowy fotel, niewielki stolik i dodatkowe oświetlenie np.: wysoka lampa lub kinkiet oświetlający kącik do czytania.

Wspomniane wcześniej gabinet i sypialnia na antresoli powinny być spójną częścią aranżacji całego salonu, nie odbiegać zanadto stylem i kolorystyką. Bibliotekę natomiast można wyeksponować, zestawić styl nowoczesny z barokowym czy rustykalnym. Obecność biblioteki w domu podnosi jego wartość w oczach gości, a domownicy są postrzegani jako osoby oczytane i mądre. Dlatego też nie należy obawiać się odważnych aranżacji takiej biblioteki.

Wady i zalety antresoli

  • antresola zawsze pozostanie częścią pokoju głównego, o ile światło z salonu można zasłonić, dźwięki niestety będą docierały;
  • brak intymności, sypialnia na antresoli nigdy nie będzie odrębnym pomieszczeniem;
  • przenikanie zapachów, spokojny i zdrowy sen zapewnia świeże powietrze w sypialni, niestety nawet przy bardzo dobrej wentylacji wszystkie aromaty z przestrzeni dziennej będą wyczuwalne również na antresoli,
  • najczęściej pomieszczenia aranżowane na antresoli mają niewielką powierzchnię;
  • niski sufit, minimalna, komfortowa dla mieszkańców wysokość pomieszczeń to 2 m i 25 cm, Niestety nawet w starym budownictwie nie ma możliwości aranżacji tak wysokiej antresoli. W Polsce w przedwojennych domach i mieszkaniach maksymalna wysokość to 4 m 25 cm, co oznacza że przestrzeń pod antresolą lub na niej będzie niższa o 25 cm. Różnica jest niewielka, ale widoczna i ma duży wpływ na samopoczucie mieszkańców;
  • dodatkowa przestrzeń, niekwestionowaną zaletą antresoli jest powiększenie metrażu części mieszkalnej;
  • nadanie wyjątkowego charakteru całej aranżacji;
  • możliwość zamontowania gustownych schodów z piękną balustradą.

Nasze porady

Masywna i ciemna konstrukcja antresoli wizualnie zmniejszy pomieszczenie główne, sprawi że przestrzeń poniżej stanie się klaustrofobiczna i nie lubiana przez domowników. Antresolę o dużej powierzchni uzyskasz jeśli będzie miała więcej podpór, które można zaaranżować na gustowne filary, które najlepiej będą się prezentowały w kolorze naturalnego drewna oraz bielone. Ponadto pomysłowy stolarz może zamiast tradycyjnych podpór wykonać funkcjonalne półki lub kwietniki. Planując montaż antresoli warto zastanowić się nad dodatkowym oświetleniem, jeśli ma pełnić funkcję dzienną. Bez względu na sposób wykorzystania antresoli warto również zamontować dodatkową kratkę wentylacyjną.

Komentarze