Wnętrza światłem malowane

Wnętrza światłem malowaneBuduje klimat wnętrza, wpływa na nasz nastrój, a odpowiednio zastosowane może nawet optycznie powiększyć wnętrze. Ponad wszystko jednak umożliwia nam bezpieczne poruszanie się po zmroku w domowej przestrzeni i rekompensuje brak światła słonecznego w długie zimowe wieczory. Znaczenie oświetlenia sztucznego w życiu współczesnego człowieka jest trudne do przecenienia. Choć rzadko zastanawiamy się, jak bardzo ułatwia nam życie i wykonywanie najprostszych codziennych czynności, wystarczy, że zabraknie prądu, a szybko uświadamiamy sobie, jak bardzo jesteśmy od niego zależni.

Oświetlenie ma więcej funkcji niż tylko rozjaśnienie wnętrza pomieszczenia. Wykorzystując je w przemyślany sposób, można uzyskać w aranżacjach niebanalny, niezwykle dekoracyjny efekt. W tym celu dekoratorzy wnętrz i architekci posługują się oprawami oświetleniowymi o ciekawych, niecodziennych formach, nakładają na siebie kierunkowe światło pochodzące z kilku źródeł oraz stosują rozmaite, dekoracyjne rozwiązania z oświetleniem LED w roli głównej.

Faktura i światło

Bardzo ciekawy efekt można uzyskać poprzez oświetlenie ścian, którym na skutek zastosowanego materiału nadano fakturę. Wszelkiego rodzaju wzory i zamierzone nierówności zaprezentują się dekoracyjnie, jeśli ściana zostanie podświetlona od góry spotami. Przykładem może być ściana z czerwonej cegły, która przy takim oświetleniu wygląda bardzo dekoracyjnie. Uzyskany efekt zależy w równej mierze od sposobu podświetlenia, jak i barwy emitowanego światła.

Iluminacja LED

Niezwykle dekoracyjny efekt uzyskamy, stosując obrazy z iluminacją LED. Połączenie obrazu z wbudowanym oświetleniem LED to rozwiązanie stosunkowo młode, jednak już cieszy się dużym zainteresowaniem. Doskonale sprawdza się we współczesnych wnętrzach, ale może być stosowane także w innych aranżacjach. Takie obrazy bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Mogą ozdobić wnętrze salonu, sypialni albo gabinetu. Ich atutem jest możliwość sterowania światłem przy pomocy pilota.

Meble oraz oświetlenie

Bardzo efektownie prezentuje się we wnętrzu połączenie mebli i światła. Przykłady takich rozwiązań można mnożyć. Dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi witryny z wbudowanym oświetleniem. Umieszczone w ich wnętrzu kryształy, filiżanki i misy wyglądają dzięki temu bardzo dekoracyjne. Podświetlane witryny dodadzą wnętrzu elegancji, a po wyłączeniu oświetlenia ogólnego zbudują klimatyczny nastrój. Doskonałym połączeniem mebli i światła są też kuchenne szafki oraz wiszące półki, w przypadku których zastosowano oświetlenie LED lub halogeny.

Podświetlony sufit

Dekoracyjne oświetlenie sufitu za pomocą taśmy LED to kolejny przykład malowania wnętrza światłem. Takie aranżacje będą prezentować się bardzo elegancko, ale tylko pod warunkiem, że zostaną umiejętnie wykonane. Inwestor musi zwrócić szczególną uwagę, by powierzchnia sufitu była idealnie gładka. Jeśli tego nie zrobi, wykonane oświetlenie wydobędzie wszystkie nierówności i mankamenty wnętrza.

Wyeksponuj ciekawe detale

Światło we wnętrzu doskonale sprawdza się w roli narzędzia, które pomaga wyeksponować niektóre detale architektoniczne, wyjątkowe elementy wystroju oraz dodatki o charakterze dekoracyjnym. Takie akcentowanie niektórych części wnętrza za pomocą światła stosuje się zresztą nie tylko w domach, ale również miejscach użyteczności publicznej (np. muzeach). W tym celu wykorzystuje się światło skupione, kierowane w stronę eksponowanego detalu.

Lampy z charakterem

Dekorować wnętrze mogą też wyróżniające się ciekawym designem oprawy. Wśród tych, które zasługują na szczególną uwagę, jest lampa wisząca Sig. Jej dekoracyjna forma sprawia, że niezwykle efektownie prezentuje się zarówno po włączeniu źródła światła, jak i przy świetle wyłączonym. Powstające na ścianie efekty świetlne budują klimatyczny nastrój wnętrza. Nie jest to jednak jedyny przykład dekoracyjnej formy opraw oświetleniowych. Wprowadzenie do produkcji opraw oświetleniowych takich materiałów jak kryształ, szkło pokryte miedzią oraz chrom dodaje lampom blasku i pozwala tworzyć imponujące aranżacje z oświetleniem w roli głównej.

Nie tylko lampy dekorują wnętrze

Do budowania klimatu wnętrza za pomocą światła służą nie tylko oprawy oświetleniowe, ale także efektowne świeczniki i świece. Szeroki wybór świeczników pozwala dopasować je do stylistyki wnętrza, a zapalone świece niemal zawsze prezentują się dekoracyjnie i budują przyjemną, ciepłą atmosferę. W roli światła, które w podobny sposób nada wnętrzu przytulnego klimatu, sprawdzą się również lampy Cotton Balls.

O aranżacjach z udziałem światła można napisać naprawdę wiele. Czasem jednak, zamiast o nich opowiadać, lepiej zobaczyć uzyskany efekt. Poszukując pomysłów na takie niezwykłe wnętrza, warto zwrócić uwagę na wyjątkowe lampy, które pomagają w ich tworzeniu.

Więcej przykładów zastosowania oświetlenia w aranżacji wnętrz można znaleźć na stronie https://zona-design.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze