Półki - funkcje, rodzaje, materiały

Półki wiszące ścienneW czasie planowania wystroju musimy wygospodarować odpowiednią przestrzeń na przechowywanie wszystkich przedmiotów, ubrań, akcesoriów i urządzeń. Półki to niezbędny element aranżacji pomieszczeń. Spełniają funkcję praktyczną, ale także estetyczną, ponieważ mogą stać się oryginalną ozdobą. Są niezbędne w kuchni oraz w łazience, a także garderobie. Produkowane są z wielu materiałów, najczęściej z płyty MDF i drewna.

Półki a dane pomieszczenie

Półki w salonie

Półki w salonie spełniają przede wszystkim funkcję dekoracyjną. W tym pomieszczeniu możemy zdecydować się na rozwiązanie minimalistyczne, czyli kilka prostych półek lub bardziej zabudowany regał. Półki montowane bezpośrednio do ściany są uniwersalne, na rynku dostępny jest bardzo duży wybór modeli, które da się umieścić w dowolnym miejscu, a także łatwo przenosić w czasie remontu. W niedużym salonie wystarczy kilka półeczek, na których ustawimy książki, zdjęcia i różne bibeloty. W większym pomieszczeniu możemy pokusić się o zbudowanie całej biblioteki. Na rynku znajdziemy także różne bardzo oryginalne projekty, na przykład półki wykonane ze skrzynek po owocach lub cegieł. Wszystko więc zależy głównie od naszej wyobraźni oraz wymarzonej aranżacji, którą chcemy stworzyć.

Nowoczesna półka na ścianę

Półki w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, które musi być wyjątkowo dobrze zorganizowane. Półki są bardzo praktyczne, ponieważ sprawiają, że wszystkie niezbędne produkty i akcesoria są w zasięgu ręki. Przy wyborze i montowaniu półek w kuchni trzeba brać pod uwagę przede wszystkim ich funkcjonalność. Jednak również w tym pomieszczeniu półki spełniają funkcję dekoracyjną. Można je wykorzystać na przykład do wyeksponowania pięknej zastawy lub dizajnerskich akcesoriów. Jednocześnie trzeba brać pod uwagę, że półki wymagają systematycznego dbania o porządek, ponieważ widać na nich nawet najmniejszy bałagan i będą zbierać kurz. W kuchni najlepiej wykorzystać półki przeznaczone specjalnie do tego pomieszczenia, które będą dobrze znosić wysoki poziom wilgotności powietrza.

Półki w łazience

Półki w łazience to idealne miejsce na umieszczenie wszystkich akcesoriów i produktów, które zawsze powinny być pod ręką, na przykład mała półeczka pod prysznicem nadaje się idealnie do ustawienia wszystkich potrzebnych kosmetyków. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są półki znajdujące się we wnękach. Nie powodują, że pomieszczenie wydaje się mniejsze, jednocześnie wygodnie mieszczą wiele przedmiotów. Mogą pomieścić także większe przedmioty takie jak kosz na bieliznę. Bardzo ciekawy efekt daje podświetlenie takich pólek. W małych łazienkach doskonałym rozwiązaniem są półki narożne, które zajmują bardzo mało miejsca. Mogą być wykonane z różnych materiałów, np. szkła, metalu lub plastiku i można je łatwo dopasować do aranżacji.

W łazience można wykorzystać kilka ciekawych, nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą na optymalne wykorzystanie całej przestrzeni. Warto na przykład zwrócić uwagę na grzejniki łazienkowe z półkami. Grzejnik powinien znaleźć się w każdej, nawet małej łazience, warto więc połączyć jego funkcję z praktycznymi półeczkami. Jeśli mamy wannę w łazience, w jej obudowie również zmieszczą się funkcjonalne półki, na których można przechowywać ręczniki i kosmetyki.

Półki w pokoju dziecka

W pokoju dziecka najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeśli chcemy zamontować półki w pokoju kilkulatka, trzeba się upewnić, że będą one dobrze przymocowane. Powinny znajdować się na wysokości, która będzie zapewniała dziecku wygodę. Na wysokich półkach lepiej nie umieszczać ciężkich przedmiotów, które mogą przypadkiem spaść. W dziecięcym pokoju należy również zwrócić szczególną uwagę na wybór mebli wysokie jakości wykonanych bez zastosowania szkodliwych substancji, które mogą znajdować się np. w farbach i lakierach. Meble dziecięce powinny więc posiadać odpowiednie certyfikaty.

Jakie półki wybrać? W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór półek wykonanych z różnorodnych materiałów, najczęściej są to:

Półki drewniane

Drewno to elegancki i trwały materiał, który doskonale nadaje się do wyrobu mebli. Półki produkuje się z różnych gatunków drewna i dostępne są w bogatej palecie kolorystycznej. Lite drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale łatwo poddaje się renowacji, dlatego drewniane meble będą dobrze wyglądać nawet po kilkudziesięciu latach użytkowania. Zaletą drewna jest możliwość bardzo dowolnego kształtowania materiału, w tym również tworzenie dekoracyjnych elementów. Wadą półek z drewna jest stosunkowo duży ciężar.

Półki z płyty

Płyta MDF jest bardo popularnym materiałem stosowanym do produkcji mebli. Są to płyty drewnopochodne produkowane ze zmielonego drewna i substancji organicznych. Mają kilka dużych zalet - łatwo poddają się obróbce, są trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Półki wykonane z płyty można kupić w bardzo przystępnych cenach i dostępne są w ogromnej palecie kolorów.

Półki metalowe

Półki wykonane z metalu są przede wszystkim bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zaplamienie. Z tego powodu idealnie nadają się do wykorzystania w takich pomieszczeniach jak piwnica lub garaż, np. do przechowywania narzędzi. Półki z metalu można jednak również zastosować w aranżacji wnętrz, np. będą doskonale pasowały do nowoczesnego stylu i sprawdzają się w minimalistycznym lub industrialnym wystroju.

Półki szklane

Szkło to materiał, który świetnie pasuje do nowoczesnych aranżacji. Sprawdza się w kuchni i łazience, ponieważ dobrze znosi wysoką wilgotność powietrza. Optycznie rozjaśnia i powiększa pomieszczenia, więc warto brać pod uwagę zastosowanie tego materiału w małych, ciemnych wnętrzach. Bardzo efektownym rozwiązaniem są półki ze szkła podświetlane lampami LED. Jest to bardzo dekoracyjny element wystroju, który będzie doskonale wyglądał w salonie. Można wybierać różne kolory oraz natężenie światła i wykorzystać dodatkowe lampy do stworzenia wyjątkowej atmosfery.

Półki designerskie dla wymagających

Jeśli szukamy rozwiązań, które będą przede wszystkim ciekawą dekoracją wnętrza, najlepszym wyborem będą półki designerskie. Takie meble wyróżniają się bardzo oryginalnymi kształtami i są interesującą ozdobą pomieszczenia. Za takie elementy wyposażenia trzeba również zapłacić stosunkowo wygórowaną cenę, jednak pozwalają na stworzenie naprawdę oryginalnych i intrygujących aranżacji. Często zaskakują kształtami, które są tak różnorodne, że nie przypominają w ogóle zwykłych półek. Oczywiście warto zadać sobie pytanie, czy będą one praktycznym rozwiązaniem, jeśli zależy nam również na ich funkcjonalności.

Komentarze