Aranżacja wnętrza w stylu romantycznym

Aranżacja wnętrza w stylu romantycznymRomantyzm to epoka, która rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku i zdominowała niemal całe kolejne stulecie. I chociaż oznacza charakterystyczny nurt w kulturze oraz historii sztuki, dziś używając słowa "romantyczny" najczęściej chcemy określić nasz temperament oraz nastrój, czasami też atmosferę w przeczytanej właśnie książce czy obejrzanym filmie. A jakie są romantyczne aranżacje? Odpowiedź prawdopodobnie nasuwa się sama.

Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie przestrzeń pełną pastelowych barw, w której miękkie, przyjemne w dotyku tkaniny nawiązujące do stylu vintage przełamane są szorstkością nowoczesnych mebli, chłodem szkła i chromowanych detali. Przypomnijcie sobie liryczny, trochę słodki świat, jaki można odnaleźć w powieściach Jane Austin, czy ekranizacjach największych światowych romansów. W społeczeństwie nadal pokutuje przekonanie, że romantyczne wnętrza stworzone są wyłącznie dla kobiet. My chcemy udowodnić, że prawda jest zupełnie inna. To aranżacje dla ludzi, którzy szukają w życiu harmonii i spokoju. Chcą odpocząć po pracy w zaciszu swojego domu, a w weekend pozwalają sobie na chwile lenistwa z ulubioną książką w rękach. Brzmi interesująco? A więc przyjrzyjmy się bliżej romantycznej przestrzeni, w której z pewnością odnajdziecie miejsce dla siebie.

Trochę Prowansji, nuta angielskiej wytworności

Styl romantyczny czerpie wiele inspiracji z wnętrz prowansalskich, angielskich, a także z nurtu shabby chic. Zestawiając go z klimatem domów południowej Francji zauważamy jednak, że jest nieco bardziej przytulny. Więcej jest w nim także kolorów oraz oryginalnych dekoracji. Z angielskiej estetyki romantyczne aranżacje zaczerpnęły głównie zamiłowanie do łagodnych kolorów oraz kunsztownych wzorów i bogatej ornamentyki. W przeciwieństwie do brytyjskiego przepychu, w romantycznych wnętrzach mniej znaczy więcej, co oznacza, że każdy element dekoracyjny posiada swoje ściśle określone miejsce i musi być skrupulatnie zaplanowany.

Styl romantyczny

A co łączy je z nurtem wykreowanym przez Sandy Foster? Przede wszystkim ciepły charakter. Wnętrza shabby chic są jednak mniej uporządkowane i trudno odnaleźć w nich ład, który przewodzi aranżacjom romantycznym. Jeśli chcecie więc zaprosić je do swojego domu, zacznijcie od wyboru kolorów, jakie pojawiają się na idealnie gładkich ścianach. Strzałem w dziesiątkę z pewnością okaże się pudrowy róż, rozbielony fiolet czy delikatny beż. Zrezygnujcie z intensywnych tonacji. Odrzućcie pomysły, które sugerują Wam wybór tapety. Romantyczne wnętrze musi być przede wszystkim eleganckie, jakkolwiek pozbawione ekstrawagancji. Najbardziej liczy się tutaj umiar i wysublimowany szyk bazujący przede wszystkim na… Kobiecej intuicji. Na podłogach z kolei idealnie sprawdzą się deski lub parkiet w jasnych kolorach. Jeśli istnieje taka możliwość, możecie także pokusić się o białe posadzki wykonane z drewna pomalowanego specjalnym lakierem.

Niezwykły kompromis nowoczesności i stylu retro - meble w romantycznych aranżacjach

Romantyczny styl uwielbia łączyć stare i nowe. Co to dokładnie oznacza? Nowoczesna, przeszklona witryna z podświetlanymi półkami prezentuje się idealnie w towarzystwie białej, celowo postarzonej komody rodem ze stylu retro. Duże łóżko z rzeźbionym wezgłowiem zyskuje jeszcze ciekawszy charakter, gdy obok niego pojawią się nowoczesne szafki z frontami lakierowanymi na wysoki połysk. W salonie, stolik kawowy na kabriolowych nóżkach może z kolei dopełnić wełniane, kuliste pufy. We wnętrzu powinny dominować meble o prostej, czystej formie. Niewielkie komódki kupione na pchlim targu, czy toaletki znalezione na babcinym strychu są jedynie mocnym akcentem aranżacji.

Ich nadmiar może spowodować uczucie przytłoczenia i całkowicie zepsuć efekt końcowy. Podpowiadamy jednocześnie, że kolorystyka mebli powinna być łagodna i delikatna. Biel czy jasne barwy naturalnego drewna z pewnością będą strzałem w dziesiątkę. Nie ma tutaj jednak miejsca dla masywnych komód i kredensów wykonanych z hebanu czy ciężkich dębowych witryn. Romantyczne wnętrza zapraszają także wygodą, co oznacza, że nie może w nich zabraknąć wygodnych mebli wypoczynkowych. Sofa chesterfield, czy bufiasta kanapa tapicerowana kwiecistą tkaniną w pełni oddadzą charakter wnętrza i pozwolą na udany relaks po stresującym dniu. Ich dopełnieniem będą stylowe, miękkie fotele, na których można ułożyć kolorowe poduszki.

Wysmakowane dekoracje

Tym, czego nie może zabraknąć w romantycznych wnętrzach są dodatki. Dekoracyjne elementy pojawiają się dosłownie wszędzie - zaczynając od ścian, poprzez blaty komód i stolików, na podłogach kończąc. Kluczową rolę w każdym pomieszczeniu odgrywa oświetlenie. Obok dużych żyrandoli z kloszami przypominającymi kwiaty, nie brakuje tutaj niewielkich kinkietów oraz lamp stojących dekorowanych wzorzystymi abażurami. O niepowtarzalną atmosferę po zapadnięciu zmroku dbają z kolei świece umieszczone w latarenkach rozstawionych na posadzce oraz lekkich, drucianych świecznikach.

Na uwagę zasługują ponadto tekstylia. Ciężkie zasłony dekorowane kwiatowymi motywami tworzą zgrany duet z delikatnymi, białymi firanami. Na kanapę zapraszają z kolei niedbale rozrzucone poduszki w pastelowych odcieniach oraz ciepłe, miękkie koce czy patchworkowe narzuty. Przytulny klimat budują także przyjemne w dotyku dywany shaggy. Na komodach i w witrynach rozstawione są z kolei rozmaite bibeloty odzwierciedlające gust pani domu. Porcelanowe figurki konkurują o uwagę z ażurowymi miskami i szkatułkami ozdabianymi metodą decoupage’u. W koszykach, wiosną i latem piętrzą się suszone kwiaty, zimą zaś wypełniają je szyszki i gałązki ostrokrzewu. Na ścianach wiszą zdjęcia w kunsztownych ramkach oraz reprodukcje obrazów malarzy. Działa Eugene Delacroix, Manuela Castellano czy naszego rodzimego Adama Badowskiego wnoszą do pomieszczenia klimat minionej epoki. Warto także pamiętać o kwiatach. Duże, ceramiczne doniczki ustawione w rogu pomieszczenia, czy róże w prostych wazonach sprawiają, że aranżacja zyskuje jeszcze bardziej spójny charakter, prezentując kobiece rozumienie elegancji.

Komentarze