Używane czy nowe? Jakie mieszkania preferowaliśmy w 2018 roku?

Stylowe mieszkanieWielu z nas w pewnym momencie swojego życia decyduje się w końcu na zakup własnego gniazdka. I tu pojawia się odwieczny dylemat: lepiej kupić mieszkanie od dewelopera czy takie z rynku wtórnego? Decyzji na pewno nie ułatwia fakt, że oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jakimi kryteriami kierujemy się przy wyborze nieruchomości?

Ubiegły rok był kolejnym bardzo udanym okresem dla krajowych deweloperów. W porównaniu ze zeszłym rokiem skonsolidowany zysk netto notowanych na giełdzie spółek deweloperskich o profilu mieszkaniowym wzrósł o ponad 20 procent. Niestety wiele wskazuje na to, że minione dwanaście miesięcy było ostatnim rekordowym etapem w bieżącym cyklu koniunkturalnym, a nadchodzący rok przyniesie koniec pięcioletniego okresu sprzedażowo-inwestycyjnej prosperity na pierwotnym rynku mieszkaniowym.

Stylowe mieszkanie

- Deweloperom od dłuższego czasu sprzyjają wyjątkowo korzystne warunki atmosferyczne. Cieplejszy okres jesienno-zimowy sprawił, że tempo robót budowlanych w inwestycjach mieszkaniowych niewiele się różni latem, jesienią czy zimą. Pora roku przestała odgrywać wielkie znaczenie dla rynku budowlanego - zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. - Aktywność inwestycyjna deweloperów nie zwalnia, mimo że notowane na giełdzie firmy deweloperskie sprzedały w 2018 roku o 14,5 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej.

Stylowe mieszkanie

Nowe inwestycje deweloperskie coraz droższe

Ubiegły rok był okresem dużego wzrostu cen mieszkań z rynku pierwotnego - w największych polskich aglomeracjach średnia stawka za metr kwadratowy urosła w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy o ponad 10 procent! Nic dziwnego, że ponad połowa Polaków, którzy zdecydowali się na zakup mieszkania od dewelopera, początkowo rozważała transakcję na rynku wtórnym. Cena to bowiem nadal najważniejsze kryterium, jakim kierujemy się przy wyborze nieruchomości. Wiele osób może jednak zaskoczyć fakt, że w zeszłym roku rynek pierwotny w Gdańsku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu okazał się statystycznie tańszy od wtórnego!

Stylowe mieszkanie

- Używane rzeczy z reguły mocno tracą na swojej wartości. Tymczasem mieszkania z rynku wtórnego potrafią być droższe od nowych, choć rzecz jasna wszystko zależy od roku budowy, stanu technicznego czy umeblowania. Najważniejszym atutem mieszkań z drugiej ręki bywa ich lokalizacja - zauważa Maciej Balcerek. - Poza tym mieszkania z rynku wtórnego charakteryzują się krótszym czasem oczekiwania na wprowadzenie się, bo nie trzeba czekać na oddanie lokalu, jak i jego wykończenie. To spora zaleta, bo ponad jedna trzecia osób, które zakupiły mieszkanie z rynku pierwotnego, skarżyła się potem na długi okres oczekiwania na przeprowadzkę.

Stylowe mieszkanie

Cena to jedno, ale Polacy decydują się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego także dlatego, że mieszkania w nowych inwestycjach deweloperskich zwyczajnie nie wymagają uciążliwych i długotrwałych remontów. Ponadto co trzeci kupujący docenia możliwość samodzielnej aranżacji wnętrz i dostosowania ich do własnego gustu i potrzeb. Za nieruchomościami z rynku wtórnego przemawia natomiast fakt, że ich cenę można zawsze negocjować ze sprzedającym. Targować się warto, bo wadą używanych mieszkań bywa bardzo często przestarzała technologia budowlana i zły stan techniczny budynków.

Stylowe mieszkanie

Ocena: 5.0

Komentarze