Program "Domowe Rewolucje", czyli jak Dorota Szelągowska i Darek stolarz inspirują Polaków

Domowe rewolucjeProgram "Domowe Rewolucje" rewolucjonizuje polskie wnętrza. Już od 4 sezonów możemy oglądać zmagania Doroty Szelągowskiej i jej ekipy z polskim absurdami architektonicznymi i wnętrzami, które nie spełniają potrzeb mieszkańców. W programie możemy zobaczyć jak odmienić dom w kilka dni, przy niedużym nakładzie materialnym. Całość jest utrzymana w humorystycznym klimacie między innymi dzięki ironicznemu narratorowi, który dopowiada to czego załoga i widzowie nie mają odwagi powiedzieć głośno.

W pierwszym sezonie serca widzów skradła Dorota Szelągowska, która z pasją i poświęceniem od lat przeprowadza metamorfozy trudnych wnętrz. Potrafi wyczarować przestrzeń w kawalerce, "dobudować" kolejne pokoje w mieszkaniu w blokach i wreszcie pokonać architektoniczne absurdy minionej epoki. Od początku programu w remontowych zmaganiach pomaga jej Dariusz Wardziak - stolarz, który początkowo unikał kamery i pojawiał się na ekranie tylko przez chwilę. Jednak u boku niekwestionowanej królowej polskich remontów wyprzystojniał, schudł i sprawił sobie nowy uśmiech, którym teraz czaruje widzów. Coraz częściej też przejmuje pałeczkę prowadzącego, co nawet zauważył narrator. Marika, czyli prawa ręka Doroty z wrodzonym wdziękiem przedstawia swoje pomysły i doradza prowadzącej w zakupach. Obie panie uwielbiają zakupy, ale też potrafią "z niczego" piękne urocze dekoracje.

Urocza ekipa budowlańców, która od początku istnienia programu przeprowadza domowe rewolucje, już w pierwszym odcinku skradła serca widzów. W programie pojawia się wiele reklam, co nie wszystkim widzom się podoba, jednakże bądźmy realistami, takie rewolucje sporo kosztują i ktoś musi pokryć ich koszt. Ponadto część osób nie tylko chce zobaczyć jak odmienić wnętrze, ale też, jakich dokładnie materiałów i narzędzi trzeba użyć, żeby osiągnąć sukces. A jak przystało na porządny poradnik wnętrzarski, oprócz pomysłów i technik wykonania remontu z programu możemy dowiedzieć się jakich farb, narzędzi czy materiałów budowlanych użyć. To są bardzo cenne porady, dzięki którym uważnie oglądający nie popełnią kosztownych błędów, jak np. zły rodzaj farby itp.

Domowe rewolucje i dekoratorski trend

Program Domowe Rewolucje odczarował szare i czarne ściany. Jak już pewnie większość widzów zauważyła, gdzie pojawia się Dorota Szelągowska, tam ściany są malowane na szaro i czarno. Sama prowadząca jest fanką czarnej tablicówki i ścian we wszystkich odcieniach szarości, co często żartem wypomina jej Darek. Brawo Pani Doroto! Wreszcie ktoś przekonał naszych rodaków, że ściany nie muszą być białe, żółte lub niebieskie. Modę na czarną ścianę lub ściany, również zawdzięczamy rewolucją w wykonaniu uroczej dekoratorki wnętrz. Mimo że pierwsze szare ściany prezentowane w tym programie budziły wśród widzów bardzo mieszane uczucia, to stały się jednym z najdłużej trwających trendów w aranżacji wnętrz. Podobnie jak wszechstronne stosowanie czarnej tablicówki, bez której teraz wiele osób nie wyobraża sobie swojego domu. Oba kolory szybko stały się wizytówką Pani Doroty, a nasz ulubiony stolarz często żartuje, że tam, gdzie się pojawia Dorota z pewnością pojawią się szare ściany i choć jeden element pomalowany czarną farbą tablicową i coś w tym jest. Ale umiejętne jej wykorzystanie daje efekt WOW, a ściana jest łatwa do utrzymania w czystości, więc może miłość do niej jest w pełni uzasadniona.

Niebieska ściana
Niebieska ściana wychodzi z mody

Jak Dorota Szelągowska otwiera Polakom oczy?

Rezygnacja z typowego zamkniętego korytarza to jeden z pomysłów prowadzącej program na powiększenie przestrzeni dziennej. W kilku już odcinkach mogliśmy zobaczyć, jak ekipa wyburza ściany działowe, między korytarzem, a pokojem dziennym. Tym samym przeobraża komunistyczne ciasne mieszkanie w blokach w piękne nowoczesne, jasne i przestronne wnętrze. Wtedy dowiedzieliśmy się, jak można całkiem legalnie "dobudować" dodatkowy pokój w domu z wielkiej płyty. Wprawdzie ekipa nie budowała go, ale Pani Dorota znalazła na niego miejsce w ciasnym mieszkaniu.

Jak to możliwe?

Po wyburzeniu ścian między salonem a przedpokojem ta część domu została powiększona o dodatkową powierzchnię. Został urządzony na niej niewielki, ale funkcjonalny aneks kuchenny otwarty na salon. A w pokoju, oprócz rozkładanej kanapy, szafki RTV i sporej ilość schowków znalazł się również stół z krzesłami. Całość została podzielona na funkcjonalne strefy oświetleniem, ale utrzymana w spójnej kolorystyce, która pozwoliła stworzyć harmonijne wnętrze. Dawna kuchnia została przerobiona na dodatkowy pokój, którego brakowało właścicielom mieszkania. Był to odcinek, w którym prowadząca program nie tylko otworzyła Polakom oczy na to, jak można urządzić stare mieszkanie w bloku. Dzięki pomysłowym aranżacjom Pani Doroty pokochaliśmy otwartą przestrzeń dzienną typu kuchnia z salonem. Jest to rozwiązanie, które pozwala wygospodarować dodatkową przestrzeń w każdym nawet najmniejszym mieszkaniu. Jednak do otwartego układu mieszkania musieliśmy "dorosnąć", przekonać się, że dzięki niemu, możemy lepiej zagospodarować przestrzeń.

Darek stolarz i jego metamorfoza w Domowych Rewolucjach

Pan Dariusz Wardziak, programowy Darek stolarz, który od początku programu na potrzeby przeprowadzanych rewolucji wykonuje zabudowy meblowe, przez 4 sezony przeszedł dużą metamorfozę. Początkowo nieśmiało wykonywał polecenia pani Doroty. Obecnie po utracie kilku kilogramów, coraz chętniej występuje przed kamerą, pokazując widzom jak samodzielnie wykonać drobne prace stolarskie. Nie szczędzi przy tym żartobliwych uwag na temat "Królowej Matki", jak często nazywa prowadzącą program. Coraz częściej też czaruje widzów śnieżnobiałym uśmiechem. swobodnymi wypowiedziami, a także ciętymi ripostami.

Poczucie humoru, luźna konwencja programu, szereg cennych porad wnętrzarskich, a także cykl zrób to sam, są utrzymane w luźnym klimacie. Program trwa około 40 minut i mija w mgnieniu oka, a widzowie z niecierpliwością czekają na kolejny odcinek. Domowe Rewolucje to jedna z tych produkcji, które ogląda się, by zobaczyć ciekawe aranżacje wnętrz, kreatywne pomysły i znaleźć inspiracje dla siebie.

Komentarze