Zagospodarowanie i aranżacja poddasza, strychu

Zagospodarowanie poddasza, strychuZgodzicie się z nami, że strych, poddasze to chyba najbardziej magiczne miejsce w każdym domu? Jeszcze do niedawana był uznawany za zbędne pomieszczenie, idealnie sprawdzające się, jako schowek na niepotrzebne rzeczy. W połowie XIX w warszawskich kamienicach najbardziej prestiżowe były mieszkania znajdujące się na pierwszym i drugim piętrze zaś pomieszczenia na strychu były zamieszkiwane przez osoby o niższym statusie społecznym.

Dziś poddasze jest obiektem westchnień osób, które marzą o nietypowej aranżacji, w której panuje niepowtarzalny klimat. Strych zaś zyskuje zupełnie nowe życie. Kłopotliwe skosy, filary, belki sufitowe okazują się dla współczesnych architektów i dekoratorów wnętrz doskonałym sposobem na stworzenie ciekawej przestrzeni, sprzyjającej chwilom relaksu, a okna dachowe są źródłem nieograniczonego światła słonecznego. Nie zmienia to jednak faktu, że aranżacja poddasza wymaga nie lada wysiłku. Trud ten jest wyjątkowo opłacalny. Nic przecież nie jest bardziej motywujące niż własny kąt urządzony tak, jakby nie istniały żadne ograniczenia.

Zagospodarowanie poddasza - aranżacja kącika do pracy
Aranżacja poddasza jako miejsca do pracy

Zagospodarowanie poddasza, strychu - pomysły

Przykładowymi rozwiązaniami będą:

  • kącik do pracy na poddaszu;
  • sypialnia na poddaszu;
  • ciekawym pomysłem jest także pokój dziecięcy na poddaszu.

1. Kącik do pracy na poddaszu

W ostatnich latach rośnie popularność wolnych zawodów. Informatycy, tłumacze, osoby zajmujące się reklamą internetową często wykonują swoje obowiązki bez wychodzenia z domu. Oznacza to, że potrzebują też własnej przestrzeni. Cichej i spokojnej oddalonej od salonowego zgiełku i głośnych rozmów toczących się w jadalni podczas obiadu. Biurko i szafki pod schodami, czy zagospodarowany kawałek pokoju dziennego przestają wystarczać do tego, aby w skupieniu wykonywać pracę. Jeśli i Wy potrzebujecie miejsca, w którym będziecie mogli spędzić kilka godzin dziennie realizując się zawodowo, to gwarantujemy Wam, że nie znajdziecie lepszego miejsca niż poddasze. Ustronne i zachwycające wyjątkową atmosferą zapewni spokój, jakiego potrzebujecie aby skoncentrować się na powierzonych zadaniach.

Jak zaaranżować poddasze? To proste. W najwyższym punkcie pomieszczenia ustawcie biurko z szufladami oraz wygodny, ergonomicznie wyprofilowany fotel. Zadbajcie o niewielką lampkę, która umożliwi Wam wykonywanie pracy również wtedy, gdy zapadnie zmrok. W niższych punktach możecie z kolei umieścić niewielkie szafki, w których ukryjcie dokumenty oraz stylowe regały. Jeśli pozwala Wam na to metraż poddasza, pozwólcie się namówić na niewielką sofę lub szezlong, na których będziecie mogli chwilę odpocząć. Dobrym pomysłem jest także stolik kawowy, przy którym możecie podejmować ewentualnych gości. Jeśli natomiast wykonujecie pracę stacjonarną, strych może okazać się idealnym miejscem na stworzenie domowej biblioteczki. Półki na książki zmieszczą się nawet pod skosami, a duże okna dachowe zapewnią doskonały dopływ światła dziennego. W aranżacji nie może też zabraknąć niewielkiego biurka oraz wygodnego fotela. Ten ostatni, możecie zastąpić wygodnym, podwieszanym u sufitu hamakiem, który pozwoli Wam spędzić magiczne chwile z książką w rękach. Aranżację doskonale dopełni miękki dywan shaggy, stylowe firany oraz miękkie poduszki i przyjemne w dotyku koce, które najlepiej sprawdzą się podczas chłodnych zimowych wieczorów.

2. Sypialnia na poddaszu

Wyobraźcie sobie niezwykłą sypialnię urządzoną w miejscu, do którego nie dochodzą żadne hałasy. Leżąc na łóżku podziwiacie księżyc oraz migoczące gwiazdy. Rankiem budzą Was ciepłe promienie słońca. Brzmi doskonale? W praktyce, sypialnia na poddaszu okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Aranżując miejsce do odpoczynku pamiętajcie o odpowiednio dopasowanej gamie barw. Zdecydowanie nie sprawdzą się tutaj jaskrawe kolory, które dodają energii do działania, pobudzają organizm i mogą powodować uczucie zmęczenia. Optymalnym wyborem będą łagodne tonacje - pastele i kolory ziemi. Pudrowy róż, lawendowy fiolet czy błękit sprawią, że będziecie mogli zrelaksować umysł i ciało po męczącym dniu. Jeśli lubicie nurt retro lub chcecie urządzić przestrzeń w stylu kolonialnym, idealnie sprawdzą się z kolei łagodna szarość i ponadczasowy beż stanowiące doskonałe tło dla masywnych, bogato rzeźbionych mebli wykonanych z naturalnego ciemnego, drewna.

W klimat nowoczesnej sypialni znakomicie wpisze się z kolei niskie łóżko z prostą ramą lub materac ułożony na podłodze, co w przypadku skośnego stropu pozwoli wygospodarować więcej miejsca nad głową. Dobrym rozwiązaniem będą także niewielkie, proste szafki nocne w jasnych kolorach drewna lub pomalowane na biało. Jeżeli dysponujecie stosunkowo dużą przestrzenią warto też pomyśleć o pojemnej, funkcjonalnej szafie, której ukryjecie ubrania oraz bieliznę pościelową. Zadbajcie także o odpowiednie oświetlenie. Niewielkie kinkiety nad łóżkiem oraz lampki stojące na stoliku nocnym pozwolą Wam zasypiać w towarzystwie ulubionej lektury. Z kolei świece umieszczone w szklanych lampionach wyczarują magiczną atmosferę, w której będziecie mogli zrelaksować się po męczącym dniu. Pamiętajcie też o tym, że poddasze to doskonałe pomieszczenia na garderobę. Przemyślana zabudowa wnęk i zakamarków sprawi, że pomieścicie tutaj rzeczy wszystkich domowników, zyskując przestrzeń w salonie czy pokoju dziecka. W szafach mieszczących się pod skosem, doskonale sprawdzają się wieszaki kaskadowe. Umieszczone na różnej wysokości, zadbają zarówno o długie płaszcze, jak i o krótkie spódnice czy bluzki. Na odkrytych regałach możecie śmiało poustawiać ozdobne pudełka, w których schowacie buty i inne akcesoria. Zastosowanie zyskają także znalezione na strychu skrzynie i wiklinowe kosze, w których będziecie mogli ukryć ręczniki czy pościel, zyskując jednocześnie ciekawe elementy dekoracyjne.

3. Pokój dziecięcy na poddaszu

A czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, aby na poddaszu urządzić pokój dla dziecka? Jeśli nadal macie wątpliwości, czy jest to dobre rozwiązanie, postaramy się definitywnie przekonać Was, że pomysł jest trafiony. Zakamarki, skosy i kolumny zainspirują dziecko do kreatywnej zabawy i pozwolą mu miło spędzić czas. Pamiętajcie, że w królestwo Waszej pociechy powinno być optymistyczne i pełne pozytywnej energii. Idealnie sprawdzą się tutaj jasne kolory, z pastelami w rolach głównych. Ścianki kolankowe oraz sufity możecie dodatkowo ozdobić barwnymi naklejkami lub girlandami. Na podłodze nie może zaś zabraknąć przyjemnych w dotyku dywanów. Koniecznie zwróćcie uwagę na te przedstawiające motyw ulicy czy tablicę do gry w klasy. Nie zapominajcie także o meblach. Pod skosami możecie postawić łóżko. Miejsca, do których nie można dojść w pozycji wyprostowanej zabudujcie szafkami wykonywanymi na wymiar. Pomieszczą się w nich wszelkie akcesoria dziecka - książki, zabawki i inne gadżety.

W najwyższym punkcie pokoju ustawcie biurko z wygodnym fotelem na kółkach. Jeśli w dachu jest pionowe okno czyli tzw. lukarna, możecie bezpośrednio pod nią zaaranżować kącik do nauki i czytania. Nieopodal biurka możecie urządzić także mały plac zabaw z podwieszaną u sufitu huśtawką i tajemniczymi skrzyniami wypełnionymi po brzegi skarbami. Urządzając na strychu pokój dla dziecka, pamiętajcie także o bezpieczeństwie. Wybierajcie okna, które można zamknąć na kłódkę lub modele z wyjmowanymi klamkami, dzięki czemu pociecha nie otworzy ich bez Waszej pomocy. Doskonałą opcją są szyby zespolone pokryte folią chroniącą przed rozpryskiwaniem się odłamków szkła oraz wyróżniające się wytrzymałością na uderzenia. Zadbajcie o barierkę odgradzającą pokój dziecka od schodów. Kupujcie meble i dodatki posiadające najważniejsze atesty. Inspirujcie się pomysłami znalezionymi w magazynach wnętrzarskich, eksperymentujcie, bawcie się i razem z dziećmi cieszcie się ciekawie zaaranżowaną przestrzenią.

Komentarze