Niebieska łazienka w kilku odsłonach

Niebieska łazienkaKolor niebieski we wszystkich odcieniach zapewnia niebywałe efekty wizualne. Nie zapominajmy, że bez względu na to jakich zabiegów dekoratorskich użyjemy, każda barwa w mniejszym lub większym stopniu ma wpływ na samopoczucie domowników, dlatego też wybierając barwy do aranżacji wnętrz warto kierować się cennymi wskazówkami.

Kolor niebieski ten w zależności od nasycenia i barwy kojarzy się z lazurowym niebem, a więc napawa spokojem i lekkością, wodą i głębią oceanu (morski we wszystkich odcieniach), nocą (granat i szafir). Pastelowe odcienie błękitu kojarzą się z chmurami, zaś zimny jasny błękit z lodowcami, które są piękne, fascynują i budzą respekt.

Nowoczesny chłód

Takie wnętrze osiągniemy łącząc bardzo jasny, zimny błękit z bielą i srebrem. W tej aranżacji kolorem przewodnim jest błękit, a więc przynajmniej trzy ściany powinny być wyłożone panelami ze specjalnego szkła lacobel w tym właśnie kolorze, lub szkliwionymi płytkami, które będą połyskiwać niczym prawdziwy lodowiec. Kolor srebrny wprowadzamy ostrożnie w postaci delikatnych dekorów lub armatury, w tym wypadku można wybrać chromowane lub te ze stali drapanej baterie i dodatki, w obu przypadkach efekt będzie oszałamiający. Biel to kolor pośredni, który przełamuje błękit, więc oprócz ceramiki sanitarnej może się pojawić na jednej ze ścian. W zależności od wybranego materiału mamy kilka możliwości, panel szklany może być biały gładki, jeśli chodzi o kafelki warto postawić na droższe i bardzo modne białe wielowymiarowe, lub tradycyjne szkliwione, w przypadku farby zwykła wodoodporna raczej nie spełni funkcji ozdobnej na kontrastującej ścianie. Ten materiał powinien być jak cały projekt wyjątkowy. Idealnie w tej aranżacji sprawdzi się gęsta farba o nazwie "glinka wenecka", która daje nie tylko barwę ale i fakturę, odpowiednio dobrana może imitować śnieg, lodowiec, czy skałę, wszystko zależy od koloru. Podłoga w tej jakże nowoczesnej łazience również powinna być jasna, biała lub błękitna. Przedstawiona aranżacja ma kilka zalet, o których warto wspomnieć:

  • optycznie powiększa pomieszczenie,
  • sprawia, że łazienka wydaje się być zawsze higieniczna, niemalże sterylna,
  • jest jasna i pełna światła
  • piękno tej łazienki tkwi w jej prostocie, ponieważ cała aranżacja jest minimalistyczna, jeśli znudzi się nam nowoczesnych chłód wystarczy wprowadzić jedną ciepłą barwę w postaci dodatków i pomieszczenie choć nadal będzie nowoczesne stanie się ciepłe i przytulne.

Relaks i odprężenie

Taki efekt osiągniemy w łazience o granatowej i szafirowej barwie, to również odcienie niebieskiego, choć dużo ciemniejsze i bardzo głębokie. Oba doskonale się komponują, więc jeśli na ścianach pojawią się szafirowe płytki, podłoga może być granatowa, doskonałym łącznikiem obu kolorów będzie czerń, srebro i złoto. Czerń stonuje i przyciemni kolorowe płytki może się pojawić w postaci dekorów na ścianie, lub ceramiki łazienkowej coraz popularniejszej w innych kolorach niż biały, nie będzie przesadą również wybór czarnej armatury. Pamiętamy jednak, że oświetlenie i dodatki w tej aranżacji muszą błyszczeć. A więc jeśli lampa to ta połyskująca kryształkami lub przezroczystym szkłem, podobnie wszelkie akcesoria i lustro. Jako, że cała aranżacja jest ciemna, podobnie jak noc którą przypomina potrzebuje dobrego oświetlenia i to takiego z najwyższej półki.

Granat i szafir połączone ze srebrem będą znacznie łatwiejsze w aranżacji, w tym wypadku można zastosować tradycyjną białą ceramikę i chromowaną armaturę. Dodatkowymi srebrnymi elementami mogą być kinkiety nad lustrem, oprawki halogenów, czy plafon. Oczywiście i w tym wypadku można zaszaleć i zamiast tradycyjnego plafonu wybrać elegancki żyrandol, wówczas wnętrze będzie bardziej eleganckie. Jedyna zasada której w tym wypadku lepiej nie łamać to konsekwencja w wyborze srebrnych elementów. Jeśli więc decydujemy się na chromowaną baterie i prysznic nie łączmy jej z dodatkami ze stali drapanej.

Miłośnicy wnętrz glamour mogą zastąpić srebrny kolor złotym, kierując się dokładnie tymi samymi zasadami, z tą tylko różnicą, że wybieramy złoto, miedź lub mosiądz nigdy nie łącząc tych kolorów w jednym wnętrzu.

Komentarze