Aranżacja wnętrza w stylu boho chic

Wnętrze w stylu boho chicTermin "boho" pochodzi od francuskiego słowa "bohemien" i oznacza grupę poetów, malarzy, rzeźbiarzy i muzyków działających w XIX wieku. Ich twórczość skupiała się na walce o wolność i buncie przeciwko mieszczańskim normom. Aby wyróżnić się od ówczesnej normy, przywiązywali oni dużą wagę do różnorodności, używali jaskrawych kolorów, dzikich wzorów i kreatywnych projektów do wyposażenia swoich małych mieszkań typu studio. Te elementy znajdowały się w centrum ich uwagi i wyznaczały ich styl ubrań oraz kluczowych mebli. Dowiedz się, czym charakteryzuje się wnętrze w stylu boho chic?

Obecnie coraz bardziej popularna aranżacja wnętrza w stylu boho charakteryzuje się brakiem sztywnych wytycznych i swobodą ducha. Najtrudniejszą częścią tej aranżacji jest wymyślenie, jak przestrzegać zasad, które same w sobie nie istnieją, aby urządzić wnętrze z dobrym skutkiem - bez ryzyka, że dom zamieni się w chaotycznie umeblowany kompleks.

Potem styl ten rozwinął się, tworząc styl boho chic, który jest eksploracją i - w pewnym sensie - kontynuacją stylu boho, który powstał w XIX wieku i jest powszechnie kojarzony ze stylem hipisowskim lat 60. i 70. Choć początki "Vie Bohème" sięgają odległych czasów, styl ten zadomowił się we współczesnej kulturze dopiero w latach 2000. Od początku był synonimem nonkonformizmu w stosunku do obyczajów i mody epoki, a co za tym idzie, łatwo kojarzył się z ludźmi kreatywnymi i intelektualistami działającymi na obrzeżach struktur społecznych. W świecie mody i sztuki style, które w przeszłości były krytykowane i odrzucane, często powracają. W przypadku aranżacji w stylu bohemy to element "chic" sprawił, że koncepcja pod nazwą boho chic stała się niezwykle popularna nawet w mniej ekstrawaganckich domach i wśród osób, które nie są tak eklektyczne, jak były te w przeszłości.

Cechy charakterystyczne umeblowania w stylu boho chic

Styl ten, pojawiający się w modzie i aranżacji wnętrz, ma na celu przełamanie monotonii nowoczesnych, eleganckich wnętrz elementami vintage i ręcznie wykonanymi meblami. Z tego powodu rzadko można spotkać dwa bardzo podobne wnętrza lub obecność mebli seryjnych w ramach różnych projektów. To właśnie ta ekskluzywność i rzadkość przedmiotów, które wypełniają przestrzeń, jest podstawowym i charakterystycznym elementem, który sprawia, że każde pomieszczenie jest niepowtarzalne.

Miękkie maty tatami, koce z kolorowymi motywami etnicznymi czy hamaki zwisające z sufitu, komfort i savoir vivre to często podstawa. Styl boho chic cechuje się całą swobodą ekspresji, jaką można wyrazić we własnym domu, który w pełni określa osobowość jego właściciela. Każdy przedmiot i każdy element dekoracyjny zawiera w sobie historię i osobisty związek z jego właścicielem.

Meble, na przemian nowoczesne i eklektyczne, wypełniają każdy metr kwadratowy przestrzeni, tworząc ekscentryczne środowisko intrygujących, unikalnych kolorów i przedmiotów.

W domu urządzonym w stylu boho chic rośliny są jednymi z głównych bohaterów. Ogólnie rzecz biorąc, zieleń doskonale komponuje się prawie z każdym rodzajem otoczenia w tym stylu, a czasami staje się ważnym elementem wystroju. Z tego powodu można postawić na ścianki działowe i barierki z roślinami, duże donice ustawione w nietypowych miejscach oraz obrazy z ilustracjami botanicznymi lub mapami starych ogrodów, być może zakupionymi podczas wycieczki lub w drukarni.

Każdemu zdarza się pewnego dnia posprzątać wnętrze domu, pozbywając się zbędnych przedmiotów, które przez lata zapomniane zostały w pudle na strychu lub na górnej półce szafy.

Czas na ponowne otwarcie wspomnianych pudełek nadchodzi właśnie wtedy, gdy decydujesz się na umeblowanie wnętrza w tym tytułowym. Nazywa się to "twórczym odzyskiwaniem".

Styl ten jest ściśle związany ze stylem "cocooning" (kokonowanie, domatorstwo). W zakresie wyposażenia wnętrz oznacza to wygodne meble, które zachęcają do relaksu. W salonie w stylu boho chic można zdecydować się na duży narożnik, na którym układamy pledy i miękkie poduszki. Można go zestawić z marmurowym stolikiem kawowym i dużym drewnianym stołem jadalnym. Dopełnieniem są pufy z makramy, aksamitu lub skóry.

Zalety aranżacji wnętrza w stylu boho chic

Zaletą aranżacji wnętrza w tytułowym stylu boho chic jest fakt, że można go wkomponować w każde wnętrze. Można też wykorzystać stare meble w stylu vintage i puszyste dywany. W takich wnętrzach stare spotyka się z nowym - można połączyć znaleziska z pchlego targu z nowoczesnymi meblami, designerskimi przedmiotami, a nawet modnymi elementami. To właśnie kontrast sprawia, że aranżacja jest tak wyjątkowa.

Warto dodać, że w tym stylu przedmioty zebrane podczas podróży są niezwykle istotne. Ulubione pamiątki z wakacji można umieść na ścianie, na komodzie lub stoliku kawowym. Do tego stylu pasują również drewniana rzeźba przywieziona z Afryki lub dywany berberyjskie. Innymi słowy, styl ten pozwala na udekorowanie domu przedmiotami, które są bliskie naszemu sercu.

Umeblowanie wnętrza w stylu boho chic

Jeśli chodzi o umeblowanie, najlepiej wybrać ciepłe elementy, które zachęcają do relaksu. Na przykład, w salonie z powodzeniem można umieścić dużą narożną sofę z miękkimi plecionkami i poduszkami na górze lub sofę o miękkich, zaokrąglonych kształtach ze skóry lub aksamitu. To samo dotyczy sypialni, gdzie często wybierane jest łóżko wykonane z miękkiej tkaniny lub naturalnego drewna. Szafa, toaletka i komoda powinny być wykonane z naturalnego drewna lub z pokryciem w kolorze szarym lub taupe. Aby uzyskać jeszcze bardziej spokojną atmosferę, można dodać duży fotel i wiklinową lub rattanową skrzynię do przechowywania.

Kuchnia w stylu boho może być bardziej eklektyczna i ekstrawagancka, ale musi pozostać przytulna i wygodna. Stół z surowego drewna pokazuje, jak wielką uwagę styl ten przywiązuje do natury.

Aby stworzyć zjawiskowy taras, najlepiej postawić na dodatki (na przykład: na kolorowe papierowe latarnie, makramowe doniczki i rattanowy fotel w stylu Emmanuelle…).

Kiedy myślimy o tym stylu, przychodzą nam na myśl wełniane dywaniki, makramowe pufy, lniane zasłony czy woalowe firanki.

Na koniec nie zapomnijmy udekorować ścian tkaninami. Kreatywne i kolorowe będą stylowo zdobić wnętrze.

Tak jak już to zostało wspomniane, boho chic przywiązuje dużą wagę do roślin, a przede wszystkim do tropikalnych gatunków występujących na czterech krańcach świata. Afrykańskie kaktusy, azjatyckie paprocie... byleby były egzotyczne. Nie wahajmy się zaadoptować wielu z nich. Kluczowe słowa: "Otocz się zielenią".

Niezbędne akcesoria dekoracyjne w stylu boho chic

Jeśli we wnętrzu w współczesnym, tradycyjnym stylu meble są wszystkim, w boho chic to dodatki nadają ton wystrojowi wnętrza. By sprostać temu zadaniu, można z powodzeniem wykorzystać takie elementy wystroju, jak:

  • orientalny dywan, który może znaleźć się zarówno w sypialni, jak i w salonie. Może się tam znaleźć również dywanik berberyjski, etniczny lub z bydlęcej skóry;
  • makramowe elementy - mogą to być: zasłona, poduszka lub dekoracja ścienna. Jeśli mamy wystarczająco miejsca możemy dodatkowo zdecydować się na makramowy hamak, który można umieścić zarówno w sypialni, jak i w salonie;
  • wiklina i rattan - to dwa materiały, które najczęściej pojawiają się we wnętrzach w tym stylu. Warto postawić na kosze, lustra, parawany, małe meble, które są wykonane z wikliny lub rattanu.
  • elementy etniczne - poduszki i plecionki, które można wykorzystać zarówno w salonie, jak i w sypialni;
  • świece.

Komentarze